Landbouwbegroting 1982 GOED INSTRUMENT VOOR GRONDBELEID BESCHIKBAAR Inrichting en beheer landelijk gebied nu en straks Weinig aandacht voor het ekonomisch belang van land- en tuinbouw Belangrijke Nederlandse inbreng Iraakse plattelandsontwikkeling Wet Agrarisch grondverkeer: Eerste reaktie Landbouwschap op Rijksbegroting Studieduur niet meer onbeperkt aan Landbouw hogeschool Kern van de Wet agrarisch grondverkeer vormt de mogelijkheid, de vraag naar land te beperken door toetsing van overeenkomsten tot vervreemding van land aan bepaalde kriteria. Daarnaast is voorzien in een voorkeursrecht in nader aan te wijzen gebieden, alsmede in een koopplicht in het kader van de landbouwkundige toetsing voor het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL), de opvolger van de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL). Hierop vestigt de minister van landbouw en visserij nog eens de aan dacht in de Memorie van Toelichting op de begroting 1982 van zijn departement. Op deze wijze zal een aanvaardbaar grondprijsniveau ontstaan. Dit is het geval indien de prijs in een aan vaardbare verhouding staat tot op brengsten, kosten en financierings- strukturen binnen de landbouw. Een dergelijk prijsniveau biedt jonge on dernemers meer mogelijkheden om het ouderlijk bedrijf over te nemen. Ook biedt het de middenbedrijven meer kansen om op een gezonde(re) financiële basis tot vergroting van de bedrijfsoppervlakte te komen. Beïn vloeding van de grondprijs bevordert op deze wijze de kontinuïteit van bedrijven met een gezonde struk- tuur. Een ander instrument dat daaraan bijdraagt is het grondbank stelsel, waaraan de Wet agrarisch grondverkeer nu een wettelijke basis geeft. De Wet agrarisch grondverkeer zal in gedeelten in werking treden. Het eerste deel - nl. het artikel dat ge meenten de bevoegdheid geeft een gebied te omschrijven, waarbinnen geen toetsing zal plaatsvinden - is al van kracht. Een van de uitvoerings besluiten betreft de te hanteren kri teria in het kader van het toetsings systeem van de wet. Het streven is erop gericht met ingang van 1 januari 1982 het toetsingsmechanisme in werking te stellen. In het beleid gericht op herstel van de Nederlandse ekonomie wordt de plaats van de land- en tuinbouw onderbelicht. Dat is de eerste reaktie van het dagelijks bestuur van het Landbouwschap op Troonrede en Rijksbegroting. Het Landbouwschap baseert deze reaktie zowel op het ontbreken van een duidelijke verwijzing naar de landbouw in de Troonrede als op de voorgestelde besteding van de extra aardgasbaten, die vooral worden gericht op het brengen van een nieuw industrieel elan. Het Landbouw schap is van mening, dat in de komende regeringsverklaring de bete kenis van de landbouw moet worden onderkend en dat het nieuwe kabinet extra stimulansen voor de agrarische sektor zal moeten aan kondigen. De grote bijdrage van land- en tuin bouw aan onze nationale ekonomie, in het bijzonder aan de betalingsba lans, kan naar het oordeel van het Landbouwschap alleen blijven voortbestaan als het weerstandsver mogen van de land- en tuinbouw niet De huidige eerstejaars mogen nog maar zeven jaar over hun studie doen. Tot nu toe deden de studenten over dit programma gemiddeld meer dan zeven en een half jaar. Hoewel de wet tweefasenstruktuur pas volgend jaar van kracht wordt, ontkomen de stu denten die eerder aan de studie be gonnen zijn niet aan de beperkte in schrijvingsduur. Vanaf 1 september 1982 kunnen alle studenten nog maar zes jaar ingeschreven zijn. Studen- tendekaan R. van Heusden vreest dat een aantal studenten hierdoor in de problemen komt. Dit meldt het Wa- genings Hogeschoolblad. Men hoeft er waarschijnlijk ook niet op te rekenen dat een nieuwe minis ter op onderwijs van deze wet gaat afwijken. In de formatie tussen CDA, PvdA en D'66 is afgesproken deze wet geheel te handhaven. Wel is nadrukkelijk in het formatieakkoord opgenomen dat als door de invoering van deze wet onvoorziene proble men rijzen, veranderingen in deze wet mogelijk zijn. verder wordt ondergraven. Het Landbouwschap wijst hierbij op het feit dat de inkomenspositie van de land- en tuinbouw