1985 19B4 1983 1982 wijzer naar: 1981 G enoemde aktiviteiten lichten slechts een tipje van de sluier op. Om daadwerkelijk met voorlichting re sultaat te hebben is nog heel wat meer nodig. Het siert Ir. C. de Kroon dat hij met doortastendheid en grote inzet een duidelijk opgezet plan uit werkt en daarvoor zijn medewerkers in hoge mate weet te motiveren. Zowel voorlichters als boeren in Friesland mogen blij zijn met hem als Konsulent. Hij zal daarbij duide lijk verstaanbaar zijn. Seismisch onderzoek wordt in West-Brabant uitgebreid H erkenbaar onder het hierbij afgedrukte embleem wordt de komende weken een aantal artikelen gepubliceerd die handelen over de Struk- tuurnota van de Brabantse Land- en Tuinbouw "Wijzer naar 1985". Daarmee wordt de dit voorjaar aan de pers gepresenteerde en op be scheiden schaal verspreide struktuurnota opnieuw in uw belangstelling gebracht. In deze struktuurnota wordt namelijk stilgestaan bij de ont wikkeling van de Brabantse land- en tuinbouw. De knelpunten die zich daarin voordoen worden aangegeven en mogelijke oplossingen aange dragen. Daarbij worden de takken veehouderij, akkerbouw en tuinbouw nader bekeken. Grote melkstal kost vaak te veel Vijfjaar akkerbouwvoorlichting op de Brabantse zandgronden Bijeenkomsten Voorlichting Doortastendheid BEPERKING IMPORT VAN TAPIOKA 1980 voor CO VAM jaar met sterke groei Lagere investeringen in melkhuis en melkinstallatie zijn vaak bedrijfseko- riomisch voordelig, ook al kunnen als gevolg daarvan (iets) minder koeien worden gehouden. De arbeid die vrij komt bij gebruik van een melkstal met een grotere capaciteit geeft vaak onvoldoende extra opbrengsten om de hogere jaarkosten te kunnen dek ken. Dit is één van de konklusies van een studie naar éénmansmelksyste- men op tweemansmelkveebedrijven. De studie, een lineaire programme ring, is uitgevoerd door een werk groep van medewerkers van enkele onderzoekinstellingen en consulent schappen in algemene dienst. De re sultaten moeten in het licht van de gestelde uitgangspunten worden beoordeeld. Een grotere melkstal is pas dan be- drijfsekonomisch te overwegen als alle andere mogelijkheden ten aan zien van de benutting van eigen ar beid zijn uitgebuit door bijvoorbeeld loonwerk, overuren e.d. Iets langer melken met een relatief kleine melkstal en relatief veel loonwerk is vaak voordeliger dan een grotere melkstal met weinig loonwerk. Het gaat hier vooral om de hoge vaste kosten bij grote melkstallen. In eerste instantie zijn de berekenin gen uitgevoerd zonder een maximale melktijd per keer te eisen. De beste resultaten (uitgedrukt in de vergoe-, ding voor arbeid en grond) werden dan gevonden bij de volgende kom- binaties van aantal melkkoeien, op pervlakte grond en type melkstal. Tot 119 melkkoeien (55 ha) een 8-stands visgraatmelkstal (4V4). Van 119 tot 127 melkkoeien (55 tot 60-ha) een 12-stands visgraat melkstal (6V6). Meer dan 127 melkkoeien (meer dan 60 ha) een 12-stands draai- melkstal. Er zijn ook berekeningen gemaakt waarbij de maximale netto melktijd op 2 uur per keer is gesteld. De aan tallen koeien per bedrijf zijn dan, in vergelijking met een onbeperkte melktijd als volgt: Type melkstal 4V4 Onbeperkte melktijd 119 Melktijd maximaal 2 uur 85 Type melkstal 6V6 8V8 Onbeperkte melktijd 127 128 Melktijd maximaal 2 uur 111 122 1 n de komende 5 nummers van dit blad wordt de inhoud van de nota kort uiteengezet aan de hand van de volgende 5 artikelen: algemene inleiding; rundveehouderij; intensieve veehouderij tuinbouw; akkerbouw. De via de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling tot stand geko men struktuurnota biedt een goede aanleiding om ons gezamenlijk eens te bezinnen over de Brabantse land en tuinbouw. Daarom zijn in overleg met de standsorganisaties (NCB, ZLM, CBTB) afspraken gemaakt om de struktuurnota het komende voor lichtingsseizoen op zoveel mogelijk bijeenkomsten (kring, afdeling, ge zinsdag, vakbond, e.d.) ter sprake te brengen. Zowel medewerkers van de stand sorganisaties, de Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling, alsook de Konsulentschappen, zijn graag