GROTE VOORRADEN VEROOR ZAKEN PRIJSVAL APPELEN MOESTUINDAGEN OP FLEVOHOF Raad voor Bedrijfsontwikkeling behandelde nota's fruitteelt en tuinbouw In '80/81 meer appelen en peren aangeplant zojuist: verschenen Minister Braks: Tuinbouwcijfers 1981 Overleg Geen verschil Groter aandeel eigen produkt op Britse markt Meer paprika's, minder augurken De oorzaak van de scherpe prijsval die Nederlandse appelen onlangs hebben doorgemaakt, is zeker niet gelegen in de invoer van appelen van het Zuidelijk Halfrond. Er is dan ook geen aanleiding om de hoofdlijnen van het EEG-invoerbeleid ingrij pend te doen herzien. Met behulp van het bestaande instru mentarium kunnen de gestelde doeleinden ten aanzien van deze invoer over het algemeen op bevredigende wijze worden gerea liseerd. Bij daadwerkelijke marktverstoringen als gevolg van invoer blijft het daarnaast altijd mogelijk een beroep te doen op de vrijwaringsclausule. De huidige situatie biedt daartoe echter geen aanleiding. Dit o.m. antwoordt minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Waalkens en Blaauw. De voornaamste reden wordt veeleer gevormd door de uitzonderlijk grote omvang van de voorraden in de EEG. Per 1 juni beliepen deze nl. ca. 500.000 ton of wel ruim 100% meer dan in voorgaande jaren. Deze sterke groei van de voorraden moet in be langrijke mate worden toegeschre ven aan produktie-uitbreiding, met name in Frankrijk en Italië. De grote voorraden houden echter tevens verband met de keuze van de telers tussen verdere opslag en verkoop. Met name in 1980 heeft het lang vasthouden van de appelen zich lo nend betoond, als gevolg van een sterk oplopen van de prijzen tegen het eind van het seizoen. Tuinbouwcijfers 1981 (prijs 17,25, inkl. verzendkosten) geeft in een om vang van ruim 150 tabellen de meest uitgebreide informatie over o.m. de volgende onderwerpen: Algemene statistische informatie Nederland Algemene gegevens tuinbouwbe drijven Oppervlaktegegevens (arealen en bedrijven) Lonen en prijzen van overige produktiemiddelen Veilinggegevens Kosten, inkomen en financiering tuinbouwbedrijven Produktie, afzet en verwerking tuinbouwprodukten In- en uitvoer van tuinbouwpro dukten Internationale vergelijkingscij- fers in de tuinbouw Het vinden van de gewenste gege vens wordt vergemakkelijkt met be hulp van een uitgebreid trefwoor denregister. Enkele gegevens uit deze editie: het aantal regelmatig werkzame arbeidskrachten op bedrijven met hoofdberoep tuinbouwer is in de periode 1970-1979 met ruim 1000 toegenomen terwijl de oppervlakte tuinbouw- gewassen open grond de laatste 10 jaar nauwelijks is veranderd, is de oppervlakte onder glas in deze periode met ruim 1500 ha toege nomen de oppervlakte bloemkwekerij gewassen onder glas is tussen 1970 en 1980 zelfs gestegen van 1634 tot 3976 ha de veilingomzetten zijn in de laatste 10 jaar spectaculair toege nomen groenten van 951 tot 1669 miljoen gulden, snijbloemen van 399 tot 1449 miljoen en potplan ten van 47 tot 410 miljoen de uitvoerwaarde van tuinbouw produkten steeg in 1980 met 804 miljoen gulden of 14% t.o.v. 1979 (Bestelling van deze publikatie kan geschieden door overschrijving van 17,25 op girorekening 412235 t.n.v. Landbouw-Ekonomisch Instituut, Den Haag, of girorekening 425200 t.n.v. Cen traal Bureau voorde Statistiek, Voorburg. Op het strookje vermelden: "Verzoeke toezending Tuinbouwcijfers 1981". Het boekje zal U dan na verschijning worden toegezonden.) De indruk is dat een groot aantal te lers, ook in ons land, zich door de prijsontwikkeling van het afgelopen jaar heeft laten leiden om ook dit jaar te kiezen voor een zeer lange bewaarperiode. De EG heeft geen kwantitatieve be perking aan de huidige appelinvoer uit het Zuidelijk Halfrond gesteld. Wel is er sprake van regelmatig overleg tussen de Europese Kom missie en de betrokken exporterende landen, ten einde te voorkomen dat de gemeenschappelijke markt ver stoord zou worden door te grote in voeren. Overigens tonen de statistie ken aan dat de invoerhoeveelheden dit jaar niet boven het niveau van vorig jaar liggen. De EG heeft evenmin een eindda tum voor de invoer vastgesteld. Deze vindt doorgaans plaats van maart tot medio juli. Aan de aanvoer van appelen uit de landen van het Zuidelijk Halfrond is ook dit jaar reeds begin juli vrijwel een eind gekomen. Het laatste