Agrarische studiereis naar Leningrad en Moskou 15 - 26 juli 1981 D e Kolchoze "Bolswiek", waar aan wij 23 juli een bezoek brachten, is in 1929 gesticht door 12 gezinnen, maar na één jaar waren reeds 100 gezinnen toegetreden. Het is duide lijk dat er toen een grote bewustwor ding plaats had. In die tijd leefde men erg primitief. Vóóf de toetre ding had men als trekkracht ossen en bewerkte men de grond met een sa- cha, een getrokken woelwerktuig, ploegen waren er niet. D ie dag hebben wij heel veel in formatie opgedaan. Wij waren trou wens toch onder goede leiding: een lid van het bestuur van de Commu nistische Partij, afdeling Moskou, de heer Peter Kusnarenko, begeleidde ons. Ook ging met ons mee mevrouw Zenja Makarova, namens de Vere niging USSR-Nederland; zij was onze tolk die dag. Dezelfde middag is ons op de Kolchoze "Konstanti- novo" een maaltijd aangeboden, die wij niet gauw vergeten. Er zijn over en weer toespraken gehouden en er heerste een sfeer van vriendschap en goede bedoeling jegens elkaar. De maaltijd was overvloedig en de wijn en champagne smaakten heerlijk. Het glas werd geheven op de prettige kennismaking en voor de zoveelste maal werd met nadruk gezegd, dat wij vrede wil'en en die ook moeten behouden en het glas werd nogmaals gevuld tot wij er bijna overmoedig van werden. W anneer je voor zo'n reis intekent, heb je bepaalde verwachtingen van hetgeen je te zien en te horen zult krijgen en ook in hoeverre je vrijheid van doen en laten beperkt zal worden. Wel, wij kunnen zeggen: het is ons alleszins meegevallen! "Intourist", de grote Russische orga nisatie die al het buitenlandse toerisme regelt, stippelt weliswaar een programma uit voor de gehele reis, maar laat toch voldoende ruimte om 's avonds of op een vrije middag eigen initiatieven te volgen. M, E enmaal in Moskou aangekomen, krijg je toch wel de indruk dat alles groter en breder en hoger, kortom overtreffender, moet zijn. En... Mos kou is een mooie, groene, schone stad. Iedere morgen worden de stra ten afgespoten (door sproeiwagens en geveegd, hetgeen ook in Lenin grad gebeurt. Dat is blijkbaar een 5 jaren plan voor de landbouw op dit bedrijf. zijn drie kandidaten. De studie duurt vijf jaar. Het onderwijs is gratis; ook krijgen de studenten een beurs ter beschikking. 40% van de afgestu deerden gaat terug naar de Sovcho- zen, die ook een deel van de kosten voor hun rekening nemen. De studie is voornamelijk in de winter; 's zo mers wordt veelal praktijk gedaan. Bij de plaatsing in de bedrijven na de studie, worden in het begin wel fou ten getolereerd. Gunstige prestaties, die bedrijfswinst tot gevolg hebben, worden extra beloond in de vorm van extra maandslaris-uitkeringen. Op bezoek bij 'Bolswiek" In 1931 kwam de eerste trekker. Nu is men goed gemechaniseerd: 40 tractoren van 16 tot 150 pk; 50 vrachtwagens; 4 combines; 6 aard appelrooiers en 3 hakselaars. De op pervlakte is 1.478 ha, waaronder 6 ha kassen voor intensieve groenteteelt. Er zijn 453 medewerkers. Er bestaat een leveringsplicht aan de staat, die niet zo hoog is, zodat men wel 40 tot 60% overproduktie kan hebben, welke dan weer een 50% hogere prijs opbrengt. In het begin van de opbouw van de Kolchozen bestonden er stations, waarvan men machines toegewezen kreeg. Doordat de Kolchozen gelei delijk eigen machines aangeschaft hebben, zijn deze stations overbodig geworden en nu geliquideerd. De bestuursvorm van een Kolchoze lijkt veel op die van onze Coöpera ties; één keer per drie maanden ver plichte vergadering. Het bestuur wordt gekozen voor drie jaar en bes taat uit elf personen. Het dagelijks bestuur vergadert één keer of meer per maand; een commissie van toe zicht kan de voorzitter terecht wij zen. Door het dagelijks bestuur wor den de diverse afdelingen gekontrö- leerd; ook hier hebben de afdelingen een hoofd met een hogere of mid delbare opleiding. De beloning is verschillend naar be- "Kolchozemarkt" te koop aangebo den. Vredelievendheid en verbroedering Wij hebben daarna het melkveebe drijf bezocht en het varkensfokbe drijf. De verzorging van de dieren wordt door vrouwen gedaan. Het enthousiasme waarmee de dames over hun dieren praten, is bewonde renswaardig. Op verzoek vanuit ons gezelschap is onze gids nog met ons naar de Cen trale Kolchozemarkt in Moskou ge gaan. Daar liggen de radijsjes, wor tels, bessen, abrikozen, appeltjes en geslachte kippen, zelfs geslachte jonge varkentjes, honing, bloemen en week-ik-wat-nog-meer de mensen hier te koop aanbieden. Tevreden terug anneer wij nog zouden schrij ven over de bezoeken aan musea, kathedralen, kloosters en de bede vaartplaats Zagorsk, evenals over de rondleiding op de Agrarische Afde ling van de Permanente Tentoon stelling van de prestaties van de Na tionale Economie van de U.S.S.R., zou het te ver voeren, voor een ver slag als dit. Wij zijn thuisgekomen, boordevol indrukken en tevreden over de goede voorbereiding die aan deze reis vooraf is gegaan. Onze reisleidster, Zo ziet een Russische zeug met