Mensen waarderen vooral tekst en uitleg in boomgaard Weekstaat energieverbruik Oogst 1979/1980 bracht voor fruitteelt gemiddeld flink verlies op Gunstig nazomerweer voor bloemenzaden Op Open Dag fruitteelt: Bewust Spannend Ook in ons THOOLSE gebied. wordt dankbaar gebruik gemaakt van de mooie nazomer. De regenbui van half augustus heeft er voor ge zorgd, dat er nog voldoende vocht beschikbaar kwam voor de laatge- zaaide winterbloemzaden. Met dit gunstige weer is de oogst van de ver schillende zaden ook op gang geko men. Het juiste tijdstip van oogsten van, in zonderheid violen is echter dikwijls moeilijk te bepalen. Het De bedrijven met pit- en steenvruchten hadden over de oogst 1979/1980 ge middeld een verlies van 60.600,- dat is 29% van de kosten. Dit verlies was groter dan in de voorafgaande jaren: 1974 ondernemersoverschot 1975 ondernemersoverschot 1976 ondernemersoverschot 1977 ondernemersoverschot 1978 ondernemersoverschot 1979 ondernemersoverschot 8% van de kosten 16% van de kosten 15% van de kosten van de kosten van de kosten van de kosten. 0% 25% 29% 12.500,- ofwel 26.700,- ofwel 27.100,- ofwel 500,- ofwel 50.500,- ofwel 60.600,- ofwel De bedrijven in West-Nederland hadden gemiddeld een verlies van 47.800,- die in Midden-Nederland een tekort van 58.620,— dat is res- pektievelijk 23% en 31% van de kosten. De rentabiliteit van de bedrijven die gelegen zijn buiten de twee voornoemde regio's was nog lager. De gemiddelde produktie bedroeg op de bedrijven in West-Nederland 27,4 ton per ha (in volle produktie); op de bedrijven in Midden-Nederland 26,0 ton per ha (in volle produktie). De geldopbrengsten per ton pit- en steenvruchten waren in West-Nederland 28% hoger. In dit gebied komen meer peren voor, die een aanmerkelijk hogere prijs per kg hadden dan de appelen. De arbeidsopbrengst - bestaande uit het (negatieve) ondernemersoverschot en de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de ondernemer - bedroeg gemiddeld - 15.200,— per ondernemer. Het ondernemersinkomen per ondernemer - de arbeidsopbrengst vermeerderd met het saldo van bere kende en betaalde rente - was gemiddeld 3.250,— Het totaalinkomen - ondernemersinkomen vermeerderd met de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de gezinsleden, alsmede het inkomen dat buiten het bedrijf werd verkregen - bedroeg gemiddeld 27.780,— De gezinsbestedingen wa ren getriiddeld 51.940,— waarvan 11.550,— aan belastingen en premies volksverzekering. De ontsparing bedroeg derhalve 24.160.— per onderne mer. De totale bezittingen van de ondernemers van de fruitteeltbedrijven werden becijferd op 844.700,— gemiddeld per bedrijf, waarvan 69% duurzame produktiemiddelen, 17% overige bezittingen (waaronder woningen) en 14% voorraden, vorderingen en geldmiddelen. Het vreemde vermogen bedroeg 163.500,— per bedrijf. Deze bedrijven zijn derhalve met 681.200,— eigen vermogen gefinancierd, dat is 81% van het totale vermogen per 31 december 1979. Landbouw-Ekonomisch Instituut (Deze publikatie kan uitsluitend worden bësteld door overschrijving van 12,50 op giro no. 41 22 35 t.n.v. Landbouw-Ekonomisch Instituut, Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend Mededeling No. 244".) mag niet te vroeg, maar ook zeker niet te laat gebeuren, om zaadverlies te voorkomen. Harddrogend weer, of een bewolkte lucht, spelen hierbij een grote rol. Ook geeft het proble men, wanneer men met een ongelijk gewas zit. Het