schip met appelen uit Zuid-Amerika is 6 juli jl. gelost. Wel bevond zich medio juli nog een niet onbelangrijke hoeveelheid van deze appelen in transito in de koel huizen. De rijpheid van de inge voerde appelen is dit jaar verder ge vorderd dan doorgaans het geval pleegt te zijn. Aan de kwaliteit doet dit echter geen enkele afbreuk. De grotere rijpheid van de appelen brengt wel met zich mee, dat deze in het algemeen binnen enkele weken na opslag in de koelhuizen op de markt moeten worden gebracht. Desgevraagd deelt de bewindsman mede, dat de kontroleinstellingen van de Bondsrepubliek Duitsland dit jaar tot op heden slechts een zeer gering percentage van de via ons land aan gevoerde appelen van het Zuidelijk Halfrond behoefden af te keuren, nl. nog geen 400 ton. Minder dan 20 ton hiervan is in ons land terechtgeko men. Hij verklaart nadrukkelijk dat er geen verschil is in beoordeling inzake de kwaliteitseisen tussen het Neder lands fruit enerzijds en het ingevoer de fruit anderzijds. Blijkens onlangs door het Britse mi nisterie van landbouw gepubliceerde cijfers is het aandeel van het bin nenlands produkt op de eigen markt in 1980 toegénomen. Inlandse tarwe en meel bijvoorbeeld namen 78% van de markt voor hun rekening tegen 73% in 1979 en een gemiddelde van 46% in de periode 1969-1971. Ook werd er meer vlees, suiker, kaas en boter uit eigen land genuttigd. Het aandeel van in eigen land ge teelde aardappelen dat werd gekon- sumeerd bleef met 92% gelijk aan dat van 1979. In de periode 1969-1971 lag dit aandeel echter nog 2% hoger. In mei '81 was het areaal hardfruit opnieuw ruim 4% kleiner dan in 1980. Het areaal appelen neemt sneller af dan dat van peren. Appelen worden in ons land nu nog geteeld op ruim 16300 ha. Van 1977 op '78 van '78 op '79, van '79 op '80 en van '80 op '81 daalde het areaal met resp. 1,2; 3,0; 103 en 5,2%. Een lichtpunt vormt de toename van de aanplanten in het af gelopen seizoen. Met 800.ha was dat 54% meer dan van '79 op '80. Ook bij peren valt al enkele jaren een toename van de nieuwe aanplant waar te nemen. In het seizoen '80/'81 werd 225 ha met peren beplant. Evenals bij appelen was dat echter niet voldoende om de gerooide op pervlakte volledig te vervangen. Van 1977 tot 1980 liep het areaal jaarlijks met ruim 3% terug. In de jongste meitelling werd een oppervlakte van ruim 5620 ha geregistreerd (-2%). De arealen van pruimen en zoete kersen zijn in Nederland de laatste jaren steeds kleiner geworden. Ook in het seizoen '80/'81 was dat het geval. De toename van de interesse voor de teelt van zure kersen (mo rellen) heeft zich in het afgelopen seizoen niet doorgezet. Het areaal liep met 5% terug. De met klein fruit (exkl. aardbeien) beteelde oppervlakte blijft ongeveer op het zelfde niveau terwijl dat van fruit onder glas steeds verder af neemt. GJLM. Braks. C. B. S. -Landbouwtelling mei 1981: Het areaal groenten onder glas was in mei '81 praktisch even groot als in mei van het vorig jaar. Dit blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de CBS-landbouwtelling '81. De resul taten daarvan met betrekking tot de groenteteelt in de open grond waren een maand geleden al bekend. Zowel van tomaten als van kom kommers bleef de beteelde opper vlakte vrijwel even groot als in 1980. Dat is voor beide iets minder dan in de twee daaraanvoorafgaande jaren. De teelt van komkommers en toma ten onder koud glas neemt steeds verder af. Het areaal kasaugurken is dit jaar wel veel kleiner dan in 1980 (-16%). Daarentegen heeft de teelt van pa prika's zich opnieuw met 7% uitge breid tot een oppervlakte van bijna 230 ha. Augurken onder glas worden voor 90% in Limburg geteeld. Aldaar is men dit jaar meer tomaten en overige glasgroenten gaan telen. Het aantal bedrijven waarop groen ten onder glas worden geteeld loopt de laatste jaren telkens met enkele procenten per jaar terug. Daarop vormt 1981 (afname van precies 2% 160 bedrijven) geen uitzondering. Op vrijdag 4 en zaterdag 5 september kan de Nederlandse hobby-tuinder op Flevohof volledig aan zijn trekken komen tijdens de Nationale Moes tuindagen. Op deze moestuinbeurs wordt op deze beide dagen door middel van demon straties en voorlichtingsstands door professionals alle gewenste informa tie gegeven over de tuinhobby en over het oogsten, het verwerken en kon serveren van