Provinciale Fokschapendag 1981 4 zonen van ram 6786 pref II in één jaar preferent verklaard Rammen: Ooien Bijzondere fokprestatie Rundveebeoordelingswedstrijden in Groningen en Noord-Brabant Op deze provinciale fokschapendag waren de eerste gevolgen van het zwoegervrij opfokken van schapen te bemerken. Een aantal inzenders, die in voorgaande jaren aanwezig waren, moesten nu in zijn geheel of gedeeltelijk verstek laten gaan. Gelukkig werden er door de overige deelnemers meer dieren ingezonden zodat in totaal nog voldoende dieren aanwezig waren om een goede keuring te kunnen hebben. Ook de kwaliteit van de ingezonden dieren was in doorsnee goed tot uitste kend. Algemeen Kampioene ooi Z 5258 van PJL Provoost, Cadzand Het beste ramlam 3728 - 0035 van A. v.d. Weijde Ellemeet In de verschillende rubrieken, waren veel rammen, die een goede bespip- ring hadden, met veel type. Het beenwerk was niet altijd even sterk, terwijl ook de vachten niet altijd bij zonder goed waren. Desalniettemin kwamen vooral de 2-jarige en oudere rammen goed uit de bus, terwijl ook de kopnummers van de jaarling rammen van een goede kwaliteit waren. Uiteindelijk werd bij de ou dere rammen Z463 van G.J.A. Fer- ket, Sluis H. Hoefnagels, Herpt kampioen terwijl Z442 van de Gebr. de Buck, Oostkapelle res.kampioen werd. Twee rammen, die door hun sterke bespiering sterk de aandacht trokken. Als jeugdkampioen ram werd gekozen 1504-0015 van F. Goethals, Westdorpe. Deze ram die naast zijn goede type en bespiering vooral opviel door de uitzonderlijk sprekende kop. Het was dan ook niet vreemd, dat deze jeugdkampioen uiteindelijk algemeen kampioen ram werd. Res.jeugdkampioen ram werd Z508 van H.J. Huige, Ossenisse. Een sterk gebouwde ram met voldoende type. Opvallend was de kwaliteit van de ooien. Gezien het aantal dieren, die individueel of in groepen gekeurd werden, was er weinig "ondereind". Kampioene ooi werd Z5258 van P.J. Provoost, Cadzand. Een ooi met veel adel, die al enkele jaren aan de top meedraait. Res.kampioene werd de goed bespierde ooi 49851 van R.J. van Doorn, Axel. Als jeugdkampioene werd aangewe zen 3714-0021 van P.J. Provoost, Bij het Schapenstamboek wordt reeds jaren aan dieren die spe ciale fokprestaties leveren een of ander predikaat toegekend. Eén van deze predikaten is bij fok- rammen het preferentschap. Dit is het hoogste predikaat dat haal baar is en wordt nog eens ónder- verdeeld in le en 2e klas. Wil een ram dit predikaat beha len dan moeten de nakomelingen van 3 jaargangen getoond kun nen worden. Dit geldt zowel voor de dochters als de zonen. Vooral het tonen van zonen uit 3 jaargangen vormt nogal eens een struikelblok. De keuring vindt meestal plaats in augustus. Op 25 augustus werd op het bedrijf van de heer P. Provoost te Cadzand ram Z 405 voor het preferent schap gekeurd. Ram Z 405 kon de •toets der kritiek goed doorstaan en werd preferent 2e klas ver klaard. De meeste indruk maak ten de zonen en dochters door hun uniformiteit en de zeer goede ontwikkeling, het goede type en de apart beste bespiering. Het beenwerk kan wat solider terwijl de vachten voldoende waren. Ram Z 405 is in 1978 geboren op het bedrijf van C.A. Comman deur te Texel en heeft ram 6786 pref II tot vader. Vooral zijn her komst via vaderszijde is apart. Ram 6786 pref II werd in 1977 eveneens op het bedrijf van C.A. Commandeur geboren, en is zo wel op het bedrijf van de fokker als op het bedrijf van P. Martens te Elshout gebruikt. Reeds als lam genoot deze ram De ram Z 405 van de heer P. Provoost uit Cadzand. door zijn aparte verschijning veel belangstelling. Het meest in het oog springend was zijn type, wat speciaal gekenmerkt werd door zijn kompakte bouw en zijn be spiering. Op oudere leeftijd bleef dit beeld aanwezig hoewel zijn formaat en zijn beenwerk beter konden zijn. Vooral zijn manne lijke nakomelingen traden van meet af aan tijdens diverse keu ringen op de voorgrond. In 1980 werd aan 6786 op grond van zijn goede fokprestaties het prefe rentschap 2e klas toegekend. Dat de nakomelingen naast goe de showdieren ook goede fokdie- ren zijn werd dit jaar nog eens onderschept. Niet minder dan 4 zonen behaalden dit jaar het pre ferentschap. Naast de reeds vermelde Z 405 zijn dit ram 7257 van J. Ton, Beets (pref I) ram 4424 van F. v. Loon, Delwijnen