Fokveedag te Kloosterzande De bevruchting van de ooien I m m z De maand september op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf België pakt varkenspest aan in Westen van het land KI DRT C.A. ,K.- dieven oergen Schapenhouderij zojuist verschenen: Algemeen Rekordmaisproduktie e in Argentinië Nieuwe vlugschriften Directie voedings aangelegenheden Op 11 juli 1981 werd de 6e fokveedag voor Oost Zeeuws-Vlaanderen gehouden. Ondanks het feit dat het aantal inzenders uit West Zeeuws-Vlaanderen iets geringer was dan voorgaande jaren, kan men spreken van een goed geslaagde fokveedag. De kwaliteit was over het algemeen goed, al zagen we nog graag verbetering op de uiers en benen. De keuring maakte duidelijk dat het op het moment niet gemakkelijk is voor de juryleden. Door het gebruik van de HF-stieren is de uniformiteit van de koeien minder dan voorheen. Men moet nu kiezen tussen de laatrijpe melkty- pische koe met iets minder bespiering, of voor de iets minder ontwik kelde en gerekte koeien, met meer bespiering, maar waar we nogal eens de melkopdruk bij missen. Groepen In de rubriek groepen 5 stuks zelfge- fokt rundvee van één eigenaar, stre den 8 groepen om de hoogste eer. Na de voorronde gewonnen te heb ben streden P. Riemens te Hoek en J. Verschueren te Walsoorden om de uiteindelijke overwinning. Na enige strijd gingen de uniforme groep goed ontwikkelde melktypische dieren van P. Riemens op kop. Een kleine noot van kritiek kan gemaakt wor den over de uiers, die iets vaster aangehecht en voor langer konden doorlopen. De jonge groep koeien van J. Ver schueren deed echter niet veel onder voor bovenstaande groep. Het was de iets mindere uniformiteit die deze groep op de tweede plek deed zetten. Verder waren er nog eerste prijzen voor de iets minder uniforme groep goed ontwikkelde sterke melkkoeien van S. van Hoeve te Hoek, de uni forme groep van L. Vinke te Hengst dijk, met een bemerking op de uiers van de twee jonge koeien en voor de iets minder uniforme groep oudere koeien van J. Verschueren. Tweede prijzen waren er voor de twee groe pen van Maatschap Van der Waart te Hulst en A. Rijk te Hengstdijk. Bij de bedrijfsgroepen van 5 stuks behaalde de goed geuierde groep melkkoeien van L. Vinke de la prijs. De 1 b prijs was voor de melktypische groep goed ontwikkelde koeien met een bemerking op de uiers, van Maatschap Van der Waart. Een tweede prijs was voor de groep van F. Verdurmen te Absdale. Bij de groepen 3 stuks zelfgefokt kwam de zeer uniforme groep goed ontwikkelde koeien van G. Ingels te Biervliet op de eerste plaats. Tweede prijzen waren er voor de groepen van M. Vinke te Axel en Iz. de Feijter te Zaamslag. Bij de bedrijfsgroepen behaalde de typische groep van C. den Hamer de eerste prijs. Een tweede prijs was er voor de groep van F. de Rechter te Hulst. Bij de groep vaarzen van één eige naar was de eerste prijs voor de uni forme groep gerekte vaarzen van F. de Rechter te Hulst. Verder waren er eerste prijzen voor P. Riemens en M. Vinke. Kampioenschappen Bij de stieren ging het kampioen schap naar Bonne 47 van F. Verdur men te Absdale. Een normaal ont- Vervolg van pag. 11 Ga eens na of uw grasland ook drainage nodig heeft. Begin september kan men nog grasland vernieuwen of inzaaien. Voor aansluiting bij de melkkon- trole is het nu de juiste tijd. Hebt U al monsters laten nemen van de voordroogkuilen voor on derzoek. Kontroleer regelmatig of de voor droogkuilen nog goed afgesloten zijn. Nu