de laatste jaren sterk is verslechterd. Aan deze ont wikkeling wordt in de begroting te weinig aandacht geschonken. Het Landbouwschap heeft begrip voor de noodzaak van bezuinigin gen. Deze zullen er toe moeten lei den dat de financieringslasten voor het bedrijfsleven verminderen. Overigens heeft het Landbouwschap bedenkingen tegen de wijze waarop binnen de landbouwbegroting be zuinigingen worden doorgevoerd. Dat geldt met name voor de vermin dering van het aantal arbeidsplaat sen in de landbouwvoorlichting. Het Landbouwschap vindt dat er voor moet worden gewaakt dat de agrarische produktie niet onnodig wordt belemmerd door beleidsmaa tregelen op het gebied van planolo gie en milieu. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap is voornemens op korte termijn met de nieuwe Minister van Landbouw en Visserij overleg te voeren over het door het landbouw bedrijfsleven noodzakelijk geachte beleid. In de loop van dit jaar start de aan wijzing van percelen, waarin het BBL een voorkeursrecht zal hebben. Dit voorkeursrecht kan volgens de wet worden gevestigd in ruilverka velingen in uitvoering, gebieden die als reservaat zijn aangewezen, het rekonstruktiegebied "Midden-Delf land", het herinrichtingsgebied "Oost-Groningen en de Gronings- Drentse Veenkoloniën" alsmede in gebieden, die bij planologische kernbeslissing als voorkeursgebied zijn aangewezen. Of en in hoeverre binnen deze kate- goriën gebieden met voorkeursrecht worden aangewezen, hangt af van enerzijds de mate van urgentie van grondverwerking en anderzijds de mogelijkheid om de grond zonder voorkeursrecht te verwerven. Alge meen uitgangspunt bij de hantering van het voorkeursrecht zal zijn, dat hiervan een spaarzaam gebruik zal worden gemaakt. Overigens zijn aan de instelling van een voorkeursrecht wettelijke waar borgen verbonden. Door aan het Bureau Beheer Landbouwgronden de mogelijkheid tot het instellen van een voorkeursrecht te geven, komt zijn funktie als centraal aankoopor gaan van landbouwgronden voor de rijksoverheid duidelijk tot uitdruk king. SBL lijdt steeds meer verliezen De sterk stijgende tendens op de grondmarkt van de jaren zeventig is in het jaar 1979/1980 omgezet in een daling: eerst in de noorde lijke provincies, naderhand in de overige delen van het land. De grondmobiliteit is in de jaren met prijsstijging aanzienlijk ge daald. Nu de prijzen zalen neemt die mobiliteit echter nauwelijks toe. Eerder geldt het tegendeel. Het gedaalde grondprijsniveau heeft gevolgen voor de verkoop van bezit van de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL). Der den zijn minder bereid de grond over te nemen omdat zij misschien verdere prijsdalingen verwachten. Dit heeft tot gevolg dat de ge wenste versnelde afstoot van grond en gebouwen van de SBL vertraging ondervindt. Er worden in toenemende mate verliezen ge leden bij verkoop, met name bij de verkoop van gebouwen. Maar ook de verkoop van gronden dient in een aantal gevallen tegen een la gere dan de aankoopprijs plaats te vinden. Moderne machines op een klein perceel werkt minder economisch Het beleidsvoornemen van het kabinet voor het Struktuurschema voor de Landinrichting vormt een belangrijk gegeven met het oog op de beleidsbepaling op lange termijn inzake de inrichting van het landelijke gebied. Het struktuurschema verschaft het kader, waarbinnen de rijksoverheid initiatieven van de provinciale besturen tot plaatsing van gebieden op het voorbereidingsschema voor landinrichtingsprojekten zal beoordelen. Aldus de minister van landbouw en visserij in de paragraaf over de inrichting van het landelijke gebied, deel uitmakend van de Memorie van Toelichting op de begroting 1982 van zijn departement. In 1980 is voor 40.180 hektare beslo ten tot uitvoering van integrale lan dinrichtingsprojekten. Naar het zich laat aanzien zullen in 1981 de daarbij betrokken Kolleges van Gedepu teerde Staten voor ca. 41.000 hektare de wettelijk vereiste stemming uit schrijven. In 1980 is voor 26.800 hektare ruilverkavelingen de akte van toedeling gepasseerd, terwijl voor 39.320 hektare de lijst der gel delijke regelingen is vastgesteld. Aangezien