PRAKTIJK rE WENKEN K OR1 Onderbroken graanoogst De kg-opbrengst van tarwe meegevallen Opbrengst wikken lijkt goed te worden De stemming is optimaal! Op het moment van dit schrijven - 22/8 - zijn de eerste drie weken van augustus op SCHOUWEN DUIVE- LAND alweer achter de rug. T.a.v. de graanoogst kunnen we stellen dat er momenteel al behoorlijk veel "bin nen" is. Het voor dit werk nodige gunstige weer was aanwezig tot en met 19 aug. Vanaf ongeveer de 12de augustus werd eigenlijk serieus een begin gemaakt met het kombinen van de wintertarwe, zomergerst en dood gespoten erwtenpercelen. Na enkele dagen werd volop gedraaid, vooral in de wintertarwe, en men kon lange dagen maken. Momenteel zal onge veer 80% van de wintertarwe gekom- bined zijn. Ondanks het optreden van ongunstige faktoren tijdens de afrij- ping is de kg-opbrengst op vele per celen toch meegevallen. Arminda skoort dit jaar goed, ge middeld beter dan Okapi. Ook Marksman viel niet tegen. Als we nu een schatting moeten maken over een gemiddelde kg-opbrengst, dan zal deze vermoedelijk toch wel be neden de 7 ton p/ha blijven. De kg- prijs is gelukkig wat beter. De strop- rijs is laag en toch is er veel geperst en zal nog geperst worden. De zomer- ferst is voor goed 50% gekombined. oals verwacht, gemiddeld een slechte kg-opbrengst, ongeveer tegen de 3 ton p.ha (variatie van 1000 kg - 54000 kg p.ha). Van dë~ erwten staat nog ongeveer 30% vast. De rest is gekombined (deels vanaf ruiter, maar het meeste van stam) of staat op ruiter. Hier zal de vermoedelijke opbrengst zijn: van de kleine groene goed 3 ton, van de schokkers tegen de 3 ton per ha. Van 19/20 augustus kregen we 15-20 mm regen, met daarna wisselvallig weer, hetgeen wel enige stagnatie veroorzaakte, maar aan de andere kant ook zeer welkom was. In vele opzichten was het te droog en dan betekent zo'n neerslaghoeveelheid heel wat. Geen ongunstige invloed op grondbewerkingen. Aardappelen Het gewas aardappelen laat het dit jaar over het geheel vroeg zitten. Er zijn reeds percelen, die zover afge storven zijn, dat van groei nauwelijks sprake meer kan zijn. Bemonsterin gen wijzen uit dat het met de kg-op brengst nog wel mee zal vallen, maar het vroege afsterven zal toch de laat ste 5 ton niet meer geven. De sorte ring lijkt gunstig. T.a.v. de oogst, die praktisch voor de deur staat, is het zeer de moeite waard nog eens te le zen het artikel van Ir. M. de Boer in de editie van 21 aug. j.l. Hierin wordt aandacht geschonken aan o.a. het doodspuiten (wanneer en hoe), voorkoming van naveleindrot en be waring (o.a. bij knolaantasting). De suikerbieten staan op vele percelen goed. Toch zien we hier nog veel percelen met manco's. Van verge- lingsziekte is praktisch geen sprake. De verwachting t.a.v. de kg-op brengst is gunstig maar hier zullen we er toch wel niet aankunnen vol doen. Een vroege start bij deze oogst zit er in, gezien de landelijke resul taten bij de proefrooiingen. De zaai- uien doen het op vele percelen goed. Wel laat plaatselijk de stand te wen sen over (struktuur) en komt aantas ting door bladvlekkenziekte voor, maar gemiddeld zal de kg-opbrengst wel meevallen. Voor het grootste deel van het oogstwerk moet men nu in de grond. Hopelijk zal het weer zodanig zijn, dat dit probleemloos kan verlopen. Wat de kg-opbrengsten van de win tertarwe betreft zijn we op WAL CHEREN niet ontevreden gezien de verwachtingen. Naar schatting is ruim de helft van het areaal winter tarwe geoogst. Enkele dagen kon on der zeer gunstige omstandigheden worden gewerkt met vrij lage vocht gehaltes. De kapaciteit van de maai dorsers lag dan ook hoog. Was het nog enkele dagen