ro Naar de handel. Hoofdbestuur Z.L.M. sprak over Landbouwvestigingswet en kleine bedrijven ^0 Zw i'-, - zuidelijke landbouw maatschappij De handel gaat al weer de boer op om zich te verzekeren van een flinke voorraad aardappelen die terzijner tijd of op de binnenlandse markt wordt afgezet of wordt geëxporteerd. Veel Bintjes gaan naar de aardappelverwerkende industrie. Op grote schaal moet de oogst van het belangrijke gewas aardappelen overigens nog beginnen. "H et wordt de hoogste tijd dat met de overheid voor de langere termijn duidelijke afspraken gemaakt kunnen worden over onder meer het ruilverkavelingsbeleid, de grondbank, de bedrijfsbeëindigingsregeling, het rente- subsidiebeleid, het innovatiebeleid, de voorlichting en het onderzoekprogramma. Zonder een bepaalde lijn in het beleid is het voor de georganiseerde landbouw niet mogelijk hierop (en op de wijzigingen daarin door o.a. bezuinigingen) in te spelen op het beleid en dit indien nodig gezamenlijk aan te vullen". Deze oproep aan de overheid deed Z.L.M-voorzitter A.J.G. Doeleman maan dag j.l. tijdens zijn openingstoespraak op de hoofdbe stuursvergadering in het Landbouwhuis te Goes. Een duidelijk overheidsbeleid noemde hij van des te meer belang nu er steeds meer sprake is van een terughoudend E.E.G.-landbouwbeleid en een renationalisering van dit beleid in de afzonderlijke lidstaten. Bezuinigingen Landbouwvestigingswet N aar verluidt zou er op het ministerie van landbouw gewerkt worden aan een Landbouwvestigingswet als een Landbouwschap somber over inkomensontwikkeling boeren en tuinders z. .m m m VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1981 land-en tuinbouwblad o prekend over het nieuwe kabinet "dat door weinigen met enthousiasme begroet zal worden, want daarvoor is er al teveel onverkwikkelijk politiek geharrewar ge weest", stelde de heer Doeleman dat er zwaar bezuinigd zal moeten worden en dat ook de land- en tuinbouw daar aan niet zal ontkomen. Zeer ongebruikelijk zei hij het te vinden dat begin september evenwel nog niet duidelijk was waar en in welke mate er in de begroting van het Ministerie van Landbouw gesnoeid zal worden. "Hoe er bezuinigd moet worden, zo stelde hij, dient in nauw overleg met het bedrijfsleven plaats te vinden". Met als achtergrond de onzekerheid over de beschikbare midde len zei hij sterk het gevoel te hebben dat urgente zaken nu niet aan de orde komen zoals o.a. de reeds toegezegde aanpassing van de beëindigingsregeling en van de normen voor de glasafbraak. "De diskussie hier over is nu uitgesteld tot na de indiening van de nieuwe begroting, een gang van zaken waaruit bepaald geen beleid op langere termijn spreekt". Wat de nieuwe regering betreft, vroeg de Z.L.M -voorzit ter zich tenslotte af of deze wel voldoende daadkracht zal hebben om harde maatregelen te nemen teneinde de bergafwaarts glijdende ekonomie weer om te buigen! "Zal zij dé durf en de wil hebben om weerstand te bieden aan allerlei stromingen die eisen stellen zonder daarbij voldoende rekening te houden met het algemeen be lang?", aldus de Z.L.M.-voorzitter tot slot van zijn ope ningswoord. De opbrengsten van land- en tuinbouwprodukten blijven nog steeds achter bij de voortdurende kostenstijgingen. Op ongeveer de helft van de bedrijven is sprake van ontsparing, waardoor de ondernemers een steeds groeiend beroep moet doen op vreemd vermogen. De beeldvorming, dat het met de inkomensvorming van boeren en tuinders de goede kant opgaat, is onjuist. Er is sprake van een doorlopende uithol ling van het weerstandsvermogen van het bedrijfsleven, waardoor de kontinuïteit van veel bedrijven en daarmee een belangrijk deel van de werkgelegenheid verder op de tocht komt te staan. Deze konklusie trok het bestuur van het Landbouwschap óp woensdag 2 september tijdens de openbare bestuursverga dering in Den Haag bij de bespreking van het Landbouw- Ekonomisch Bericht (L.E.B.) 1981In deze jaarlijkse publi- Op open dagen merken pas vele niet-agrariërs hoe hard er in de land- en tuinbouw gewerkt moet worden om een redelijk bestaan te hebben. katie worden de belangrijkste ekonomische ontwikkelingen binnen de Nederlandse land- en tuinbouw weergegeven. In een toelichting op het L.E.B. werd meegedeeld, dat ge durende de laatste jaren de positie van de land- en tuinbouw verder is afgezwakt. Ondanks deze verslechtering gaf deze sektor vorig jaar een exportsaldo te zien van 10,7 miljard: een bijdrage aan de Nederlandse betalingsbalans, die in vergelijking met 1979 met 0,7 miljard steeg. Zeker ook gezien de problemen, die in Europees verband op de Ne derlandse land- en tuinbouw afkomen, is de positie van de agrarische bedrijven aanzienlijk minder rooskleurig, dan vaak is verondersteld. Als belangrijkste oorzaken van het zich nauwelijks herstel lende rendement van de agrarische bedrijven werden ge noemd de hoge koers van de dollar, de voortdurende stijging van de energiekosten en de hoge rentestand. De kontinuïteit van een groot aantal bedrijven wordt dusdanig bedreigd, dat een zeer drastische ombuiging van de inkomenslijn tot stand moet komen. zogenaamde raamwet, die de mogelijkheid geeft eisen te stellen ten aanzien van bedrijf en ondernemer, niet alleen bij nieuwe vestiging maar ook bij wijziging van de be- drijfsopzet. De toepassing zou worden geregeld via zo genaamde landbouwvestigingsbesluiten (algemene maatregelen van bestuur) voor bepaalde sektoren, om te beginnen de varkenshouderij. Op verzoek van het K.N.L.C. werd een en ander door het Hoofdbestuur van de Z.L.M. besproken. De konklusie van deze bespreking was dat de Z.L.M. zich uiterst terughoudend opstelt ten opzichte van een dergelijke vestigingswet. Mocht er toch een dergelijke wet komen dan wil de Z.L.M. beslist niet verder gaan dan eisen aan opleiding en praktijkervaring van de ondernemer, maar ook dat gaat vele HB -leden al te ver. Het meest gehoorde tegenargument was wel dat men er niets in ziet dat wil zeggen de doelstelling zal in de praktijk niet verwezenlijkt worden en er zouden meer nadelen dan voordelen aan een dergelijke vestigingsre geling zitten. Ook in de veredelingssektor is men nu veel terughoudender geworden dan enige jaren geleden, (vervolg hoofdbestuur zie elders in dit nummer)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1