de verwezenlijking van een plan in het algemeen geruime tijd vergt, is een groot aantal projek- ten tegelijk in uitvoering. Naar de situatie van medio 1981 gaat het om 99 projekten, met een gezamenlijke oppervlakte van 598.000 hektare. Voor de volledige uitvoering van de ze plannen is de Landinrichtings- dienst verplichtingen aangegaan. Blijkens het voorbereidingsschema voor landinrichtingsprojekten 1981 is thans voor circa 450.000 hektare ruilverkaveling en bijzondere lan dinrichtingsprojekten in voorberei ding. Voor 1982 is voorzien in een uitvoeringsprogramma voor ruilver kavelingen van 40.000 hektare. A-2 Werken Op de begroting van 1982 is 25 min. uitgetrokken voor rijksbijdra gen aan werken van waterschappen en gemeenten, ter verbetering van de infrastruktuur in het landelijke ge bied. Rekonstruktie oude glastuinbouwgebieden Voor de toepassing van de Beschik king rekonstruktie oude glastuin bouwgebieden heeft de Centrale Cultuurtechnische Commissie (CCC) onlangs een positief advies uitgebracht over de gebieden Roelo- farendsveen en Ter Aar. Aangewe zen zijn inmiddels: Huissen-Lent, het Ven en Aalsmeer. Beheersgebieden Naar verwachting zullen eind van dit jaar 12 beheersplannen zijn vastges teld vooreen oppervlakte van 10.000 ha. Er kunnen dan beheersovereen komsten worden afgesloten in de ge bieden: Giethoorn-Wanneperveen, Oirschot-Best, Eilandspolder, Lopi- kerwaard, Workumerwaard, Ter schelling, Havelte, Vijfheerenlan- den, Uitgeest, de Goese Poel, Dwarsgracht-Beltschutsloot en Wa terland. Voor de komende jaren wordt een verdere toeneming van het aantal beheersplannen en van de beheersovereenkomsten verwacht. Medio 1981 zijn 115 beheersove reenkomsten afgesloten voor een to tale oppervlakte van 990 ha. Zie slot begroting 1982 op pag. 20 Een Iraakse delegatie onder lei ding van minister Abdul Wahab Mahmoud Abdullah, de minister voor irrigatie van Irak, heeft van 2 tot en met 9 september 1981 een bezoek aan ons land gebracht. Het bezoek onderstreept het be lang van de samenwerkingsove reenkomst, die op 21 juni j.l. in Bagdad is ondertekend. In deze Amerikaanse maïs voor Sovjets Opnieuw is een kwantum van 400.000 ton mais door de Verenigde Staten aan de Sovjet-Unie verkocht voor levering in 1981/82. Daarbij is 200.000 ton mais die oorspronkelijk voor verscheping naar andere landen bestemd was, terwijl ook de reste rende 200.000 ton aanvankelijk een andere bestemming had. Met deze transactie is het totaal voor levering in 1981/82 op 850.000 ton gekomen.Inmiddels is het totaal al weer verhoogd tot 1,05 miljoen ton, door een aankoop van nog eens 200.000 ton mais, waarover zojuist uit Washington bericht werd. samenwerkingsovereenkomst verklaart men zich bereid nauw samen te werken om te komen tot de geïntegreerde agrarische ont wikkeling van het gebied Hilla Hashemiya. Deze geïntegreerde ontwikkeling omvat ontwerp en aanleg van irrigatie- en ontwate ringssystemen, de landontgin- ning, de ontzilting van de bodem, bedrijfsverplaatsing en de ont wikkeling van een technische en sociaal-ekonomische infrastruk tuur, waaronder wegen, dorpen, de agro-industrie en landbouwon derwijs. Het doel van dit bezoek was ener zijds een nadere bespreking van uiteenlopende zaken met betrekking tot samenwerking op het terrein van kuituurtechniek en anderzijds een oriëntatie over de aangeduide Ne derlandse benadering van de geïnte greerde plattelandsontwikkeling. Gedurende het bezoek is speciale nadruk gelegd op organisatie, plan ning, voorbereiding, aanbestedings- prccedures en uitvoering en beheer van het projekt. Met betrekking tot de geïntegreerde ontwikkeling van een gebied van 50.000 ha te Hilla Hashemiya is het volgende besloten. - NEDECO zal begin oktober 1981 een ontwerp-overeenkomst op stellen voor adviseursdiensten voor dit projekt; - Deze ontwerp-overeenkomst zal worden besproken tijdens de eer ste officiële bijeenkomst van de stuurgroep, die op 15 oktober 1981 te Bagdad gehouden zal worden. De resultaten van deze besprekingen zullen worden op genomen in een advies aan de minister voor irrigatie. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11