moestuinprodukten. Het gebeuren speelt zich af in de speciaal voor dit doel aangelegde moestuinen op Flevohof, op het aangrenzende evenementen terrein en in de grote akkerbouwschuur. Er wordt aandacht besteed aan het ver zorgen en bewerken van de moestuin en gezien de tijd van het jaar, kan in de speciaal aangelegde moestuinen het oogsten ook gedemonstreerd worden. De hobby-tuinder kan ge tuige zijn van vruchten persen, wij nen maken, vakkundig wecken, in vriezen, de meest suksesvolle ver werking van groenten en fruit en het benutten van moestuinprodukten voor smakelijke salades. In de stands rondom de moestuinen en in de akkerbouwschuur vinden demonstraties plaats met de mo dernste apparatuur, werktuigen en gereedschappen. Ook wordt er in formatie gegeven over kasjes en tuinhuisjes en uiteraard zullen er ook noviteiten te zien zijn. De beurs is op beide dagen geopend van 's ochtends 10.00 tot 's middags 15.30 uur. Flevohof is het gehele jaar geopend en wegens het 10-jarig bestaan is in 1981 het tweede bezoek gratis. U heeft daarvoor alleen een pasfoto nodig, die eventueel op Flevohof kan worden gemaakt. Tijdens de op 21 augustus j.l. gehouden vergadering van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland werden van de pas verschenen nota's over de diverse takken van tuinbouw speciaal de nota's over de fruitteelt en de vollegrondsgroenteteelt be handeld en toegelicht door de heer ir. W.F.S. Duffhues, direkteur Akkerbouw- en Tuinbouw uit Den Haag, in aanwezigheid van enkele genodigden uit deze sektoren. Helaas moesten enkele vertegenwoor digers uit de fruitteelt verstek laten gaan wegens een plotselinge ver gadering in Den Haag in verband met de bestrijding van het bakterie- vuur. De heer Duffhues memoreerde de ontwikkeling van de fruitteelt sinds 1967, waarin we een duidelijke groei van de gemiddelde bedrijfsgrootte zien. Ook het rassensortiment is ver breed. Gezamenlijke aanpak van de afzet is noodzakelijk om de afzetke- ten te versterken. Ook moet men tij dig afzetten als de prijs goed is. Zijn opmerking om tegen mei afgezet te hebben leverde nogal wat stof tot diskussie. Het praktijkonderzoek in de fruit teelt is momenteel in gesprek. Reële bijdragen van het bedrijfsleven kun nen hierbij van grote invloed zijn op de beslissingen van de overheid. In de toekomst ziet de heer Duffhues de fruitteelt als een bescheiden, goe de tak waarvan het areaal nog iets zal afnemen, de bedrijfsgrootte zal toe nemen en de afzet zich zal koncen- treren. De vollegrondsgroenteteelt kent sterk verschillen in bedrijfstypen, met veel gelegenheidstelers. Akker- bouwm,atige vollegrondsgroenteteelt vraagt ook maximale zorg en aan dacht. Ook al zet de mechanisatie hier ook door, toch zal in deze sektor nog veel handwerk blijven. Om de exportmogelijkheden uit te breiden is ook hier bundeling van afzet no dig. In beperkte mate is dan uitbrei ding van enkele teelten mogelijk, maar wonderen mogen we hier niet van verwachten. In de uitvoerige diskussie kwam naar voren dat juist voor deze teelten het kunnen beschikken over voldoende kwalitatief goed water van essentieel belang is. De Raad nam met instemming ken nis van de nieuwe ontwikkeling van de proeftuin voor de vollegronds- en - in bescheiden mate.- glasgroènte- teelt. Vervulling vakatures De Raad toonde waardering voor de vervulling van diverse vakatures bij de konsulentschappen en de St.U.L.M., terwijl ook reeds enkele komende vakatures vrijgegeven zijn. De nieuwe rayon-indeling voor de bloementeeltvoorlichting werd ter kennis van de Raad gebracht. Borgstellingsfonds en ontwikkelingsaanvragen In de vergaderingen van de provin ciale Advieskommissie zijn de vol gende aênvragen behandeld. 4 Borgstellingsfondsaanvragen goedgekeurd met een totaal garan tiebedrag van 411.900,— (1 fruit teelt, 1 melkvee, 1 varkens- en 1 bol- lenbedrijf) 5 Rentesubsidieaanvragen goedge keurd met een totaal subsidiabel be drag van 562.492,- waarvan 3 fruitteelt, 1 rundveehouderij en 1 bollenteler. 1 Grondbankaanvrage werd met gunstig advies doorgezonden. Medegedeeld werd dat het aanvra gen voor de rentesubsidie voor melk en varkensproduktie is opgeschort, hetgeen ook geldt voor de Grond bank. De Raad betreurde met name dit laatste ten zeerste. ir. M. Sanders

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9