en P. Martens, Elshout (pref II) en ram 3746 van D. Overeen c.s. te Vriezenveen. Bij de nakomelingen van al deze rammen trad de kompakte bouw en de zeer goede bespiering steeds weer op de voorgrond. Dè^ vachten kregen soms een bemer-i king. Het beenwerk bleek redelijk doch is meestal het zwakste punt. Al met al een bijzondere fok prestatie van ram 6786 pref II. Mogelijk dat dit resultaat nog een keer beloond wordt met het pre ferentschap le klas. (M. Nijssen) Cadzand, terwijl ook de res.jeugd- kampioene 3714-0036 van dezelfde eigenaar was. Deze 2 ooien, nakomelingen van de onlangs preferente verklaarde ram Z405 waren goed ontwikkeld met veel luxe. Dat de invloed van deze ram groot was bleek ook wel uit de plaatsing van de kollekties afstammeling, als bij de bedrijfsgroep "5-tallen". In beide rubrieken werd de 1-A prijs behaald met nakomelingen van Z405 van P.J. Provoost, Cadzand. Bij de bedrijfsgroep "4-tallen" was de 1-A prijs voor IJ. Risseeuw uit Oostburg. Bij de bedrijfsgroep "3- tallen" voor dhr. J. Butijn te Aar denburg. De ramlammeren lieten nogal wat wisselende indruk achter. Er waren prima gebouwde lammeren aanwe zig, maar ook wel dieren die wat minder type vertoonden. Uiteinde lijk werd als beste ramlam gekozen v.l.n.r. Kampioene mclkschaapooi 500-S van Mij de Buck-Geelhoed res.kampioene van J.J. Breel, Veere 3728-0035 van A. v.d. Weyde, Elle meet. Ook de melkschapen waren dit jaar weer van de partij. De indruk hier van was dat er voldoende dieren wa ren die de juiste raskenmerken ver toonden. Kampioene ooi werd de 500-S van Mij de Buck-Geelhoed uit Middelburg. Deze ooi die in 1979 ook kampioene werd, is nog steeds een ooi met uitstekende raskenmer ken. Res.kampioene werd 412-S van J.J. Breel, Veere. De 1-A prijs voor de ooilammeren was voor Staatsbos beheer te Goes. Bij bedrijfsgroepen werd de groep van J.J. Breel, Veere als eerste ge plaatst. Een groep uniforme dieren met veel type. ing. M. Westhuis Algemeen kampioen ram van F. Goethals, Westdorpe Evenals voorgaande jaren organiseren de 3 plattelandsjongerenorga nisaties dit jaar weer de nationale veebeoordelingswedstrijden. Zoals bekend is het doel van de veebeoordelingswedstrijden om door het inbrengen van een wedstrijdelement bij agrarische jongeren belang stelling te wekken voor de exterieurbeoordeling van het rundvee. Dit stimuleren van de praktische kennis en liefhebberij blijkt een goede aanvulling te zijn op de reeds aanwezige theoretische kennis, ten aan zien van de erfelijkheidsleer, inzicht omtrent produktiegegevens en gezondheidsleer. Via plaatselijke en provinciale wed strijden is reeds uitgemaakt wie er afgevaardigd worden naar de lande lijke wedstrijden. Tijdens de natio nale wedstrijden zal er gestreden worden om de titel van kampioen 1981 in het FH en MRY-veeslag. De wedstrijd in het FH veeslag zal ge houden worden op 18 september in Aduard (Gr.). Om 9 uur verzamelen de deelnemers zich in het dorpshuis de Meeden om daarna te vertrekken naar het wedstrijdterrein. De wedstrijd in het MRY-veeslag wordt de week daarop gehouden op 25 september in het Noord-Brabant- se Rosmalen. Daar komen de deel nemers om 9 uur bijeen in café de Kruisstraat. De bekers worden aan de winnaars uitgereikt door Dirk van Mourik (voorzitter TLJW) en Zeger Stap- pershoef (voorzitter NAJK). We rekenen erop dat naast de deel- nemers ook nog andere belangstel lenden op deze dagen aanwezig zul len zijn. Wereldploegwedstrijden Op 9 en 10 oktober 1981 zijn de Wereldploegwedstrijden te Wex ford, Ierland. Nederland neemt daaraan deel met een team bestaan de uit de ploegers Cees de Rijke, Tholen en Harrie Meeuwissen, Maasbracht en de coach ing. J.J. Klooster, Wageningen. Nationale ploegwedstrijden Op 23 en 24 oktober 1981 zijn ervoor de 30e maal de Nationale ploegwed strijden. Dit maal op de kavels Oz 74 en Oz 75 aan de Bingelweg in Zui delijk Flevoland (nabij Nijkerk). .Verdere evenementen zijn: Nationa le wedstrijden trekkerbehendigheid voor plattelandsjongeren; wedstrij den trekkerbehendigheid voor scho lieren; kampioenschappen ploegen voor oude traktoren, een tentoon stelling over 30 jaar ontwikkeling in de IJsselmeerpolders; een tentoon stelling over 30 jaar ontwikkeling in de landbouwmechanisatie. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17