Bij beleid staat onder nemerschap centraal v Vervolg vergadering Hoofdbestuur Weekstaat energieverbruik H et Z.L.M.-bestuur diskussieerde naar aanleiding van een desbe treffende landbouwschapsnota uitvoerig over de problematiek van de kleine bedrijven, Een diskussie overigens die binnen de Z.L.M. al geruime tijd aan de gang is. Het onderwerp werd ter vergadering inge leid door het hoofd van de sociale-ekonomische voorlichtingsdienst van de Z.L.M., de heer J. Markusse. De eindkonklusie van het Z.L.M.- bestuur was dat er bij het beleid niet zozeer naar de bedrijfsomvang moet worden gekeken als wel naar het ondernemerschap. Dat wil zeggen: het ondernemerschap moet centraal staan. D, D, D, I n de rundveehouderij wordt nu al enige tijd getracht een identifikatie- regeling tot stand te brengen. Doel van een dergelijke regeling is ten al len tijde de herkomst van een dier te kunnen achterhalen. De voordelen komen zowel ten goede aan de volksgezondheid als aan het be drijfsleven. D, B Problematiek kleine bedrijven Akkerbouw Presentielijst hoofdbestuur 7 september 1981 Veehouderij De hormonenproblematiek I Identifikatie Runderen Uniform slachten en wegen van slachtrunderen Tuinbouw Britse graanoogst stelt teleur e kleinere bedrijven moeten na drukkelijk bij het beleid worden be trokken, bijvoorbeeld via ontwikke lingskernen; groepjes kleine bedrij ven die met de nodige ondersteuning (nieuwe) mogelijkheden onderzoe ken op het gebied van bedrijfsont wikkelingen innovatie. De gevonden mogelijkheden moeten getoetst wor den aan b.v. de afzetmogelijkheden. Met name ook inzake de innovatie zou een meer stimulerend beleid ontwikkeld moeten worden. In de diskussie bleek al duidelijk dat de kleinere bedrijven niet in de steek mogen worden gelaten. Ook werd benadrukt dat onze landbouw per definitie kleinschalig is en dat de (relatief) grote bedrijven van van daag de kleine bedrijven van morgen zijn gezien de na-oorlogse ontwikke lingen. In alle gevallen zal de boer(in) uiteindelijk de beslissing over de voortzetting van het bedrijf moeten nemen dat wil zeggen men moet het echt zelf willen. In de praktijk blijkt dan dat er ook op kleine bedrijven een gezonde ont wikkeling mogelijk is. Overigens had Markusse al aangegeven dat volgens de huidige normen ruim de helft van de bedrijven tot de zogenaamde kleinere bedrijven behoort. e voorzitter van de Z.L.M.-ak- kerbouwkommissie de heer H.C. van dér Maas gaf vooruitlopend op een vergadering van zijn kommissie een korte (persoonlijke) beschouwing over het te kiezen suikersysteem. Van der Maas zei te willen vasthou den aan het kontraktenstelsel mits dit op dezelfde wijze wordt uitge voerd zoals dit nu funktioneert. Zo niet damwil Van der Maas de keuze opnieuw overwegen dat wil zeggen er mag geen sprake zijn van een ver kapt mengprijssysteem en/of op an dere wijze oneigenlijke bestandelen in het kontraktenstelsel worden in gebouwd. In meerderheid kon het Z.L.M.-bestuur met deze visie in stemmen met de aantekening dat er ook een heroverweging moet komen als de externe omstandigheden zich sterk zouden wijzigen. Voor het overige zal het advies van de akker- bouwkommissie worden afgewacht. A.J.G. Doeleman, voorzitter; Mr. J. Og- gel. algemeen-sekretaris; R. Hoiting.se- kretaris; L.J. van Gastel, kring Schou- wen-Duiveland: M.C.J. Kosten, kring Tholen-St. Philipsland; H.C. v.d. Maas. kring Noord-Beveland; K. Dees, kring O. Zuid-Beveland: J. Nieuwenhuyse. kring W. Zuid-Beveland: C.J. Bierens. kring Walcheren: I.A. de Hullu (plv.), kring W. Zeeuws-V laanderen; M. Boogerd. kring Axel: J. Scheele, kring Hulst; J.L. v.d. Slikke (plv.). kring West- Brabant: W. v. Veldhuizen, kring O. en M.-Brabant: G.A. Knaap, kring Langstraat: G.J. de Jager, kring Altena-Biesbosch: P.A. Hoogenboom. tuinbouw; D. Hage. tuin bouw; M.J. Goud. tuinbouw; D. Hanne- wijk. veehouderij: J. Flikweert. P.J.Z.; adviserende leden: Ir. M. Sanders. Ir. L. Eelkema: Ir. E. Talstra: W. Koster; mevr. C L. Kloet: mevr. J. Donken: Z.L.M.