oogstbaar weer gebleven dan was de tarwe oogst klaargekomen. Terwijl we deze regels schrijven wordt er al weer be gonnen met de oogst. De opbreng sten vallen mee. We horen er nogal wat van 7500 kg per ha. Die van 500 kg/ha hoor je natuurlijk minder. Dat getuigt niet direkt van vakmanschap. De gemiddelde opbrengst zal toch wel liggen van 6500-6750 kg/ha, wat nog wat beter zou zijn dan vorig jaar. Uiteindelijk blijkt het met de schade van de tarwehalmdoder of witarig- heid en de late bruine roestaantas- ting toch wel mee te vallen. Toch blijft de opbrengst van de percelen tarwe of gerst veelal duidelijk wat achter. Wat de rasverschillen betreft zullen we moeten wachten op de proefveldresultaten. De resultaten uit de praktijk zijn weinig veranderd t.o.v. vorig jaar. Goede kg-opbreng sten van Arminda en Okapi waarbij Arminda toch wel aan de kop ligt en hoge opbrengst van Marksman, die in het vroege voorjaar wat minder aantrekkelijke verschijnselen ver toonde. Door het goede oogstweer kon ook vlot aan de strooogst worden begon nen. Verbranden kennen we in ons gebied gelukkig niet. Er wordt op zeer bescheiden schaal gehakseld. Het overgrote deel wordt geperst en afgevoerd of aangewend voor eigen gebruik in de veehouderij. Vrij veel wordt binnengereden voor afzet in de wintermaanden. De prijs voor af zet in die tijd is aanmerkelijk beter dan de huidige. Het binnen halen kost echter wel de nodige tijd en in vesteringen. We zien het laatste jaar een belangrijke toename van laad- apparatuur aan de voorlader van de trekker. Voor de overige gewassen en grasland was de onderbreking van de tarweoogst door de regen zeer gun stig. De nog te velde staande gewas sen profiteerden van de 15-25 mm regen. Vooral voor aardappelen en zaaiuien kan dit voor een redelijk gezond gewas een aanzienlijke ver hoging van de kg-opbrengst tot ge volg hebben. Ook de grasgroei is er weer door verbeterd. Zo komt ieder een weer aan zijn trekken. De erwten zijn voor het merendeel geruiterd. Enkele percelen zijn uit het zwad gedorst. Met het dorsen van de zo mergerst is ook een begin gemaakt. Meestal de beste percelen met weinig doorwas. Hiervan blijken de op brengsten nog niet eens zo slecht. Er komen er tot 4900 kg/ha. Er is dit jaar een flinke hoeveelheid wikken gezaaid De opkomst en stand hiervan lijkt goed. We schrijven 24 augustus. Hopelijk komt deze week de graanoogst vrijwel klaar. Ander werk dient zich dan weer aan. De percelen aardappelen op de zware grond dienen begin september te worden doodgespoten, wil men tij dig kunnen rooien. Of wil men nog meer kilogrammen ten koste van grotere risiko's? Half augustus werd in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN een be gin gemaakt met de oogst van win tertarwe. Van de eerst gedorste per celen, wat meestal niet de beste per celen zijn, waren de kg-opbrengsten matig. Al snel werden de uitslagen bekend van de goede percelen. In het begin kwamen deze wat ongeloof waardig over, maar dit bleek niet in cidenteel te zijn. Schrijver dezes houdt er niet van grote getallen voor deze rubriek te plaatsen, maar kan er niet onder uit te vermelden dat de kg-opbrengst van dit gewas gemiddeld zeer goed is. Op de goede gronden en daar waar de gewassen goed in de gaten werden "gehouden w.b. stikstofbe hoefte en de gezondheid van het ge was werden zeer hoge opbrengsten gehaald. Ondanks de aanwezige aarfusarium in vooral het ras Marksman is de opbrengst ervan erg goed. Dit ras heeft een stuk meei* korrels per aar en een goed duizend- korrelgewicht, zodat dit toch wel verklaarbaar is. Over het algemeen genomen werd de wintertarwe dit jaar behoorlijk