"Melkheffing moet terug naar oorsponkelijke en afdeling Almkerk gaan "robbertje vechten" over Tolweg D e melkheffing moet per 1 januari a.s. worden teruggebracht tot de oorspronkelijke Vi% en het wordt tijd dat we over een verlaging gaan praten zeker nu het bijeengebrachte boerengeld nog voor het grootste deel niet konkreet besteed is en we dus straks het risiko lopen dat een groot deel van de medeverantwoordelijkheidsheffing in de algemene middelen van de EG verdwijnt, als doodgewone europese zuivelbelas- ting. Deze waarschuwende woorden sprak K.N.L.C.-voorzitter ir. D. Luteijn tijdens de opening donderdag 17 september j.l. van de Land bouwtentoonstelling "100 jaar de boer op" die de ZLM-afdeling Alm kerk had georganiseerd ter gelegenheid van haar eeuwfeest. Meer dan 7000 bezoekers bezochten "100 jaar de boer op D e unieke tentoonstelling "100 jaar de boer op" die de afdeling Almkerk van de ZLM 17, 18 en 19 september organiseerde heeft niet minder dan ruim 7000 bezoekers getrokken. Ondanks het maar matige weer zijn de organisatoren er dus duidelijk in geslaagd een belangrijke bijdrage te leveren aan de public-relations voor Land- en Tuinbouw. De bezoekers die voor een niet gering deel tot de "import" in de streek gerekend kunnen worden,hadden behalve voor de levende have en de ambachtslui toch ook verrassend veel belangstelling voor de maquet tes. Uit de vele reakties bleek men het bijzonder leuk te vinden nu ook es te kunnen zien hoe een loopstal of een aardappelbewaarplaats eruit ziet. Het buitengebeuren trok natuurlijk ook veel belangstellenden. Maar de interesse voor de trekkers van toen kon toch lang niet op tegen die van de in bedrijf zijnde oude dorsmachine met kiepkar. Vrijdags hebben de lagere scholen uit het werkgebied een bezoek aan de ten toonstelling gebracht. W el hebben we ook nu met een voortdurende afbrokkeling van de rentabiliteit te maken. Groot verschil met toen is dat we nu over een veel beter instrumentarium kunnen be schikken om de problemen het hoofd te bieden. Luteijn vroeg zich wel af of de politieke wil en moed er is om dat instrumentarium ook te gebrui ken. L uteijn wees tenslotte nog es op het grote belang van industrie en land bouw waar uiteindelijk het geld voor de andere sektoren moet worden ver diend. "Hoewel we ook in de land bouw graag zo veel mogelijk werkge legenheid willen handhaven heeft het geen enkele zin om die te handhaven als ze enkel geld kost. "We moeten wel beseffen dat we als we veel geld uitgeven voor het instandhouden van bedrijven die eigenlijk geen reeële toekomst hebben, we minder kunnen doen aan versterking van de struk- tuur en konkurrentiekracht en dus aan de inkomensmogelijkheden van alle andere bedrijven". r'W 13 K.N.L.C.-voorzitter ir. D. Luteijn bij opening 100 jaar de boer op": Woudrichem Politieke moed Tijd "derde keuze" voorbij ZUiDEUJKE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ SQB£R'E« TölHDf*$08«A$$ATSE MET 8500 LEDEN Uiteraard was ook de Zuidelijke Landbouw Maatschappij op de expositie aanwezig met een stand die zo bleek uit de reakties van bezoekers, zeker gezien mocht worden. Rietdekker G. v. Andel uit Sleeuwijk demonstreert zijn ambacht met veel plezier. Echte hoepelmakers zijn er niet meer. Wel werd op de expositie duidelijk dat de heer Braun dit ambacht nog "in de vingers" heeft. "Kernpunt van beleid, gericht op verbetering van de inkomenspositie, dient zonder meer te zijn een herstel van de prijzen in relatie tot de kosten ontwikkeling vanuit een beter evenwicht tussen vraag en aanbod op Europees nivo". Daarbij hoeft vol gens de KNLC-voorzitter de pro- el uktie niet te worden verlaagd of bevroren. De vraag naar voedsel vanuit de derde wereld zal alleen maar toenemen en het is zaak deze 