Steeds meer tropische insekten komen ons land binnen Mineurstemming bij Amerikaanse boeren Britten zien veel in ingevroren aardappelen in de schil Planteziektenkundige Dienst bindt de strijd aan MT "V Kakkerlakken Elektronische aardappelsorteerder Franse graanoogst Invoer oliehoudende zaden en schroot in de E.E.G. in 1980 bereikte record. Landbouwcijfers 1981 I r Met de toegenomen import en doorvoer van land- en tuinbouwproduk- ten, komen steeds meer ""buitenlandse'" insekten ons land binnen. Vol komen onverwachte plagen en ziekten kunnen hierdoor opduiken. Zo stond er vorig jaar een merkwaardig bericht in de krant: "'Een aantal mensen die in de buurt van Schiphol wonen hebben malaria opgelo pen". En onmiddellijk daarop volgde de vraag of de al lang geleden in ons land uitgeroeide malariamug opnieuw de kop opgestoken had. Dat bleek gelukkig niet het geval, de ziekte was veroorzaakt door muggen die met vliegtuigen vanuit de tropen naar ons land waren gereisd. Dit is een van de vele voorbeelden van import van tropische insekten, in dit geval van een soort die zich hier niet vermenigvuldigen kan. De insek- ten-importen nemen de laatste tien jaar nogal toe en daarmee ook het risiko dat er soorten binnenkomen die zich hier wel kunnen handhaven. Om de risiko's te beperken gaat de Planteziektenkundige Dienst in Wageningen een speciale medewerker aanstellen die gaat bestuderen welke gevaren Nederland vanwege "buitenlandse" insekten bedreigen. Dat er tegenwoordig tientallen tro pische insektensoorten in ons land voorkomen, komt vooral door de toenemende import van planten en plantedelen uit alle delen van de wereld en door het sterk gegroeide toerisme. De kans op import van zeer ongewenste insekten wordt daarmee ook steeds groter. Tropische en sub tropische insekten kunnen bijvoor beeld kasteelten bedreigen. De uit gematigde streken geïmporteerde insekten kunnen overigens nog ge vaarlijker zijn, omdat ze zich ook buiten kunnen handhaven. Een grote moeilijkheid is vaak - ook voor spe cialisten - vast te stellen, met welke soort men te maken heeft. Soms is dat zelfs onmogelijk, omdat nog niet alle soorten beschreven zijn. Het ge volg is dan dat er ook niets over de leef- en bestrijdingswijze bekend is. Met de voorlichting over schadelijke dieren in en om woningen, gebou wen en opslagplaatsen is de afdeling Bestrijding van Ongedierte van de hoofdafdeling Milieuhygiëne te Wa geningen belast. De bestrijding is in handen van gemeentelijke instanties, ongediertebestrijdingsfjrma's en voor wat betreft de landbouw berust deze ook bij de Planteziektenkundi ge Dienst (deze laatste dienst heeft als voornaamste taak het keuren van partijen plantaardig materiaal of agrarische produkten die geïmpor teerd, geëxporteerd of doorgevoerd worden; daarvoor heeft de Plante ziektenkundige Dienst 16 buiten- k-antoren in ons land). In een aantal landen zijn de import- eisen zeer streng en sommige landen, zoals Amerika hebben hun eigen keuringsteam in ons land (bijvoor beeld voor de bloembollen in Lisse). De Russen zijn hier dit jaar ook voor het eerst geweest en Cuba is zelfs van plan een kantoor met laboratorium in ons land te vestigen. Een van de redenen is dat Nederland behalve De Amerikaanse kakkerlak. Ingevroren aardappelen in de schil zijn volgens de Potato Marketing Board een veelbelovend nieuw produkt en een stimulans voor de afzet van aardappelen. Momenteel wordt door Thorganby Farm Produce Ltd. in Yorkshire een proef genomen met het op de markt brengen van voorgekookte aardappelen in de schil voor de diepvriesmarkt. Het grote voordeel van het nieuwe produkt voor de horeca is volgens de direkteur van het bedrijf, Peter Watson, dat het in een mikrogolfo- ven snel gaar kan worden gekookt. Men richt zich met dit produkt in de eerste plaats op de horeca, hetgeen betekent dat het diepvriesprodukt ook via de groothandel zal worden verkocht. Het produkt werd geïntroduceerd op de onlangs in Londen gehouden Britse diepvriesbeurs. Hoewel het nieuwe produkt nog in de kinderschoenen staat, staat de Potato Marketing Board er volledig achter. Een jaar geleden verkeer den de fabrikanten van diepvriesprodukten nog in onzekerheid over het sukses van het produkt. De grootste moeilijkheid deed zich voor bij de aardappelen met een vulling, die hun smaak daardoor zouden verliezen. Volgens de PMB worden de gelegenheden waar men gebakken aard appelen in de schil kan nuttigen in Schotland erg populair, met name in Edinburgh, waar