van ziekten gespaard. Alleen bij tarwe op tarweteelt trad de tarwehalmdoder schadelijk op. In zijn algemeenheid is er niet meer ge spoten dan anders. Wel is er veel stikstof gestrooid. Niet zelden in 3 4 keer. Velen hebben de vorm van 200 eenheden al een stuk achter zich. Al met al zal dit gewas dus een goed saldo opleveren. De saldi van gewassen als erwten, bonen, koolzaad, karwij, zomergerst en uien zullen dit jaar van perceel tot perceel echter wel ver uiteen liggen. De oogst van de diverse gewassen is AKKERBOUW SCHERPE PLOEGSCHAREN vragen minder trekkracht. Hier door wordt op energie bespaart en geven tevens een beter resultaat van het werk. A Is de scharen aan de onderzijde een gladde kant krijgen, zijn ze zeker aan de beurt om te scherpen. Door bij elke ploeg een stel reservescharen te hebben, is het niet nodig om met stompe scharen te werken. Kon- troleer na het verwisselen van de scharen de afstand tot de trek boom nog gelijk is. GRA SGROEN BEMESTING moet iets stikstof hebben voor de groei. Niet te veel want het gaat niet om de bovengrondse grasdelen maar om de wortelhoeveelheid. Iets schrale groenbemestingsge- wassen zoeken de grond intensie ver af met de wortels, hetgeen juist de bedoeling is. 60 tot 80 kg N/ha is voldoende. BLA UWGE VOE LIG HEID bij aardappelen is niet meer te ver helpen. De nodige voorzichtigheid kan het blauw worden van de knollen beperken. Voorzichtig rooien in niet te droge of natte grond. Rooien bij een hoge grond- temperatuur, dus niet te vroeg be ginnen na een koude nacht. Ge bruik de juiste transportband zo dat de snelheid van de band niet meer dan 40 m/min is en de val hoogte van de aardappel niet meer dan 40 cm behoeft te zijn. BURENHULP IS EEN prima vorm van samenwerking. Laat de ze verstandhouding niet bederven door onachtzaamheid en achter docht. Schrijf de uren van de ge boden en ontvangen hulp op en wacht niet te lang met afrekenen. Als richtlijn bij de kostenvoeding voor onderling gebruik van land bouwwerktuigen is bij uw be- drijfsvoorlichter een vlugschrift aan te vragen. IN VEEL HOUTEN aardappel bewaarplaatsen ontstaan in de loop der jaren kieren tussen de planken. Hierdoor ontsnapt de ventilatielucht. Bij koud weer kunnen de aardappelen op deze plaatsen bevriezen. Deze kieren zijn met behulp van glaswol, steenwol of met dunne latten te dichten nu de opslagplaats nog leeg is. VEEHOUDERIJ SLEUFSILO'S WAARIN voch tige produkten zoals snijmais worden bewaard, worden op den duur door het zuur aangetast. Het materiaal wordt zacht en gedeel telijk weggevreten, waardoor het frint zichtbaar wordt. Op de Wai- oerhoeve te Lelystad zijn proeven genomen met silolak op basis van asfalt-bitumen en andere goedko pe materialen. Bij de proef bleek silolak een goed resultaat te geven ter bescherming van het beton. De behandeling moet om de drie jaar worden herhaald. IN NATTE TIJDEN, vooral in het najaar, komt achter de stal waarin de koeien steeds langs lo pen een modderpoel voor. De die ren komen vuil binnen en ook voor het materiaal wordt het onbe gaanbaar. Door het aanleggen van een betonpad krijgt U een hele verbetering. Ook al wordt dit pad, omdat de kosten nogal hoog zijn, maar 100 m lang b.v. tot aan de eerste percelen dan hebt U al heel wat voordelen. SOMS IS ER TE weinig water en andere keren te veel. Vele gras landen zijn in het najaar en de winter te nat omdat het water niet weg kan. In eerste instantie moe ten de sloten open zijn. Hierbij is vaak overleg nodig met buren, ge meente of het waterschap. Als dit in orde is, kunt U met de detai lontwatering beginnen via draina ge of greppels. Te natte grond in de winter is