Een prille gedachte van enige praktische boeren.... D aarom is de vraag gerezen of dit een algemeen voorkomende zaak is of niet. Kunnen we onkruidvrij zaad ko pen en wat is er te bereiken als we alleen de grofste korrels als zaaitarwe gaan gebruiken? Tijdens onze oplei ding werden we steeds gewezen op de kiemkracht en de kiemenergie van het zaaizaad, maar bij de huidige moderne tarweteelt gaat het tevens om een bepaald aantal planten dat we per ha wensen. Deze moeten goed verdeeld staan en goed levenskr achtig zijn. Dit hele verhaal is hele maal niet wetenschappelijk, maar D ankbaar waren we voor de reak- tie van de beide C.A.R.-leden op onze vorige praktijk-bijdrage waarin we een lans braken om het stro maar te velde te verbranden. Wie verre reizen doet kan veel verhalen en daarom waren we gelukkig ook wat te kunnen spuien. Nu is ons duidelijk geworden dat het engelse systeem niet past bij onze zeeuwse grond. Wel moet me nog van het hart, dat menig kollega een hekel begint te krijgen aan die strobaaltjes en zeker als er niets aan verdiend wordt. Ver der ligt het stro dikwijls veel te lang op het land om maar ook iets aan grondbewerking te kunnen doen. Bij de kortstro rassen ligt een laag kaf en "kort" op het land en deze zijn een beletsel om een suksesvolle chemi sche bestrijding tegen hoefblad en kweek uit te voeren. Ook in deze ligt er nog een heel terrein braak en we hopen, dat we er gezamenlijk in mo gen slagen om een goede oplossing te vinden. Een onverwachte meevaller Redelijke graan en graszaadoogst bijna geborgen Een prille gedachte Stro branden Droge kippemest geeft goede resultaten Nieuwe ontwikkelingen bij vlas Voor de regen van donderdag 20 au gustus was de graanoogst op ZUID- Na de vorige bijdrage in deze rubriek van THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND zijn we inderdaad snel uit de startblokken gekomen. Toen ons landbouwblad de lezers bereikte had vrijwel niemand tijd om ons lijfblad te lezen want ieder had het te druk met graanoogsten en andere oogst- zaken. Durfden wij de vorige keer geen uit spraak doen over de opbrengst, nu durven wij dat nog niet te doen! Waarom dan niet zult U zich afvra gen, nu toch ±85% van de graan oogst is gemaaidorst. Dat komt om dat naarmate de graanoogst langer duurt de opbrengst per ha steeds blijft stijgen. Hoewel de Eendracht voor Tholen jaren een vrij duidelijke scheidings lijn is geweest tussen dit eiland en de Westhoek van Brabant zijn er toch ook wel overeenkomsten te signale ren, want ook hier schijnt het een beetje zo te zijn dat het aantal mud den tarwe per gemet positief kan worden beïnvloed door beursbe- zoek! Nu loopt het met dat beursbezoek niet zo'n vaart meer in ons gebied maar onderlinge boerenkontakten zijn blijkbaar ook al bevorderlijk. Wij schatten de gemiddelde op brengst zo ergens tussen de 7 en 8 ton per ha met enkele uitschieters naar boven en eveneens nog een aantal naar beneden. Hierbij past dan zeker de opmerking dat de vroegst geoogste percelen in derdaad ook qua kg-opbrengst wel de laagste waren. Dit komt wellicht omdat daar toch te weinig zorg aan werd besteed. Grote tarwe opbrengsten zijn zeker moge lijk, maar dan verdient dit gewas ook een optimale begeleiding, (bespuiting en bemesting) te krijgen. Met één keer spuiten of één keer kunstmest strooien komt men er dan beslist niet. Voor tarwe hebben die goede zorgen inderdaad rendement opgeleverd voor gerst is dit helaas niet het geval! Wat er allemaal met de gerstteelt aan de hand is weten we niet, feit is wel dat de resultaten van dit gewas erg pover zijn. Op deze wijze verder gaan met het telen van gerst is onverantwoord ge worden en wij zien deze teelt dan ook tot een minimale oppervlakte terug