al 15 van dergelijke zaken zijn. Ook in Engeland verwacht men dat het aantal zaken dat gebakken aardappelen in de schil gaat verkopen zich aanzienlijk zal uitbreiden. Het proefstation van de PMB in Sutton Bridge houdt een oogje op deze verkooppunten en zoekt naar voor het doel geschikte rassen. (Farmers' Weekly) veel export ook een grote doorvoer of re-export heeft. Israël stuurt ruw verpakte bloemen naar Aalsmeer, die daar in kleinere bossen verpakt worden en een paar uur later weer geëxporteerd worden. Een belang rijk doorvoerartikel is ook bonsai, afkomstig uit Japan. Nederland is voor deze miniatuurboompjes het grootste exportland, maar het im porteert daarmee ook heel wat ke vers en planteschimmels. Heel lastig zijn ook subtropische mi- neervliegen, die met chrysantenstek- ken binnenkomen en grote verwoes tingen in de kasteelt van chrysanthen kunnen aanrichten. Floridamotten komen op verschillende gewassen voor. En dan natuurlijk allerlei tro pische mierensoorten. Een klassiek voorbeeld is de farao-mier, die al in 1900 hier en daar een plaag vormde en die zich permanent in ons land heeft gevestigd in warme gebouwen en flats (Bijlmermeer!) en kassen. Ook komen vaak mieren mee met karavans en in koffers van reizigers. Een dier dat ondertussen - ook in woonhuizen - op verschillende plaatsen een plaag is geworden is de kakkerlak. Meestal is dat de Duitse kakkerlak, soms de Amerikaanse, maar tegenwoordig komt in ons land ook de Afrikaanse (bruin gebande) kakkerlak voor. Ze zitten vaak in keukens en soms moeten restaurants zelfs tijdelijk sluiten om deze diertjes uit te kunnen roeien. De kakkerlak is een van de grootste problemen in ons land; het is een alleseter en hij kan zich in twee maanden verdertigvou- digen. Dit insekt doet nauwelijks schade, maar iedereen vindt het een vies dier. Zo is er een lange rij buitenlands ongedierte op te noemen, dat ons land illegaal binnenkomt. Daar zijn ongevaarlijke incidentele reizigers bij zoals tropische duizendpoten, die wel flink kunnen bijten, maar het hier niet lang uithouden. Er zijn er echter ook bij die plagen in tuin- of landbouw kunnen veroorzaken en die lastig in onze woningen en pak huizen kunnen worden. Twee Wa- geningse diensten proberen het kwaad te keren en vaak met sukses. (uit "Nieuws uit Wageningen") In het algemeen heerst bij de boeren in de Verenigde Staten een mineurstemming. Tot de belangrijkste oorzaken daarvan kunnen genoemd worden de aanhoudende inflatie die ongeveer 10% bedraagt en de rentevoet die van 15 tot 20 procent loopt. Hoge opbrengsten aan granen en sojabonen maken dat de prijzen die de producent ontvangt nauwelijks uitkomen boven de produktiekosten. In een situatiebericht van de American Soybean Association wordt vast gesteld dat de veredelingsproduktie kampt met een teleurstellende ontwikkeling van de konsumptie van vlees, melk en eieren. Men konstateert over de gehele linie een voorzichtig disponeren. Vooral de dierlijke veredelingssektor kampt met de hoge rentevoet, vooral omdat deze sektor stilaan wel zeer kapitaal intensief is geworden. In twee jaar tijds zijn de rentelasten verdubbeld. Het verbruik aan soja- schroot is niet meer te meten aan de omvang van de veestapel(s) doch veel meer aan de rentabiliteit van de onderscheiden bedrijfstakken, in de dierlijke veredeling. Eerst dit najaar rekent men met enige verlichting als de belastingvoorstellen van Reagan, Locktronic Graders, Danbury, Essex heeft een elektronisch wer kende aardappelsorteerder ont wikkeld. Deze machine werkt niet met de gebruikelijke zeven, maar met behulp van een kleine televisiecamera. Daarmee wordt de lengte en de breedte van elke aardappel gemeten. De maten worden door een micro-processor met de daarop ingestelde maten vergeleken, waarna de aardappe len naar de juiste uitlopen wor den gedirigeerd. De machine kan drie sorteringen maken, groot, middelgroot en klein. Deze sor tering is volgens de ingestelde maten. Het is gebleken dat de sortering bijzonder nauwkeurig is. De aanvoer wordt automatisch aangepast, zodat de sorteereen- heid steeds op volle kapaciteit kan werken. De machine ver werkt bij een boer waar de proe ven zijn genomen gemiddeld 12 t/h. (Uit: Farmers Weekly l-5-'81) Volgens mededelingen van het Franse ministerie van Landbouw bedroeg dit jaar het areaal zachte tarwe 4,656 miljoen ha, vergeleken met 4,465 miljoen ha in 1980. Hoewel het areaal dit jaar dus groter is, zal de opbrengst die van vorig jaar niet of nauwelijks