-in stellingen: Ing. J. Markusse: J. Wierenga en W.C. Sinke. Als tweede onderwerp stelde Van der Maas de problematiek van de invoer van graanvervangende produkten aan de orde. Besloten werd dit punt voor de volgende H.B.-vergadering te agenderen. Voorzitter Doeleman gaf aan dat de Nederlandse land bouw op dit punt voorzichtig zal moeten manoevreren: voor de ak kerbouw wordt met name een dui delijk graanbeleid gemist. e voorzitter van de veehouderij- kommissie de heer W. van Veldhui zen gaf het hoofdbestuur in zijn overzicht van de situatie in deze sek- tor eerst een aantal cijfers en kon- klusies uit het onlangs verschenen Landbouw Ekonomisch V Bericht (L.E.B.). Uit dit bericht blijkt aldus van Veldhuizen, dat de rentabiliteit van de diverse bedrijven in vergelij king met voorgaande jaren in de melkveehouderij iets is toegenomen. Op de gemengde bedrijven en in de intensieve veehouderij evenwel ziet men uitgezonderd pluimvee een sterke teruggang. De totale melkveehouderij zal in '80/'81 een stijging te zien geven van het netto negatief resultaat met 100 min gulden en voor de veredelings- sektor een stijging van 500 min gul den. Hij trok hieruit de konklusie dat de landbouw funktioneert door ge ring beloonde arbeid en een laag rendement van het geïnvesteerde kapitaal. n de hormonenaffaire begint thans meer duidelijkheid te komen. Bij heronderzoek blijkt thans dat van de heronderzochte bedrijven 85% ten onrechte verdacht of besmet was verklaard. '"Deze 85% verdacht of besmet verklaarde bedrijven zullen door de overheid volledig schadeloos gesteld dienen te worden", zei van Veldhuizen die stelde dat een ver scherpte kontrole, maar dan wel op de goede manier, de Nederlandse veestapel vrij van hormonen zal moeten houden. Voor de E.E.G.-veestapel geldt dit niet. Het overleg dienaangaande te Brussel is niet verder gekomen dan een diskussie over synthetische, half-synthetische en natuurlijke hor monen. Daar er geen overeenstem ming bereikt kon worden is er dus ook niets geregeld waardoor er offi cieel geen grens-belemmeringen mogen zijn voor met hormonen bes met vlees. Hieraan meende de kom missievoorzitter de konklusie te mo gen verbinden dat de lagere kostprijs door toestaan van bepaalde midde len buiten Nederland konkurrentie- vervalsend werkt voor onze vlees producenten. De gezondheidsdienst voor dieren, die een voorname rol speelt in de totale dierziektebestrijding, zal van een effektieve identifikatie bij run deren veel profijt hebben. Naast de ze positieve zaken zal men volgens van Veldhuizen echter ook voldoen de aandacht moeten besteden aan de uitvoerbaarheid en de kostenfaktor. De veehouderij heeft zich bereid verklaard tot een bijdrage zowel in uitvoering als in kosten, maar dan zullen andere belanghebbende ook hun bijdrage moeten leveren", zo stelde hij. anuit het Produktschap Vee en Vlees is een regeling ontworpen be treffende het slachten en wegen van runderen. Gezien de kritiek op deze regeling lijkt het erop dat geen en kele groepering er voordeel in ziet. Als producent en toelevering (han del) zal men zich toch moeten afvra gen wat er op tegen is dat er uniform geslacht en gewogen gaat worden. Het P.V.V. bestudeert thans een ver plichte regeling voor slachten en we gen. Indien de kontrolekosten hierbij in de hand kunnen worden gehou den zal dit de producent en handel ten goede moeten komen, meende de voorzitter van de veehouderijkom missie. geding aldus het Z.L.M.-bestuur. In het kader van. de tuinbouw werd tenslotte ook nog gesproken over aantasting van fruit door luchtver ontreiniging. 