Hoe voorkomen we oogstverliezen? N u het een paar keer wat geregend heeft zien we opeens de opslag van de granen op het gekultiveerde land met de dag toenemen. De korrelver liezen zijn op sommige percelen be paald niet mis geweest. Toch ont dekken we nog grote verschillen per kavel. Vele verliezen zijn toe te schrijven aan te hoge rijsnelheden met de maaidorsers, maar ook ande re oorzaken zijn er aan te wijzen. Gewassen met zeer veel stro behoren hier ook toe en daarom geloven we, dat een CCC bespuiting zich al gauw terugverdient. Te zwaar en te veel gelegerd drukt de opbrengst en dat is een kostbare zaak. Algemeen wordt beweerd, dat het dorsverlies toelaat baar is zolang ze de gebruikte hoe veelheid zaaizaad niet overschrijdt. Dit is een mooie spreuk, maar welke boer weet hoe groot zijn dorsverlie- zen wel zijn. Vroeger hield de boer zijn pet achter onder de schudders en aan de hand van de opgevangen korrels trok hij dan zijn konklusie. Qua juistheid is een dergelijke kon- trole natuurlijk kolder en in deze moderne tijd moeten er toch wel an dere systemen te vinden zijn. Gehalte-brieven - spannende momenten Neerslag was erg welkom Suikergehalte bieten valt tegen Pachtersvoordeel; sukses standsorganisaties H Korrelverliezen Fouten Oriënteringsrit Van goud tot geel geblokte velden is weinig meer over. In onze WESTHOEK overheerst nu het bruin van de gestoppelde akkers met daartussen het frisse groen van de bodembemesters. En de vele blok ken aardappelen die doods liggen te wachten' tot hun rijke opbrengst uit de grond wordt gehaald. We hopen dat wanneer u dit leest, Wanneer we deze bijdrage, vanuit THOLEN EN ST. PHILIPSLAND schrijven, worden onze werkzaamhe den weer sterk bepaald door de niet te beïnvloeden faktor "het weer". Zo was het in de afgelopen week in 't midden van Tholen vanwege de vele neerslag niet mogelijk om aardappe len te rooien, terwijl men op luttele kilonieters afstand, aan de westkant van Tholen, om regen zat te springen vanwege de vele kluiten. De verkla ring hiervoor was een onweersbui die over alleen het midden van onze streek trok en zo'n 35 mm neerslag bracht. Nu na het najaarsachtige weekend van 20 september zal er overal wel meer dan genoeg regen gevallen zijn. Hopelijk wordt dat gevolgd door goed weer, zodat het veldwerk vlot verloopt. De opbrengst van de aardappelen, voor zover geoogst, schijnt goed te zijn, zij het dat de sortering door de grote aanslag toch wat aan de fijne kant zal zijn. Laten we hopen dat de SCHOUWEN-DUIVELAND geluk- Pr*\0ok maar ê°ed w°rden' zodat we van een lonende teelt kun- In de afgelopen 14 dagen, we schrij ven 19-9-'81, kwam er ook op De afrijping van de zaaiuien verloopt traag kig een einde aan de te droge periode. Als er geoogst moet worden, waarbij men in de grond moet, ontstaan er gemakkelijk problemen, als de grond te droog is, n.l. kans op breuk, be schadiging en verliezen. Nu was de grond eerst door de droogte te hard. Bietenrooien ging niet zonder pro blemen en aardappelrooien ging ei genlijk helemaal niet (althans voor bewaring). Tegen half september kregen we neerslag, voldoende om het rooiwerk goed uit te voeren. Bij suikerbieten direkt minder punt en bietverliezen en bij aardappelen geen beschadiging door te harde kluiten en bij goed afgeharde perce len voldoende "behang" om rooier- slagbeschadiging te voorkomen. Het over 't geheel zeer hoge o.w.g. van de aardappelen dit jaar, dus hoge droge stof gehalte, maakt dit produkt zeer gevoelig voor beschadiging. In de hoeveelheid