Situatie bedrijfsopvolging verontrustend D e gunstige weersomstandigheden dragen er toe bij dat vooral de akkerbouw wat optimistisch gestemd is. Zo ervaren wij dat zelf terwijl ook deze stemming over wegend doorklonk vanuit de rubriek "Uit de praktijk" in het vorige nummer van ons land- en tuinbouwblad. De gunstige weersomstandigheden hebben er voor ge zorgd dat er lage of helemaal geen droogkosten voor de granen betaald moeten worden. Daarbij komt dat de op brengsten zeker niet tegenvallen. En ook de prijsontwik keling voor tarwe is zodanig dat de Brusselse prijsverho ging in de boerenprijs doorwerkt. Deze hogere prijs is bijzonder hard nodig en is zeker niet toereikend om de kostenstijging waarmee wij te maken hebben op te van gen. B ij het rooien en het interne transport worden er nog steeds onnodig veel fouten gemaakt. Het is een goede zaak dat er nu een kwaliteitsregeling voor aardappels is. Wij doen een dringend beroep op de handel deze kwali teitsregeling toe te passen. Er zit in elk geval een goed produkt in de grond. Alleen wanneer de handel en koö- peratie een goede kwaliteit aflevert kunnen wij onze konkurrentiepositie op de eksportmarkt handhaven. De eksportmarkt is de pijler waarop de aardappelteelt in Nederland rust. B ijzonder teleurstellend is het dat de minister zonder meer rentesubsidie bij bedrijfsovername afwijst. De mi nister loopt met zijn argumentatie wel sterk achter op de feiten. ft I zuidelijke landbouw maatschappij Onvoorstelbare hoeveelheden graan worden momenteel op grote delen van onze aarde verzameld. De wijze waarop verschilt van gebied tot gebied. Wel overal met hetzelfde doel: de veiligstelling van het dagelijks brood. Deze boer in een Zeeuwse polder draagt met behulp van moderne machines zijn steentje daaraan bij. Onderzoek in Zeeland en Noord-Brabant wijst uit: Verontrust Vanuit de Z.L.M. gezien Vergezocht Regelmatige en intensieve kontrole van groot belang bij bestrijding bakterievuur z.l.m VRUDAG 4 SEPTEMBER 1981 68e JAARGANG NO. 3597 land- en tuinbouwblad Wel gunstig is de prijsontwikkeling van de aardappels. Een eksportorder vanuit Oost Duitsland heeft een posi-^ tieve invloed gehad op de prijsontwikkeling. Vooral het vroege tijdstip van deze order is erg belangrijk omdat dikwijls aan het begin van de aardappeloogst de prijs onder druk staat. Nu kunnen ook de bedrijven die direkt van het land afleveren een redelijke prijs voor hun. pro- drukt maken. Er wordt nogal eens gezegd dat de aardap pelteelt de pijler is waarop de akkerbouw in het zuid westen rust. Graag wil ik dat onderschrijven. Wij zullen ons dat duidelijk bewust moeten zijn wanneer wij de komende weken onze aardappelen rooien. Vanuit de akkerbouw wat positieve geluiden in een zor gelijke tijd waarin wij als bedrijfsleven in Nederland ver keren. De Veenkoloniale Boeren Bond heeft de zorgelijke situatie waarin de land- en tuinbouw verkeert indringend in een brief aan het K.N.L.C. aan de orde gesteld: "Het bestuur van de V.B.B. is zeer verontrust over de situatie waarin onze land- en tuinbouw verkeert. Als onafhankelijk we tenschappelijk instituut bevestigd het L.E.I. in het Land bouw Ekonomisch Bericht in feite de rampzalige situatie waarin we zijn beland doordat jaren achtereen de prijs ontwikkeling voor onze produkten ver achter is gebleven bij de kostenstijging". In de uitgebreide D.B.-vergadering van het K.N.L.C. is mede naar aanleiding van deze brief de situatie in de land- en tuinbouw indringend besproken. I n deze vergadering is er nog geen standpunt ingeno men. Het ligt in de bedoeling eerst reakties af te wachten vanuit de Provinciale organisaties om op deze wijze tot een gezamenlijk standpunt vanuit het K.N.L.C. te komen. Wij moeten ons daarbij wel realiseren dat het in de situa tie waarin wij in Nederland verkeren bijzonder moeilijk is onze leden hoop te bieden op fundamentele verbetering van de situatie. Dat mag echter geen reden zijn ons maar bij de situatie neer te leggen. Als landbouworganisaties hebben wij de taak kontinu te zoeken naar oplossingen. Wij moeten dat blijven doen, ondanks de tegenslagen die wij steeds hebben te verduren. Ik denk dat ook de N.A.J.K. dat zo heeft ervaren bij het lezen van het