kan nog verharding aangelegd worden voor de snijmaïskuil (minstens 4 weken voor inkuilen klaar). Bij aankoop van krachtvoer is het goedkoopst niet altijd het voorde ligst. Probeer de drijfmestkelders leeg te krijgen voor de winter. Laat het rundvee uw grasland niet vertrappen. Voer geen bietenkoppen in het grasland. In deze maand moeten alweer de voorbereidingen worden getroffen om straks de ram bij de ooi te kunnen laten. Daarom is het nu al van belang om op een aantal zaken acht te geven. Immers het aantal lammeren per ooi bepaalt voor een groot gedeelte de rentabiliteit in de schapenhouderij. Belangrijk is de konditie en het ge wicht van de ooien. Het blijkt dat een ooi die een prima konditie en een goed gewicht heeft meer lammeren geeft dan wanneer deze faktoren matig zijn. Het is dan ook vereist dat zeker drie weken voordat de ram bij de ooien wordt toegelaten de dieren over een goed stuk weide kunnen beschikken. Ook een graszaadstop pel en een grasgroenbemester (voor al Engels raaigras) zijn hiervoor ge schikt. Bijzondere aandacht vragen de ooilammeren die dit jaar nog tot 12 wikkelde iets platte stier. Een stier die 10 jaar terug toch meer suppor ters zou hebben dan nu. Het reserve kampioenschap was voor Bram van L. Vinke. Deze stier had duidelijk meer melkopdruk maar stoorde iets in de voorhand. Bij de vaarzen ging het kampioen schap naar Dina 13, een goed ont wikkelde dochter van Agro Acres Unique. Als koe met beste uier werd na zware strijd aangewezen: Bertha 192 van de Oude Linde van L. Vinke. Zij bezat een lange uier dat ook in de dam breed was aangezet. Bij de jonge koeien werd de Dage raad 127 dochter Eeckhof Cor 58 van J. Verschueren kampioene. Een goed ontwikkelde typische vaars. Reser ve-kampioene werd Sabientje 7 van Maatschap Van der Waart. Zij was duidelijk een vertegenwoordigster van een moderne vaars, met veel melkopdruk. Het goed gevormd uier had echter iets lange spenen. Bij de oudere koeien moest na een zeer zware strijd Stevanie 1 (d. Stern) van S. van Hoeve tenslotte het strijdperk verlaten. Reserve-kampioene werd de Bram dochter Zerga 120 van C. den Ha mer. Zij moest .het qua ontwikkeling afleggen tegen Dina 2 (d. Herovina Keimpe Adema) van P. Riemens, die haar titel prolongeerde. Dina 2 is goed ontwikkeld en bezit een aan trekkelijk type. Het vooruier van haar kan echter iets fraaier zijn. ing. H. Wismans HM JUk. 'i i de ram worden toegelaten. Belang rijk aspekt hierbij is de ontwikkeling van deze lammeren. Wanneer de ontwikkeling nog te gering is, kan het aantal levende lammeren dat deze dieren in het voorjaar werpen gering zijn. Verder geldt ook hier het belang van een goede konditie en een vol doende gewicht. Om de bronstakti- viteiten bij de ooien te stimuleren is het nodig dat de ram vanaf begin september naast de ooien kan wei den. Om goed te kunnen beoordelen welke ooien bevrucht zijn en op welk tijdstip dit gebeurd is, is een registratie hier van noodzakelijk. Hiervoor is nodig dat de kleurblokken in het dektuig van de ram regelmatig worden ver wisseld en dat de ooien goed genum merd zijn. Daarvoor kan men hals- nummers gebruiken of op de zijkan ten van de ooi de nummers aanbren gen met wolverf. Ook is het nodig dat de toegelaten ooien gekontroleerd zijn op afwijkingen aan het uier of aan het gebit. Dieren met afwijkingen kunnen beter verkocht worden. AKKERBOUW GOED WINTER VOORPLOE- GEN kost al gauw 30 pk per schaar. Op zwaardere grond al gauw 40 pk per schaar. U