Het overheidsbeleid doft? 1530^ Hennep in plaats van aardappelen in veenkoloniën? D eze week is de hypotheekrente tot een rekordhoogte van meer dan 13% gekomen. Als oorzaken worden ge noemd de hoge rentestand in Amerika en de hoge dol larkoersen terwijl de vraag van de Nederlandse overheid op de kapitaalmarkt groot is. Voorspellingen doen over het verdere verloop van de rente is een hachelijke zaak. Vanuit Amerika, onder het presidentschap van Reagan, mogen we direkt geen ander beleid verwachten. Een be leid waarbij weinig rekening wordt gehouden met de belangen van West Europa. Alles overziend een zorgelijke situatie, waarbij wij in Nederland met steeds meer erger nis kijken naar de formatiepogingen. Door de hoge ren testand komen vooral bedrijven die de laatste jaren met veel vreemd kapitaal hebben geïnvesteerd in moeilijkhe den. D at de overheidsmiddelen veel te krap zijn om het be drijfsleven voldoende steun in de rug te geven blijkt uit het funktioneren van de Grondbank. Opnieuw zijn de middelen voor de Grondbank vroegtijdig uitgeput. Bij de aanvang van het nieuwe jaar is de mogelijkheid voor deelname aan de Grondbankregeling sterk beperkt. Al leen nog kan de Grondbank ingeschakeld worden bij overname van ouders-kind, verpachter-pachter en bij be- drijfsvergroting in beheersgebieden. Ondanks deze be- D e vraag die hier op volgt is of dit aanbod van grond door beleggers mede veroorzaakt wordt door de dreiging van de in voorbereiding zijnde wet op het grond verkeer. Steeds meer argumenten pleiten er voor om de wet op het grondverkeer in de ijskast te zetten. Immers de grondprijzen staan zeer sterk onder druk, zodat daarvoor geen maatstaven nodig zijn via de wet op het grondver keer. Opmerkelijk is het dat de overheid zelf niet het voorbeeld geeft om de waarde van de grond te laten dalen. Zo heefteen inspekteur van Belastingen in Brabant de waarde van de grond voor de vermogensbelasting vastgesteld op 19.000,Wij vinden dat een onbe hoorlijk beleid van deze belastinginspekteur. Dit bedrag stdat immers in zeer schrille tegenstelling tot de bedrijfs- ekonomische waarde van de grond. Wij vinden het on juist dat de inspekteur van Belastingen zich laat beïn vloeden door transakties die incidenteel op onverant woorde wijze plaats vinden en die dan dikwijls op langere termijn tot problemen leiden. zuidelijke landbouw maatschappij De Grondbankregeling is weer opgeschort Vanuit: de Z.L.M. gezien Hennep Verder onderzoek Omstreeks deze tijd zijn de bramen rijp. Veel vakantiegangers trokken er met een mandje op uit om deze heerlijke vrucht te plukken. Ook na schooltijd weten de kinderen de beste plekjes langs sloot- of wegkant goed te vinden. Niet alleen de wilde, ook de gekultiveerde bramen- oogst wordt binnengehaald. Op de foto een rijke tros met gekweekte bramen waarvan een deel reeds rijp is.Andere zullen zich nog een aantal dagen moeten koesteren in de zon. tSioLtiJ fj 2 d z.l.m VRUDAG 28 AUGUSTUS 1981 68e JAARGANG NO. 3596 land- en tuinbouwblad Tot 1 5 juli waren er rond de 200 aanvragen voor de gegarandeerde bijzondere Bedrijfskredietregeling die in april door het ministerie van landbouw is ingesteld. Men spreekt ook wel over de zwemvestenregeling. Door het Borgstellingsfonds zijn er 52 aanvragen behandeld waarvan er 22 zijn toegewezen, 25 afgewezen en 5 aan vragen aangehouden. Het hoge percentage afwijzingen komt o.a. doordat bedrijven te hoge rente- en aflossings verplichtingen hebben waardoor het niet verantwoord is deze bedrijven te helpen. De maximale bijdrage van 150.000,— diegezamenlijkdoordeoverheidendeban- ken toegewezen kan worden is voor deze bedrijven on voldoende. Verder blijken verschillende gevallen recht streeks doorverwezen te kunnen worden naar de R.Z. Dat was een van de voorwaarden die vooraf is gesteld, dat het G.B.K. geen gevallen zou behandelen die anders ook bij de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen terecht zouden ko men. Op dit moment lijkt het niet nodig de regeling op onderdelen aan te passen. Wel lijkt het redelijk er op aan te dringen dat de beoordeling wat soepeler plaatsvindt gezien de geringe toewijzing tot nu toe. Maar ook daar mee blijft deze regeling van beperkte betekenis bij het oplossen, van de problemen7 waar veel bedrijven mee worstelen. Het blijkt terecht te zijn