neerslag was er plaatse lijk nogal verschil, maar gemiddeld is er tot nu toe voldoende om het rooi werk van suikerbieten en aardappe len uit te voeren zonder problemen t.a.v. produkt en grondstruktuur, mits goede afstelling en aanpassing van de te gebruiken rooimachine. Op vele percelen is de biet toch klein van stuk, dus het aantal per ha is mede bepalend voor de kg-opbrengst. Het suikergehalte valt iets tegen. Ze is na de regen spoedig wat ongunstig beïnvloed. Bij de aardappelen zijn er nog al wat percelen, waarvan het produkt aan de fijne kant is (te vroeg afgestorven). Gemiddeld zullen de opbrengsten (kg) van suikerbieten en aardappelen toch wel iets tegenval len. De regen was voor de ontwikke ling van de groenbemesters, vooral de grasgroenbemesters, zeer wel kom. De bruine bonen staan, op en kele nog vaststaande percelen na, aan de ruiter. De afrijping van de zaaiuien verloopt terug. Er staan nog al wat percelen vast. Er zijn heel goede percelen bij en de gemiddelde kg-opbrengst kan nog wel eens goed meevallen. Jammer dat het met de kg-prijs nog niet wil. Komende weken krijgt hét tarwe zaaien ook weer de nodige aandacht. Hierbij moeten we bedenken dat een tamelijk grofkruimelige goed bezakte bouwvoor, het ideale zaaibed is voor de wintertarwe. Het is dan mogelijk ondiep te zaaien, zodat de tarwe een krachtig wortelgestel kan vormen, wat beter tegen vorst bestand is en ook een beter herstellingsvermogen heeft. T.a.v. de rassen zal Arminda wel de hoogste skore krijgen (vooral de vroege zaai), met als goede 2de het ras Okapi. Het ras Marksman krijgt ook grotere belangstelling. Zie verder het rassenbericht in de editie van 18- 9-'81. nen spreken. De prijs moet zich dan wel boven de 20,— handhaven eer dat het geval is. De oogst van de uien zal voor het merendeel weer laat worden. Slechts enkele percelen zijn reeds gerooid, terwijl het overgrote deel nog veel groen bevat. We vragen ons wel eens af of de na-opkomst- onkruidbestrijding hieraan ook niet schuldig is. Er is wel geen ander al ternatief, maar toch lijkt ons onder zoek in die richting zeker op z'n plaats. Wat de bieten betreft, heeft men ook in onze streek flink gebruik gemaakt van de vroege levering. Daarvoor worden meestal die perce len gerooid waarvan men weinig groeiverwachting meer heeft. En die zijn er helaas nogal wat. Want door de overvloedige regen van dit voor jaar is er heel wat waterschade ont staan. Suikergehalte De hopen bieten die we de afgelopen week hebben zien liggen voldoen o.i. bepaald niet aan de verwachting van het I.R.S. dat een grote oogst ver wacht. Wat het gehalte betreft willen we op grond van slechts enkele ge gevens geen oordeel vellen. Helaas kon in deze gevallen de premie voor vroege levering de gehalte-korting niet kompenseren. Dat dit een uit zondering en geen algemeen beeld zal worden hopen we van harte. Na een lange droge periode kwam dit weekend (20 sept.) de omslag op NOORD-BEVELAND naar herfst weer met regenbuien. De eerste regenbuien waren erg welkom. Ze vielen gelukkig goed op tijd om het gevaar van knolbeschadiging bij aardappelen kleiner te maken. Tegenwoordig rooien we de aardap pelen wel een paar weken later dan vroeger. Voor half september wordt er weinig gerooid. Begin oktober zijn we er graag mee klaar om tijdig tarwe te kunnen zaaien. Dat betekent dan wel dat we in die tussentijd veel rooibare dagen nodig hebben en dat we zeker 6 da gen in de week lange dagen moeten maken. Maar als het goed loopt sta je er versteld van hoeveel je per