Vervolg Denar Kas D, G rafiek 1 laat het energieverbruik zien van de verschillende kassen. Het totale eindverbruik bedroeg: N a het weergeven van de ervarin gen met het telen van stooktomaten in de verschillende kastypen en het cijfermatig weergeven van het ener gieverbruik en van de oogst, is het laatste aspekt van de energiebespa ring het meest interessant. De ham vraag is immers: loont het nu om in een energiebesparende kas te telen? Met andere woorden, wat is het ren dement? Op grond van één seizoen ervaring moet een uitspraak hierover uiteraard met het nodige voorbe houd worden gedaan. Gelijkblijvend areaal tuinbouwgewassen onder glas Energieverbruik Samenvatting en konklusies Produktie Rendement der energiebesparing Opbrengst verwachting augurken goed Rubigan vloeibaar ter bestrijding meeldauw in komkommers, augurken en aardbeien vochtigheid, voeding en watergift op een rijtje gezet worden, is het duide lijk dat men in energiebesparende kassen de planten veel méér dan in de enkel glazen kassen moet kunnen sturen. Wellicht is in dergelijke kas sen een substraatteelt dan de oplos sing. Het is zeker zo interessant uit te vinden of het met een aangepaste grondteelt ook mogelijk is. In de to matenteelt, die in december a.s. na de komkommers opnieuw volgt, zal dit worden beproefd. Alle becijferingen zijn gemaakt op basis van de proefveldjes, waardoor randeffekten en slechte planten (b.v. slaapziekte) uitgesloten konden worden. De produktie in de kontró- le-kas komt precies overeen met het gemiddelde van vijftien bedrijven in de Kring, in welk gebied ook Denar kas zich bevindt. De prijzen zijn de gemiddelde prijzen van de veiling Delft-Westerlee. In de geldelijke op brengst is het kwaliteitsverschil ver werkt. Wat echter naar ieders me ning niet genoeg benadrukt kan worden is dat de kwaliteit in de gei- soleerde kassen onvoldoende was. Dit blijkt ook uit de waarderingscij fers. Het telen onder een energiebesparend dubbel dek heeft een produk tie te zien gegeven, die kwalitatief onder de maat was, maar qua hoeveelheid voldeed. Vooral de start van een teelt onder een dubbel dek is uitermate belangrijk. Er mogen zeker in het begin teelttech- nisch geen koncessies gedaan worden. Enkele nadelige effekten zijn gedeeltelijk te compenseren, waarbij verlaging van de relatieve luchtvochtigheid in de moeilijke perioden noodzakelijk en ook mo gelijk is. De C02-huishouding in potdichte kassen is uiterst kritisch; nader onderzoek moet op dit punt meer informatie verschaffen. In energiebesparende kassen moet wat sneller met een minimum buis een minimum-ventilatie worden gewerkt dan in een standaard glazen kas. De energiebesparing die tussen de 35 en 40% schommelde, is bij de huidige gasprijzen nog onvoldoende om de meerkosten van een acrylplatenkas te vergoeden. Wel is een energiebesparende kas ren dabel naar het model van de futuristische kas, maar die mag bij een gasprijs van 30,4 ct ten hoogste 75,— per m2 kosten. De gasprijs zal in de toekomst echter blijven stijgen. Voor langdurende investe ringen moet zeker met 40 ct. en meer, rekening worden gehouden. Ook de acrylplatenkas komt dan in het vizier. L. Koop SDP acrylduoplaten futuristische kas acrylduoplaten enkel glas controle-ob j ek t enkel glas is a GMfiElc t. v«nlo-ka» (standaard, (las) SU acrylplatenkas futuristische kas (acryl glas) caQDDéXD vwcHTCaicHT IN cmrea totaal verbruik in m3/100 m2 2713 m3 2821 m3 4398 m3 energiebesparing tov. controle 38,3% 35,8% De energiebesparing t.o.v. het kon- tröle-objekt is kleiner dan op grond van theoretische berekeningen ver wacht werd. Er moet echter rekening worden gehouden met het feit dat alle kassen - dus ook de normale kas - voorzien