I VOO I? ml VI'Oil w Vrouwen en Z.L.M. flUJft Agrarisch Jongerenwerk in de startblokken H et is iedere lezer van dit blad zeer zeker bekend, dat de afdelingen van de Bond van Plattelandsvrouwen zeer nauw verwant zijn met de afdelingen van de Landbouwmaatschappijen. Vandaar dat het mij erg leuk leek dit verhaal te vertellen. Met de doelstelling (m.n. deelname aan de samenleving bevorderen) van onze Bond in gedachten en de betrokkenheid bij het gebeuren, zijn mevr. Snoek-v.d. Hoeven en ik, beiden lid van de afdeling Meeuwen, onmiddellijk ingegaan op het verzoek van de Z.L.M. afdeling Almkerk, om zitting te nemen in de tentoonstellingskommissie t.g.v. hun 100 jarig bestaan. W ij, als plattelandsvrouwen, zijn er dan ook erg trots op, dat we aan dit enorme evenement ons steentje mo gen bijdragen. D eze week komt het ZAJK-sei zoensboekje uit. Hierin staat (naast adressen) een uitgebreide weergave van alle mogelijke aktiviteiten voor en door agrarische jongeren in het komend seizoen. H 100 jaar de boer op 17 - 18 - 19 september p.j.z.-agenda P.J.gaZet: Italië-aktie brengt ruim 700,— op Ploegwedstrijden Walcheren SCHAKELKURSUS VOOR VROUWEN E.V.T.O.-kursus Zeeland 1981-'82 Kursus Oriëntatie Grond en Pachtzaken ZAJK G Het ZAJK-seizoensboekje onder redaktie van do Kedakliekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Ceersdijk. kunnen begroeten op een van deze dagen in Almkerk. De openingstijden zijn: donderdag 17 september vanaf 19.00 uur tot 22.00 uur vrijdag 18 september van 9.00 uur tot 22.00 uur zaterdag 19 september van 9.00 uur tot 18.00 uur. Mieke Snoek-Kouters Deze Z.L.M.-afdeling Almkerk werd nl. opgericht op 19 oktober 1881 en was daarmee de eerste agrarische standsorganisatie in Altena-Biesbosch en mag daarom ook gezien worden als de voorvader van de Bond van Plattelandsvrouwen in dit gebied. et aardige van deze Z.L.M.-af deling is, dat het bestuur geen feest- bijeenkomst in intieme kring wilde organiseren, maar juist deze gele genheid wilde benutten om de au tochtone bevolking van de streek nog eens terug te laten blikken op het verleden en om vooral ook het grote aantal "import" mensen eens beter kennis te laten maken met het verle- den en heden in het land- en tuin bouw gebeuren. Men is toen op de gedachte gekomen een groots opgezette 3 daagse ten toonstelling te organiseren onder het motto "100 jaar de boer op" die gehouden wordt op 17-18-19 september a.s. Op deze tentoonstelling zullen ook verschillende oude ambachten gede- oo 00 co 00 X monstreerd worden zoals: spinnen, kaasmaken, hoepmaken, manden vlechten, stoelematten, rietdekken e.d. Er wordt zelfs graan gedorst op ou derwetse manieren en er is een keur aan oude landbouwwerktuigen machines te bezichtigen. en 4 september: P.J.Z. 's Heer Abtsker- ke/Nisse: barbeque bij gebouw Ire ne. Na afloop dansen. Aanvang 19.30 uur. 4 september: P.J.Z. Sprang-Capelle: barbeque en bingo bij fam. Sterren burg, Wendelnesseweg 47, Sprang- Capelle. Aanvang 20.30 uur. 5 september: Zeeuwse Ploegwed- strijden in Wilhelminadorp. 7 september: Start 3 C.J.O.-toneel- kursus. Opgeven kan nog! 11, 12, 13 september: P.J.Z. Zeven bergen: Uitwisseling met Spijker boor (N.H.). 12 september: Brabant 12 september: Tholen Ploegwedstrijden Ploegwedstrijden In de loop van deze week gleed bij de P.J.Z.-leden het zesde nummer van de P.J.gaZet weer in de bus. Dit tot nu toe dikste nummer (40 pagina's) staat weer vol informatie voor de le den. Zo staat er nieuws in over de tonéelkursussen, de ploegwedstrij den, de vormingskommissie en nieuwtjes uit diverse afdelingen. De bedoeling is om vanaf nu ook telkens een bepaald thema in de P.J.gaZet te behandelen. Deze keer staat er een artikel in over school verlaters. Voor degene die de P.J.gaZet niet ontvangt, maar toch belangstelling heeft voor dit alleszins leeswaardige ledenblad van de P.J.Z. kan dit op aanvraag toegestuurd krijgen. Een telefoontje (01100 - 21010 tst. 25) is voldoende. Herinner je je het nog? Eind novem ber vorig jaar werd het gebied ten zuiden van Napels getroffen door een aardbeving. 