lopen. Dat is heel erg jammer voor ons bouwplan en voor ons "potje bier" wat we vooral bij zomers weer zo graag lusten. Het lijkt ons een goede zaak dat men door intensief onderzoek probeert te weten te komen wat er aan schort. Als men daar niet achter kan komen dan heeft verder gerstonderzoek op met name onze proefboerderijen weinig zin meer. Wij zagen dan liever, wat meer ge richt onderzoek in de graszaadteelt want hier zijn de opbrengstverschil- len groot. De graszaadteelt is de laatste jaren in het Zuid-Westen no gal toegenomen en zeker is dat het geval op Tholen en St. Philipsland. Overigens staan helaas de graszaad- prijzen wat onder druk behalve dan voor de Roodzwenk en de gazon ty pes van de Engelse Raaigrassen. De opbrengst van de E.R.grassen was doorgaans heel bevredigend te noe men. Vrijwel alle graszaad is thans gedorst. Het wachten is op de uitvalpercenta ges en het eerste voorschot. Bij de huidige hoge rentestand is het spoe dig na de oogst ontvangen vjin een financiële vergoeding voor hét gele verde werk toch wel heel erg belang rijk geworden. Voor de graszaadteelt is het bijna een jaar lang op de afre kening te moeten wachten toch wel een dik min punt. De kg-opbrengsten van tarwe mogen goed genoemd worden 13 e graanoogst loopt weer ten einde en ondanks het grotere areaal blijkt het aantal maaidorsers nog groot ge noeg te zijn. In etappes kon er gedorst worden en dat was eigenlijk een gevolg van het grote verschil in afrij ping. De boer van vandaag is erg ge voelig voor hoge droogkosten en daarom wordt er speciaal op de rijp heid van het graan gelet. Even geduld en wat zon en wind kunnen flinke be sparingen te weeg brengen. Bij de vroegst gedorste percelen za ten de wat lichte en zieke gewassen en bij de tweede ronde zaten de kampioenen. Vorig jaar was nu al bekend, dat toen de hoogste op brengst boven de 10 ton/ha) aan wintertarwe in Zuid-Beveland werd gehaald. Nu wordt er hier en daar al wat gefluisterd, maar wij wachten het persbericht van onze redakteur in deze maar af. "Welk gewest wordt dit jaar kampioen?" is iets waar we toch erg benieuwd naar zijn. Dit jaar zijn er weer gewasstudieklubs bijgeko men en het kan daarom best gebeu ren, dat Tholen nu hele hoge ogen gooit. Pratende weg komt men toch iedere keer weer voor nieuwe dingen te staan. Vorige week op een natte dag waren we als buren bijeen in onze schuur. Met wat oude graanzeven hebben we toen wat pas gedorste tarwe gezeefd. Al gauw kwamen we tot de ontdekking, dat heel wat on kruidzaden in het monster voorkwa men en tevens, dat er grote verschil len in grootte van de tarwekorrels bestaan. Hierop voortbordurend hebben we een overjarig restant zaaitarwe aan hetzelfde onderzoek onderworpen en ook hierin kwamen we tot dezelfde konklusie, maar wel in mindere mate. slechts een prille gedachte van een paar praktische boeren. Om die rede nen hoort het ook wel in deze rubriek thuis. Misschien zijn er wel onder zoekers welke hiervan een diepgaan de studie hebben gemaakt, maar hoe komt dit naar de praktijk over? In onze studieklub is men gelukkig van mening, dat we niet alles zelf moeten gaan onderzoeken, doch dat we informatie moeten inwinnen bij die kanalen waar een heleboel ken nis aanwezig is. In ons gewest loopt het gesmeerd en-daar zijn we het voorlichtingsapparaat ook zeer dankbaar voor. Opvallend is hoe vroeg de bladeren van de bomen vallen. Het is toch vreemd, dat begin augustus onze er- ,ven er al mee bezaaid lagen. Dit kan een gevolg zijn van een zware lui- saantasting, van erge droogte, van een of andere schimmelziekte en het kan ook duiden op een a.s. klimaats verandering. Weerprofeten kondi gen nu al een vroeg intredende win ter aan en daar zijn we bij de huidige