bereid de struktuurnota op deze bij eenkomsten nader toe te lichten. De artikelenserie kan daarbij een leidraad zijn. Indien u de gehele struktuurnota wilt lezen, kunt u die bestellen door overmaking van 5,— op gironummer 11.56.100 ten name van de Provinciale Direktie voor de Bedrijfsontwikkeling, Post bus 1158, 5004 BD Tilburg, onder vermelding van "Wijzer naar 1985". Ir. H J. van der Locht, konsulent bij het Konsulentschap voor de Rundveehouderij en de Akker bouw te Waalre. Over enkele weken zullen de agra riërs in het gebied globaal ten westen van Roosendaal-Fijnaart benaderd worden om hun medewerking te verlenen aan seismisch onderzoek. Het doel is te onderzoeken hoe de diepe ondergrond is opgebouwd en of er mogelijke bruikbare en winbare grondstoffen zoals aardgas, aardolie of kolen zitten. Het seismisch onderzoek, dat wil zeggen onderzoek door middel van .trillingen, wordt gedaan met kleine ontploffingen in de aardbodem. Doorgaans wordt een klein gat in de bodem gemaakt van enige centimers doorsnee en twee a drie meter diep. Daar gaat een ladinkje springstof in, dat tot ontploffing wordt gebracht. Met de maatschappijen, die dit on derzoek uitvoeren heeft het Land bouwschap overleg gevoerd en zijn richtlijnen voor de vergoedingen vastgesteld. In het boven aangeduide gebied zullen de agrariërs over en kele weken worden benaderd en zal U de nodige informatie worden uit gereikt. Vervolgens zal U worden gevraagd om uw toestemming. U kunt hierbij nadere voorwaarden Als op 1 september Ir. CJI.J. de Kroon in Friesland gaat werken als Konsulent voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw heeft hij 5 jaar leiding gegeven aan de akkerbouwvoorlichting op de Brabantse zand gronden. Door de sterke ontwikkeling van de rundveehouderij en de varkens houderij neemt de akkerbouw in Midden en Oost Brabant een be scheiden plaats in en is voor sommigen zelfs in de vergeethoek geraakt. B innen deze beperkte ruimte is Ir. C. de Kroon aktief geweest en heeft met voortvarendheid een akker- bouwvoorlichtersgroep geformeerd, studieklubs opgericht en talloze kontakten gelegd. Mede hierdoor is de akkerbouw op de zandgronden een weliswaar relatief kleine maar bloeiende bedrijfstak geworden. Door schaalvergroting en teeltbege leiding zijn opbrengsten en kwaliteit van de produkten verbeterd. Voorde grotere bedrijven is het door de me chanisatie mogelijk geworden grote re oppervlakten te verbouwen. Kwam 5 jaar geleden nog 50% van de gewassen als granen, suikerbieten en konsumptieaardappelen voor op be drijven met minder dan 10.- ha bouwland, nu is dat 15%. Dit bete kent dat bijna de totale oppervlakte verbouwd wordt op bedrijven met meer dan 10.- ha bouwland. Op de kleinere bedrijven zijn deze gewas sen vervangen door snijmais. Ir. C.J.J. de Kroon in actie op een van de vele bijeenkomsten. I n 1976 werd door Ir. C. de Kroon een akkerbouwgroep geformeerd voor de konsulentschappen Tilburg en Waalre om de ontwikkelingen in Men kan de melktijd per keer ver minderen door in dezelfde melkstal minder koeien te melken of door een melkstal met grotere kapaciteit te kiezen. Een grotere melkstal met meer koeien geeft geen beter be drijfseconomisch resultaat. (Het rapport is verkrijgbaar door storting van f 7,50 op gironr.f2307421 van het Proefstation voor 'de Rund veehouderij te Lelystad met vermel ding van: zend mij rapport nr. 74). De akkerbouwgroep zoals die 5 jaar lang werd geleid door Ir. C.J.J. de Kroon in een proefveld op De Vredepeel. de akkerbouw beter te begeleiden. Enerzijds zijn er de akkerbouwers en de loonwerkers en anderzijds de verwerkende industrie. De behoefte aan voorlichting blijkt uit de belangstelling voor het grote aantal bijeenkomsten. Zo werden in 1980, deels in samenwerking met het bedrijfsleven, 18 bijeenkomsten georganiseerd met totaal ruim 3.000 belangstellenden. Waar mogelijk, werden de bijeenkomsten onder steund met kleine tentoonstellingen. Kenmerkend was steeds de uitge breide diskussie met de bezoekers. B elangrijk voor de organisatie van de voorlichting zijn de studieklubs. Het aantal werd uitgebreid