Bedrijfsopvolgers in Verenigd Koninkrijk worden niet in de watten gelegd Phytophthora, soms een reden om consumptie-aardappelen voortijdig dood te spuiten en af te leveren. H et Verenigd Koninkrijk (Engeland, Wales, Scotland en Nrd Ierland) heeft ongeveer 17 miljoen hektare kultuurgrond. Dit is ongeveer acht keer de oppervlakte agrarische grond in Nederland. Hierbij moet wel opgemerkt worden dat een groot deel van de Britse kultuurgrond extensief wordt gebruikt. Ruim 10 miljoen hektare wordt vrij intensief beboerd, daarvan is ruim 4,5 miljoen hektare akkerbouw. Gezien de oppervlakte kultuurgrond is het aantal bedrijven gering. In 1977 waren het er 225.000 waarvan 153.000 full-time. De gemiddelde bedrijfsgrootte is hoog en meer dan 50% van de bedrijven heeft een oppervlakte die tussen de 60 en 400 ha ligt. De grootste bedrijven vinden we in de akkerbouwgebieden van Zuid en Oost Engeland. Als optimale oppervlakte voor een doelmatig bedrijf wordt momenteel uitgegaan van de volgende oppervlakte normen: melkveehouderij 250 hektare, veehouderij (schapen, mestvee) 600 hektare, akkerbouw 300 hektare en gemengd bedrijf 250 hektare. Het is niet te verwachten dat deze optimale oppervlakte ooit de gemiddelde oppervlakten zullen worden. I n het Verenigd Koninkrijk zijn geen speciale regelingen die het jongeren vergemakkelijken een bedrijf te ko pen of van de familie over te nemen. De grondprijs ligt boven de 20.000 gulden per hektare. Van buiten de landbouw komend is het als jongeren met eigen verdiend geld vrijwel on mogelijk zelfstandig boer te worden. P hytophthora in aardappelen is dit jaar al menig keer onderwerp van gesprek geweest. Gelukkig zijn de meeste telers tot in augustus in staat geweest de uitbreiding van de aantasting te stoppen. De maand augustus is echter een gevaarlijke maand. Er zijn door de soms zware dauwnach ten en de meestal ruime neerslag in augustus vaak meer gunstige dagen voor uitbreiding van de aantasting dan in andere maanden. D; W; D e vaststelling van de mate van Phytopthora-aantasting soms be moeilijkt door de aanwezigheid van andere aantastingen. Vooral Botrytis is oorzaak van een verkeerde beoor deling. Wanneer de onderstaande beschrijvingen worden gebruikt is de kans op vergissingen vrij klein. Phytophthora: de bruine vlekken kunnen overal op het blad zitten; soms is de bruine vlek omgeven door een lichtgroene rand; bij een hoge luchtvochtigheid zit op de onderkant van het blad langs de rand van de vlek een ring van witte schimmel- draden. Boer worden is erg moeilijk Gemeenschappelijke exploitatie Wel belangstelling om boer te worden Opslaan of direct verkopen? Wanneer doodspuiten Waarmee doodspuiten? I Phytophthora of Botrytis? Doodspuiten van aardappelen en droogte gevolgd door regen samen oorzaak van naveleinderot en vaatbundelverkleuring. Glooiend weidelandschap in het mooie graafschap Devon (Z.W. Engeland). Als boerenzoon kan men mogelijk via vererving wel boer worden maar de successierechten en andere belas tingen maken dat ook moeilijk. Te kenend is dat de gemiddelde leeftijd van de boeren 60 jaar is. Verpachting van bedrijven kwam vroeger veel meer voor dan tegenwoordig. In En geland en Wales is de oppervlakte pachtgrond vooral afgenomen door dat er een wet is ingevoerd waarbij de oudste zoon een pachtrecht ge kregen heeft mits hij vijf jaar of lan ger in de landbouw heeft gewerkt. De andere kinderen zijn van dit recht uitgesloten. Dit opvolgingsrecht geldt drie generaties, daarna heeft de eigenaar het bedrijf weer vrij. Pach ten van een bedrijf wordt door de afnemende oppervlakte pachtgrond steeds moeilijker. Dit geldt ook voor de pachtbedrijven die in het bezit zijn van lokale overheden. De laatste jaren hebben deze nogal eens grond verkocht om het geld te gebruiken om eigen financieringsmoeilijkhe den op te lossen. Als gevolg van de pacht- en belas tingwetgeving wordt steeds meer grond door