begrijpt het al! Koop niet te veel scharen voor uw trekker. Ploegen moet vlot verlopen en ook de zwaardere plekken moeten goed diep om. DE BESTE ZAAITIJD VOOR wintertarwe is 10-25 oktober. Wacht eerst nog even het nieuwe rassenbericht af, alvorens een de finitieve keuze te maken. Niet al leen topopbrengsten zijn belang rijk, maar ook gezondheid en oogst zekerheid zijn belangrijke faktoren bij de keuze. KONTRAKTTEELT IS ZEL DEN een witte raaf Van de afzet is men dan meestal zeker, maar een meevaller in de prijs is er nooit. Het moet van de kilo-opbrengst komen. Kunt U een nieuw gewas kontrakteren, laat U dan eerst goed voorlichten omtrent dit ge was en het kontrakt. NIETS IS MOEILIJKER dan een verkoopadvies voor aardappe len. Een oud gezegde: "als er wei nig zijn, blijven er over en als er veel zijn komen we te kortgeeft toch wel te denken. Rechtstreekse verkoop zo van het land geeft de meeste kilo 's en geld op de bank brengt veel rente op. DE BESTE TIJD OM koolzaad te zaaien, is van 1 tot 15 septem ber. Een fijn zaaibed is één vereiste voor het welslagen van de teelt. De benodigde hoeveelheid zaaizaad is 6 a 9 kg per ha. De zaaidiepte is 1 cm bij een rijafstand van 25 cm. Laat het zaaizaad ontsmetten tegen kiemschimmels en aard- vlooien. Op betere gronden is een stikstofbemesting niet nodig. Op schrale percelen is het wenselijk in de herfst al N te geven b. v. 200 kg KA S per ha. VEEHOUDERIJ STIKSTOF STROOIEN op grasland is tot ongeveer half sep tember rendabel. Op drogere grond en op beregeningsbedrijven nog iets langer. De hoeveelheden per ha worden geleidelijk aan ver minderd tot 150 a 200 kg kal- kammonsalpeter per ha. Omdat de voederwaarde van het gras daalt en ook het droge stof gehalte, is het verstandig om dan wat ruwvoer in de vorm van graszaadstro, hooi of snijmais bij te voeren. IN HET VOORJAAR LIJKT het soms wel of de Keukenhof verplaatst is naar onze graslanden. Vooral paardebloemen geven prachtige gele velden. Nu is het de beste tijd om het onkruid in nieuw ingezaaid grasland en ook in de bestaande percelen te bestrijden. De kleine kiemplanten worden gemakkelijker gedood dan groot onkruid en U voorkomt schade. Het effekt is prima en er is ook weinig kans op groeiremming van het gras. KALVEREN MOETEN CA. 20 KG per maand groeien. In een goede weide met bijvoeding, af hankelijk van leeftijd en grasgroei, kan dit ook. Maar in het najaar krijgen de kalveren meer wormen en ze halen minder uit het gras. Na 1 september valt de groei dan ook terug en wordt soms zelfs negatief. Aarzel dan ook niet, zet de kalve ren in de eerste week van septem ber op stal. Ze zullen dan meer aankomen dan in het vochtige grasland. In Argentinië is dit jaar met een re- kord maisoogst van 13,5 miljoen ton te rekenen. In 1979/80 leverde de maisoogst ongeveer 6,5 miljoen ton op. Mais wordt vooral geteeld in de pro vincie Buenos Aires, waar in 1980/81 ongeveer 46% van de totale Argentijnse maisoogst werd binnen gebracht. Vergeleken met 1979/80 steeg de maisproduktie in deze provincie met weinig minder dan 150%. Vele faktoren hebben meegewerkt aan de verwachté rekordoogst, zoals gunstig weer, een ruimer areaal en grotere ha-opbrengsten. Keuze en gebruik van haspelinstallaties Vlugschrift voor de landbouw no. 333, derde druk, 12 blz., afb., tab. In dit herziene vlugschrift wordt ruim aandacht besteed aan diverse fakto ren, die bij de aanschaf van een has pelinstallatie een rol spelen. Tevens wordt er ingegaan op