Geen koppelverkoop in het zaken doen! De W.A.M. en uw grasmaaier Brandverzekering oogstprodukten van groot belang Wi H, VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: 01100. 24000 H N, J a, de woonlasten zouden inder daad gelijk blijven ware het niet dat de rente tussentijds na een bepaald aantal jaren kan worden verhoogd. Deze koppelverkoop werkte prettig, immers men wenste een eigen huis en de verzekeringsmaatschappijen zagen daar wel brood in. Het ver strekken van hypotheken op levens verzekeringsbasis verhoogde de pro duktie van nieuwe levensverzekerin gen op niet mis te verstane wijze en de provisie voor deze vorm van le vensverzekering is ook voor 'de tus senpersoon niet onaantrekkelijk. Nu de woonhuizenmarkt in elkaar is gestort is er bij de grote levensverze keringsmaatschappijen en hun tus senpersonen een belangrijke leven- produktie uit de markt gevallen. Gelukkig maar want voor schrijver was het altijd ongezonde produktie. E r schijnt iets danig in de war te zijn mensen. V Over hypotheken, rente en aflossingen Moeilijk parket Ongezonde produktie Waarom dan deze koppelverkoop? Ons advies is Wat is een motorrijtuig? "O chrijver langs de weg" wordt steeds meer gekonfronteerd met vra gen over de hoge rentelasten, die een hypotheek met zich mee kan brengen. De hypotheekovereenkomsten zijn veelal zodanig opgesteld, dat na een bepaald aantal jaren de rente verhoogd kan worden. Welnu, in deze tijd leven we anno 1981. Ook de hypotheken die gesloten zijn op basis van een levensverzekeringspolis ontkomen daar niet aan. Aller eerst wat is een "kombinatie hypotheek-levensverzekering"? Dat is een hypotheek met een levensverzekering, die zowel uitkeert bij overlijden, als bij in leven zijn: m.a.w. een hypothecaire lening onder mede ver binding van een levensspaarverzekering een z.g.n. gemengde verzeke ring. De rechten voortvloeiende uit deze verzekering worden overge dragen aan de geldgever. Van deze overdracht wordt op de betreffende polis melding gemaakt. et mede verbinden van een le vensverzekering bij een hypothecaire lening betekent dat in plaats van pe riodieke aflossingen de terugbetaling van de lening geschiedt door de uit kering van de mede verbonden ge mengde verzekering; m.a.w. aflos sing geschiedt met "gesloten beur zen". In plaats van periodieke aflos singen betaalt men de verzekerings premie, men blijft de gehele duur van de hypotheek rente betalen over de hoofdsom, immers er wordt niet af gelost. Men noemt dan bij het afslui ten als voordelen van deze vorm van hypotheek; dat de jaarlijkse lasten in het begin lager zijn, dat het volle rentebedrag voor de inkomstenbe lasting mag worden afgetrokken en dat de kosten van de afsluiting van de hypothecaire lening lager zijn. Ook de rente is veelal een half pro cent lager. Schrijver heeft als advi seur deze kombinatie altijd ontra den, met als reden dat over de gehele looptijd rente over de nominale hoofdsom betaald moet worden. Immers, schrijver stelde reeds, er wordt niet afgelost, en omdat er niet wordt afgelost is een tussentijdse renteverhoging van kracht voor de volledige hoofdsom. de gehele looptijd bereikt". Tot zover deze verkoopbrief. Cevaal Zojuist werd schrijver bij een ZLM- lid met de neus op de feiten gedrukt. Vandaar dit artikel. Wat te denken van die mooie aanhef in de brief waaruit ik citeerde met de nadruk op "woonlasten blijven gedurende de hypotheektermijn gelijk" terwijl de rente bij sluiten van de hypothecaire lening in 1961 <\Vi% was, in 1971 ver hoogd werd tot 8'/2% - en nu per 1 september 12,3% wordt. Deze ver hoogde rente wordt over de hoofd som betaald omdat de premies voor de levensverzekering niet als aflos sing gelden. Deze kliënt is begonnen op 4Vi% van 80.000,— maar moet nu 12,3% over hetzelfde bedrag gaan betalen. Een renteverschil van 6340,- per jaar. Dat scheelt een slok op een borrel. Over gelijkblij vende woonlasten gesproken! Daar bij komt dat inkomens en lonen da lende zijn terwijl het levensonder houd met sprongen omhoog gaat. Het is niet zonder