'e voorzitter van de Tuinbouw- kommissie, de heer M.J. Goud gaf een overzicht van de situatie in enige sektoren in deze agrarische tak. Zo zei hij, dat hoewel in het voorseizoen overwegend in de groenteteelt be vredigende resultaten- zijn geboekt, de algemene situatie zich daar nu heeft gewijzigd. Voor de herfstteel- ten van groente onder glas is over heel de linie een lichte afbrokkeling van het areaal waarneembaar. Deels heeft dit te maken met de hoge energiebehoefte in de herfst en win ter, deels bestaat er, gelet op de knellende financiële positie van ver schillende tuinders, behoefte aan omschakeling of sanering. Hij deelde verder mee, dat het ook in de andere tuinbouwsektoren niet allemaal even rooskleurig is. Op de uienmarkt wil het momenteel met de prijsvorming niet vlotten. Het is volgens hem voor dit produkt moeilijk voorspellingen te doen in zake het verdere verloop. Wel is ge bleken dat Nederland als grootste exporteur ter wereld zijn plaats op de ranglijst heeft behouden. Het hardfruitseizoen is gestart met een afzet op een lager prijsniveau in vergelijking met vorig jaar. Dit on danks een minder aanbod van de eerste aangevoerde rassen. De hoofdoorzaken zijn volgens de heer Goud: a. sterke druk van import fruit (vooral van de mindere kwalitei ten) b. een te grote voorraad produkt van de oude oogst. Ook zei hij zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat het feller worden van de strijd om de konsu- mentengulden een rol gaat spelen. Inzake het bakterievuur stelde het Z.L.M.-bestuur zich op het stand punt dat gezien de alarmerende si tuatie de aantasting - zonder uitzon dering - rigoreus moet worden aan gepakt. Dit is niet alleen noodzake lijk voor de boomgaarden maar ook voor het behoud van het openbaar groen. Overigens was er veel waar dering voor de plantenziektekundige Dienst (P.D.) die er alles aan doet om verdere schade te voorkomen. De P.D. zou echter.beperkt zijn in zijn budgettaire mogelijkheden zodat niet alle besmettingshaarden kunnen worden aangepakt. Deze haarden kunnen volgend jaar weer voor nieuwe explosies zorgen. De Z.L.M. zal daarom aandringen op meer geld om alle besmettingshaarden op te ruimen: de gehele boomteelt is in het e voorzitter van de kommissie Grondgebruik de heer J. Nieuwen huyse wees het Hoofdbestuur op een aantal belangrijke zaken met be trekking tot het grondbeleid. Daarbij stelde hij dat de regels die de over heid in verschillende wetten voor schrijft, soms ingrijpend zijn en als belemmerend kunnen worden erva ren. De Wet Agrarisch Grondverkeer is hiervan een voorbeeld door zijn voorschriften bij aankoop van land bouwgrond. Thans wordt gewerkt aan het opstellen van de algemene maatregelen van bestuur met de voorwaarden voor deelname aan het grondverkeer, die voor zover bekend hoofdzakelijk worden toegespitst op eisen aan de persoon. De heer Nieu wenhuyse verwees ook naar belang rijke stukken op het gebied van grondbeleid, zoals drie zogenaamde groene struktuurschema's namelijk Landinrichting, Openluchtrekreatie en Natuur en Landschap. Deze lig gen ter visie gedurende 1981. "Het beleidsvoornemen in het Struktuur- schema Landinrichting vormt nu al enkele jaren de basis voor het voor bereidingsschema Landinrichting. Hiermee is de belangrijkheid van genoemd Struktuurschema bepaald. Willen wij als landbouw in de ko mende periode nog ruilverkavelen in gebieden, die niet zijn aangegeven (de zogenaamde witte vlekken van kaart 9), dan zal de mogelijkheid tot inspraak goed moeten worden be nut", zo hield hij het Hoofdbestuur voor. Volgens hem moet er meer ruimte komen voor aanvullende voorstellen dan nu is aangegeven en die zich beperken tot 2.000 ha. "Deze oppervlakte moet beduidend groter zijn om ook niet opgenomen gebie den een kans te geven voor ruilver kaveling in aanmerking te komen. De te hanteren doelstellingen voor deze oppervlakte zullen niet enkel moeten gelden voor inkomensach terstanden en verbetering van wer komstandigheden, maar vooral de nadruk moeten leggen op verbete ring van de konkurrentiepositie. Op deze manier kunnen gebieden die dreigen achterop te raken, weer worden bijgewerkt", zo stelde de heer Nieuwenhuyse. In dit verband merkte hij tenslotte nog op dat de door de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Land bouwschap voorgestelde kavelruil bij overeenkomst opnieuw in over weging wordt genomen. Het Hoofdbestuur liet zich informe ren over de stand van zaken met be trekking tot de diverse ruilverkave lingen in het werkgebied. Herhaal delijk blijkt weer dat een goede voorlichting veel misverstanden kan voorkomen en dat omgekeerd slech te informatie veel misverstanden kan oproepen. Aan de voorlichting kan dan ook volgens het Z.L.M.