man per uur met de huidige werktuigen kunt rooien. Tel je al het materiaal op van de trekker die je voor het rooien ge bruikt tot de boxenvuller in de koel cel dan schrik je trouwens van het bedrag dat daar aan nieuwwaarde staat. Zonder trekkers kom je al vlug aan een totaalbedrag van zo'n fl. 150.000,— en dan moetje nog niet de duurste types uitzoeken. De ver koopprijs van 18-20 cent noemen we "vriendelijk", maar dat komt dan meer omdat we vaak erg lage ver koopprijzen hebben gehad. Vrien delijk in verhouding tot de kosten van de aardappelteelt is die prijs be paald niet! Volgens proefrooiingen wordt de opbrengst goed. De tot nu toe gerooide percelen zijn matig, maar die waren wat te vroeg dood en de betere percelen moeten nog ko men. Suikerbieten De suikerbieten oogst is vorige week ook op gang gekomen. Ook daarbij zijn de proefrooiingen, hoog maar zelf geloven we dat niet zo, gezien de grootte van de bieten en de stand van het loof. Dan lijkt het maar een matig gewas in ons gebied. De eerste uien percelen liggen nu ook gerooid' en lijken matig tot goed. De markt is slecht, voor 10 cent per kg kun je geen uien telen. Bezuinigingen Bij de indiening van de miljoenenno ta zijn we altijd nieuwsgierig hoe het ministerie van landbouw er afkomt. In de grote pers krijgt dit ministerie niet zoveel aandacht, maar in de landbouwbladen natuurlijk wel. Be zuiniging is ook hier nodig geweest en dit wordt o.a. merkbaar bij de voorlichting waar 50 plaatsen min der zullen komen. We hebben begrip voor alle bezuinigingen van de over heid, maar we hopen toch, dat er niet te veel verschuivingen optreden naar andere onderdelen. Meer geld voor het uitzetten van korhoenders en dassen zal wel een goede achter grond hebben, maar het komt bij de gewone boer vreemd over. Nota's gewasbeschermingsbeleid en het voorontwerp meststoffenwet zullen zeker, wat de inhoud aangaat, goed door onze organisaties gevolgd moe ten worden: Eer je het weet wordt er zoveel verboden dat we met onze bedrijfsvoering in grote moeilijkhe den zitten. Positief is dat de fiskus wat soepeler tegenover het pachtersvoordeel gaat staan en wel bij overdracht in fami lieverband. Aan deze fiskale beroving bij familieoverdracht gaat dan toch een eind komen. Dat is dan een suk ses dat door onze standorganisaties na veel werk is bereikt. dat inderdaad ook voor een groot deel gebeurd zal zijn. We gaan wel met rasse schreden naar de maand oktober en dan moet dit karwei ge klaard zijn. Bij droog weer kan dit ook. Laten we het daar maar bij houden. Er is hier en daar al een blok gerooid met goede opbrengsten. Wat ons opvalt is dat er in onze polder veel bietenvelden leeg zijn. Er is druk ge bruik gemaakt van de vroege leve ring. Er zijn al gehalte-brieven bin nen. Dat zijn altijd van die spannen de momenten. De kilo's die wegge gaan zijn weet je wel zo ongeveer maar niet de gehaltes en de tarra. Deze laatste is tot nu toe rond de 14%, terwijl het suikergehalte van 14,5 tot 15,9 loopt. Vijftig ton per ha is dit jaar helemaal niet hoog voor de eerste levering. Uit ervaring weten we dat de bieten nog heel wat kilo's bij kunnen groeien. Dat de boosdoener, C suiker, dan weer om de hoek komt kijken, is moeilijk te verwerken. Je krijgt dan het idee dat je gestraft wordt omdat je goedje best gedaan hebt. Met het uienrooien is men ook begonnen. Er zullen veel in de schuren gereden worden. Je huilt bij het schoonma ken van uien maar nu komen de tra nen in je ogen als je de prijs van dit produkt hoort. Het is nog geen