halen, dit als ge volg van een kleinere ha-opbrengst. Vorig jaar bedroeg de ha-opbrengst 5200 kg, dit jaar rekent men met op brengsten van rond 5000 kg/ha ge middeld. Vorig jaar bedroeg de oog stopbrengst aan zachte tarwe rond 23,2 miljoen ton. Het areaal gerst daalde met 48.000 ha van 2,648 milj. ha in 1980 tot 2,60 miljoen ha dit jaar. Het aandeel wintergerst steeg van 1,467 tot 1,470 miljoen ha. terwijl het areaal zomergerst daalde van 1,181 miljoen ha in 1980 tot 1,130 miljoen ha dit jaar. Ook hier wordt een lagere opbrengst verwacht dan vorig jaar, temeer omdat vorig jaar de op brengsten bijzonder groot waren. Vorig jaar bedroeg de oogst 11,2 miljoen ton. De aanvankelijke ra ming van de oogst aan raapzaad van 1,2 miljoen ton is verlaagd tot onge veer 900.000 ton. De oorzaak is een schimmelziekte onder het gewas. Vorig jaar leverde de oogst 1,15 mil joen ton op. In 1980 werden in de Europese Ge meenschap 23,354 miljoen ton aan oliehoudende koeken en -schroot in gevoerd. Vergeleken met vorig jaar is dat 0,587 miljoen ton of 2,6% meer. Het aandeel sojaschroot in de totale produkten van mengvoeders be droeg rond 15 miljoen ton, of onge veer 64% van de totale hoeveelheid beschikbare grondstoffen. Vergele ken met 1979 steeg de aanwending met 450.000 ton. De aanwending van kokos steeg met 40.000 ton tot 933.000 ton, waarvan alleen in Duitsland reeds 55% werd opgeno men, overigens toch 37.000 ton min der dan vorig jaar. Aan palmpitten werden 482.000 ton opgenomen, waarvan 235.000 ton of 49% door Duitsland. De aanwending van lijnprodukten steeg met 68.000 ton tot 750.000 ton. De aanwending van katoenzaad daalde van 837.000 ton tot 620.000 ton.' De aanwending van zonne bloempitten steeg met 255.000 ton tot 1.386 miljoen ton. De aanwending van raapschroot steeg tot het record van 1,36 miljoen ton. Aan grondnotenschroot werd 800.000 ton verwerkt, dat is 294.000 ton minder dan in 1979. die inmiddels geaccepteerd zijn, ef- fekt beginnen te sorteren. Tot dan wordt niet of nauwelijks ge rekend met een daling van de rente voet. Goede oogstvooruitzichten De vooruitzichten voor de graan oogst zijn algemeen goed. Met name is dat het geval met tarwe en mais. Ook de stand van de sojabonen wordt goed genoemd, ook al is er door de wat late uitzaai hier en daar wat achterstand. De markt voor sojaschroot is uiter mate rustig. In juli werd de kapaciteit van de sojafabrieken die de bonen verwerken voor nog geen 60% benut. Gekopstateerd wordt een sterker dan gewoonlijk optredende daling in de omvang van de varkensstapel. Bij rundvee is de situatie niet zo ongun stig. Wat de legpluimveehouderij betreft is er van een daling van de omvang van de legstapel sprake, terwijl de produktie van slachtpluimvee toe neemt. In een omvang van ruim 300 tabellen geeft Landbouwcijfers 1981 (prijs 21,00 inkl. verzendkosten) uitvoe rige informatie over: Algemene Statistische informatie Nederland Algemene gegevens landbouw bedrijven Arbeid en overige produktiemid- delen in de landbouw Oppervlaktegegevens en samen stelling veestapel Hoeveelheidsgegevens (produk tie) van landbouwprodukten Lonen en prijzen van overige produktiemiddelen Opbrengstprijzen van landbouw produkten Kosten, inkomen en financiering van landbouwbedrijven In- en uitvoer van landbouwpro dukten Internationale vergelijkingscij- fers in de landbouw. Een uitgebreid trefwoordenregister vergemakkelijkt het vinden van de gewenste tabel. Een greep uit de inhoud laat ons zien dat: in 1979 het agrarisch inkomen 3,9% bedroeg van het nationaal inkomen in het zelfde jaar nog 5,7% van de beroepsbevolking werkzaam was in de agrarische sektor het aantal landbouwbedrijven in de periode 1970 tot 1980 jaarlijks gemiddeld met 4000 daalde of met bijna 11 per dag de oppervlakte kultuurgrond in 1980 voor 35% uit bouwland, 60% uit grasland en 5% uit tuinland bestond de bedrijfsverzorging in Neder land in 1980 met 110 verenigin gen, 925 bedrijfsverzorgers en ruim 38000 leden een onmisbaar element in de agrarische sektor is geworden de uitvoer van agrarische pro dukten in 1979 ruim 24% van de totale Nederlandse uitvoer be droeg. (Bestelling van deze publikatie kan ge schieden door overschrijving van 21,00 op girorekening 412235 t.n.v. Land- bouw-Ekonomisch Instituut, Den Haag of girorekening 425200 t.n.v. Centraal Bureau voor de Statistiek, Voorburg. Op het girostrookje vermelden: "Verzoeke toezending Landbouwcijfers 1981".) 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 16