V Een uitgebalanceerde X i "TTTTjTT; Dit is m, Uw nieuwe transporteur Gruse maakt 't anders en beter w e vermoeden dat iedere Euro pese graanboer wel eens zal dromen van een klimaat zoals we dat hier in het zuidwesten van de Tanzaniaanse hooglanden hebben. Eigenlijk een weertype waar je min of meer je klok op gelijk kunt zetten. Omstreeks half november begint het goed door te regenen en dat gaat zo verder tot be gin mei, alleen in februari kan het gebeuren dat er een wat buienlozer periode voorkomt. In die regentijd, waarin het echt niet heel de dag re gent, maar alleen tijdens buien die hoogstens enkele uren aanhouden, kan het gewas op het gemakje groei en. Op deze grond heb je niet gauw te maken met wateroverlast, bovendien zorg je dat het werk achter de rug is voor de echte zware regens in januari beginnen. Tussen de 1100 en 1300 millimeter kun je verwachten. Zo tegen half mei begint de mais die in november is gezaaid zachtjes aan te rijpen. Gelijkertijd houdt ook de re gen op en dan begint een droge zon nige periode die tot ongeveer half oktober duurt. In die periode vanaf mei, kan dan de mais rustig op stam drogen en we hoeven geen ogenblik bezorgd te zijn dat het zal gaan re genen en de eerste veertien dagen niet meer ophoudt. Hebben we te veel gezegd, dat iedere graanver- bouwer van zulk een klimaat kan dromen?! r serie landbouwspuiten W e zijn nog druk bezig om de oogst binnen te halen. We moeten nou wel een beetje voortmaken want de mais wordt eigenlijk te rijp. Het vochtgehalte is nu direkt van stam 12%. Op zich zelf is dat al een licht verlies, want de National Milling (staatsinkoop) accepteert op 13%. We hebben nu eind augustus onge veer 400 ha geoogst maar ruim 200 ha staat nog vast. Zoals gezegd het is niet het weer dat ons nu noopt op te schieten, maar wel de veldverliezen. Die worden met de dag groter, voor al met het machinaal oogsten. Er wordt dit jaar voor het eerst machi naal geoogst nog niet het hele areaal, want er is nog steeds handwerk. Op den duur kan het echter met hand werk niet meer klaar komen. Het bedrijf moet groeien naar 1100 ha of misschien zelfs naar 2000 ha. Voor zo'n oppervlakte zijn geen mensen te vinden, bovendien is het hier een vooruitstrevende streek waar ieder een kleine agrarische zelfstandige is, RAINDROP SPUITDOPPEN BOEKE-HEESTERS bv GOES D, zelfrijdende landbouwspuit cebeco landbouwspuit CEBECO-HANDELSRAAD met nogal wat koffieplanten waar ook veel oogstwerk aanzit, zodat die boeren op hun bedrijfjes het veel te druk hebben. 'e Tanzaniaanse manager waar mee wij te maken hebben is een uiterst kiene vent die zijn weetje weet, maar toch ook best wat steun kan gebruiken. We geven hem die steun waar we maar kunnen zonder de indruk te wekken dat we het beter weten, da's erg oppassen geblazen! Hij klaagde dat hij zo achter sukkel de, want met die machines was elke keer wat. Tweerijige kolvenplukkers, waarvan er één uitgerust is met een kolfontbladeraar en de ander direkt van stam dorst, een z.g. supersheller, beiden van Amerikaanse makelij. Telkens kleine problemen, maar re sulterend in een zeer lage dagpro- duktie. Bij een wat nadere beschou wing van het werk bleek dat er aan de organisatie zeer veel schortte. Zeer lange wachttijden op wagens, onoordeelkundige omgang met de machines, veel gehouwehoer van de chauffeurs en een schreeuwend ge brek aan dagelijks onderhoud en tot slot super-lakse arbeidstijden. Kor tom daar viel nog wel wat aan te verbeteren. Gelukkig vonden we on middellijk een gewillig oor bij de manager. Hij gaf zelf het voorbeeld. Van de week stond hij zelf al om zes uur in de ochtend op de werkplaats en liet de chauffeurs uit hun bed ha len. Die kwamen bibberend van de kou opdagen, 't Is waar 's morgens is het op de hoogvlakte koud vooral wanneer je alleen maar een ge scheurde blouse aan hebt. We heb ben al in de nachtelijke uren ge draaid met zeer veel sukses. Het transport is nu verbeterd, sinds we wagens van 7 ton draagvermogen naast en niet achter de. supersheller laten lopen. Op het dagelijks onder houd moet strak worden toegezien, want zolang het loopt denken ze dat het niet op kan, maar een machine met zo veel draaiende delen en zo een veelheid aan kettingen en vet- nippels en ook nog werkt in zo'n uiterst stoffige omgeving, schreeuwt om een dagelijkse beurt en een kri tisch oog van een chauffeur of van een monteur, 't Gaat nog niet zoals we zouden willen, maar we zijn wel op de goede weg. Schrijfkouter Dit is een 2-rijïge kolvenplukker, die de kolven niet alleen plukt, maar ook ontbladert, waarne later op een centrale plaats deze kolven met een aparte dorsmachine wor den gedorst. Hier is de twee rijige supersheller aan het werk. Een ideale pluk- en dorsmachine met een kapaciteit van 7 ha per dag, als er goed mee omge gaan wordt. 22 4 wieiaandri|ving optimale gewichtsverdeling toppunt van perfectie speciaal ontwikkeld voor het loonbedrijf zcwei mechanisch als hydraulisch te bedienen uitvoeringen leverbaar in werkbreedten van 15, 18. 21 en 24 m perfect baianceersysteem hydrau'sch bedienbare viaksteiiing van de spuitbomen Cebeco-Handelsróad heeft voor elk bedrijf een passende landbouwspuit. Leverbaar met de veel voordeel biedende Deze spuiten vrijwel uitsluitend grove druppels, zodat u kunt werken onder omstandigheden (veel wind), waar anders „drift", dus kans op schade aan naburige gewassen zou ontstaan. Alle CEBECO en AMAC landbouwspuiten kunnen worden geleverd met: enkele of dubbele spuitleiding normale of zetfafsluitende spuitdoppen' Delavan Raindrop doppen (gemakkelijk en eenvoudig onder een hoek van 30 te plaatsen) Ook geschikt voor vloeibare kunstmest! Natuurlijk wilt u nog veel meer weten van onze serie landbouwspuiten. Vraag inlichtingen bij 4462 EW GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Tel. 01100-21200 Een machtige transporteur, pienter ontworpen, voortreffelijk gebouwd. Geknipt voor de veelzijdige en veeleisende Nederlandse praktijk. Gemaakt om heel lang efficiënt én plezierig mee te werken. Standaarduitvoering: elektrische hoogteverstelling, graandichte zijschotten, twee bandsnelheden, 65 cm brede band, kapaciteit tot 75 ton per uur. Waar vindt u een mooiere, kompleter uitgevoerde transporteur Lengtes: 7.00-7.50-8.50-9.25-10.00 m. Extra's: zwenkwielen, trekkertrekhaak Vraag inlichtingen of kom kijken! J. Weyermanweg 19 Telefoon 01100 -12520

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 22