voor jaar en er kan nog van alles gebeu ren. Tijd is het nu om zaaitarwe te be stellen. Nu alvast wat mest aan de grond gegeven zal zeker te zien zijn in '82. We hebben de laatste jaren hoge opbrengsten gehad en willen we dit volhouden dan zal onze grond in goede konditie moeten blijven. Al wat men aan de grond doet om hem te verbeteren komt terug met rente. Bescherming. In de brievenbus lag een gewasbe- schermingsbericht. Om onze mooie besdragende heesters tegen de vogels te beschermen. Je moet ze dan be spuiten en de beestjes lusten ze niet meer. Ik vind dat woord gewasbe scherming niet direkt op z'n plaats. Hoewel die bessen prachtig zijn, de vogels moeten ook eten in de winter. Ik dacht dat we ons geld beter konden besteden aan andere zaken. Spuiten daar waar nodig is en niet meer. Dat is het beste voor mens, dier en porte- monnaie. L et weertype is opeens hard ver anderd. Na een langdurige droogte periode zullen de gezonde bieten ze ker nog een groeistoot hiervan mee krijgen. Bijna dagelijks werden we via de radio geadviseerd, dat het nog te droog was om aardappelen te rooien. Beschadigingen en vervellingen zijn risiko's welke we met dit produkt niet zonder meer mogen nemen. Later bij aflevering uit de cel is het een nare zaak als de partij niet meer aan de eisen voldoet. Een aardappel is qua kosten een duur produkt, reden waarom we de kwaliteit goed moeten bewaken. Bescherming van rooima- chines, van wagens en van transport banden is zeker een studie van onszelf waard. Vinden we in de cel bescha digde knollen, dan moet er ergens iets mis zijn gegaan. O nze verenigingen voor bedrijfs voorlichting zijn al druk bezig hun programma voor het a.s. vergader- tseizoen samen te stellen. Een zeer belangrijk thema wat zeker de moei te waard is en waar bepaald belang stelling voor zal bestaan is ongetwij feld het onderwerp: "Verliezen in de landbouw". Niet alleen in de granen, maar in alle andere gewassen treden oogstverliezen op. Worden we ruiger of zijn de bredere werktuigen hier aan debet of ligt het land ongelijk of worden er andere fouten gemaakt? Het zijn allemaal vragen en wie weet nog een heleboel meer welke zeker in diskussie genomen moeten worden. Verlies maakt de boer armer en dat past niet in zijn streven. l-j en paar weken geleden waren we op een vroege zondagmorgen al druk doende met de verlossing van een kalf. Het is mooi om te zien hoe dat prille geluk door de moeder wordt afgelikt en reeds al gauw probeert te gaan staan. Als je dan de klok van de kerktoren vijf uur hoort slaan, dan besef je pas goed hoe heerlijk stil het dan nog is in ons gewest. Afgelopen zondagmorgen was het weer anders en werden we gewekt door het vallen van de regendruppels op de dakpan nen. Iedere morgen is het in de na tuur weer anders, maar veelal zijn we te haastig om er ten volle van te ge nieten. Een moderne manier om in deze aan zijn trekken te komen is het deelnemen aan een oriënteringsrit per auto door het buitengebied. Buurman was hiervoor direkt te vin den want in dat gebied had hij vroe ger met de hengst gelopen en wist natuurlijk overal de weg. Oude ver halen over Clairon en Avenir haalde hij al vlot uit de sloot, maar ondanks een goede en duidelijke routebe schrijving hebben we onderweg geen enkele kontrole gezien en ook het eindpunt nimmer bereikt. Met de oude basiliek in zicht hebben we er maar een punt achter gezet, want anders zouden we als goede burgers nog ruzie hebben gekregen ook. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11