oorzaak van een dunne bewortelingslaag en geeft daar door eerder droogteverschijnselen in de zomer. sinds 20 augustus door een flinke hoeveelheid neerslag onderbroken. Hopelijk keert het goede weer snel terug, want er moet nog veel gebeu ren. Stro Ondanks de lage stroprijzen, wordt het meeste stro toch geperst. Er is nog weinig verhakseld, maar dit kan nog komen. In stro verbranden zien wij niets. Met ons bouwplan hebben we deze organische stof hard nodig. Het hakselen moet dan wel goed gebeu ren. Stro verbranden om ziekten te beteugelen, heeft mogelijk een klein effekt wat fusarium betreft. Aarfu sarium komt eigenlijk alleen maar voor in de kortstrorassen, zodat altijd nog kan worden uitgeweken naar andere rassen. De regen van deze week heeft een aantal gewassen erg goed gedaan. Vooral aardappelen, uien en bonen konden wel wat vocht gebruiken. In ons gewest staan de uien er niet best voor. Het blad sterft te vroeg af als gevolg van bladvlekkenziekte. In veel percelen heeft een bespuiting met MH 30 daarom ook geen zin meer. Volgens de publikaties verloopt de wortelontwikkeling bij de bieten erg gunstig. De kampagne zal daarom vroeg aanvangen, zodat menigeen eerder bieten zal rooien dan aardap pelen. Toch lijkt het verstandig, vooral op de zwaardere grond de aardappelen op tijd dood te spuiten. Tot slot willen wij nog even wijzen op de groots opgezette oogstfeesten met oude oogstmachines en diverse ande re aktiviteiten te Vlissegem in West- Vlaanderen die zullen doorgaan op 29 en 30 augustus. Alhoewel de tijd dat hiermede moest gewerkt worden al ver achter ons ligt, is het toch goed - vooral voor de jongeren onder ons - hiervan nog eens kennis te nemen. Hiervoor een weekenddagje uittrek ken dus! Bij het schrijven van dit artikel vanuit ALTENA-BIESBOSCH resten ons nog enkele weken van de ophanden zijnde land- en tuinbouwtentoonstel ling en wel op 17, 18, 19 sept. a.s. te Almkerk. Deze tentoonstelling wordt gehouden in verband met het 100-jarig bestaan van de afd. Almkerk der Z.L.M. Bij de oprichting in 1881 was dit de eerste agrarische standsorganisatie in Altena-Biesbosch. De leden waren dan ook over heel het gebied van Altena-Biesbosch woonachtig en het was pas in 1913 dat een tweede afd. werd opgericht. Het uitvoerend komité dat al meer dan een jaar bezig is met de voorbe reiding heeft kosten nog moeite ge spaard om het feest aantrekkelijk te maken. Een klein voorproefje daarvan hebt U in het landbouwblad van 14 aug. op de voorpagina kunnen zien en wel het maaien van graan met een zelf- binder. Zij zullen het dan ook zeer op prijs stellen velen van U te mogen ver welkomen op de Expo "100 jaar de boer op" te Almkerk. Op vele bedrijven is nu enkele weken een wat rustigere tijd aangebroken. De graanoogst is onder buitenge woon gunstige omstandigheden ge oogst en de opbrengstcijfers zijn ma tig tot goed. Als ik deze met een rap portcijfer aan mag duiden dan toch wel gem. 7 of 8 en komen er prak tisch geen onvoldoendes voor. Ook de aardappelen hebben wel recht op 8 of 9 evenals de suikerbie ten. Even terug ziende op enkele maan den geleden ben ik van mening dat wij elkander vaak maar al te snel paniek aanpraten zonder daar reden toe te hebben. De natuur heeft immers zijn eigen regeling en eigenschappen, al zijn die vaak raadselachtig. De regen die vo rige week is gevallen kwam voor me nig een als geroepen. Menig perceel grasland en aardappe len herademde bij wat verkoeling en regen. v Ook de suikerbieten zullen er nog dankbaar gebruik van maken. De stemming onder de boeren is dan ook op het ogenblik optimaal.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7