II SYMPOSIUM OVER COMPUTERS IN DE VEEHOUDERIJ Hinderwet vaak rem op ontwikkeling intensieve veehouderij Perspektief zuivelmarkt gunstig IN HET K.N.L.C. INTUSSEN Jaarverslag Produktschap voor Zuivel verschenen Astonex 4 G tegen vliegenplagen in de veehouderij Kaascontrölestations op helling Uit onderzoek LEI blijkt: Het herstel van de zuivelmarkt van de laatste twee jaar wordt niet bedreigd aldus drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel in de openbare vergadering van het bestuur van dit schap op 19 augustus. Hij noemde het van groot belang dat de zuivelvoorraden nog steeds zeer laag zijn, met name de botervoorraden. Half augustus was er slechts 14.000 ton boter in openbare opslag vergeleken met 213.000 ton vorig jaar. Weliswaar is de opslag onder de partikuliere opslagregeling met 230.000 ton ongeveer 60.000 ton groter dan vorig jaar, doch aangenomen mag worden dat in principe reeds afzet gevonden is voor deze "partikulier opgeslagen boter". Een buffervoorraad van 100.000 ton is geenszins ongewenst, aldus Schel haas, zowel uit een oogpunt van marktbeheer als met het oog om in akute noodsituaties onmiddellijk te kunnen helpen, waarbij hij Polen als voorbeeld noemde. Hij achtte het onwaarschijnlijk dat de interventie- voorraden dit jaar nog tot 100.000 ton zouden oplopen. Afgewacht dient wat het effekt zal zijn van de verkoop van Amerikaan se surplus-boter aan Nieuw Zeeland tot een hoeveelheid van 100.000 ton. Ontwikkeling melkproduktie in Europa De melkproduktie in de Gemeen schap is minder sterk gestegen dan verwacht was en dit zal in sterke mate de ontwikkeling van de zuivel markt bepalen. In feite geldt dan ook voor slechts 6% van de bedrijven een duidelijke be perking van de uitbreidingsmoge lijkheden; voor 7,5% van de bedrij ven gelden beperkende voorschrif ten, waarvoor vrijstelling kan wor den verleend. Op de overige bedrij ven hebben de beperkingen geen praktische betekenis. Nieuwvesti- ging van bedrijven met intensieve veehouderij is in 16% van het bui tengebied geheel verboden. Dit be treft vooral gebieden waar behoud van natuur en landschap voorop staat. In ruim 60% van het buitengebied is vestiging van nieuwe bedrijven in beginsel mogelijk, maar er is wel toestemming van B.& W. vereist. Dit geldt in het bijzonder voor die ge bieden waarvan de bestemming pri mair agrarisch is, maar waar soms ook het landschap van belang is. In Shell Nederland Chemie B.V. heeft een nieuwe vorm van vliegenbestrij- ding in stallen op de markt gebracht met Astonex 4 G, een strooikorrel, dat speciaal gericht is tegen vliegen- maden. Tot dusver werken de meeste vliegenbestrijdingsmiddelen tegen de volwassen vliegen. Het effekt is weliswaar bevredigend maar slechts van betrekkelijk korte duur. Voort- dyrend komen nieuwe vliegen uit broedplaatsen. De bestrijding van de vliegenmaden biedt daarom een veel doeltreffender en ook meer effektie- ve oplossing. Om de stal vrij van vliegen te houden moet de behande ling om de 5 k 6 weken worden her haald. De ruwvoederoogst in de Gemeen schap is gunstig geweest. De hoge krachtvoerprijzen zullen stellig geen stimulans betekenen voor een op voering van de melkproduktie. De Landbouwraad droeg indertijd de Kommissie op om, indien de melkproduktie in 1981 meer dan 1% ten opzichte van 1980 zou stijgen, een aantal maatregelen te bestude ren. De marktontwikkeling heeft zo'n studie tot nu toe niet nodig gemaakt. Van belang is hoe de Franse regering een mogelijk wat veranderde opstel ling zal aannemen. Melkproduktie Oost Europa In de periode 1977-1980 is in de Sovjet-Unie, door een