van 2 naar 6. De 7de is in oprichting. To taal zijn hierbij 350 akkerbouwers aangesloten. De onderwerpen van de grote bijeenkomsten worden hier verder uitgewerkt. Een gevolg zijn de talrijke veïdexkursies en het ontstaan van gewasgroepen. Deze werkwijze is mogelijk door een goed en tijdig overleg met de studieklubs over het voorlichtingsprogramma. Een voorlichting die gericht is op vorming van akkerbouwers en loon werkers komt al gauw uit bij op de praktijk gerichte kursussen. Jaarlijks organiseerde Ir. C. de Kroon een vijf tal teelttechnische kursussen voor akkerbouwers en loonwerkers met zo'n 100 deelnemers. Dit gaf de mo gelijkheid uitgebreide achtergrondin formatie te verstrekken, de kennis te verdiepen en ervaringen uit te wisse len. De kans op toepassing van het geleerde op het eigen bedrijf is groot en het heeft ook een uitstralingsef- fekt naar anderen. Samen met zijn vrouw probeert hij de Friese taal onder de knie te krij gen. Wij wensen hen veel sukses. Ing. H. Bogers C.R.A. - Tilburg stellen omtrent het moment en de wijze waarop van uw grond gebruik gemaakt wordt. Laat deze nadere voorwaarden schriftelijk vaststellen. Door het Landbouwschap is een kontaktman aangewezen t.w. de heer J.A. Vugts, De Kraan 44, 5056 EB Berkel-En- schot, tel. 013-331319. Wanneer U problemen hebt kunt U de hulp inroepen van deze kontakt man. Als het niet mogelijk is om tot een oplossing te komen, kunt U een be roep doen op het sekretariaat van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap voor Noord-Brabant, Spoorlaan 350,5038 CC Tilburg, tel. 013-426429. Daar nationaal gezien dit onderzoek van groot belang is, zouden wij U willen verzoeken uw toestemming te verlenen tot het verrichten van deze bodemkundige verkenning. Dit verzoek durven wij te doen, om dat redelijke medewerkingsvergoe dingen zijn vastgesteld. Verder heeft de maatschappij ons verzekerd dat met uw wensen rekening zal worden gehouden en alle schaden vergoed zullen worden. Tot slot: maak dui delijke afspraken en schakel, zono dig, tijdig, de vertrouwensman van het Landbouwschap in. Naschrift. Voor de rest van Noord- Brabant. Wanneer bij U seismisch onderzoek is uitgevoerd en alle schade is niet naar tevredenheid geregeld of er treedt naschade op, dan kunt U kontakt opnemen met de door het Landbouwschap aangewezen ver trouwensmannen. Oost-Brabant: De heer H.J. Maas akkers, Eind 3a, 5694 NL Breugel, tel. 04990-1227. West-Brabant: De heer J.A. Vugts, De Kraan 44, 5056 EB Berkel-En- schot, tel. 013-331319. Britten tegen beperking Het Britse Hogerhuis is tegenstander van een beperking van de import van tapioka uit Thailand en andere lan den, omdat een dergelijke beperking ingaat tegen de belangen van de vleesproducenten. Er zijn tegengestelde belangen in het spel, namelijk die tussen de graante- lers en de vleesproducenten, doch in dit geval dienen de belangen van vleesproducenten zwaarder te we gen, aldus een kommissie van het Britse Hogerhuis. Het wordt in twijfel getrokken dat de beperking van de tapioka-import een verlichting van het Gemeenschap pelijk landbouwbudget zou beteke nen. Een beperking van de tapioka-im- porten zal leiden tot het zoeken naar andere "graanvervangende" grond stoffen. Een beperking van de import zou tevens de reputatie van de Gemeen schap als voorstander van een vrij handelsverkeer aantasten. Uit het jaarverslag van de COVAM, de Coöperatieve Vereniging Voor Automatisering en Mechanisering W.A. te Eindhoven, blijkt dat het boekjaar 1980 van deze onderne ming een winst opgeleverd heeft van 588.233 - In een toelichting op de resultaten kenmerkt de direktie 1980 als een jaar met een zeer sterke groei. Het aantal fakturabele uren steeg met 53%. Ondanks een aktieve perso- neelswerving bleek het niet mogelijk tijdig voldoende nieuwe personeel sleden aan te trekken. Per 1 januari is een samenwerking aangegaan met Agridata te Zutphen. Het betreft hier een samenwerking op het gebied van de technische automatisering. Tot de kliënten van COVAM behoort ook de Accountantsunie van de Z.L.M. t

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5