De boerin in het bedrijf in "Oogst in beeld" De bewaring van consumptieaardappelen H et jubileum van de Bond van Plattelandsvrouwen dit jaar is aanlei ding voor de makers van de televisierubriek "Oogst in beeld" om hun uitzending van 9 september te wijden aan de boerin. E r kwamen een paar honderd Groninger boerinnen om te kijken en te luisteren naar een film en een dia-klankbeeld, en naar inleidingen van Europarlementariër ir. H.J. Louwes en van ing. H. de Kroon, adjunkt sekretaris van de Groninger Maatschappij van Landbouw. De televisieploeg van de N.O.S. was de gehele dag aanwezig om opna men te maken. I n augustus werden opnamen ge maakt bij diverse boerinnen thuis, en eventueel in hun werkkring buitens huis, om te laten zien wat een boerin zoal doet. Afrondend gesprek Op de bedrijven De bediening van luchtaan- en luchtafvoeropeningen De meting van temperaturen De luchtvochtigheid Samenvattend: Redakteur Gerard Beukema, zelf ooit boer op een akkerbouwbedrijf in het Groningse Vierhuizen, voelde er niet zoveel voor om de jubileum viering in beeld te brengen. Liever gaf hij een beeld, hoe de boerin leeft, hoe ze meewerkt in het bedrijf, welke aktiviteiten ze daarnaast nog ontplooit. Hij vond daarbij aansluiting aan een aktiviteit die de Agrarische Kom missie van de Bond in Groningen dit voorjaar organiseerde, nl. een studiedag onder het motto "Boerin in Groningen, maar ook in Europa". Deze studiedag werd gehouden op 19 februari 1981 in Haren. hebben nu een veebedrijf van zo'n 40 ha. In Niekerk werd gefilmd op het vee bedrijf van de familie E. de Vries tij dens het melken. Ook dit is een veebedrijf van zo'n 40 ha met een ligboxenstal. Mevrouw de Vries, moeder van een paar jonge kinderen, melkt de ongeveer 70 koeien dikwijls alleen, terwijl haar man met andere werkzaamheden op het bedrijf bezig is. De televisieploeg bezig opnamen te maken op het bedrijf van De Vries in Niekerk. Mevrouw de Vries brengt de koeien per fiets terug naar het land om op de terugweg niet te hoeven lopen. In Wildervank werden opnamen ge maakt bij de familie H.R. de Jonge. Op dit veenkoloniale akkerbouwbe drijf zijn de rollen wat anders ver deeld. Mevrouw De Jonge werkt als afde lingshoofd één dag per week in het ziekenhuis in Stadskanaal. Deze deeltijdbaan wordt waargeno men door drie vrouwen. De dagen dat mevrouw-De Jonge buitenshuis werkt moet de huishouding, met nog zeer jonge kinderen, worden waar genomen door haar man, wat geen enkel probleem oplevert, zoals het op de andere dagen voor mevrouw De Jonge geen probleem is assisten tie in het bedrijf te verlenen. In Godlinze heeft het echtpaar Smit-Slim een akkerbouwbedrijf in de dorpskom. Dat levert zo zijn eigen specifieke problemen. Ook mevrouw Smit besteedt een ruim deel van haar tijd aan het bedrijf, naast de zorg voor de kinderen. Tenslotte het bedrijf van het echt paar Jensema-Vos, een groot akker bouwbedrijf in Stedum. Mevrouw Jensema is ook aktief in de politiek en heeft voor de V.V.D. zitting in de Provinciale Staten van Groningen. Een rechtenstudie hoopt ze spoedig af te sluiten. B ehalve dat de televisie een beeld geeft van het dagelijks reilen en zei len van deze boerinnen zal ze ook aandacht schenken aan de achter gronden. In een gezamenlijk gesprek geven ze hun mening over de plaats van de vrouw in het boerenbedrijf. Dat gesprek heeft vorige week plaatsgevonden. Wat het heeft op geleverd valt op woensdag 9 sep tember te zien in de rubriek "Oogst in Beeld" op Nederland 1. In Adorp en in Niekerk werden vee houderijbedrijven gekozen, in Ste dum, Godlinze en Wildervank ak kerbouwbedrijven. In Adorp werkt mevrouw Van Merle een groot aantal uren per week mee in het bedrijf. De Van Merle's