geweest dat de georga niseerde landbouw zeer gereserveerd heeft gereageerd op deze regeling. In tegenstelling tot de positieve bena dering van landbouwminister Braks. perkingen gaat dit jaar opnieuw de regeling voortijdig, na 7 maanden, dicht. Op deze manier wordt er geen redelijk beleid meer gevoerd. Veeleer lijkt het op het spelen in een loterij. Vooral een verpachter zal niet altijd bereid zijn de verkoop aan de pachter uit te stellen tot volgend jaar. Er daarbij wel van uit gaande dat er opnieuw gelden be schikbaar komen voor de Grondbank. En zij die wel kunnen wachten zullen volgend jaar in de rij staan om een aanvrage in te dienen. Wanneer er niet meer gelden beschikbaar komen dan dit jaar zal dit bete kenen dat opnieuw na enkele weken de zaak dichtgaat zoals dat in 1 980 het geval is geweest. Het is hard nodig dat de overheid een veel aktiever beleid gaat voeren met de Grondbank. Dat betekent meer middelen beschikbaar stellen. Meer middelen kunnen ook vrijkomen wanneer er een terugkooprecht komt. Het is onbegrijpelijk dat de overheid daar zo afwijzend tegenover staat. Door het te rugkooprecht wordt de mobiliteit van de grond bevorderd wat belangrijk is voor de verbetering van de bedrijfs- Werk.groep van boeren wil verder onderzoek Valthermond - Het loont de moeite de mogelijkheden tot het verbouwen van hennep in de veenkoloniën verder te bestude ren. Gelijktijdig moeten de levenskansen onderzocht worden van een industrie in dit gebied., die van de hennepplanten papier gaat maken. De hennep en de papierfabrieken moeten dan een alternatief vormen voor de teelt van fabrieksaardap pelen en de aardappelzetmeelindustrie. Tot die slotsom ko men een werkgroep van boeren in de veenkoloniën en een studiegroep van de landbouwhogeschool in Wageningen na een onderzoek. Aan het verbouwen van fabrieksaardappelen kleven nogal wat nadelen, aldus de werkgroep veenkoloniën. Niet alleen ondervindt het zetmeel uit de aardappelen zware concurrentie van zetmeel uit mais in andere landen, boven dien wordt de bodemstructuur geschaad door het grote aan deel hakvruchten in de veenkoloniën, waar vijftig procent beplant is met aardappelen en 25 procent met suikerbieten. Ook wordt de fabrieksaardappel steeds kwetsbaarder voor ziekte, aldus de werkgroep veenkoloniën. De werkgróep meent daarom dat gezocht moet worden naar een ander gewas, dat bovendien een goede vruchtwisseling mogelijk maakt. Dat gewas zou hennep kunnen zijn, omdat dit een goede bodemstructuur achterlaat voor bijvoorbeeld graan. De ongeveer dertig boeren uit het Drentse fabrieks- aardappelengebied van de werkgroep en de studenten van de landbouwhogeschool in Wageningen, die hiermee een afstudeeropdracht uitvoerden, overwogen en verwierpen de teelt van koolzaad, consumptieaardappelen, graszaad, snij- mais, veldbonen, kruiden, vlas, vollegrondsgroenten, ener giegewassen, zaadteelt en groenbemesters, bos en melkvee houderij. Deze mogelijkheden werden veelal verworpen vanwege te verwachten afzetproblemen, vanwege zeer hoge investeringskosten of omdat ze slechts voor een beperkt aantal boeren soelaas zouden bieden. De papierindustrie in ons land is volgens de werkgroep veenkoloniën in de pro blemen gekomen doordat ze te afhankelijk was van pro- d uk tie bossen in het buitenland. Hennep, een snelgroeiende eenjarige plant, zou een alterna tief kunnen zijn. Dit gewas heeft bovendien als voordeel, dat het onkruid volledig verstikt, waardoor geen chemische be strijdingsmiddelen gebruikt hoeven te worden. Volgens de werkgroep veenkoloniën zijn in Frankrijk al goede ervarin gen opgebouwd met de verbouw van hennep voor de pa pierindustrie. De werkgroep veenkoloniën heeft er dan ook bij de Iandbouwvoorlichtingsdienst op aangedrongen hen nep voor volgend jaar op te nemen in het programma van de proefboerderijen. Voorts meent de werkgroep dat nu het woord is aan onderzoekers, overheid en industrie. Zij moe ten problemen rond oogst, verwerking, opslag en rendement bij de verbouw van Hennep nader onderzoeken. (N.A.P.) struktuur. Een vraag die gesteld kan worden of de toena me van de belangstelling die er is voor de Grondbank mede het gevolg is van de toename van het aanbod van verpachte grond door de eigenaar-verpachter aan de pachter. Doeleman.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1