tekort aan veevoeder, de melkproduktie met 4% gedaald. In het eerste halljaar zou in de Sov- deze gebieden zal de ontwikkeling van de intensieve veehouderij als produktietak door de voorschriften nauwelijks worden beperkt. In 23% van het buitengebied - uit sluitend in Noord-Brabant en Lim burg gelegen - is vrije vestiging van agrarische bedrijven mogelijk. Het betreft hier gebieden met primair een agrarische functie. Hinderwet De invloed van de Hinderwet op de uitbreidingsmogelijkheden van de intensieve veehouderij is aanmerke lijk groter dan die van het bestem mingsplan. Bij een strikte hantering van deze wet zou 34% van de bedrij ven met intensieve veehouderij geen hinderwetvergunning krijgen en 6%. niet kunnen uitbreiden. De bedrij ven die geen hinderwetvergunning zouden kunnen krijgen, zijn voor een groot deel gelegen in en nabij de be bouwde kom. Op 60% van de bedrijven met inten sieve veehouderij zou deze bedrijfstak kunnen worden uitgebreid zonder problemen met de Hinderwet, maar de mate waarin nog kan worden uit gebreid, is voor diverse bedrijven slechts gering. De Hinderwet kan derhalve een beperking betekenen voor de ontwikkeling van de inten sieve veehouderij, en aan vele boeren met een gemengd bedrijf en relatief weinig cultuurgrond de mogelijkheid ontnemen via uitbreiding van deze bedrijfstak hun inkomen op peil te houden. In 1976 beschikte 36% van de bedrij ven met intensieve veehouderij over een hinderwetvergunning. LANDBOUW-ECONOMISCH IN STITUUT Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving jet-Unie de melkproduktie 2,1% kleiner zijn geweest dan vorig jaar en in Polen zelfs 20% kleiner. Ook deze situatie is mede bepalend voor de toekomstige ontwikkeling van de zuivelmarkt, evenals de ontwikke ling van de zuivelmarkt in de Ver enigde Staten, waar de regering de uitbreiding van de produktie wil be teugelen. Gunstig is de aanhoudend krachtige vraag uit de derde wereld. Hoewel enige zorg omtrent de toekomstige ontwikkeling van de zuivelmarkt steeds op zijn plaats is, zijn geen dramatische ontwikkelingen te ver wachten. Kosten Europees zuivelbeleid De kosten van het Europese zuivel beleid zullen naar raming dit jaar 3,7 miljard ECU bedragen dat is onge veer 10 miljard. Vorig jaar was dat 4,7 miljard ECU en in 1979 4,5 miljard ECU. In per centages van de totale begroting van de Gemeenschap is dit 18,5% verge leken met resp. 27,1% en 29,3% in twee voorgaande jaren. Restituties De verbetering van de zuivelmarkt weerspiegelt zich ook in de hoogte van de restituties. Momenteel bedraagt de resitutie bij uitvoer van vol melkpoeder nog 29% van de Officiële Nederlandse Zuivel- notering, die voor mager poeder 24,5% die voor boter 30%, vergeleken met 50 tot 80% twee jaar geleden. vdw van 18,75 op giro no. 41 22 35 ten name van het Landbouw-Econo- misch Instituut, Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend publikatie No. 2.145". Volgens mededelingen van het Mi nisterie van Landbouw zal nog dit jaar de Landbouwkwaliteitswet ge realiseerd worden, aldus mededelin gen van ir. J.M. van der Bas, direc teur van de in Leusen gevestigde zuivelkwaliteitsstations. Hij deed deze mededeling tijdens een vergadering van het Kaascon- tröle-station voor Boerenkaas en de Bond van Kaasproducenten. De realisering van de landbouwkwali- teitsvoorschriften betekent dat er binnenkort ook eisen gesteld worden aan de kwaliteit van boerenkaas en van (wei)boter. Het beleid zal daar bij gericht zijn op het voorkomen van kaas van slechte kwaliteit, aldus de heer van der Bas. Er zijn daartoe globale normen opgesteld. De tot standkoming van de nieuwe voor schriften betekent dat de taak van het Kaascontrölestation voor boe renkaas komt te vervallen. De con trole op naleving van de voorschrif ten en de advisering omtrent voor schriften wordt overgenomen door speciale tuchtrechtcolleges. vdw vXv!