antwoord van minister Braks over de pro blematiek van de jonge boer. De jongeren worden met een kluitje in het riet gestuurd met studies die er zijn op fiskaal gebied en met de in voorbereiding lijnde wet op het grondverkeer. Wel schrijft de minister dat het pro bleem van het pachtersvoordeel tussen ouders en kinde ren zal worden opgelost. Opnieuw blijkt dat men steeds weer vergeet dat het pro bleem verder strekt dan overname tussen ouders en kind. Dit probleem van het pachtersvoordeel ligt even onbillijk bij een pachtverhouding tussen een eigenaar-verpachter en pachter buiten familieverband. Immers de rentevoet is in Nederland zeker niet meer "aanzienlijk lager dan in andere landen" en ook het ar gument dat bij overname met subsidie de overnemings- De infektie door bakterievuur heeft dit jaar in Zeeland in veel sterkere mate om zichheen gegrepen dan in vorige jaren. Een groot aantal fruitteeltbedrijven in alle delen van de provincie is er mee gekonfronteerd. Daarnaast is besmetting alom opgetreden in meidoorns, cotoneasters, lijsterbes en vuurdoornbeplanting in het landschap en in plantsoenen en tuinen. De Plantenziektekundige Dienst heeft de betreffende bomen zoveel mogelijk ontdaan van de aangetaste delen of zelfs helemaal gekapt en verbrand. Aangespoord door o.m. het Konsulentschap voor de Tuinbouw in Goes hebben ook de tuinders en fruittelers de afgelopen weken aangetaste takken afgezaagd en vernie tigd. Bij de fruittelers is de aantasting dit jaar in de breedte duidelijk toegenomen. "Maar, zo vertelde een woord voerder van het Konsulentschap, ze is in weinig gevallen zo ernstig dat tot rooien van de bonen moest worden overgegaan". Als men maar gelijk ingrijpt zodra de aan tasting ontdekt wordt, dan valt de schade nog wel te beperken. Volgens deze zegsman is evenwel juist die re gelmatige kontrole een moeilijke zaak omdat dat veel tijd kost, tijd die de telers hard nodig hebben nu de oogst begint. Ook de nakontröle die erg belangrijk is, wordt in de oogstperiode wel es te weinig toegepast. Resistentie-veredelingsprogramma Hoewel er spuitmiddelen tegen bakterievuur in^de han del zijn, blijkt deze wijze van bestrijding bepaald niet afdoende. Er wordt dan ook nog volop onderzoek gedaan naar betere bestrijdingsmethoden. Men wil ook komen Aangetast scheutje bij meidoorn. tot een waarschuwingsdienst maar het kan nog jaren du ren aleer voldoende bekend is over bakterievuur en de bestrijding ervan om een dergelijke dienst verantwoord te kunnen laten werken. Om meer zicht te krijgen op een effektieve bestrijding van bakterievuur zijn de Plantenziektekundige Dienst, het Proefstation voor Siergewassen te Boskoop en het Proef station voor de Fruitteelt te Wilhelminadorp van plan om op Schouwen-Duiveland een proef aan te leggen. Men wil hier in overleg en in samenwerking mét andere landbou- winstanties en organisaties een zgn. resistentieverede- lingsprogramma uitvoeren. Hoewel dit een langdurige zaak is heeft men bij het proefstation te Wilhelminadorp meer vertrouwen in deze aanpak dan in de bestrijding met spuitmiddelen. Het blijkt namelijk dat er onder de gewas sen niet of minder vatbare rassen zijn. Nader onderzoek zal uit moeten wijzen of deze de vatbare rassen zullen kunnen vervangen. prijs zal stijgen zodat de familieleden in plaats van de ondernemer met de subsidie gaat strijken, is bijzonder ver gezocht. Dit is ver gezocht nu de rente zo hoog ligt en de prijzen van de grond en de gebouwen sterk onder druk staan. Wij willen met klem aandringen op een rentesub sidie met een vast rentepercentage zoals men dat in Frankrijk hanteert. Met een vast rentepercentage is het beter mogelijk een verantwoorde beslissing te nemen op welke financieriiïgsbasis de overname tot stand moet ko men. Het wordt hoog tijd dat er maatregelen worden genomen die de bedrijfsopvolging in de land- en tuin bouw stimuleren. In Zeeland zijn er van de 2664 bedrij ven met een bedrijfshoofd ouder dan 50 jaar nog 946 bedrijven met een opvolger ouder dan 1 6 jaar. Voor Bra bant zijn deze cijfers 8541 bedrijven met 2828 opvol gers. Deze cijfers spreken duidelijke taal en zijn naar mijn mening verontrustend. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1