waren van een dubbele ge vel met hortiplus ruit aan de onder zijde van de binnenwand. Dat levert t.o.v. de meeste kassen in de praktijk ook al een besparing op van tegen de 10%. Het gasverbruik in alle kassen is ze ker niet laag te noemen. Dit is voor namelijk terug te voeren tot het forse ingrijpen met de minimumbuis van 60 gr.C. (eind januari). Wellicht kan een verbeterde teeltmethode ook aanleiding zijn voor een hogere energiebesparing. Relatief werd de meeste energie bespaard in het begin en aan het einde van de teelt. In de twee typen geisoleerde kassen werd bijna evenveel bespaard. Dit is opvallend, omdat het dek van de fu turistische kas voor een derde deel uit enkel glas bestaat. Bij windtoe- name neemt de energiebesparing toe. Wanneer de buitentemperatuur daalde gebeurde dat niet. Energiebesparing begint dus bij het kierenvrij maken van kassen. Het verschil in energieverbruik bij ver schillende opwarmschakeltijden tus sen 's morgens bij 30 minuten per graad en bij 45 minuten per graad, is ongeveer 4%. Te snel opwarmen kost nodeloos energie. Het is beter om wat vroeger te beginnen en dan langzamer op te warmen. De huidige cijfers hebben betrekking op een teelt van acht maanden, zodat deze naar een jaar toegerekend zijn. De oogst is omgerekend met de ge middelde weekprijzen van 1979, 1980 en 1981. Er is geen verschil in arbeidskosten tussen de verschillen de kastypen aangehouden. Het nètto-resultaat is hier dan ook de oogst minus de energiekosten bij een gasprijs per 1 april jl. van 24,9 ct/m3 en per 1 januari 1982 van 30,4 ct/m3. c jvm a. ie l^/loo "•nlo Icm (aUodurt) SS9 acryl platenkas Aituriattache kaa gnm. etmaal t espera tuur Op het internationale toneel van de handel in verse èn verwerkte augur ken spelen slechts een beperkt aantal landen een rol. West-Duitsland is verreweg de belangrijkste importeur. Nederland is nog steeds de grootste leverancier zowel van vers als van verwerkt produkt. Op de verse markt steken vooral Italië en België ons naar de kroon. Bij de verwerkte au gurken zijn dat naast de Belgen vooral een aantal Oosteuropese lan den, die in de afgelopen jaren kans hebben gezien hun positie op de Westduitse markt te verstevigen ten koste van Nederland en België. Na een jaar met alom kleine oogsten ziet het er naar uit dat er in 1981 zowel in Nederland als in het ons omringende buitenland veel augur ken geoogst gaan worden. Tot nu toe heeft de aanvoer van onze kasaugurken het midden ge houden tussen die van de twee voor gaande seizoenen. Daarbij zijn de prijzen vanaf begin juli laag geweest. Dooreengenomen betaalde men tot vorige week rond de drie kwartjes per kg. Dat is een kwart minder dan vorig jaar en praktisch evenveel (weinig)als in '79. Inmiddels is de oogst van natuurau- gurken eind juli van start gegaan. Het areaal bleef gelijk aan dat van vorig jaar. De opbrengstverwachtingen zijn daarentegen veel beter. Markt-Info PGF Rubigan vloeibaar is een middel dat al enkele jaren met zeer veel sukses wordt toegepast ter bestrijding van meeldauw in kasrozen, buitenrozen, boomkwekerijgewassen en een aan tal vaste planten. Sinds juli van dit jaar is de toelating uitgebreid voor komkommers, augurken (zowel in volle grond als onder glas) en aard beien ter bestrijding van echte meel dauw. Netto verschil (energiebesparing minus opbrengstderving) tov. controle- kas in gld. per m2 SDP acryl futurist.kas controle (glas) gasprijs 24,9 ct 2.44 4.13 0 30,4 ct 2.77 5.30 0 Uit dit netto verschil moet op zijn minst de netto extra-investering voor de kas betaald worden. e gehele produktieperiode is in de energiebesparende kassen geken merkt door een onvoldoende kwali teit. De produktie kwam ook trager op