>; bespraken de kommissies Vee houderij en Veredelingslandbouw het Landbouw-Ekonomisch Bericht 1981. Het slechtst bleek het in var kens- en kalverhouderij; het is de ongunst van de prijzen/kostenver- houding die grote zorgen baart; waar dan nog de prijzen redelijk waren, bleven of worden, werken gestegen voer- en energiekosten en rente ave rechts. bogen die beide kommissies zich ook weer over de graanvervangende produkten (waarvoor een "kontin- gentering" van goedkopere import- hoeveelheden in diskussie is); alleen als wij in de EG op enigerlei wijze "gestraft" zouden worden, mag aan verdere invoerbelemmering worden gedacht, want onze handelsrelaties met derde landen vereisen grote be hoedzaamheid; en het nadeel van zulke maatregelen is voor de Neder landse (intensieve) veehouder veel groter dan het voordeel voor de Ne derlandse graanteler. moest de veredelingslandbouw niets hebben van de ruimere maten in de Ontwerp-EG-richtlijn Legbat- terijkooien; vastgehouden moet worden aan maximaal 400 cm2 en 10 cent voergootlengte per kip; ook de bij geruchte te vernemen boxmaten in het nieuwe Nationale Mestkalve- renbesluit die de praktijk bij aan houding van individuele gewichten dwingen tot 70 x 170 cm werden Wat de Europese zuivelproblema- tiek betreft wordt onder meer in dit verworpen: nekslag voor de vlees- kalverhouderij. kon de kommissie Veredelings landbouw .de opgestelde algemene voorwaarden Contracten Varkens aanvaarden; de begeleidende Land- bouwschapsbrief die attendeert op een mogelijke bedenktijd en op no dige eigen beoordeling van prijzen en dergelijke, moet er echter wel goed zichtbaar bij aangeboden wor den aan de varkenshouder. werd een eventuele landbouw- vestigingswet (raamwet met daarna vestigingsbesluiten, te beginnen in de varkenshouderij) heel kritisch be keken in de veredelingslandbouw- kommissie; het blijkt vooral te moe ten gaan om het weren van toetre ding en zeggenschap van buiten de landbouw en juist op dat punt is een sluitende regeling moeilijk denk baar; als men dan bovendien grote uitbreiding op bestaande landbouw bedrijven er ook onder wil laten val len, wordt zo'n wet onaantrekkelijk. werd de veehouderijkommissie de tegenwerking van vlees- en vee handel bij de runder-identifïkatiere- geling zat; als niet zeker is dat tu- berculinatie achterwege kon blijven, hoeft van haar de (tijdelijke) pro- duktschapsoormerkenregeling niet meer; een "eigen" vaste-oormerken- regeling via de gezondheidsdiensten die nu werd geopperd, mag wel eerst goed bestudeerd worden; hoeveel gaat dat kosten en wat draagt de overheid bij? was de veehouderijkommissie het er mee eens dat een verplichte rege ling slachting en weging slachtrun- deren is gevraagd in plaats van de vrijwillige die nu leeg loopt; maar de kansen in het produktschap lijken niet groot, zodat helaas verwacht moet worden dat de "jungle" terug keert. jaarverslag gekonstateerd, dat in 1980 sprake was van een spektaku- laire afbotrw van de Europese zuive- loverschotten. Over de vraag, of er in de E.E.G. een kontingenteringssys- teem zou dienen te worden inge voerd ter beteugeling van de Euro pese melkproduktie, vond geduren de het verslagjaar in het Bestuur van het produktschap overigens een diepgaande diskussie plaats. Het Bestuur van het Produktschap, dat zich regelmatig buigt