is daarom van het grootste belang, om voor een tot in de puntjes verzorgd zaaibed te zor gen. Reeds met het op wintervoor ploegen, dient men daar rekening mee te houden. Vanzelfsprekend heeft men niet alles in de hand, maar het is niet voor niets, dat dikwijls de zelfde mensen, tot een goed oogstre- sultaat komen. Met de nog dikwijls net op tijd gevallen regen, is de na bloei van de verschillende bloem zaadsoorten nog aardig goed tot zijn recht gekomen, hetgeen nog ten goede kan komen in het oogstresul- taat. In de eerste helft van septem ber, zullen ook de zaaiuien op het zwad komen te liggen. Het produkt is, met nét voldoende regen en gunstig weer, nog goed in de bol gegroeid. Wanneer het echter voor latere leve ring opgeslagen zal worden, verdient het wel aanbeveling om de zieke uien uit het zwad te sorteren. De huidige uienprijs lokt nog niet om tot afleve ring over te gaan. Wat het later in het seizoen zal worden weten wij nog niet, maar men behoeft zich nog niet direkt aan de eerste de beste strop op te hangen. Zoals wel eens eerder ge memoreerd, verdient het toch de voorkeur, om de afzet van dit pro dukt, zoveel mogelijk te spreiden en zéker met een iets oplopende prijs. Met het begin van deze maand is de trek van de vroege witlof ook weer begonnen. Hopelijk dat deze vroege primeurs, loon naar werken mogen geven, want het ziet er wel naar uit, dat later in het seizoen de veilingprijs door overproduktie niet die van 1980 zal halen. Het is altijd zo jammer, dat gelegenheidstelers, wanneer het één jaar wat goed zit soms direkt 10-20 ha van dit produkt gaan telen, zoals in Zuid-Holland met dit produkt, en óók met de spruiten is gebeurd. Men weet wel dat dit volgend jaar weer anders is, maar ondertussen slaan zulke telers een rendabele teelt aan stukken. Het is uiteraard iedere kweker zijn goed recht, om in zijn bedrijf de aanwezige arbeidsuren zo rendabel mogelijk aan te wenden. Nochtans is het ons inziens zéér laakbaar, dat sommigen vele hekta- ren land bijhuren, en met gebruik van los personeel, uiteindelijk hun eigen, maar ook andermans glazen ingooi en. Soms zou men wensen, dat som mige teelten weer aan vergunningen werden gebonden. Gezien echter het Hét nazomerweer heeft gunstig gewerkt op de groei en bloei van de bloem zaadteelt. feit dat de goede uitvoering van dit stelsel indertijd ook op grote moei lijkheden stuitte, zal dit wel nooit te verwezenlijken zijn. Het is en blijft zo bij voortduring, "het gevecht op de ladder"! Dit is het eerste verslag van een nieuwe teelt, te weten de herfstkomkommers. De komkommers zijn op 11 augustus geplant op gestoomde grond. Het ras is Corona met een plantafstand van 50 cm. De buitenomstandigheden waren gunstig waardoor een snelle start mogelijk was. Wel is nu al in de groei van het gewas duidelijk het verschil te zien tussen de verschillende kasdekken. In de glazen kas, waar de planten het moeilijk hebben bij zonnig weer, staat een wat houtig maar sterk gewas. In de acryplatenkas verloopt de groei wat sneller, maar is de plant slapper en lichter van kleur, zodat daar al ruimer geventileerd wordt. De futuristische kas zit daar precies tussenin. Wat energiebesparing betreft zeggen de getallen nog weinig omdat het totaal verbruik voor 3 weken laag is. Procentueel wordt er wel in de energiebespa rende kassen wat meer bespaard dan tijdens de voorjaarsteelt, hetgeen vooral voortvloeit uit de hogere klimaatsinstellingen. De