300.000 daklozen, 7000 gewonden'en ongeveer 10.000 doden. Op verzoek van de Italiaanse platte landsjongerenorganisatie Culvatori Diretti kwam het verzoek binnen om de boeren in dit gebied te helpen. De plattelandsjongerenorganisaties openden een speciale girorekening voor dit doel en de provinciale orga nisaties werden opgeroepen ook hun steentje bij te dragen. Zowel het Z.A.J.K. als de P.J.Z. hebben op verschillende manieren aan deze aktie meegewerkt. P.J.Z.-afdelingen en R.A.K.'s brach ten enige honderden guldens op. In de P.J.Z.-hoofdbestuursvergadering werd afgesproken dat de konsump- ties van H.B.-vergaderingen een half jaar voor eigen rekening zouden zijn. Het resultaat hiervan is dat er nu onlangs een bedrag van 717,25 overgemaakt kon worden. Tezamen met de opbrengst van de andere Z.A.J.K. en P.J.Z.-akties is hiermee het streefbedrag van 1,— per lid ruimschoots gehaald. De ploegkommissie Walcheren or ganiseert ook dit jaar weer een ploegwedstrijd. Deze zal gehouden worden op zaterdag 12 september. Het terrein voor deze ploegwedstrijd is beschikbaar gesteld door het ha venschap Vlissingen. Iedereen die' mee wil doen aan deze ploegwed strijd kan zich tot uiterlijk 9 septem ber aanstaande opgeven bij: F. Louws, Molenweg 9 te Meliskerke. Telefoon: 01186-2217. Het geheel geeft de ontwikkeling weer van de land- en tuinbouw en alles wat daar zeer nauw bij was en is betrokken, over de afgelopen 100 jaar. Wij hopen dan ook van ganser harte, dat wij ook U, plattelandsvrouw, Donderdagmorgen, 17 september a.s., start bij voldoende deelname in Goes de nieuwe SCHAKEL KURSUS voor vrouwen. Plaats: Tijd: 9.30 - 11.30 uur v.m. Deze kursus, geboren uit een sa menwerking tussen Zeeuwse Vrouwenraad en het VOS-Projekt Zeeland, en aangeboden door de Goese Vrouwenraad, draagt de naam SCHAKELKURSUS om dat zij voor vrouwen een schakel wil zijn naar de maatschappij en naar elkaar. In een 12-tal bijeenkomsten kun nen kursisten kiezen over welke van onderstaande onderwerpen zij willen leren en praten: kommunikatie: luisteren, pra ten, hoe kom ik over onderwijs: hoe zit het onder wijs in elkaar leren, een leven lang onderwijsmogelijkheden voor vrouwen burgerschapskunde: politiek - hoe worden we ge regeerd wat doen we zelf aan politiek; sociale en wettelijke rechten en verantwoordelijkheden maatschappelijke aktualitei- ten Organisaties en kommissies: hoe zit je in je organisa tie/kommissie horizontale en vertikale strukturen wat betekent bestuur ster/kommissielid zijn samenwerking binnen en bui ten de organisatie/kommissie Geestelijke en maatschappe lijke stromingen Gezondheid: gezondheids zorg, hoe zit het in elkaar zelfverzorging, zelfhulp, wat kunnen we zelf doen. De kursus wordt aangeboden aan alle vrouwen op de Bevelanden die in deze onderwerpen geïnteres seerd zijn. Kosten 50,— Inlichtingen/opgave: kursuslei- ding - mw. F.C. Govers, Voorstad 99, Goes, tel. 01100-23827; - mw. E. Zwart, Thorbeckelaan 14, Goes, tel. 01100-11214. REDAKTIE/SEKRETAR IAAT: AD PHERNAMBUCQ GROTE MARKT 28, 4461 AJ GOES eptember is de maand waarin het nieuwe seizoen in het agrarisch jon gerenwerk pas goed van start gaat. In het nu volgende zullen we aandacht besteden aan enkele zaken die nü alle aandacht van de PJO-leden vragen. Op de eerste plaats aandacht voor twee kursussen waarvoor de aanmel ding zo spoedig mogelijk gewenst is: de EVTÓ-kursus en de Oriëntatie- kursus Grond- en Pachtzaken van het ZAJK. Daarna komt het ZAJK-sei- zoensboekje aan de orde. Een van de belangrijkste pijlers van het vervolgonderwijs (het leren na