institutionele beleggers, die ten dele de grond voor eigen re kening gaan exploiteren, en door boeren uit andere EG-landen, opge kocht. O, zinsleden schadeloos te stellen i.v.m. het via vererving verkregen bedrijf. Er is een vrijstelling van Vermogens Winst Belasting als het geld binnen drie jaar weer in grond wordt gein- vesteerd. Een andere bedreiging voor de opvolger vormt de Over drachtsbelasting, het moeten betalen van deze belasting is nogal eens aanleiding tot het gedwongen moe ten verkopen van een geërfd bedrijf. O ndanks de hoge rente (20%) en het ontbreken van speciale regelin gen die de financieringslasten ver minderen is er wel belangstelling om zich in de landbouw te vestigen. Het aantal personen dat een bedrijf wil gaan exploiteren is altijd nog groter dan het aantal beschikbare bedrij ven. Dit laatste feit geeft sommigen dan ook aanleiding te zeggen dat er ook geen speciale regels nodig zijn om de toekomst van de landbouw veilig te stellen. Anderzijds wordt er op gewezen dat de jonge boeren te zware lasten te dragen krijgen. Ook wordt gewezen op de gevaren van de toenemende gezamenlijke exploita tie van bedrijven door grondeigena ren en bedrijfsleiders. Britse boeren zijn aangewezen op de bestaande instellingen: De Landbouw hypotheekmaat schappij. Deze geeft leningen met een looptijd van vijf tot veertig jaar op bezittingen in Engeland en Wales De banken die leningen verstrek ken waarbij rekening wordt ge houden met de levensvatbaar heid van het bedrijf en de kapa- citeit van de boer om rente en af lossing op te brengen De Landbouw Krediet Maat schappij, een soort Borgstellings fonds. Veel hoop op verlichting van de bes taande zware lasten hebben de jonge boeren aan de andere kant van het Kanaal vooreerst niet. De hoge ren te, de inflatie en het duurder gewor den Engelse pond maken de situatie niet gemakkelijker. en doodt de schimmel niet. De uit breiding van de aantasting zou dan nog door kunnen gaan. Voor con sumptie-aardappelen blijven dan dus over de middelen op basis van dinoseb in olie, DNOC in olie en di- quat. ngeveer 70% van de bedrijven in het Ver. Koninkrijk is eigendom en 30% pacht of overwegend pacht. Van de kultuurgrond is 65% eigendom en 35% pacht. De nieuwe pachtwet en de belastingheffing hebben een grote invloed op de afname van de pacht. Snel in opkomst is het systeem van gemeenschappelijke exploitatie door eigenaar en bedrijfsleiders in een soort maatschap. De grondeigenaar is hierdoor niet gebonden aan de pachtopvolgingsregels en wordt door de belastingen gezien als zelfstandig boer. De positie van de bedrijfslei der/mede-exploitant is in dit sys teem erg zwak. Door de grond zelf mee te exploiteren kan de eigenaar gebruik maken van de mogelijkheid BTW te verrekenen en is de rente van leningen aftrekbaar. Dit laatste is in het Ver. Koninkrijk niet moge lijk als de grond verpacht wordt. Ondanks alle moeilijkheden komt een groot deel van de bedrijven via vererving bij de opvolgers. Een op volger kan dan echter wel te maken krijgen met de Vermogens Winst Belasting, vooral als het bedrijf ver kocht moet worden om andere ge aarbij komt dan nog dat de druk van buiten de percelen, bijvoorbeeld vanaf opslagplaatsen, ook groot kan zijn. Allemaal factoren waardoor soms gedurende de maand augustus ir. M. de Boer Consulentschap in alg. dienst voor Plantenziekten en Onkruidbe- strijding in de Landbouw. en begin september er plotseling een sterke uitbreiding van Phytophthora wordt waargenomen. Vooral tegen het eind van het seizoen dient dus extra aandacht aan de bestrijding van Phytophthora te worden bes teed. Toch zal het ook bij een weke lijkse bespuiting door de soms be schutte ligging van perceelgedeelten of zware druk van buiten het perceel niet altijd mogelijk zijn uitbreiding te voorkomen. blad zitten vaak grauwe schimmel draden; deze zijn meestal over de gehele vlek verdeeld. oor het doodspuiten van con