Russische biggetjes er uit. langrijkheid van het werk of de funktie en loopt uiteen van 160 tot 260 Roebel per maand (1 Roebel ca. 3,60). De leden van een Kol choze hebben een eigen stukje grond van 0,3 ha. De produkten die daarop verbouwd worden kunnen zij vrij verkopen en worden vaak op de zgn. mevrouw L. Deumer, heeft kans ge zien om in het gezelschap een goede sfeer te laten groeien en ook daar denken wij met genoegen aan terug. S. van Mourik en J.M. van Mourik-van Burg NIEUWERKERK Ons hotel in Leningrad "Moskou", is een toeristenhotel met een kapaciteit van 1280 bedden en het is daar goed verblijven; goede keuken waar dik wijls visgerechten opgediend wor den. Een gezelschap als het onze, krijgt direkt een gids toegewezen, die alle entree's en uitstapjes van en voor het gezelschap verzorgt. Onze gids in Leningrad, Tanija, sprak redelijk goed Nederlands, wist erg veel van de kuituur en geschiedenis van haar land en heeft ons veel verteld en la ten zien van haar stad. Moskou - mooi en schoon - et een Aeroflot-toestel zijn wij na een tussenlanding in Stockholm, in Leningrad aangekomen. De pas- poortenkontröle is nauwgezet, maar de bagagekontröle is, zowel bij het binnenkomen als bij het vertrek, niet moeilijk geweest. Het verkeer in de steden vertoont een ander beeld dan in het Westen. Hoewel er ook wel zware vrachtwa gens zijn, zie je veel wagens met een laadvermogen van zo'n vijf a zeven ton, zoals wij die in de vijftiger en zestiger jaren kenden. Personenau to's zijn veelal Lada's en de grotere Volga's, die hoofdzakelijk als taxi gebruikt worden, maar ook wel als "prestige wagen". De leeftijd van al wat zich op de weg bevindt is naar onze beoordeling "respektabel". kens- en kippen-)mest gebruikt. Juni en juli zijn meestal te droog. Een bedrijf met 1300 medewerkers e oppervlakte van dit bedrijf is 3.400 ha, waarvan 1.830 ha akker bouw, 800 ha groenteteelt o.a. kool, kroten, dille en augurken - in totaal zo'n 20 soorten groenten - en verder grasland voor melkproduktie van 1.450 koeien. Aan het hoofd van het bedrijf staat een direkteur, die ons in de verga derzaal al deze mededelingen heeft gedaan. Verder heeft men zgn. werkbrigades voor de diverse pro- duktietakken, waarvan iemand de leiding heeft. Op dit bedrijf zijn in totaal 1.300 medewerkers! Maar dit aantal is niet zo verwonderlijk, als men bedenkt, dat er veel in hand werk gedaan wordt. Wij zagen de mensen met tientallen in de kroten en in de kool wieden. In een eigen melkfabriek wordt de melk gepas teuriseerd en worden verschillende soorten yoghurt gemaakt. Het stre ven is erop gericht om in 1985-de arbeid voor 80% gemechaniseerd te hebben. Men heeft 24.000 varkens die bij een gewicht van 120 kg naar de slachterij gaan. Deze varkens worden gevoed o.a. met spoeling uit de stad. Reeds de eerste morgen was een be zoek aan een Sovchoze gepland. De ze Sovchoze, genaamd "Kleine Ri vier", ligt aan de rand van Leningrad en moet voortdurend uitwijken voor stadsuitbreiding. Dit is een reden waarom aan kultuurtechnische wer ken niet veel gedaan wordt. Slechts 22% van de oppervlakte is gedrai neerd. Het is een moerassige, arme bodem, die veel bemesting nodig heeft. Er wordt veel organische (var- De Znamensky kathedraal in Moskou met daarachter het "Rossiya" hotel (met 6000 bedden!) waarin de groep logeerde. 's Avonds ga je met duizenden naar het Rode Plein en kijk je naar het wisselen van de wacht voor het Mausoleum van Lenin. Ook een be zichtiging van het Kremlin behoort bij het programma. Wij hebben de Academie voor Landbouwwetenschappen "Timirja- sew" bezocht. Dit is de oudste Aca demie in de Sovjet Unie, met 3.500 studenten. Ten dienste hiervan staan vijf Sovchozen. Van de studenten is 70% afkomstig uit landbouwkringen; bij plaatsing hebben zij voorrang, hoewel er een toelatingsexamen ge daan moet worden. Voor elke plaats Op die manier wordt de aandacht gevestigd op personen die goede prestaties leveren. Met drie andere bedrijven bestaat een samenwerkingsverband, zodat ieder bedrijf in bepaalde takken van produktie gespecialiseerd is, waar door arbeid en kapitaal worden be nut. B.v. de stierkalveren van 20 da gen oud worden afgevoerd naar een ander bedrijf voor verdere opfok. Leningrad - indrukwekkend Leningrad, een stad met 4,6 mil joen inwoners, heeft grote gebouwen en veel vroegere paleizen van de tsa ren, waaronder het winterpaleis, de "Hermitage" - thans museum. Wat een rijkdom aan kunst en kostbaar heden daar aanwezig is, is onvoor stelbaar!! En dan de Isaak Kathe draal... de grootsheid, de pracht en praal van ikonen, fresco's enz. die daar van uit gaat, daar wordt je al leen maar stil van. Het zou te ver voeren om alle bij zonderheden van Leningrad te be schrijven, omdat het de bedoeling is de agrarische zijde van onze reis te belichten. Daarom vervolgen wij onze reis naar de stad Moskou. Daar werden wij vanaf het vliegveld naar hotel "Rossija" gebracht, een hotel met 6.000 bedden. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 9