Bakterievuur in beplantingen en siertuinen Kip, wat doen wij er mee? W e waren benieuwd hoe ons huis er uit zou zien, want als het goed gaat zullen we daar voorlopig de eerste jaren onze draai moeten zien te krij gen. Verwacht geen paleis had Kees Meinderts ons al gewaarschuwd. Hij kon het weten, want hij was het im mers die jaren geleden persoonlijk zorg droeg dat er huizen kwamen. Hij had ergens in Bagamoyo zeventig kilometer ten noorden van Dar es Bestrijding Hoe is bakterievuur te herkennen Kreta: groot exportland van komkommers Hoe te handelen SHELL ZUINIGHEIDSMARATHON IN 1982 voor gewone auto's Momenteel kan men in diverse beplantingen langs dijken, wegen en in partikuliere tuinen, struiken of bomen vinden die zijn aan getast door bakterievuur. Bakterievuur (vroeger perevuur genoemd) is één van de meest gevreesde ziekten in land- en tuinbouw. Als een struik éénmaal door deze ziekte is aangetast gaat deze zonder tegenmaatregelen onherroepelijk dood. Het is een zeer besmettelijke ziekte die kan worden overgebracht door vogels, insekten, wind, gereedschap, kleding enz. Gelukkig kunnen niet alle bomen of struiken deze ziekte krijgen. Het meest gevoelig zijn Cotoneaster, meidoorn, Stranvaesia, peer, appel, Sorbus en vuurdoorn. Deze gewassen bepalen veelal het beeld van een partikuliere tuin, plantsoenen en polderland schap. Het is een ieders belang dat dit zo blijft. schijnselen vertonen dan nagaan of de genoemde symptomen van bakterievuur voorkomen. Zo ja. dan alle zieke delen tot minstens 50 cm in het gezonde hout weg nemen. Zwaar aangetaste bomen en struiken kunnen het beste worden gerooid. Zieke delen zo mogelijk verbranden. Vergeet niet het gereedschap te ontsmet ten. Bij twijfel kan men kontakt opnemen met de Distriktskanto- ren van de Plantenziektenkundi- ge (Dienst. Voor Zeeland 01100-16440 toestel 116. voor Noord-Brabant 01650-37753. Bedenk dat deze ziekte het aanzien van onze tuinen, parkenplantsoe nen en landschappen sterk kan ve rarmen. Snelle opsporing en ver nietiging van aantasting is daarom in het belang van iedereen. J. v. Mourik Konsulentschap "Zuid-West Ne derland" te Goes. Hoe vreemd het ook klinkt, tot heden is er geen chemisch middel om deze ziekte te bestrijden. Alleen het wegnemen van zieke delen tot ver (minstens 50 cm) in het gezonde hout kan een aange taste struik redden. Bovendien wordt dan de besmettingskans voor de overige gewassen beperkt. Al het gebruikte gereedschap dient men regelmatig in spiritus of formaline te ontsmetten. Waardplanten Allereerst zullen we de gewassen die vatbaar zijn voor bakterie vuur moeten kennen. Een juiste beschrijving van elk gewas voert in dit verband te ver. Globaal kunnen we zeggen dat de struiken en bomen met rode bes sen aangetast kunnen worden (let op. er zijn uitzonderingen). Symptomen bakterievuur Bij bakterievuur treedt een ver welking van de scheuten op die snel verder gaat. Soms komt dit vanuit takken waarop bloemen hebben gezeten (bloeseminfek- tie). maar het kan ook vanuit de scheuttopjes komen (scheutin- fektie). Heeft men te maken met bloese- minfektie dan kan men de dode bloemresten nog aantreffen. Aangetaste jonge scheutjes verto nen veelal een gebogen topje (model van een vraagteken). De kleur van de dode delen ver schilt'per gewas maar is veelal bruin tot zwart. Soms treft men aan de scheuten bakterieslijm- druppels aan. Deze zijn aanvan kelijk licht geel maar later oranje van kleur. Waar dit is opge droogd kan men nog wat schil fertjes op de bast aantreffen. Bij aansnijden van zo'n tak ziet men een roodbruine verkleuring van het hout. Opvallend is dat er geen scherpe overgang is van ziek naar gezond. Het lijkt erop dat het 10e lid van de Gemeenschap de komende jaren zijn komkommerexporten verder zal op voeren en zodoende een steeds gro tere bedreiging voor onze primeur komkommers gaat vormen. Het ex portseizoen van Griekenland (lees Kreta) begint in oktober en loopt gewoonlijk door tot in mei. In deze peripde werd afgelopen seizoen in totaal 46.000 