VOO It m: Vit O UW De positie van de vrouw op de Zeeuwse arbeidsmarkt I U Wedstrijdploegen in Zeeland in opgaande lijn D e kop van dit verhaal is een vrije vertaling van het bekende: "All animals are equal, but some are more equal than others" uit het boek Animal Farm van G. Orwell. U it dit alles blijkt dat voor het vervullen van mannenberoepen aan vrouwen - naast opleidingseisen - een groot aantal andere eisen wor den gesteld, die nauw samenhangen met het heersende normen- en waardenpatroon. In de huidige rol- en arbeidsverdeling draagt de man over het algemeen de verantwoorde lijkheid voor het geld verdienen en de vrouw voor het huishouden en de kinderen. Vrouwen- en mannenberoepen Traditioneel Kostwinnerschap Kritisch De Wet gelijke behandeling mannen en vrouwen Bij provinciale kampioenschappen blijkt: mm onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Malde gem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. "A lie mensen zijn gelijk, maar de één is meer gelijk dan de ander Met dit citaat opent het rapport dat het ETI (Ekonomisch Technologisch Instituut) en de Stichting Zeeland (Provinciaal Opbouw orgaan) onlangs deden verschijnen over de toegankelijkheid voor vrouwen van man nenberoepen. Mannenberoepen zijn dan die beroepen die traditioneel niet of nauwelijks door vrouwen worden uitgeoefend en hogere en leidinggevende funkties die niet of nauwelijks door vrouwen worden bezet. Het rapport is het tweede dat verschijnt in opdracht van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt. De Zeeuwse Raad is, evenals de andere Raden in Nederland, bezig aan een onderzoek over het vraagstuk: "de positie van de vrouw op de provinciale arbeidsmarkt". Nu steeds meer vrouwen een baan buitenshuis zoeken, maar nu ook de ekonomie terugloopt lijkt het me een goede zaak dat de mogelijkheden èn moeilijkheden voor vrouwen die een baan willen eens degelijk op een rijtje worden gezet. Al was het alleen maar om te zien of het nu werkelijk waar is: gelijke behandeling van mannen en vrouwen; wettelijk vastgelegd, maar gemeentegoed in de praktijk? Dit onderzoek heeft interessante feiten aan het licht gebracht en is daarom onze aandacht waard. n totaal heeft men 22 bedrijven onderzocht, die samen meer dan 12.000 personeelsleden hebben. Dit is ongeveer 15% van het aantal in loondienst werkzame mensen in Zeeland. Verdeeld naar geslacht wa ren dat ruim 1000 vrouwen (8%) en bijna 12.000 mannen (92%). De vrouwen in deze bedrijven zijn voornamelijk werkzaam in admini stratieve beroepen, in de huishoude lijke dienst en als sorteer- en inpak- personeel, (typisch "vrouwelijk" werk dus) terwijl de mannen werken in de produktiesektor en als onder- houds-, magazijn- en expeditie per soneel. Traditionele "mannenbe roepen, die niet of nauwelijks door vrouwen worden uitgeoefend. Een gegeven dat (de gelijkberechtiging van vrouw en man ten spijt) slechts heel langzaam verandering te zien geeft. Hoe komt dat nu? Een. vrij simpele, oorzaak ligt bij het werk zelf en de gevraagde voorop leiding. Voor de meeste werkzaam heden worden technische opleidin gen gevraagd (met name L.T.S.). Vrouwen volgen nauwelijks zulke opleidingen. Voorts hebben de bedrijven graag mensen met ervaring. Ervaring, op gedaan in het bedrijf zelf. of middels kursussen, gevolgd binnen of buiten het bedrijf. Vaak worden kursussen door de werkgever betaald en dan wil men rendement zien. Met andere woorden: het bedrijf wil dan graag een garantie dat de persoon in kwes tie langere tijd bij het bedrijf blijft werken. Verloop en verzuim wil men zo gering mogelijk houden. Velen (ook direktieleden die het perso neelsbeleid bepalen) menen dat vrouwen weinig animo hebben tot doorstuderen, meer