Dierenbescherming overlegt met minister Braks over legbatterijen Belangrijke stap vooruit in bescherming konsument VOORONTWERP-MESTSTOFFENWET AANGEBODEN VOOR ADVIES Spoed achter .aangepast regeling bedrijfsbeëindiging Provinciale Waterstaat Zeeland 100 jaar glastuinders Wetsontwerp tot wijziging van de Warenwet Bestuur l oidbouwschap d MELKUNIE HOLLAND VOERT ONDERHANDELINGEN OVER ONDERNEMING MELKEXPORT STEROVITA b.v. Nu ook regels t.a.v. gebruik meststoffen De Ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp tot wijziging van de Warenwet dat de ministers van volksgezondheid en milieuhygiëne, van ekonomische zaken en van landbouw en visserij hebben voorbereid. Vernieuwing van de huidige uit 1935 daterende Warenwet is dringend noodzakelijk. Deze wet biedt niet meer voldoende ruimte voor regelin gen waaraan in de huidige maatschappij behoefte is, wegens de enorme variëteit in aard, samenstelling en presentatie van aan de konsument aangeboden waren, de voortschrijdende massaproduktie en de daarmee verband houdende automatisering. Het wetsontwerp beoogt een aanpas sing van deze ontwikkelingen die er toe geleid hebben dat de markt in veel gevallen zo onoverzichtelijk is ge worden, dat de konsument "door de bomen nauwelijks meer het bos kan zien". Om te bewerkstelligen, dat de konsument meer duidelijkheid over waren kan krijgen, is in het wetsont werp de nadruk gelegd op het geven van een goede voorlichting. Milieu Het toepassingsgebied van de Wa renwet betreft waren, omschreven als roerende lichamelijke zaken. Hierdoor is de Warenwet niet meer als voorheen primair gericht op le vensmiddelen, maar verkrijgt zij duidelijker het karakter van een al gemene produktenwet. Geheel nieuw is de mogelijkheid, in het kader van de Warenwet regels te kunnen stellen ter bescherming van De West Nederlandse zuivelkoöpe- ratie Melkunie Holland heeft het voornemen over te nemen Melkex- port Sterovita b.v., een werkmaat schappij van Ahold N.V. te Zaan dam. Onderhandelingen hierover zijn in een vergevorderd stadium. Melkexport Sterovita heeft een zui velbedrijf te Dordrecht. Dit bedrijf verwerkt jaarlijks circa 15 a 20 mil joen kg. melk tot melk en melkpro- dukten. Sinds 1949 levert Melkex port Sterovita melk en melkproduk- ten aan de Amerikaanse en Canade se strijdkrachten in West-Europa. Bij Melkexport Sterovita zijn 82 per sonen werkzaam. Deze zijn evenals de vakorganisaties en onderne mingsraden over de plannen inge licht. Melkunie Holland verwerkt jaarlijks ongeveer 1.3 miljard kg melk tot een skala zuivelprodukten. en biedt werkgelegenheid aan circa 3800 werknemers. Op vrijdag 16 oktober a.s. zal in Middelburg officieel worden her dacht dat een eeuw geleden de pro vinciale waterstaat in Zeeland - bij besluit van de Zeeuwse staten van 15 juli 1881 - werd opgericht. In de herdenkingsbijeenkomst (die in de Schouwburg aan het Molen water zal worden gehouden) zal het eerste exemplaar worden aangebo den van het officiële gedenkboek over een eeuw "eigen" Zeeuwse wa terstaat. Ook zal daar een diaserie die speciaal ter geledenheid van het jubileum is gemaakt in première gaan. In de foyer van de Schouwburg zal een tentoonstelling zijn opgesteld die daarna in verschillende Zeeuwse centrumgemeenten te bezichtigen zal zijn. het milieu. Voorwerp van regeling in dit verband kunnen zijn waren die tijdens of na het gebruik door de konsument het milieu kunnen aan tasten; bijvoorbeeld, verpakkingen die niet biologisch afbreekbaar zijn etc. Algemene verbodsbepalingen Een belangrijke stap vooruit bij de bescherming van de konsument is het feit dat de nieuwe Warenwet rechtstreeks werkende algemene verbodsbepalingen bevat voor het verhandelen van voor de gezondheid schadelijke waren. Gewaarborgd is hierdoor dat de toezichthoudende diensten in dergelijke gevallen steeds kunnen optreden. De verbodsbepa lingen betreffen ook eet- en drink waren en bij algemene maatregelen van bestuur aangewezen waren, die ongeschikt zijn voor gebruik, of in ernstige mate niet aan de normen voldoen. Het gebruikmaken van vermeldin gen en voorstellingen bij het verhan delen van waren en de reklame voor waren zal ook aan regels gebonden zijn. Met name geldt bij eet- en drinkwaren een verbod van z.g. me dische claims; dit zijn vermeldingen of voorstellingen die aan de waar ei genschappen toeschrijven inzake het voorkomen, behandelen of genezen van een ziekte, of die toespelingen maken op dergelijke eigenschappen. Bevoegdheden