ton geëxporteerd, tegen 35.000 ton in 1979/80. Deze toename van de export zal vooral toe te schrijven zijn aan de versoepeling van de EEG-invoer- heffing op Griekse komkommers. De komende jaren zal deke heffing verder worden afgebouwd. Daar naast heeft de Griekse regering d.m.v. exportsubsidies de export proberen te bevorderen. (Markt-Info PGF) 16 é-* JÉfjBi tlÉI Bakterievuur in Cotoneaster. (foto: Plantenziektenkundigé Dienst Wageningen) Kijk in uw tuin of de bovenge noemde gewassen er gezond bij staan. Indien ze afstervingsver- Gevogelte neemt in ons bestaan een grote plaats in en is ook niet meer weg te denken uit onze keukens. Naar men zegt wordt er per jaar 10 a 12 miljoen kg kip omgezet. Ook met te verwonderen als men naar de vleesprijzen kijkt. Diverse landen besteden erg veel aandacht aan het fokken van gevo gelte. waarbij het gaat van zang- en siervogels tot eenden en hoenders (kip). Men beweert zelfs dat al 3 a 4000 jaar geleden de in het wild le vende soorten werden getemd en ge fokt. Om te beginnen kennen we de piep kuikens die ongeveer van 400 gram tot 700 gram wegen. Deze worden in de restaurants in z'n geheel geser veerd. Dan hebben we het speciaal gemeste en meest gangbare braadkuiken va riërend in gewicht van 750 gram tot ongeveer 1500 gram. Deze worden, naar gelang het te serveren gerecht gehalveerd of in stukken geserveerd. Het vlees van de kip is rijk aan eiwit en mineralen. De kleur is geelachtig wit en zeer fijn van struktuur. Kip is het hele jaar door in de handel ver krijgbaar, zowel vers als ingevroren, rauw en voorgebakken. Ook poten, borsten en rollades. Van de organen zijn de levers belangrijk. Let bij het inkopen van verse braadkuikens op de buigzaamheid van het borstbeen en voel of de huid zacht en egaal van kleur is. Belangrijk is ook dat de kip er aan de binnenkant fris uitziet! Voor het trekken van een fijne bouillon tenslotte gebruikt men dan die kippen die de funktie van legkip hebben beëindigd. Het geeft niet al leen een fijne bouillon maar het vlees kan ook weer voor diverse dingen gebruikt worden. Behalve voor de soep bijvoorbeeld voor o.a. rijst schotels, salades, kroketten, cocktails en salpicons. Nu dan een koude variant op het thema kip met aardappelsalade en ravigote saus voor 2 pers. De vijfde Shell Zuinigheidsmarat hon. die op 5 juni 1982 op het Circuit van Zandvoort wordt verreden, zal in samenwerking met het ANWB-blad Autokampioen worden georgani seerd. Deze marathon zal een duidelijk an der karakter hebben dan die welke Shell sinds 1978 jaarlijks heeft ge houden. In de eerste plaats zal de marathon worden verreden met normale auto's uit de serieproduktie, met benzine- e hadden de weg naar de boerde rij pas bijgewerkt. Een goed bedoel de poging, maar door de grote droogte was al de nieuwe grond van de kanten die naar het midden was geschoven stof geworden. Er ligt zo'n acht kilometer eigen weg, voordat de distriktskleiweg wordt bereikt. Het werd een moeizaam voortploeteren door het stof. Het gebied waar we hier boeren is opgebouwd uit grote langgerekte geleidelijk glooiende heuvels, met daar tussenin valleien die in de regentijd onder water lo pen. Alleen de heuvels worden ge bruikt voor de maisverbouw. Wél moet de weg door die valleien heen, die in vergelijking tot de top van de glooiingen 25 meter dieper liggen. In de regentijd die van november tot half mei duurt en dan ongeveer 1300 millimeter oplevert, willen zulke stukken weg nog wel eens moeilijk heden geven. Kijk, daar heb je de akkers van de boerderij, zei John. Indrukwekkend hoor, voor ons de langzaam glooiende heuvels met de door en door rijpe mais er op. Hele maal op de top van de ene heuvel, waarheen de weg voerde, drie kleine rotsachtige koppen, met rond de hoogste daarvan onze huizen en een klein hospitaaltje annex apotheekje. Wrijf een kilo van 8 a 9 ons goed in met zout.'ietsje knoflook en ker- .rypoeder. Braad deze in een uurt je mooi bruin en gaar. Blus op het laatste moment de jus af met een glas water. Neem de