het beregenen met een sproeiboom als verdeelsys teem en de konsequenties van deze methode op de struktuur van de grond en het brandstofverbruik. Rijen- en strokenspuiten Vlugschrift voor de landbouw no. 334, vierde druk, 8 blz., afb. Naast algemene informatie over deze van onkruidbestrijding bevat deze her ziene uitgave adviezen voor aanpas singen aan volveldsspuiten, die no dig zijn indien dergelijke spuiten voor rijen- en strokenbehandeling worden gebruikt. Beide vlugschriften zijn uitgaven van het Ministerie van Landbouw en Visserij en verkrijgbaar bij het Kon- sulentschap voor Landbouwwerk tuigen en Arbeid te Wageningen (postbus 43) en bij de regionale kon- sulentschappen. De Minister van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft 'n Directie voor Veterinaire Aangelegenheden en Produktveiligheid ingesteld(V.V.P.) Tegelijkertijd is de Hoofdafdeling Voedingsaangelegenheden opgege ven. De Hoofdafdeling Veterinaire Aangelegenheden is binnen de di rectie belast met het ontwikkelen van beleid en beleidsinstrumenten op het gebied van de veterinaire aangele genheden. Vleeskeuringswet De afdeling zal zich o.a. bezig hou den met het bevorderen van regel geving op grond van Vleeskeurings- en Destructiewet.Nog een taak van deze afdeling is de reorganisatie en de verbetering van de doeltreffend heid van de vleeskeuring. Algemene Levensmiddelen De Hoofdafdeling Algemene le vensmiddelen zal in het bijzonder aandacht schenken aan de bevorde ring van microbiologische resp. che mische zuiverheid van levensmidde len. vdw De Belgische overheid gaat in een groot deel van westelijk België de varkenspest aanpakken. Dit blijkt uit een onlangs in het Belgisch Staatsblad verschenen Koninklijk Besluit waarin een aantal bijzondere maatregelen wordt aangekondigd voor de varkenshouders. Deze maa tregelen zijn van toepassing voor die varkenshouders van wie het bedrijf gelegen is ten westen van de lijn die gevormd wordt door het Kanaal van Gent naar Terneuzen, de Schelde stroomopwaarts en het Kanaal van Spiere tot de Franse grens. Dit gebied grenst voor een deel aan Zeeuws-Vlaanderen waar zoals bekend onlangs varkenspest is gekon- stateerd. Binnen het aangegeven gebied bij onze zuiderburen is iedere houder van varkens verplicht een aangeno men dierenarts naar keuze aan te wijzen die in de toekomst belast wordt met de inenting tegen varken spest op zijn bedrijf. De aldus aan gewezen dierenarts die deze op dracht aanvaardt stelt een verklaring op die door hemzelf en de betrokken veehouder ondertekend moet zijn. Dit dokument heeft de waarde van een kontrakt en slaat enkel op de maatregelen in verband met de var- kenspestbestrijding. De dierenarts en de varkenshouder treffen in ge meenschappelijk overleg alle nood zakelijke maatregelen om de wette lijk voorgeschreven ingrepen uit te voeren. Zodra de varkenshouder bij ver scheidene varkens van zijn bedrijf ziektetekens, zoals koorts, gebrekki ge eetlust, diarree, hoesten, niezen, verminderde groei, zenuwstoornis sen, in- of uitwendige bloedingen of sterfte vaststelt, is hij verplicht on middellijk beroep te doen op de door hem aangewezen dierenarts. Als een varkenshouder weigert de bepalin gen van de wet na te leven loopt hij het risiko dat zijn bedrijf als een ver borgen haard wordt beschouwd. Alle varkenshouders in het beschre ven gebied moeten een dergelijke overeenkomst afgesloten hebben voor 1 september 1981.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12