wetgever De bevoegdheden van de wetgever zijn aanmerkelijk verruimd. Regels kunnen onder meer betrekking heb ben op handelingen in de produk- tiefase, bedrijfsruimten, de samen stelling van de waar. de voedings waarde. het verpakken en de infor matie over de waar. Om ondeugde lijke waren in een vroeg stadium van de markt te weren, bevat het wets ontwerp twee nieuwe voorzieningen, nl. de mogelijkheid om deponering van de samenstelling van de waar verplicht te stellen en de mogelijk heid om een stelsel van typekeuring in het leven te roepen. Wijzigingen De huidige vaststelling van de veror deningen op de keuring van waren door de gemeente vervalt. In de nieu we opzet zijn thans in de gemeente lijke verordeningen opgenomen ver bodsbepalingen onderdeel van de Warenwet zelf. Tenslotte bevat het wetsontwerp nog een aantal nieuwe bepalingen over het orgaan, dat de ministers bij de totstandkoming van uitvoerende be sluiten adviseert: de Advieskommis sie Warenwet. Hierbij is een even wichtige samenstelling, met het oog op de te dienen belangen van konsu- menten en bedrijfsleven, gewaar borgd. Uitgangspunt van het Landbouw schap voor het sektorbeleid voor de glastuinbouw blijft, dat zoveel mogelijk tuinders eraan deelne men. Als mocht blijken, dat zich ontwikkelingen voordoen die hiermee strijdig zijn, dan zal het Landbouwschap bij de overheid aandringen op een bijstelling van de kriteria. Dit verklaarde voor zitter ir. D. Luteijn tijdens de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap, die op woensdag 2 september jl. in Den Haag is gehouden. In de Beschikking Energiebesparen de Maatregelen in de Glastuinbouw, in juli jl. door Minister Braks vast gesteld, is de tuinders die een ener giebesparingsplan indienen, een premie in het vooruitzicht gesteld van 35 cent per bespaarde kubieke meter (inklusief voorschot). Het Landbouwschap is hiermee schoor voetend akkoord gegaan, omdat an ders het sektorbeleid en de daarmee beoogde Bezuiniging op het gasver bruik onverantwoord veel vertraging zou oplopen. De Beschikking is in middels in Brussel aangemeld. Voorzitter Luteijn sprak de ver wachting uit, dat deze in de loop van deze maand definitief wordt goed gekeurd. Diverse bestuursleden uitten forse kritiek op het nog steeds uitblijven van een aanpassing van een be drijfsbeëindigingsregeling (inklusief glasafbraakregeling). Het overleg hierover vordert moeizaam. Minister Braks heeft tegenover het Land bouwschap toegezegd, dat de afron dende besluitvorming voor deze re geling zal plaatsvinden in de verga dering van het O.- en S.-fonds van 1 oktober a.s, Tenslotte werd opnieuw aangedron gen op een ontkoppeling van de gas- prijs aan de wereldmarktprijs van olie. Het Landbouwschap heeft er al eerder op gewezen, dat deze koppe ling een onverantwoorde zaak is. Onlangs nog is dit bij de (informa teurs nog eens nadrukkelijk onder de aandacht gebracht. Overigens werd door verschillende bestuursleden waardering uitgesproken over de wij ze waarop de overheid de voorlichting over het sektorbeleid verzorgt. De minister van landbouw, ir. G. Braks, heeft mede namens de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne, een voorontwerp voor een nieuwe Meststoffenwet aan belanghebbende organisaties, waaronder het Landbouwschap en de Stichting Natuur en Milieu, toegestuurd voor advies. De betrokken organisaties is verzocht hun advies zo mogelijk vóór 1 november 1981 uit te brengen. In het voorontwerp zijn de belangensfeer en het toepassingsgebied aanmerkelijk uitgebreid ten opzichte van die in de huidige Meststof fenwet. In de eerste plaats zullen met name ook regels kunnen worden gesteld in het belang van het produktievermogen van de grond. Boven dien zullen zij niet zoals thans slechts betrekking kunnen hebben op het handelsstadium, maar ook op het gebruik van meststoffen. De gronden voor deze voorgenomen vernieuwing van de Meststoffenwet zijn de volgende; Bepaalde vormen van meststoffen- gebruik kunnen op de lange duur het averechtse gevolg hebben dat het De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft op 1 september j.l. op het ministerie van landbouw en visserij overleg ge voerd met minister ir. G. Braks. De Vereniging heeft er bij de bewindsman op aangedrongen de voor waarden en regels waaronder een vergunning tot ritueel slachten voor export wordt afgegeven zo te stellen en te kontroleren dat de dieren zoveel mogelijk leed wordt bespaard. Minister Braks