verzuimen en toch alleen maar enkele jaren willen werken. Tot ze gaan trouwen bij voorbeeld, of nadat de kinderen de deur uit zijn. Nog een oorzaak vormen de ar beidsomstandigheden. Vrouwen ko men niet in aanmerking voor zwaar lichamelijk of voor onaangenaam werk. antwoordelijkheid vrouw èn man. van beiden, Van deondervraagden tot 35 jaar meent nog slechts de helft dat alleen de vrouw uit het hebben van kinde ren konsequenties ten aanzien van haar baan moet trekken, terwijl bij degenen die ouder zijn dan 35 jaar het merendeel deze mening is toege daan. De helft van de jongeren vindt het hebben, van kinderen een ver- T weederde van de ondervraagden vindt ook dat kostwinnaars voorrang moeten hebben bij het krijgen van een baan die vrij is. Meestal gaat men er daarbij als vanzelfsprekend vanuit dat de vrouw een werkende man heeft en de man een vrouw die zich enkel met het huishouden bezig houdt en dus geen geld verdient. Men vindt het dan niet sociaal om aan de vrouw de baan te geven, on der het mom: in het éne gezin twee inkomens en in het andere geen, dat mag niet. Dit klinkt aardig, maar is het niet om de doodeenvoudige reden dat in de praktijk bij een sollicitatie aan een vrouw altijd gevraagd wordt of haar partner werkt, maar aan een man nooit! Het al dan niet bestaan van twee in komens per gezin wordt dus alleen gekontroleerd bij solliciterende vrouwen. De man werkt betaald buitenshuis en de vrouw onbetaald binnenshuis. De voorwaarden die verbonden zijn aan het hebben van een baan zijn afgestemd op deze taakverdeling. Wat zeggen de vrouwen zelf daar nu van? Naast de vraaggesprekken die de onderzoekers hadden met leidingge venden van bedrijven, sprak men ook met vrouwen die een mannen beroep hebben. Het blijkt dat deze vrouwen kritischer staan tegenover de bestaande rolverdeling tussen vrouw en man. Bijna allemaal hebben ze gemerkt dat mannen (kollega's) het vooral in het begin moeilijk hadden met de inbreuk op de traditie: de vrouwen werden moeilijk geaksepteerd en moesten "zichzelf bewijzen". Alle ondervraagde vrouwen, in leef tijd variërend van 19 tot 49 jaar, hebben een ononderbroken beroeps loopbaan achter de rug: een be langrijk gegeven. Opvallend is dat bij de sollicitatie gevraagd werd hoe lang zij dachten te blijven werken. Met de al eerder genoemde vraag naar het werk van de partner toch twee merkwaardige schoonheids- In Nederland is de "Wet Gelijke behandeling van mannen en vrouwen" van kracht, die bepaalt dat er geen onderscheid meer mag worden gemaakt tussen mannen èn vrouwen op een aan tal terreinen die samenhangen met "werken". Dus bijvoorbeeld bij het aannemen van personeel (sollicitatieprocedures, selektie e.d.), arbeidsvoorwaarden, oplei dingen, promotiekansen enz. Wie meent dat zij geen gelijke behandeling ondervindt kan zich wenden tot de Kommissie gelijke behandeling van mannen en vrouwen. Het adres van de Kommissie is: Sekretariaat van de Kommissie gelijke behandeling, Muzenstraat 30, 2511 VW Den Haag. Men kan zich ook rechtstreeks tot de rechter wenden. Eerst een ad vies bij de Kommissie inwinnen is niet verplicht. De Kommissie kan echter wel een bemiddelende rol spelen waardoor het inschakelen van de rechter kan worden voor komen. foutjes in de sollicitatieprocedure van bedrijven die zeggen een gelijk beleid ten aanzien van vrouwen en mannen te voeren en beiden gelijk te behandelen. Waarmee we weer terug zijn bij de kop van dit verhaal; Animal Farm. Is de één dan toch meer gelijk dan de ander? E. Maris-Koster Er staat uiteraard veel meer te lezen in het rapport dan in bovenstaand artikel behandeld kon worden onder andere een hoofdstuk met aanbevelingen). Belangstellenden kunnen het rapport dat uit