1 n de huidige omstandigheden valt over een verhoging van de heffing helemaal niet te praten. Waar het volgens Luteijn op aankomt is dat de Europese Kommissie een dusdanig uitgebalanceerd exportbeleid gaat voeren dat de markt zoveel mogelijk schoon blijft terwijl een zekere beïn vloeding van de prijsontwikkeling mogelijk moet zijn en wel zodanig dat er geen nadelige beïnvloeding kan optreden door te grote verkopen. Voorts moet de melkproduktie zeer gematigd blijven, zo tussen de 0 en 1%. De heer Luteijn zei in zijn ope ningswoord enige paralellen te kun nen konstateren tussen de situatie in de landbouw 100 jaar geleden en nu. Een beginnende krisis 100 jaar gele den werd gekenmerkt door graano verschotten, dalende prijzen, later ook overschotten aan melk en melk- produkten en hoge hypothecaire schulden en rentelasten. "Natuurlijk, zo zei hij, valt de krisis in onze eko- monie die, zij het dat er veel ge meenschappelijke kenmerken zijn,, niet te vergelijken met die van toen". Afgelopen maandag is de schuur met man en macht weer leeg gehaald en schoon opgeleverd aan de fa. van Breugel die zo bereidwillig is geweest om de bedrijfshal enige dagen uit de "produktie" te nemen. "Helaas moet gekonstateerd worden dat uit o.m. de begroting weer is gebleken dat men in Den Haag volstrekt onvoldoende het vi tale belang van de agrarische sektor voor onze ekonomie onderkend (in 1981 komt liefst ongeveer Zy van onze totale export voor agrarische reke ning!)". Hij wees hierbij op het nau welijks beschikbaar komen van extra aardgasgelden voor land- en tuin bouw en op de ontoelaatbare bes noeiing op de landbouwvoorlichting. met de heren Snoek en Noorloos het stuwende driemanschap achter "100 jaar de boer op" vormde. vraag om te zetten in koopkrachtige vraag. De tijd van de derde keuze nl. zowel het één als het ander met steeds meer overheidsuitgaven blijven doen is voorbij, zo stelde KNLC-voorzitter Luteijn. j w Het gemeentebestuur van Woudri chem en de afdeling Almkerk van de Z.L.M. zullen in de nabije toekomst nog een "Robbertje vechten" over de Tolweg. Dat verzekerden de voorzit ter van de afdeling, de heer L.A. Snoek en de burgemeester de heer L.M. Voster elkaar tijdens de ope ning van de tentoonstelling"100 jaar de boer"op donderdag 17 september j.l. De heer Snoek kaartte de Tolweg aan in zijn welkomstwoord, waarin hij eerst enige markante gebeurtenissen uit het allereerste bestaan van de af deling naar voren haalde. Sprekend over de hedendaagse afdelingsaktivi- teiten sprak lïij de hoop uit dat het gemeentebestuur van Woudrichem de Tolweg met rust laat en kiest voor verbreding van de Doornweg. Nadat de heer Voster zijn grote waardering voor het werk van de af deling had uitgesproken, "Uw maat schappij is van onschatbare waarde voor het platteland", beloofde hij het afdelingsbestuur nog es "een rob bertje te vechten" over de Tolweg. Vice-voorzitter A. Munters van de ZLM zei bijzonder trots te zijn op de 100-jarige springlevende afdeling jn Almkerk. De bijdrage die de afdeling levert door middel van de tentoon stelling "100 jaar de boer op" om schreef hij als "Een geweldige ma nier om de buitenwacht duidelijk te maken dat de landbouw leeft en van zeer grote betekenis is voor onze ge hele ekonomie". Kringvoorzitter De Jager sprak de hoop uit dat de tentoonstelling van grote betekenis zou mogen zijn voor geheel Altena-Biesbosch. Later op de dag maakten velen van de gelegenheid gebruik om het be stuur van de jubilerende afdeling te feliciteren met de bereikte mijlpaal. De heer Luteyn ontvangt na zijn toespraak van een in klederdracht gestoken "echtpaar" een fraaie fruitmand. Voorzitter Snoek kijkt op de achtergrond goedkeurend toe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13