energieprijzen helemaal niet van ge diend. Het wordt dus zaak om veel bieten in de voorlevering zien kwijt te raken. Vroeg geleverd betekent vroeg geploegd, vroeg gezaaid en vroeg veel rente op de bank. Ode dit is een systeem om ons inkomen te vergroten. BEVELAND nog maar hooguit een week aan de gang en toch was al reeds meer dan 50% van de tarweoogst ge borgen. Wijst dat niet op een over- mechanisatie van maaidorsers, als zo'n korte periode de oogst zo vlot afgewerkt kan worden? Voor dat de oogst begon was men maar matig optimistisch gestemd. Toch vallen de opbrengsten duide lijk mee. De meeste percelen zitten zo tussen de 6800 en 7800 kg per ha, met een gemiddelde dat duidelijk boven de 7000 kg ligt. Jammer is dat toch ook nog percelen voorkomen die daar beneden blijven. Toch wel prettig is het dat ook nog een be hoorlijk aantal percelen boven die 7800 kg per uitkomen. Bovendien blijkt het mogelijk te zijn om een zeer goede prijs - rond de 0.52 - voor onze tarwe te kunnen geven. Een onverwachte neevaller. Waren er voor het stro maar dezelfde mogelijkheden? Tot nog toe is de belangstelling uiterst gering, de prijs ligt dan ook op een te laag niveau. Er wordt alleen wat afgeleverd wat al veel eerder is verhandeld. Door de geringe belangstelling is er nu wat meer interesse om het stro gehakseld op het land te laten. Andere jaren komt de zomergerst altijd voor de wintertarwe, dit jaar is de afrij ping van de zomergerst veel later en komt nu midden tussen de wintertarwe in. De opbrengst valt op een zeer groot aantal percelen zeer veel tegen. We- moeten dan ook wel aannemen, dat de oppervlakte wintertarwe uit zal breiden en wel ten koste van de zomergerst en ook wel van de haver en de zomertarwe, mits we maar voldoende ruimte in ons bouwplan hebben en dan vooral wat de vruch topvolging betreft. We zullen ook aan moeten nemen dat we voor de wintertarwe ook een zaaibed moeten maken. Voor andere gewassen in de nazomer te zaaien als winteruien, koolzaad en wintergerst doen we het toch ook. Met ploegen alleen zijn we er niet. Hier en daar wordt een begin ge maakt met het doodspuiten van aardappelen. Door de regen zijn ze nog wel even wat opgeknapt, voor sommige percelen was het al te laat. Mede doordat hier en daar, gelukkig nog maar perceelsgewijze wat Phy- tophthora voorkomt is het toch ge wenst om voldoende tijdig dood te spuiten. De doodspuitmiddelen do den ook de phytophthoraschimmel, extra bijvoegingen van tin zijn dan ook niet noodzakelijk. De geluiden over de te verwachten suikerbieten opbrengsten zijn zeer goed. Toch zijn er min of meer gro tere delen in het gebied waar men er toch wat pessimistischer tegen aan kijkt. Struktuurschade en bieten moeheid spelen daar wel een rol in. De vergelingsziekte is niet verder toegenomen. We zitten nu midden in de graanoogst, aardappelen en uien moeten nog volgen en toch zullen we ons nu al in moeten stellen dat we rond half september aan de bieten- oogst zullen moeten beginnen. De polders in de WESTHOEK zijn de laatste weken snel veranderd. Veel blokken met wintertarwe zijn gecom- bined. Durfden we in de vorige ru briek nog geen kilo's te noemen, nu blijkt dat de graanopbrengst goed is: zo'n 7500 kilo per ha. Er zijn er dan altijd van nog meer. Ook zullen er met minder kilo's ge noegen moeten nemen. Al met al een redelijke oogst. Weinig onkosten van drogen dit jaar. In ons gewest is 4 weken geen regen gevallen. De 30 mm van de vorige week donderdag was erg welkom. De uien profiteren van deze nattigheid door nog heel wat kilo's bij te groeien. De aardap pelen zijn al te ver heen om nog veel te groeien. Het is opvallend dat er blokken liggen die nog helemaal groen staan, terwijl bij buurman de zaak zo goed als