gang. Wat grofheid betreft was er nauwelijks verschil (in grafiek 2 is het gemiddeld vruchtgewicht uitgezet) te zien. Daaruit valt tevens af te lezen dat in wat moeilijker perioden de glazen kas wat vruchtgewicht betreft de minste problemen gaf. Berekend kan ook worden hoeveel de extra investering mag bedragen om een energiebesparende kas ren dabel te maken. Uitgegaan is van een rente van 11,5% en een afschrijving in 15 jaar. Bij het beschreven gasgebruik en de opbrengst (die beide overigens voor verbetering vatbaar zijn), is de SPD- acrylplatenkas niet rendabel. Bij de futuristische kas ligt dat wat anders, De totale oppervlakte groenten onder glas in mei 1981 bedroeg 4.650 ha; een miniem verschil met het jaa ervoor. Verschuivingen traden vooral op bij de augurken en paprika's. Het areaal augurken is nu 226 ha (-16,3%). De oppervlakte paprika's steeg tot 228 ha 6,5%). Eén en ander blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de Landbouwtel ling 1981 van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor wat betreft de arealen tuinbouwgewassen (exklusief groenten in de open grond). maximale investering energiebesparende kassen per m2 SDP acryl futurist.kas controle gasprijs 24,9 ct 58.60 68.- 45.- 30,4 ct 60.40 75.- 45.- 40.0 ct 77.— 85.- 45.- SDP acrylduoplaten futuristische kas acrylduoplaten enkel glas controle enkel glas oogst in kg per 100 m2 1433 1463 1440 vruchtwaardering 1) - vorm 5,5 5,8 6,5 - kleur 6,1 6,3 6,6 - stevigheid 6,2 6,3 6,7 geldopbrengst per m2 naar prijzen in 1981 33.60 35.73 36.33 idem in tov. controle - 7,5% - 2% 0 omdat voor 75,— per m2 wel de gelijk een energiebesparende kas te koop is, die dezelfde eigenschappen heeft als de futuristische kas. Bij voorbeeld een energiebesparende kas met een Venlo onderbouw, acrylplaten of dubbel glas in de hele dekruiten en de luchtramen voorzien van enkel glas. De hele dekruiten, voorzien met dubbel glas (Sedo), zijn wellicht nog gunstiger, omdat zo het condensprobleem wordt omzeild. Pit- en steenvruchten De achteruigang van het areaal pit- en steenvruchten bedroeg dit jaar 1.135 ha (- 4,6%). De totale opper vlakte is nu 23.601 ha. De aanplantaktiviteit van appelen en peren nam echter sterk toe. Van ap pelen werd 799 ha en van peren 226 ha aangeplant. Klein fruit De oppervlakte klein fruit is met 537 ha vrijwel gelijk aan vorig jaar. Champignonteelt De teeltoppervlakte champignons nam met 8.000 m2 toe tot 672.000 m2. Hiervan is in gebruik voor de teeltmethode met doorgroeide kom post 188.000 m2. In 1980 was dit 181.000 m2. Bloembollen en -knollen Het areaal bloembollen en -knollen nam met 85 ha toe tot 14.392 ha 0,6%). Uitbreiding vond plaats bij tulpen 1,1%), narcissen 1,6%) en lelies 10,2%). Het areaal lelies is hierdoor op 1.170 ha gekomen. Het aantal bedrijven met bloembol len en -knollen nam met 4,9% af tot 4.674. Bloemkwekerijgewassen Het areaal bloemkwekerijgewassen in de open grond is met 1.205 ha vrijwel gelijk gebleven. De opper vlakte bloemkwekerijgewassen on der glas nam met 36 ha toe tot 4.012 ha 0,9%). Areaaluitbreidingen vonden vooral plaats bij gerbera's en potplanten. De oppervlakte gerbera's is nu 262 ha 14,2%), de oppervlakte pot planten is 594 ha 7,2%). Boomkwekerijgewassen en vaste planten De oppervlakte boomkwekerijge wassen en vaste planten in de open grond nam met 139 ha toe tot 6.302 ha 2,3%). Het areaal bos- en haagplanten nam met 102 ha af tot 1.326 ha. Voor laan-, park- en vruchtbomen nam het areaal toe met 8% tot 1.709 ha. Bij rozestruiken en sierconiferen was de areaaluitbrei ding resp. 6,1% en 3,9%. 1) Het cijfer 6 moet gezien worden als een minimum kwaliteitseis. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15