zijn een vijftal jaren geleden naar het Groningerland gekomen uit Ölst en Dit voorjaar organiseerde de Agrarische Kommissie van de Plattelandsvrou wen in Haren een studiedag over Boerin in Groningen, maar ook in Europa. De NOS maakte opnamen. Vervolg van pag. 9 Differentiaal en minimum thermos taat (vol-automatisch) Deze automatische regeling heeft één buitentemperatuurvoeler en één produktvoeler. Tevens zijn er in- stelknoppen voor de gewenste pro- dukttemperatuur en een tempera- tuurdifferentie met de buitenlucht. De werking is zodanig dat de venti latoren worden ingeschakeld zodra de temperatuur buiten lager wordt dan de temperatuur in de aardappe len en stoppen wanneer de produkt- temperatuur de gewenste tempera tuur heeft bereikt. Het is gewenst enkele graden verschil tussen de produkt- en buitenvoeler aan te houden om voortdurend in- en uit schakelen van de ventilatoren te voorkomen. Met de differentie-in stelling regelt men de laagste bui tentemperatuur waarbij nog geven tileerd wordt. De minimum ther mostaat zorgt voor uitschakeling bij te lage buitentemperaturen. Deze regeling is dus geheel geautomati seerd; alleen het openen en sluiten van de luiken vragen nog tijd. Bij nieuwbouw wordt steeds meer voor deze regeling gekozen. De luchtaan- en luchtafvoeropenin gen moeten tijdens het ventileren geopend en daarna direkt gesloten worden. Hierdoor wordt voorkomen dat het produkt na het koelen door hogere buitentemperaturen weer wordt opgewarmd. Omdat het be dienen van de openingen in hand werk moeilijk tijdig is uit te voeren, moeten ze van eenvoudige regel- kleppen worden voorzien. Deze slui ten na het wegvallen van de lucht druk bij het uitschakelen van de ventilatoren elke opening direkt af. Voor de luchtaan- en luchtafvoero peningen bestaat de mogelijkheid Met een afzuigventilator kan sterke kondensatie worden bestreden. deze automatisch te laten regelen. Dit wordt ook in Zeeland reeds in een aantal bewaarplaatsen toege past. Bij de bewaring van aardappelen moet steeds de juiste temperatuur van het produkt bekend zijn om te kunnen beoordelen of ventileren no dig en zinvol is. Daarvoor moeten goede thermometers met een duide lijke afleesbare schaalverdeling wor den gebruikt. Meestal zijn dit steekt- hermometers met een insteeklengte van ongeveer 1 meter. Om teleurstelling door te grote af wijkingen bij het bewaren te voor komen, is het noodzakelijk deze thermometers ieder jaar te ijken bij verschillende temperaturen. Dit is mogelijk met behulp van een geijkte thermometer met een ijkcertificaat. Voor grote bewaarplaatsen zijn elektronische temperatuurmeetin- strumenten efficiënter. Deze bestaan uit een centraal opgesteld instru ment, waarop een aantal voelers kan worden aangesloten. De voelers worden bij het vullen van de bewaarplaats in het produkt ge legd of gestoken en door een kabel verbonden met het meetinstrument. Het meetinstrument heeft voor iedere voeler een instelknop. Door deze knop in te drukken kan direkt de temperatuur van het produkt op die plaats worden afgelezen. Het meetinstrument wordt opgesteld in het kantoor of bij de schakelinrich ting van de ventilatoren. Bij iedere bewaarplaats moet men niet alleen de binnentemperatuur in het midden van de partij en bij een buitenwand, maar ook de buiten temperatuur direkt kunnen aflezen. Door de temperatuur te registreren verkrijgt men goede overzichten van het temperatuurverloop. Bij het drogen van aardappelen moet het vrije vocht, dat aan de buitenzij de van de aardappelen zit, worden afgevoerd. Hoe groter de ventilatie- kapaciteit en hoe droger de ventila tielucht, des te sneller dit vocht is verdwenen. De afvoer van vocht uit de aardappelen via de celwanden en de schil is echter vrijwel konstant, ongeacht de ventilatiekapaciteit! 