bekeken is. Meestal staan de na Pasen gezette aardappe len in de zware grond er nog fleurig bij. Mest Als we nu eens terug kijken wat de zoveel toegepaste mest ons heeft ge bracht, dan komen we tot deze slot som: Droge kippemest geeft goede resultaten. Je vindt weinig terug van de dunne gier uitgestrooid in het na jaar over het aardappelland. Het is ons opgevallen dat het gewas er dit jaar niet langer groen door bleef. Het zal toch weer eens rekenen en bekij ken worden voor dit najaar. De transportkosten stijgen nog steeds door de alsmaar duurder wordende energie. Spoedig zijn de dagen weer zo kort dat we tijd hebben om 's avonds voor het bureau te gaan zit ten. Laten we eerlijk blijven als er de hele dag hard gesjouwd moet wor den willen we de pen wel eens alleen voor het hoognodige gebruiken. We komen niet klaar met alleen de oogst zo goed mogelijk binnen te halen, er wordt tevens van ons ge vraagd om voor 1982 de beste voor zieningen te doen. Het moet finan cieel wel haalbaar zijn. De bieten waren ook erg dankbaar voor het gekregen nat. Hoewel er ontsmet was sliepen toch nog wel wat bieten waaruit blijkt dat ontsmetten van een zwaar besmet aaltjesland niet in eens goed zuivert. Toch belooft dit laatste gewas een goede oogst en spoedig zullen we de witte pluimen van de suikerfabrieken in de West hoek tegen de lucht zien. De oogstwerkzaamheden op NOORD-BEVELAND zijn vorige week gestagneerd door enkele natte dagen, waarop ongeveer 20 mm regen is gevallen. De erwten uit 't zwad zijn allemaal gedorst, hoewel er ook nog wat op ruiters staan die later aan bod komen, kunnen we stellen dat de opbrengsten nogal uitéén lopen van 4000 kg (soms nog minder) tot boven de 6000 kg per ha. Gemiddeld toch wel goed. De doperwten zijn in die zelfde week ook afgedorst, wat aan de late kant is. We zijn benieuwd naar de financiële resultaten. Er le ken niet veel zeer fijne doppertjes meer in de peulen te zitten. Winter gerst dat sporadisch op Noord-Be veland geteeld wordt was goed, hoe wel wel wat meer verwacht was ge zien de stand. Veel zomergerst staat nog vast en daarvan wordt een slechte oogst verwacht. De tarweoogst is in volle gang. De opbrengsten zijn goed tot zeer goed met een vochtgehalte dat dichter bij de 15% dan bij de 17% ligt. We hoorden van opbrengsten van 6500 kg tot over de 9000 kg per ha. Enkele nieuwere rassen die hier geprobeerd zijn, blijken goed mee te kunnen. Bij vlas zien we weer een nieuwe ont wikkeling. Eerst wordt het op zwad getrokken en na een week 10 dagen gedorst, met de combine (Clayson 80). Het achtergelaten produkt moet nu nog roten en daarna opgeperst worden. De grote vraag is nu hoeveel beschadiging het zaad bij het dorsen heeft opgelopen. Er is met verschil lend toerental geprobeerd. Voor aardappelen en bieten had het wel wat vroeger mogen regenen. Deze lijken de laatste weken wel wat van de droogte geleden te hebben. De sortering van de aardappelen (Bintje) die vroeg doodgespoten zijn en nu gerooid worden, blijkt wel erg tegen te vallen. Boven de 50 mm zit er bijna geen aardappel bij. De proefmonsters van de bieten over het gehele land geven een rekordoogst aan, maar op Noord-Beveland zou den de meeste bieten wel dag en nacht op moeten blijven om die re kordoogst te halen. Stormvloedkering De sluiting met de stormvloedkering in de Oosterschelde blijkt meer en meer een hobby te zijn van lieden die geen verantwoording willen hebben tegenover de slachtoffers van de ramp in 1953, ze willen nu alleen de storm vloedkering gebruiken als de mensen uitgeroeid zijn om nog enkele plant jes en diertjes over te houden voor hun eigen hobby. Nadien kunnen ze dan groengordels gaan aan leggen. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6