kip uit de pan en laat kip en jus goed afkoelen. Schep nu heel voorzichtig het laagje vet van de jus en sprenkel het over de inmiddels gehalveerde kip. Dresseer de kip op een schaal met wat groene sla. Maak nu de aardappelsalade op de volgende manier: Aardappelen in water en zout bijna gaar koken. Giet ze af en snij de nog warme aardappelen in niet te dunne plakken. Maak de plakjes nu heel voorzichtig aan met de volgende dressing: Va dl. azijn l/i dl. olie 1 fijn gesneden uitje, zout. peper en wat kervel en laat het geheel goed koud worden. Nu tenslotte de ravigote saus. Meng 8 eetlepels mayonaise met 1 eetlepel kappertjes 2 a 3 augurken en 1 ui fijn gesnipperd. 1 theelepel mosterd een weinig worcestersaus, peterselie en iets zout en peper naar smaak. Als garnituur kunt u er o.a. radijs, courgettes en alle andere rauwkost salades bij serveren. Als ook div. koude groentes. of dieselmotoren. Het is de bedoeling de wagens zodanig te verbeteren dat er een zo groot mogelijk aantal kilo meters per liter benzine of dieselolie mee kan worden gereden. Het reglement voor de marathon zal medio volgende maand beschikbaar zijn en kan uitsluitend schriftelijk worden aangevraagd bij de redaktie van de Autokampioen, Wassenaar- seweg 220, 2596 EC Den Haag. De inschrijving zal worden geaksepteerd in volgorde van binnenkomst. Ons houten huis, met 3 slaapkamers, 2 badkamers en een grote woonka mer. De Peugeot moet dienen als vervoer middel. Daarnaast is er nog een Lan drover. Salaam die houten prefabhuizen ontdekt op een verlaten projekt. Hij had er op toegezien dat die gebouw tjes netjes werden afgebroken, wer den opgeladen en een dikke elfhon derd kilometer verder weer werden opgebouwd. De eerste indruk deed wat armoedig aan. Een houten huis, langwerpig van vorm, nogal vragend om een kwastje verf. De twee grote honden van Kees, Toto en Roebel kwamen ons al tegemoet rennen. Je moet hier een paar goeie honden hebben, zei hij. want anders ben je nooit veilig in de nacht. Even later kwamen ook de beide zoons van John ons verwelkomen. Zij studeren in Engeland, maar waren voor de vakantie over bij hun vader. Ze had den net die nacht een paar uilen in huis gehad en die vogels hadden er een rotzooi van gemaakt door overal hun uilenballen uit te braken. John zelf moest er om glimlachen, want hij hield van die uilen. Ze hadden hun nest in de schoorsteen gebouwd en hij had met opzet de haard niet ge stookt om die dieren niet te versto ren. Maar wanneer ze er een troep van maken dan zullen we de schouw maar dicht stoppen, zei Tiij. Binnen gekomen moesten we wel even wen nen aan het interieur. Een vrouwen hand zou hier wonderen kunnen doen. John zijn vrouw woont name lijk in Engeland en heeft daar de zorg voor hun kinderen. Er werd in dit huis geleefd met een zeker noncha lant gemak die sommige mensen de haren ten berge zou doen rijzen. L aat ik je alvast waarschuwen zei John, dit huis heeft zo zijn eigen ge luiden in de nacht. Omdat het van hout is leeft het en gaat het in de nacht wanneer het buiten sterk af koelt min of meer krimpen. Toen we die nacht onder twee wollen dekens in bed lagen en de slaap toch niet zomaar konden vatten, bleek zijn verhaal zeker waar te zijn. Op onre gelmatige tijden kraakte en steunde het huis alsof een geest er in rondd waalde. Wanneer je het niet geweten had zou je gezworen hebben dat er iemand binnen was met duistere be doelingen. Wat later in de nacht meenden we werkelijk dat er iemand voor ons raam stond. We hoorden regelmatig een geluid alsof er zwaar adem werd gehaald. Met onze zak lantaarn schenen we naar buiten, maar zagen niks bijzonders. Het elektrisch licht gaat om half elf uit, om diesel te besparen. Het zware zuchten bleef aanhouden en het hield ons uit de slaap. De andere morgen vertelden we het verhaal aan John. Hij grinnikte en zei, dat is een van de schuuruilen. 't Is maar datje het weet natuurlijk, anders voe je je zelf danig ongemakkelijk. Schrijfkouter

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 16