heeft dit toege zegd. Daarnaast verzocht de Vereniging het aantal van dit soort ver gunningen te beperken. Overigens blijft de Vereniging bij haar standpunt dat ritueel slachten uit oogpunt van dierenbescherming ongewenst is. Uitgelegde kippen Bij de Inspektiedienst van de Vere niging tot Bescherming van Dieren zijn klachten binnengekomen over de aanvoer van legkippen op pluim veeslachterijen. Deze dieren bleken botbreuken en andere ernstige ver wondingen te hebben die veroor zaakt werden door het te ruw ver wijderen van de kippen uit de batte- rijkooien. Door een zorgvuldiger be handeling tijdens dit verwijderen kan het leed voor deze dieren op eenvoudige wijze worden beperkt. Voorgesteld is, in een gezamenlijke voorlichtingsaktie van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren, het Landbouwschap en het ministerie van landbouw en vis serij hierin verandering te brengen. Minister Braks heeft hierop positief gereageerd. Legbatterijen Onlangs heeft de Europese Kom missie een voorstel ingediend inzake minimumnormen voor het houden van legkippen op batterijen in de Gemeenschap. Dit voorstel houdt o.m. in dat vanaf 1 juli 1983 nieuw in gebruik te nemen batterijen aan be paalde minimumnormen moeten voldoen. Per 1 juli 1995 zullen alle batterijen aan de gestelde normen moeten voldoen. De Vereniging is van mening dat deze voorstellen onvoldoende zijn. Zij vindt dat op zo kort mogelijke termijn voor alle kooien bepaalde minimumnormen zouden moeten gelden. Zo acht zij een minimumbo- demoppervlak per kip van 600 cm2 noodzakelijk. Een nauwgezette kon- trole op de naleving van de gestelde normen is uiteraard onontbeerlijk. De Vereniging is voornemens met de overige dierenbeschermingsorgani saties in de EEG een gezamenlijk standpunt te formuleren en dit aan de Europese Kommissie kenbaar te maken. De Vereniging dringt voorts aan op intensivering van het onderzoek in de Gemeenschap naar alternatieve systemen voor het houden van pluimvee, met name die gericht op het houden van kippen op de grond. De Vereniging blijft overigens bij haar mening dat in 1995 legbatte rijen geheel verboden moeten zijn. Minister Braks heeft toegezegd bij verdere onderhandelingen over deze zaak in Brussel het standpunt van de Vereniging mede in de beschouwing te betrekken. produktievermogen van de grond geleidelijk achteruit gaat, vooral als gevolg van opeenhoping in de bo dem van bepaalde in meststof soms aanwezige ongewenste stoffen. Een dergelijke situatie kan ontstaan als er gedurende langere tijd veel meer mest gebruikt wordt dan nodig is voor een optimale gewasproduktie. Overmatig mestgebruik komt vooral voor in gebieden, waar zeer veel in tensieve veehouderijbedrijven zijn gevestigd en de bedrijven hun over tollige mest niet rendabel elders kunnen afzetten. Ook het gebruik van meststoffen als zuiveringsslib kan dergelijke proble men opleveren, omdat hierin vrij hoge koncentraties aan ongewenste stoffen (kwik, cadmium) kunnen zit ten. Naast de gevolgen voor het pro duktievermogen van de grond, bes taat het gevaar dat de daarop voort gebrachte gewassen te grote hoe veelheden van die stoffen opnemen, met alle gevaren vandien voor de gezondheid van mens en dier. Ten slotte kan het gebruik van meststof fen in bepaalde gevallen tot veront reiniging van grond- en oppervlak tewater leiden of de kwaliteit van de bodem als natuurlijk leefmilieu ver storen. Vergunningenstelsel Het ontwerp biedt dan ook een spe cifiek op de aanpak van bovenge schetste problemen gericht instru mentarium. Voor zuiveringsslib e.d. is voorzien in de mogelijkheid van een vergunningenstelsel, waarbij de afzet van deze produkten naar de landbouw nauwkeurig onder kontrole kan wor den gehouden. Ten aanzien van de opslag, verwerking en afzet van dier lijke mest kunnen regels worden ge steld teneinde een verantwoorde afzet en gebruik van deze mest te waarbor gen. Deze regels kunnen o.nu inhou den dat het betrokken veehouderij bedrijf het gebruik en de afvoer van overtollige mest administratief moet verantwoorden of zijn overtollige mest moet afdragen aan een zoge naamde Mestbank, die dan voor ver antwoorde afvoer zorg draagt. Deze mestbanken (privaatrechtelijke in stellingen bestuurd door vertegen woordigers van belanghebbende groeperingen)zullen een belangrijke rol vervullen bij de bemiddeling in de afzet van dierlijke mest en het toe zicht op het gebruik ervan. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4