Bevroren peren groeien normaal door! T D, E en ander punt dat in sterke mate onze aandacht trok was het effekt van water geven op de groei van jonge bomen. De proeftuin is aange legd op grond van prima kwaliteit, waarop zelfs in de droogste jaren geen vochttekort te verwachten is. Misschien geldt dat voor oudere bo men, doch bij herinplant is het voor deel van druppelbevloeiing toch wel D; Bezoek aan proeftuin voor fruit te Numansdorp zojuist: verschenen: Beregening tegen nachtvorst? Conference het derde jaar 25 ton per ha GA 7 bleek wondermiddel bij nachtvorst Bij jonge bomen brengt water geven veel winst Tientallen proeven De teelt van walnoten in ons land Snoeisystemenproeven met slan ke spil, N.H. spil, en binnen waartse groei. Plant afstandenproeven met di verse appel- en pererassen. Onderstammen- en tussenstam- menproeven, o.a. met kweeselek- ties enz. Proeftuinchef Westeriaken bij een Conference in het derde groeijaar. Beter water met enig zout dan geen water! Hier proeven met verschillende zoutkonsentra- ties. Op vrijdag 28 augustus wordt de jaarlijkse open dag weer gehouden van de proeftuin voor fruit te Nu- mansdorp. Dit is de regio nale proeftuin voor Z.W. Nederland, dus ook voor Zeelanden W.N.-Brabant. We hebben de proeftuin kort geleden bezocht en kwamen tot de konklusie dat er bijzonder veel te zien is dat de belangstelling van de fruittelers verdient en waar hij zijn nut mee kan doen. B ij het binnenkomen werden we verrast doordat we al direkt stuitten op een perceel Conference in het derde groeijaar (geplant 1978/79), met bomen die zo vol hingen dat er al een opbrengst van ca. 2S ton per ha wordt verwacht! De uiteraard nog vrij kleine bomen bezwijken welhaast onder de zware vruchtdracht. Onwillekeurig komt de gedachte op: dat is te veel. Zo worden het "kwarren" van boompjes met te zwakke groei. Maar er is erg nauw geplant (3000-3500 bomen per ha) dus de bomen moeten klein blij ven. En vorig jaar kwamen ze ook al aan 12-13 ton per ha, dus tijdens het tweede groeijaar. Daar kunnen zelfs de produktiefste appels nauwelijks tegenop. De bomen staan op virusvrije kwee C en zijn geplant als enkele rij (3 x 1 m), drierijen en zevenrijen. geen "bananen", "flessen", "sigaren" of hoe die slanke peren ook allemaal genoemd worden die je anders vaak bij parthenocarpie (pitloosheid) ziet. De Conference wint hiermee weer aan waarde. Enerzijds door de moge lijkheden voor een zeer vroege pro duktie, anderzijds door de mogelijk heden voor een normale oogst on danks zware nachtvorstschade. overduidelijk. Als water geven op deze grond nodig is, kan wel vastge steld worden dat het op de drogere gronden in Zeeland absoluut als een eerste voorwaarde kan worden ge zien. Helaas is goed water in Zeeland schaars. In dit verband was het inte ressant dat in een proef met water waarin zout was toegevoegd bij een concentratie van 3 gram per liter weliswaar lichte zoutschade was te zien, maar dat desondanks de groei toch duidelijk beter was bij dit lichte zoute water dan wanneer geen water werd gegeven. de keuze is ruim, er zijn tientallen proeven die voor de praktijk van be tekenis zijn, we noemen: Klonenproeven met verschillen de klonen van Cox's Orange, Boskoop en Golden Delicious; Nieuwe appelrassen, waarbij Gloster, Jonagold en Karmijn opvallen door een hoge produktie en de Discovery (te sterke groei) door een lage kg-opbrengst. Plantsystemenproeven met enke le rij en beddenteelt oen proeftuinchef Westeriaken 17 jaar geleden werd aangesteld werd hem verteld dat beregening overbodig was. Slechts één maal per 20 jaar zou nachtvorstschade van betekenis te verwachten zijn. De werkelijkheid is dat er in die 17 jaar dat hij de scepter zwaait 6 maal flink schade was door opbrengstderving en/of kwaliteitsverlies. Vooral dit jaar is de schade enorm. Dat heeft grote invloed op de proe ven, niet alleen is er een onderbre king van de produktie bij een aantal rassen, waardoor het beeld scheef kan worden getrokken, maar ook zijn de niet dragende bomen uit hun ritme, ze reageren met sterke groei. Dat vraagt dan weer sterke zomers- noei, Alar bespuitingen, enz. die voor een deel min