-bestuur niet genoeg aandacht worden bes teed. De belanghebbenden kunnen zich echter ten allen tijde via de landbouworganisatie (S.E.V.) laten informeren. esloten werd om in 1983 wede rom een Z.L.M.-tentoonstelling te organiseren. De voorbereidingen daartoe hebben inmiddels een aan vang genomen. Deze winter zal er weer een vraagpunt worden opges teld onder de titel "Wat kunnen we er zelf nog aan doen, zowel op het bedrijf als maatschappelijk". Aan dit vraagpunt zal evenals vorig jaar een studiedag worden gekoppeld. Op de algemene vergadering van de Z.L.M. op maandag 7 december a.s. zal een inleiding worden gehouden door K. Wassenaar, direkteur van de Stich ting Beheer Landbouwgronden (S.B.L.), over de nieuwe wet agra risch grondverkeer. Het Z.L.M./R.P.C.Z.-scholenpro- jekt zal ook het komende jaar weer worden voortgezet: er worden be drijven gevraagd die een keer een schoolklas willen ontvangen (zie el ders in dit blad). Tenslotte werd be sloten de kadertraining voor afde lingsbestuursleden voort te zetten en tevens een kursus voor kringbes tuursleden te starten. Evenals in andere landen stelt de graanoogst, vooral qua omvang te leur, ook in Groot Brittannië. Wat gerst betreft is dè kwaliteit niet min der dan die van vorig jaar, doch de opbrengst ligt rond 10 tot 15% lager. Er zal waarschijnlijk 300.000 ton gerst worden ingeleverd bij het in terventiebureau. Een belangrijk deel daarvan gaat naar Polen, in het kader van de hulpaktie voor dat land. Ook voor de andere graan soorten is het perspektief niet al te gunstig. Ook zal er minder tarwe ge oogst worden dan vorig jaar, zij het dat er toch nog wel van een export overschot sprake zal zijn. Bij dit warme zonnige weertype is het energieverbruik minder belangrijk dan in de winter. De gewasreakties zijn echter in de verschillende kastypen nu zeker zo interessant, omdat nu een gewas wordt opgebouwd dat onder lich- tarme omstandigheden nog produceren moet. Het gewas in de glazen kontrolekas blijft smal van vorm en ziet er taai uit, hetgeen in oktober wel eens erg plezierig kan zijn. In de acrylplatenkas heeft het gewas wat meer volume gemaakt en ligt in snelheid duidelijk voor op de glazen kas, zodat we daar een iets vroegere produktie verwachten. De futu ristische kas laat een plantvorm zien, die er tussenin zit. Het zonnige weer zorgde er wel voor dat we te maken kregen met brandkop- pen, die in alle kastypen voorkomen; in de glazen kas tellen we er echter de meeste. De komkommerplanten zijn - op de glazen kas na - overal aan de draad en gekopt. Volgende week kunnen we dus het begin van de produktie verwachten. De klimaatsinstellingen zijn: een dagtemperatuur van 23 gr.C. en een nachttemperatuur van 20,5 gr.C. bij een RV van 90% een minimumbuis van 35 gr.C. (in nanacht en ochtend) op de dag een minimumventilatie van 5%, in de acrylplatenkas overdag een minimumventilatie van 10% en 's nachts van 5%. Het energieverbruik bedroeg deze week 4546 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: SDP futurist.kas Week 28/8-4/9 acrylduoplaten acryl glas verbruik in m3/100 m2 38 m3 37 m3 vanaf 10 augustus (4 weken) 108 m3 107 m3 energiebesparing t.o.v. kontrole 46,8% 47,2% kontrole- objekt glas 62 m3 203 m3 0 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 16,6 gr.C. gemiddelde windsnelheid 1,2 m/sek. DENAR-KAJ L. Koo| 18

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 18