sumptie-aardappelen zijn vrijwel al le hiervoor toegelaten middelen te gebruiken, ook bij aanwezigheid van Phytophthora. Een uitzondering hierop is het middel Purivel. Dit laat het gewas slechts langzaam afsterven anneer ondanks alle voorzorgs maatregelen toch knolaantasting voorkomt neemt de bewaarbaarheid van de partij af. Hiermee dient bij het bepalen van het tijdstip van afle vering rekening te worden gehou den. Wanneer bij het inschuren blijkt dat er Phytophthora in de partij zit moet deze snel worden drooggebla- zen en koel worden bewaard. De partij moet regelmatig worden ge controleerd en bij uitbreiding van de ziekte onmiddellijk worden geruimd. n verband met het bovenstaande is het zeker dit jaar gewénst de percelen steeds te controleren op de aanwe zigheid van Phytophthora In som mige gevallen zal dan blijken dat doodspuiten van het gewas de enige mogelijkheid is om de aantasting van de knollen te voorkomen of te be perken. Wanneer niet tijdig wordt doodgespoten kunnen de sporen van de schimmel met regenwater naar de knollen gaan en deze aantasten. Er ontstaat dan veel extra werk bij het sorteren en bij zware aantastingen zal de partij zelfs gaan rotten. Om moeilijkheden te voorkomen of te verminderen dient het gewas te wor den doodgespoten wanneer 20% van de planten is aangetast door Phytop- Naveleinderot en vaatbundelverkleuring hthora, ook al zijn er per plant maar enkele blaadjes aangetast. Botrytis: de bruine vlekken zitten vooral aan de top van de blaadjes.; ze zijn daardoor meer driehoekig dan rond; aan de onderzijde van het De verschijnselen van naveleinderot en vaatbundelverkleuring worden veroorzaakt door een te snel afsterven van het gewas als gevolg van het doodspuiten. Vrijwel ieder jaar zijn er partijen waar deze verschijnse len in worden aangetroffen. Bij overlangs doorsnijden van de knollen wordt vaak in de vaatbundelring een bruinverkleuring vanuit het soms licht verzonken rotte naveleinde waargenomen. Naveleinderot kan ontstaan wanneer na of tijdens een periode van droogte wordt gespo ten. De afstervingssnelheid is bepalend voor het optreden van het verschijnsel. Bij toepassing van ieder voor dit doel toegelaten spuit- middel kan in principe deze afwijking in de knol optreden. Het hangt geheel van genoemde groei- en gewasomstandigheden af of het gewas door doodspuiten snel zal afsterven. Hoewel dit van te voren niet altijd is te bepalen kan toch rekening worden gehouden met een aantal factoren. Naveleinderot en vaatbundelverkleuring zullen vooral optreden wan neer het gewas wordt doodgespoten na een langdurige droogteperiode en het kort na de bespuiting gaat regenen. Naarmate het gewas eerder last heeft van droogte, zoals bijvoorbeeld op de zand- en lichte klei gronden, zullen de verschijnselen eerder optreden. Wanneer de grond droog is en het gewas een grote behoefte aan vocht heeft moet niet worden gespoten bij mist, lichte regenval of zware dauw of wanneer deze omstandigheden worden verwacht. In die situaties dient te wor den gewacht met doodspuiten totdat de grond na regen weer goed vochtig is. Het beregenen van aardappelen (±T5 mm) voor de bes puiting zal de risico's sterk verminderen,. Waar het gewas moet worden doodgespoten in verband met de Phy- tophthora-aantasting is uitstel niet mogelijk. Het is dan gewenst, ten einde het risico van naveleinderot te beperken, bij de eerste bespuiting een lage dosering doodspuitmiddel te gebruiken. Bij de tweede bes puiting kan desgewenst de normale dosering worden toegepast. Wanneer toch naveleinderot in de partij komt zal bij een koelè en droge bewaring het rot niet toenemen. Partijen met naveleinderot moeten daarom zodra ze zijn binnengebracht worden drooggeblazen en vervolgens gekoeld. In het algemeen kunnen deze partijen echter beter snel worden geruimd maar ze liggen vaak slecht in de markt. ir. M. de Boer 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5