reden dat vele veilingen van woonhuizen krachtens artikel 1223 B.W. plaats hebben. Vele huiseigenaren zijn in financiële moeilijkheden gekomen omdat zij de steeds stijgende rentelasten niet meer kunnen opbrengen. M.i. ging het sluiten van hypothecaire leningen, en zeker die van de kombinatie hy potheek-levensverzekering te ge makkelijk. Schrijver vraagt zich af of daarbij altijd het belang van de kliënt gediend is. Ik heb daarover wel mijn twijfels! u wij in een ekonomische reces sie terecht zijn gekomen en de hy potheekrente onrustbarend blijft stijgen zijn vooral die mensen die een kombinatie hypotheek-levensverze keringhebben afgesloten, waarbij de rente tussentijds kan worden ver hoogd in een moeilijk parket terecht gekomen. Een renteverhoging met 5 a 6% is daarbij geen uitzondering, en gaat zeer zwaar wegen. Had men al die jaren afgelost dan zou het bedrag waarover de verhoogde rente betaald moet worden aanmerkelijk lager lig gen. Op dit laatste argument heeft schrijver/adviseur altijd de nadruk gelegd. Het spreekwoord: "Een goed begin heeft goed behagen: maar 't einde moet de lasten dragen", is in het bijzonder van toepassing op de "kombinatie levensverzekering-hy potheek". Zojuist mocht schrijver de volgen de brief bij een ZLM-er tegenko men; Ik citeer letterlijk: "U wilt een eigen huis hebben, en wie wil dat niet, maar u hebt onvoldoende kon tanten om het ineens helemaal te betalen? Geen bezwaar. U leent dat geld door een hypotheek op levens verzekeringsbasis en u wordt toch meteen voor de volle 100% eigenaar van uw huis. De aflossing van uw hypotheek geschiedt op levensverze keringsbasis. Dit in tegenstelling tot de traditionele aflossingsmethode die door veel andere geldgevers wordt toegepast en waarbij wordt uitgegaan van een vaste aflossing per jaar plus de rente over de schuldrest. Deze methode heeft tot gevolg dat de woonlasten in de eerste jaren veel hoger zijn dan in latere jaren. Bij het sluiten van een hypotheek op basis levensverzekering blijft het woonbe- drag gedurende de gehele looptijd gelijk. Met deze gelijkblijvende be dragen wordt een evenwichtige ver deling van de woonlasten gedurende Ons advies is nog altijd; géén koppelverkoop in het zaken doen. Er zijn banken, assurandeuren en makelaars die graag hypotheken verzorgen maar daarbij verplichten de brandverzekering op het pand waarvoor hypotheek verstrekt is bij hen onder te brengen en een uitkering bij overlijden een z.g.n. risicoverzekering eveneens. Ook dat is koppel verkoop en dat kan erg duur uitvallen. Het belang van de kliënt is daarbij meestal niet gediend. Wij komen dat maar al te vaak tegen, en waar het bij ons om gaat is dat niet klakkeloos verzekeringen gesloten .worden die bovendien vaak duurder zijn dan bij de eigen ZLM-orga- nisatie. Daarom een dringend advies in voorkomende gevallen eerst te laten voorlichten voordat u uw handtekeningen plaatst. Schrijver houdt wel van "koppelen" maar dan in de natuur maar beslist niet in het zaken doen. U bent weer eens gewaarschuwd. Koppelen gaat gemakkelijker dan het ontkoppelen: u tekent immers veelal voor tien jaar. Het is daarom zaak deskundig advies in te winnen, uw organisatie is er voor. Cevaa, De vakantie en het weer lopen duidelijk niet meer synchroon. Als het grootste deel van de bevolking zijn vakantie al heeft opgebruikt dan begint de goed weer periode pas. En dat hoort niet. We hebben er uiteraard niets op tegen als het zomerweer nog enige tijd stand houdt; integendeel. We genieten er uitermate van, want zelfs een stukje schrijven is veel aangenamer als de zon schijnt dan wanneer het water langs de ruiten stroomt. We willen er alleen maar mee zeggen dat men tegenwoordig nergens meer van op aan schijnt te kunnen. En dat is buitengewoon frustrerend want een mens wil toch zekerheid, niet waar. En zo, mijmerend in de na-zomerse zon, kwamen we met onze gedachten toch weer terecht bij de wet. Die biedt tenminste houvast. Daar staan duidelijke dingen in. Het is wel noodzakelijk om nauwkeurig te lezen en goed na te