twee delen bestaat, opvragen bij de Zeeuwse Raad voor de Arbeids markt, Nieuwstraat 27, 4331 JK Middelburg. it de' vraaggesprekken met lei dinggevenden van de bedrijven blijkt tweederde van de ondervraag den vrij traditioneel te denken over de rolverdeling tussen vrouwen en mannen. Het zoeken van een baan waarbij je thuis bent als de kinderen uit school komen en het ophouden met (bui tenshuis) werken als er kleine kinde ren zijn vinden zij een typische vrouwentaak; het verrichten van zwaar werk en het leiding geven aan mannen een typische mannentaak. Leeftijd speelt hierbij een duidelijke rol! Onder zeer grote belangstelling zijn zaterdag in de Wilhelminapolder even buiten Wilhelminadorp de Pro vinciale Zeeuwse Ploegkampioen- schappen gehouden. De omstandig heden waren voor de wedstrijddeel nemers niet ideaal: de grond was te droog en te korrelig om een goede ploegsnede te maken. Voorts werd de aksentuering ervan sterk bemoeilijkt door de losse bovengrond op een vrij vaste ondergrond. Ondanks deze handikap is er volgens algemeen ju rylid ing. A. Remijn goed ploegwerk geleverd. De laatste jaren konstateert hij in de breedte een opgaande lijn in het wedstrijdploegen. De verklaring hiervoor is volgens hem de grotere ervaring die de wedstrijdploegers krijgen. Bovendien konstateert hij een toenemende kompetitiestrijd tussen de deelnemers. Het ploegen met paarden trok, zoals wel viel te verwachten, erg veel be langstelling. Vooral het vierspan van de heer B. de Maaker uit Wol- phaartsdijk kon soms vanwege de op dringende fotografen. Filmers en kij kers nauwelijks uit de voeten. De Maaker. die deze belangstelling wel gewend is. ploegde ongestoord door. Ook veel publiek bij het tweespan en driespan van respektievelijk J. de Schipper uit Yerseke en M. Mol uit Waarde. Naar de mening van jurylid Remeijn kon het ploegwerk van de paarden toch niet op tegen dat van de trekkers. De verklaring hiervoor moet gezocht worden in het feit dat de ontwikkeling van de paarden- ploeg de laatste tientallen jaren vrij wel stil heeft gestaan. Kampioen van Zeeland voor 1981 is bij de ploegen rondgaand opnieuw geworden de heer Cees de Rijke uit Tholen met 241 punten. Daarmee heeft hij voor de vijfde maal in suk- sessie de meeste punten bij elkaar geploegd. Het is tevens zijn laatste kampioenstitel want het wedstrijd- !ill Veel belangstelling voor het vierspan van de heer B. de Maaker. reglement laat niet toe dat de Rijke gens nog niet aan zijn met veel zorg zich volgend jaar opnieuw mag me- en akkuratesse uitgevoerd ploegwerk ten met zijn konkurrenten die overi- konden tippen. Nummer 2 werd I.A. De kampioen ploegen van Zeeland de heer C. de Rijke laat niets aan het toeval over! Haartsen 214 p.; 3 K. Brooymans 212 p. en 4 J. Deurloo, met 208 p. Bij de wentelploegen werd de heer N. Vermue uit 's Heerenhoek kam pioen met 229 Vi punt. De overige uitslagen zijn: 2. J. H oogenboom 227 Vi\ 3. D. Coppoolse 224 4. M. v. Tilbeurgh 224 7i\ 5. A. Driedijk 222; 6. A. Geluk 222; 7. C. Baas 219 Vi; 8. C. de Loof 219 Kh\ 9. Th. Salomé 216 Vi; 10. W. de Buck 216 *4; 11. C.J. de Jonge 212; 12. M. Oudesluys 207 l/i\ 13. L. de Kok 206 Vi; 14. R. Rijk 206; 15. P A. Priester 201; 16. J. Stoel 198 17. D. de LoofT 195. Vi\ 18. P.L. Israël 193 19. N. Noordhoek 170. Uitslag bij de paarden: 1. J. Schipper 212 kampioen; 2. B. de Maaker 202; 3. K. Mol 198 '/i. Gevonden voorwerpen op de Prov. Ploeg- wedstrijd: 1 zwarte herenportemonnee met rits en inhoud 1 zwarte beschermkap van een fotolens, merk CANON 1 blauwe kinderzonnebril Te bevragen: J. Scheele, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes. tel. 01100-21010, tst. 12. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 19