over pro blemen en regelingen aangaande de voor de Nederlandse ekonomie en werkgelegenheid belangrijke zuivel- bedrijfstak, heeft dit jaarverslag on langs goedgekeurd. In het negen hoofdstukken tellende jaarverslag wordt verder o.m. aandacht besteed aan: de financiën van het produkt schap; de melkproduktie en de be stemming van de melk; het algemeen zuivelbeleid; de produktie en afzet van de zuivelprodukten boter, kaas, kondens, melkpoeder, konsumptie- melk en konsumptiemelkprodukten. Daarnaast is er een weergave in op genomen van de door het Bestuur genomen besluiten, alsmede van de aan de nationale Overheid en aan de Brusselse beleidvoerende instanties uitgebrachte adviezen met betrek king tot de zuivel. Onder de titel "Met computer nog meer veehouder" organiseren het Landbouwschap en de Stichting Toekomstbeeld der Techniek op dinsdag 13 oktober a.s. in Wageningen een symposium over het gebruik van computers in de veehouderij. Aan het woord komen deskundigen uit het bedrijfsleven, de onderzoeksektor en de over heid. Het symposium wordt besloten met een forumdiskussie onder leiding van de heer P.W. Blokland, voorzitter van de afdeling Melk veehouderij van het Landbouwschap. In de melk- en rundveehouderij is het gebruik van computers de afgelopen jaren sterk toegenomen. Dat geldt niet alleen voor ad ministratieve toepassingen maar ook voor het beheersen en regelen van processen op de bedrijven zelf. Op zo'n 1500 bedrijven krijgen de koeien hun krachtvoer al via de computer. De Stichting Toekomstbeeld der Techniek, een onderdeel van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, heeft een studie gemaakt over de mogelijke toepassingen van micro-elektronika in de rundvee houderij. Het symposium is onder meer bedoeld om de resultaten daarvan op de sektor over te dragen. De bijeenkomst op 13 oktober begint om 9.30 uur en vindt plaats in de Junushof. Belangstellenden moeten zich vooraf aanmelden bij de afdeling Melkveehouderij van het Landbouwschap. Het Landbouw-Economisch Instituut heeft een onderzoek ingesteld naar de invloed van bestemmingsplannen buitengebied en de Hinderwet op de ontwikkelingsmogelijkheden van de intensieve veehouderij. Dit onderzoek is uitgevoerd in Overijssel, Gelderland Utrecht, Lim burg en Noord-Brabant. Het betreft de situatie in 1976. Aangenomen mag worden dat de beperkingen voor de bedrijven dat in het buitenge bied voor ruim 20% van de bedrijven met intensieve veehouderij voor schriften in bestemmingsplannen gelden, die beperkend kunnen zijn. Deze voorschriften betreffen de maximale bouwhoogte en de uitbrei ding van de intensieve veehouderij. De voorschriften ten aanzien van de bouwhoogte zijn alleen beperkend voor de varkenshouderij, terwijl B.& W.in vele gevallen - via vrijstelling - een grotere bouwhoogte of uit breiding toestaan. De ontwikkeling van de Nederlandse zuivelsektor in 1980 kan globaal als volgt worden samengevat: - de melkaanvoer nam toe met 2%; - de uitbetaalde melkprijs steeg van 57,— naar 59,— per 100 kg; - de opbrengst van de zuivelexport groeide van 4,7 naar 5,2 miljard; - de produktie van volle melkprodukten nam als gevolg van de goede vraag op de wereldmarkt toe, waardoor geen interventie plaatsvond van boter en mager melkpoeder; - de werkgelegenheid in de zuivelindustrie nam - vergeleken met andere bedrijfstakken - slechts in geringe mate af en - een konsumptiemelkmarkt, welke niet geheel bevredigend was. Aldus het jaarverslag over 1980 van het Produktschap voor Zuivel te Rijswijk, dat vandaag is verschenen. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12