denken, maar de wet is wel konsekwent. L aten we nu als voorbeeld eens de W.A.M. nemen. De Wet Aansprake lijkheidsverzekering Motorvoertui gen. U weet wel, de wet die bepaalt - al vanaf 1965, dat alle motorvoertui- Visscher gen verplicht verzekerd moeten zijn tegen het risiko van wettelijke aan sprakelijkheid. Iedereen weet dat zo langzamerhand wel, maar heeft u er al eens bij stilgestaan wat deze wet eigenlijk verstaat onder een motor voertuig. De definitie ervan staan in artikel 1 en deze luidt letterlijk: "Alle rij- of voertuigen bestemd om anders dan langs spoorstaven over de grond te worden voortbewogen, uit sluitend of mede door een mechani sche kracht op of aan het rij- of voertuig aanwezig dan" wel door elektrische traktie met stroomtoe- Vervolg op pag. Ook uw W.A.M. grasmaaier onder L et is van belang om uw oogst produkten op de juiste wijze te verze keren tegen brandschade. U weet dat de prijzen van de oogst produkten van jaar tot jaar nogal eens kunnen verschillen, zodat u er niet bent met een bepaald bedrag te verzekeren voor oogstprodukten en dit jaar in jaar uit maar hetzelfde te laten. Jaarlijks verdient dit punt uw volle aandacht en jaarlijks zullen de verzekerde bedragen moeten worden aangepast aan de opbrengst van uw oogst. Uw inkomsten zijn afhankelijk van de opbrengsten van uw oogst. Dus als u uw produkten opslaat dan dienen de ze ook goed te zijn verzekerd daar u anders het risiko loopt dat bij brand uw inkomsten weg zullen vallen, ge heel of voor een groot gedeelte. Vanwege het grote financiële belang is het goed zorgvuldig te overwegen op welke kondities de oogst tegen brandschade moet worden verzekerd! elen van u zullen als zelfstandig ondernemer met de oogst "hande len": zelf bepalen op welk moment en tegen welke prijs de oogstpro dukten verkocht zullen worden. Anderen gaan reeds op voorhand overeenkomsten met groothandela ren aan, waarbij de prijs van het produkt van tevoren is overeengeko men. In veel gevallen gaat bij een boerderijbrand veel van de oogst verloren. De verzekeringsmaatschappijen hebben voor vrijwel alle situaties speciale voorwaarden vervaardigd. 1De bekendste Vorm is die, waarbij de oogst het hele jaar door voor een bepaald bedrag is verzekerd. Wij noemen deze vorm doorlopende verzekering. Bij schade wordt de op het moment van de schade geldende veilingprijs uitbetaald, eventueel na aftrek van niet gemaakte kosten. Uitgangspunt is dat u voor het uitgekeerde bedrag produkten moet kunnen terugkopen, waardoor u financieel weer in de positie bent van voor de brand. Het is wel van belang dat wanneer u een doorlopende verzekering hebt dat u wel jaarlijks het verzekerde bedrag aanpast aan de omstandig heden (opbrengst, prijzen etc.) 2. Voor oogstprodukten met een sterk wisselende marktprijs ontwier pen verzekeraars de seizoenverzekc- ring. Hierbij wordt u volledig in de positie van ondernemer-handelaar gelaten. U verzekert een bepaalde partij oogst - in de praktijk: aardappelen, uien en fruit - tegen een van tevoren overeengekomen maximum prijs per kilogram. In geval van brandschade hebt u zelf de keus of u afgerekend wilt hebben - geheel of gedeeltelijk- tegen de vei lingprijs op het moment van de schade, of dat u de uitkering wilt uitstellen totdat de veilingprijs aan uw verwachtingen voldoet. U kunt dan op twee latere data ver langen dat zij met u afrekenen tegen de op die data geldende veilingprijs uiteraard met inachtneming van de maximaal per kilogram verzekerde prijs. U blijft als het ware handelen zoals u gedaan zou hebben zonder brand! 3. Tenslotte kennen wc de "Kon- traktprijsverzekering". U verzekert de prijs die u met de groothandelaar kontraktueel bent overeengekomen. Bij schade wordt, ongeacht de vei lingprijs op dat moment, de over eengekomen kontraktprijs uitbe taald. ij willen u adviseren even de tijd te nemen om uw oogst op de juiste wijze te verzekeren. Stelt u zich in verbinding met uw brandverzekeraar. Het is in uw eigen belang! Fluit 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6