0 Alleen het aantal uren ventileren en de luchtvochtigheid is wel van grote invloed op het uitdrogen van de aardappelen. De relatieve luchtvochtigheid (r.v.) in de bewaarplaats moet ongeveer 90-95% zijn. Het evenwichtsvochtge- halte van aardappelen ligt namelijk bij circa 92% r.v. De gewichtsverlie zen onderin de cel zijn in de regel hoger dan bovenin. Dit komt omdat de doorgeblazen lucht meestal een r.v. heeft die onder de 90% ligt. De ventilatielucht wordt op weg door de aardappelhoop iets opgewarmd en kan dan weer vocht opnemen. Hoe hoger in de aardappelhoop hoe meer de lucht verzadigd raakt. Bij het ver laten van de hoop zal de lucht een r.v. hebben die ongeveer gelijk is aan die van de bovenste laag aardappe len. Gewichtsverliezen kunnen worden beperkt door luchtbevochtiging. Ook drukplekken worden er door be perkt. Aan elke m3 ventilatielucht moet dan 1-2 gram water in de vorm van fijne druppels worden toege voegd. Maar meestal wegen de kos ten niet op tegen de beperking van het gewichtsverlies. Ook wordt door bevochtiging uitbreiding van zilver- schurft en rhizoctonia en het optre den van kondensatie in de cellen in de hand gewerkt. Aardappelen drogen gebeurt bij voorkeur met droge lucht, die enkele graden kouder is dan de temperatuur van de aardappelen. Aardappelen bewaren gebeurt bij voorkeur met vochtige lucht, die enkele graden kouder is dan de temperatuur van de aardappelen. Het gebruik van kiemremmingsmiddelen Poedervormige middelen Poeder wordt alleen toegepast bij gezonde en dróge partijen. Ontvelde partijen niet behandelen met poeder omdat dan een grote kans op huidirritatie ontstaat. De geadviseerde dosering is 1 kg per ton aard appelen. Een goede verdeling wordt verkregen door een vibrator, een trillend apparaat dat boven de transportband wordt gemonteerd. Het poederen gebeurt in één keer. In het algemeen is het een goede kiem- remming. Maar poeder heeft ook nadelen, namelijk: bij natte of onvoldoende verkurkte knollen treedt dikwijls huidir ritatie op. Het is een schoonheidsgebrek maar de schilverliezen zijn groter, wat vooral door de verwerkende industrie als een ernstig gebrek wordt ervaren; het poeder blijft op de knollen zichtbaar. Daardoor verdwijnt de natuurlijke kleur van de knol; het poeder stuift erg bij het ledigen van de cellen. Aardappelen die vóór januari worden afgeleverd hebben geen kiem- remming nodig! Vloeibare middelen Vloeibare middelen worden met behulp van speciale apparaten (bij voorbeeld het swingfogapparaat) in het produkt gebracht. Deze appa raten vernevelen het middel dat zich met de ventilator door intern ventileren goed door het produkt laat verdelen (vergassen). Na het inbrengen van het middel moet men ongeveer een kwartier doorgaan met intern ventileren totdat de nevel is verdwenen. Na de behandeling de eerste twee dagen niet ventileren met buitenlucht. Het middel moet zich aan de knollen kunnen hechten. De maximaal toelaatbare dose ring is 20 p.p.m. (parts pro million). Bij een 25% produkt betekent dit 80 cm3, bij een 30% produkt 66 cm3 per ton aardappelen. De eerste behandeling moet tijdig plaatsvinden. Het voordeel van deze middelen is dat men de totale dosis niet in één keer behoeft te geven, maar over 2 of 3 behandelingen kan verdelen. Richtlijn: Eerste behandeling: 2-3 weken na de oogst; Tweede behandeling: december. - Bij het toedienen van kiemremmingsmiddelen moet per ventilator wor den gewerkt. Gebleken is dat wanneer b.v. in een centraal luchtkanaal een aantal ventilatoren tegelijk draaien, niet alle ventilatoren evenveel "gas" verbruiken. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11