klimaatsinstellingen zijn: een dagtemperatuur van 23 gr.C. en een nachttemperatuur van 20,5 gr.C.; bij een RV van 90% een minimumbuis van 35 gr.C.; op de dag een minimumventilatie van 5%, in de acrylplatenkas overdag een minimumventilatie van 8% en 's nachts van 5%. Het energieverbruik vanaf 10 augustus bedroeg 9294 m3 gas bij een bedrijf somvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: Weken van 10/8-28/8 SPD futurist.kas kontrole-objekt acrylduoplaten acryl glas glas verbruik in m3/100 m2 vanaf 10 augustus 70 m3 70 m3 141 m3 energiebesparing t.o.v. kontrole 50,3 50,3 0 De buitenomstandigheden waren gedurende deze periode: gemiddelde bui tentemperatuur: 17,3 gr.C. gemiddelde windsnelheid: 2,6 m/sek. Op menig Open Dag-bedrijf was een fruitkraam met gezellig zitje inge richt. Hier het bedrijf van de familit de Jager uit Kapelle. werd gehouden en eenjnitiatief was van de 3 CLO's. Na beide manifestaties mag nu wel worden gekonkludeerd dat de laatst ge houden Open Dag wat betreft de fruitteelt bij het publiek meer is aangeslagen dan die van 4 juli. De verklaring hiervoor ligt uiter aard in het feit dat nu de oogst aanschouwelijk kon worden ge maakt door een wandeling langs de boomgaarden. Een ander leuk en gewaardeerd aspekt was nu ook de uitstalling van de ver schillende soorten fruit die bovendien tegen een redelijke prijs bij veel telers te koop was. Echt "de boer op" dus. Van deze gelegenheid werd druk gebruik gemaakt. Bij fruitteler J.F.G. Daalman te Nisse heeft het de hele dag aan gelopen. In kleine groepjes heeft Daalman de mensen over het be drijf rondgeleid daarbij geholpen door een zwager. Hij vertelde ons sterk de indruk te hebben dat de meeste mensen zeer bewust op stap waren gegaan om es een boomgaard te bezoe ken en om meer te weten te ko men over het werk dat op een dergelijk bedrijf moet worden gedaan. "De reakties, aldus Daalman, waren erg positief. Vooral de uitleg die gegeven werd over de verschillen tussen de rassen en over de zorg die de teelt voortdurend vraagt, maak ten toch veel indruk. Dat had men toch allemaal niet ver wacht". Ook teler K.J.A. Klompe uit Dreischor heeft deze ervaringen. "De mensen vonden vooral die tekst en uitleg fantastisch". Hij verkoopt aan huis en heeft na tuurlijk veel klanten op bezoek gehad. De heer en mevrouw de Ruyter uit Terneuzen deden voor de eerste keer als teler mee aan een dergelijke P.R.-aktiviteit. "Het was voor ons daarom wel spannend hoe het allemaal zou gaan. Het is ons erg meegevallen. We hebben liefst 150 mensen ge had die naar onze indruk voor het merendeel uit Terneuzen kwa men". Bij de Ruyter konden de bezoekers na een rondleiding door de boomgaard in een fruit kraam op het erf de verschillende rassen proeven. Hiervan werd dankbaar gebruik gemaakt. J.W. De zaterdag 29 augustus door de Nederlandse Fruittelers Organi satie georganiseerde Open Dag voor de Fruitteelt is in Zeeland goed geslaagd. De reakties van de bezoekers waren in het algemeen zeer positief. Dit geldt overigens eveneens voor de deelnemende telers waarvan sommige voor de eerste keer bij een dergelijke aktie waren betrokken. De zaterdag j.l. gehouden Open Dag was specifiek voor de fruit- teeltsektor. Dit was zoals bekend niet het géval met de Landelijke Open Dag die zaterdag 4 juli j.l. Velen maakten van de gelegenheid gebruik en kochten "vers van de pluk". 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15