of meer buiten de normale teeltzorgen vallen. Als het aan de heer Westeriaken ligt komt er daarom een beregeningsin- stallatie, althans dat hebben we ge meend in zijn toelichting te kunnen beluisteren. Waarbij we eens te meer met spijt moeten vaststellen dat het buitengewoon spijtig is dat de Zeeuwse fruittelers niet over vol doende zoet water voor beregening kunnen beschikken. v. Oosten at waren enkele punten die op ons veel indruk maakten. Andere bezoekers zullen wellicht een andere keuze maken als het over een ran-» gorde van belangrijkheid gaat. Want e hoge opbrengst van de jonge Conference krijgt extra betekenis als men ziet dat er enorm veel schade is door nachtvorst op de proeftuin. Veel appelrassen geven geen op brengst; andere alleen in de koppen van ae bomen. Is de Conference dan niet bevroren? Verderop in de proeftuin ziet men het antwoord op deze vraag bij een proef met oudere Conference. Na de nachtvorst waren de pitten bij de pas gezette vruchtjes allemaal zwart. Maar er is toen met GA 7 gespoten en de vruchtjes groeiden bij de Con ference normaal door. Op dat veldje met die oudere bomen waren enkele bomen onbespoten gelaten. Daar hangt vrijwel niets aan. Het resultaat van de GA 7 besptpting is dus veibluffend. Dat te meer rfmdat die pitloze vruchten normaal van vorm en grootte zijn. Het zijn dus De nog vrij kleine bomen bezwijken bijna onder de zware vruchtdracht dankzij bespuiting met GA 7 na nachtvorst. Sinds begin juni is het boekje "De teelt van walnoten" toegevoegd aan de reeks teeltbeschrijvingen van het Konsulentschap in Algemene Dienst voor de Fruitteelt en het Proefstation voor de Fruitteelt. De laatste jaren is er een toenemende belangstelling voor de teelt van wal noten. In een enkel geval komt deze interesse dan van een grondeigenaar die z'n grond met noteteelt rendabel wil maken, maar meestal gaat het om de beplanting van erven, overhoe- ken, wegbermen en dijken. Vanwege deze belangstelling en ook om na te gaan of de teelt van walno ten voor de beroepsmatige teelt mis schien enig perspektief kan hebben, is op het Proefstation voor de Fruit teelt de laatste jaren enige aandacht aan de teelt van walnoten besteed. In het nu verschenen boekje (auteur: dr.ir. S.J. Wertheim) zijn de schaarse Nederlandse ervaringen en gegevens uit de literatuur uit landen als Frankrijk, Duitsland, Engeland en de U.S.A. bijeengebracht. Inhoud "De teelt van walnoten" In de eerste twee hoofdstukken wordt vrij uitvoerig ingegaan op de betekenis die de walnoot van ouds her had en op de plantkundige ge gevens. Daarna staat in hoofdstuk drie de ontwikkeling van bloem tot vrucht centraal. Ook wordt ingegaan op problemen die zich daarbij voor doen. Zo zijn er rassen die wel be stuiving nodig hebben om noten te dragen, maar er zijn er ook die dit niet nodig hebben. Hoofdstuk zes "Vermeerdering" gaat uitvoerig in op de gebruikte on derstammen en de veredeling. Dat onderstammen nodig zijn, komt doordat noterassen uit zaad niet zui ver terug komen. Ook aan de tech niek van het veredelen wordt aan- De Gewone Walnoot is een prachtige boom voor het landschap; hier bij een Noord-Hollandse boerderij. dacht besteed. Bij de bespreking van de rassenkeuze in hoofdstuk 7 blijkt dat er zeer veel rassen bestaan. Er is daaruit een beperkte keuze gemaakt. In de resterende hoofdstukken wordt ingegaan op de teelt. Zo passeren allerlei zaken de revue, als planten, plantafstanden, bemesting, gebreks- ziekten, bodembehandeling, ziekten en plagen, oogst, drogen en kwali teitsnormen, waarmee men zeker re kening moet houden. Een hoofdstuk over de ekonomische mogelijkheden en een literatuuro verzicht sluiten het boekje af. Meerdere afbeeldingen en tabellen verduidelijken de tekst (waar nodig staan literatuurwijzigingen). Deze nieuwe teeltbeschrijving kost 10,00 (voor het buitenland 11.00) en wordt toegestuurd na overmaking van het van toepassing zijnde bedrag op postrekening 49.50.17 van het Proefstation voorde Fruitteelt te Wilhelminadorp met vermelding van "De teelt van wal noten". Begunstigers ontvingen deze mededeling reeds gratis. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10