het doorlopen van de landbouw school) is de EVTO-kursus; Ekono- mische Vorming Toekomstige On dernemers. Er wordt weieens gezegd dat een boer zowat alle beroepen moet kun nen uitoefenen om z'n bedrijf draai ende te houden. Een niet te onder schatten aspekt van het vakman schap van de moderne boer is dat van de bedrijfsekonomie. Maar de EVTO-kursus behandelt meer dan dat. VOOR WIEi De kursus is vooral bedoeld voor jonge boeren die binnen enkele jaren het bedrijf overnemen of nu reeds in maatschap met hun ouders gaan boeren. Enkele jaren praktijkerva ring na de schoolopleiding is wel ge wenst. INHOUD: In de kursus worden vele zaken rond de bedrijfsovername en het zelfstan dig boer zijn behandeld. Te denken valt aan: Financiële resultaten aan de hand van bedïijfsekonomische en fiskale boekhouding en bedrijfsbe zoeken, Financiering, juridische en sociale aspekten van de bedrijfso vername (o.a. maatschap, pacht of eigendom grond, erfrecht), verzeke ringen, gezinsfinanciering, dienst' verlenende instellingen. Tevens wordt de mogelijkheid geboden in dividueel aandacht te besteden aan de bedrijfsovername of een voorbe reiding hierop. De bedrijfsovername is een belang rijke stap waar vele belangrijke be slissingen genomen worden. Bereid je er goed op voor, volg de EVTO. WANNEER: De kursus wordt gehouden van begin november tot begin maart geduren de één dag per week, meestal de woensdag. Totaal 18 lesdagen. De kursustijden zijn van 9.00 uur tot 16.00 uur. KOSTEN: Deze bedragen f130,— Hierbij ko men nog eventuele reis- en verblijfs kosten. INLICHTINGEN: bij Ir. H.M. van der Weele Goesestraatweg 22 4431 SC 's-Gravenpolder Tel. 01103 - 1864 (overdag RMAS te Goes) OPGAVE: bij Ir. H.M. van der Weele of Sekr. ZAJK, Ad Phernambucq, Postbus 14, 4440 AA Ovezande, tel. 01195 - 248. elukkig hoeven we ons voor deze kursus niet al te zeer in bochten te wringen om aan te geven waarover het gaat. Na 3 jaar achtereen gedraaid te heb ben is de kursus, waar we als ZAJK toch een beetje trots op zijn aardig bekend geworden bij de leden én niet-leden. Eigenlijk zou je deze kursus kunnen beschouwen als een sprekersserie waarin een aantal mensen die op verschillende plaatsen in de Zeeuwse landbouwwereld een funktie hebben aan het woord ko men over het centrale onderwerp van de landbouw: de grond. Elke docent behandelt het onder werp vanuit zijn eigen stekkie. Daarbij is de volgorde van de on derwerpen zo gekozen dat er toch sprake is van degelijke opbouw en samenhang. Om welke onderwerpen gaat het zoal? Bodemkunde en opbrengend ver mogen, taxatieleer. Pachtwet, vast stellen van pachtnormen en van prijs bij verkoop, Ruilverkavelingswet en Landinrichtingswet, Onteigenings wet, Wet Vervreemding Landbouw gronden, Ruimtelijke Ordening met bestemmingsplannen, beheersgebie den, beheersovereenkomsten, noem maar op. Natuurlijk kunnen we hier slechts enkele trefwoorden noemen. Wil je meer weten, schrijf dan in voor deze kursus die naar het Zeeuwse voorbeeld ook al opgezet wordt in andere provincies. De kursus zal ongeveer 13 avonden (waarschijnlijk op maandag) gaan omvatten en een praktijktaxatiedag waarop de kursisten zelfstandig een bedrijf op pachtwaarde moeten schatten. De kursusplaats zal een voor Zee land centrale ligging hebben, waar schijnlijk "De Caisson" in Kapelle. Opgave: Sekretariaat ZAJK Ad Phernambucq Postbus 14 4440 AA Ovezande 01195-248. Ook kursuswerk, waarvoor spoedige opgave vaak noodzakelijk (b.v. EV TO-kursus) is, heeft een plaats ge kregen in het informatiewerkje. Het is dus zaak, wanneer je het ZAJK- boekje in de postbus vindt, het eens goed door te bladeren en die dingen te lezen die nü voor jou van belang zijn. Bewaar het op een voor de hand liggende plaats en laat het niet on gelezen liggen! 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17