Voldoende armslag gevraagd Besluitvorming over inrichting landelijk gebied Z-Flevoland niet wijzigen V, Landbouwschap schrijft formateurs Oogstverwachtingen voor suikerbieten onveranderd gunstig D, E r was zoals gewoonlijk weer veel te doen in Dar es Salaam en meestal duurt dat veel langer dan oorspron kelijk was voorzien, zodat we pas tegen een uur of twee uit de stad konden vertrekken. We beschikten over een zo goed als nieuwe Peugeot 504. De wagen afgeladen met spul len, zodat er toch nog veel gepast en gemeten moest worden om voor iedereen een plaatsje te vinden. Daar was John, de man die wij gaan op volgen en na zijn vertrek uit Tanza nia ee theeprojekt in Zaïre gaat lei den. Verder was er Kees, zijn vrouw Anneke en hun zoontje Jetse van 3 jaar. Zij werken al vijf jaar op de boerderij en hebben het bedrijf van het begin tot nu toe gevolgd. Kees is de man die het mechanisch gedeelte van het bedrijf gaande moet houden. D e andere morgen om acht uur trokken we verder. Door dalen en over hoogvlakten. Een fascinerende reis, met een schitterend afwisselend landschap, waarbij scherpe haar speldbochten en lange kaarsrechte stukken elkaar afwisselden. Op de hoogvlakten hadden we eigenlijk meer vruchtbare gebieden verwacht, maar zo direkt langs de weg leek het veel op Flintstone land. Overal im mense zwerfkeien. Bij Mufindi ech ter veranderde er tijdelijk veel in het landschap, want hier zijn ten behoe ve van de lokale papierproduktie honderdduizenden hektaren met pijnboombossen aangeplant. We re den de twee belangrijkste plaatsen op onze reis even binnen. Iringa en Mbeya. In Nederlandse ogen wat grote dorpen, maar voor dit land toch nog belangrijke centra. Doch ook hier een sterke achteruitgang in de faciliteiten en onderhoud van wegen en gebouwen. We kochten brood en een fles gas en het was reeds tegen vijven toen we de asfalt weg verlieten om de laatste 45 kilo meter naar de boerderij af te leggen, om te zien wat ons daar aan het eind te wachten zou staan. DUITSE LANDBOUWEXPORT NAAR MIDDEN OOSTEN Groeiverloop suikerbieten WERELDTARWE- PR0DUKTIE OMHOOG Produktieve sektoren in ons land zoals de landbouw moeten voldoende armslag krijgen om de huidige eko- nomische moeilijkheden aan te kun nen. Daarvoor zal met name een be leid moeten worden gevoerd, dat leidt tot een verlaging van de rentestand. Dit zegt het Landbouwschap in een brief aan de formateurs Kremers en Van Thijn. Het samenwerkingsor gaan voor de land- en tuinbouw ver wacht, dat er in de toekomstige rege ringsverklaring van het nieuwe kabi net meer aandacht zal worden bes teed aan de landbouw dan in het eindverslag van de informateurs is gebeurd. Daarbij dienen onderwer pen. zoals faciliteiten op fiskaal ter rein, versterking van de exportbevor dering en de Nederlandse positie in de Europese Gemeenschap duidelijk aan de orde te komen. In de brief legt het Landbouwschap voorts de nadruk op de bevordering en het behoud van de werkgelegen heid in de land- en tuinbouw en de agrarische industrie. Hiermee zal met name rekening moeten worden gehouden in de diskussie over de fi nanciering van het EG-landbouw- beleid. Een terughoudende Neder landse opstelling hierbij zou aan de inkomensvorming van onze land- en tuinbouw schade kunnen toebrengen en daarmee aan de werkgelegenheid. Evenals de informateurs onder streept het Landbouwschap het be lang van de bedrijfsopvolging in de landbouw. Het Landbouwschap vraagt om een spoedige uitvoering van eerder gedane voorstellen in sa menhang met fiskale maatregelen ter versterking van het bedrijfsvermo gen. Bedrijfsverzorgingsdiensten Op het punt van de werkgelegenheid legt het Landbouwschap verder ak senten op een voortzetting van de ondersteuning van de bedrijfsver zorgingsdiensten en verbetering van de werkomstandigheden op de be drijven. Mede hierdoor kan in de toekomst bespaard worden op socia le regelingen, met name de A.A.W. Het Landbouwschap heeft waarde ring voor de aandacht, die in het eindverslag van de informateurs wordt geschonken aan het energie besparingsplan voor de glastuin bouw. Helaas wordt geen plan ken baar gemaakt om het verloop van de gasprijzen voor het bedrijfsleven los te maken van de sterke fluktuaties op de wereldoliemarkt. In verband met de noodzakelijke verlaging van de rentestand merkt het Landbouwschap op, dat uit het onlangs uitgebrachte Landbouw Economisch Bericht blijkt, welke nadelige gevolgen de hoge rente voor de inkomensvorming in de land- en tuinbouw heeft. Het nieuwe kabinet zal de grootst mogelijke zekerheid moeten geven, dat een verlaging van de rentestand inderdaad tot stand wordt gebracht. In het eerste kwartaal van dit jaar werd uit Duitsland voor een waarde van DM 293 miljoen aan produkten in de voedingssektor uitgevoerd. Vergeleken met vorig jaar betekent dat een toeneming met 60%. In de afgelopen tien jaar is de land bouw- en voedingsmiddelenexport van Duitsland naar het Midden- Oosten gestegen tot DM 820 miljoen in 1980, dat is ongeveer 8x zoveel als in 1970. De landen van het Midden Oosten zijn daarmee de belangrijkste afnemers onder de derde landen van voedingsmiddelen uit Duitsland. Tot de belangrijkste produkten behoren zuivel, meel en bloem, suiker en sui kerwerken alsmede gevogelte. Het CMA de organisatie voor afzet bevordering van produkten van land- en tuinbouw in Duitsland heeft sinds enkele jaren een eigen bureau in Beiroet. vdw Belastingen Voor de agrarische bedrijven zijn maatregelen op fiskaal terrein drin gend nodig. Het Landbouwschap denkt in de huidige situatie niet aan kostbare overdrachten aan de land bouw door middel van fiskale facili teiten. Het gaat om een rechtvaardi ge toepassing van de bestaande fis kale wetgeving, waarbij rekening moet worden gehouden met de praktijk in de landbouw. Het Land bouwschap dringt er opnieuw op aan, onderscheid te maken tussen de funkties van het inkomen van zelf standigen (konsumeren, reserveren en investeren). In de brief wordt de hoop uitgesproken, dat het nieuwe kabinet de voorstellen van het Landbouwschap positief zal ontvan gen. In het rijtje prioriteiten voor het beoogde regeerprogram wordt in het eindverslag van de informateurs on der meer gesproken over "faciliteiten voor midden- en kleinbedrijf enz.". In verband met deze prioriteiten wordt voor de regeerperiode een be drag genoemd van 2 miljard. Een aparte benadering van het midden- en kleinbedrijf is ook wat de land bouw betreft op zijn plaats, zo meent het Landbouwschap. In de W.I.R. zien land- en tuinbouw een belangrijk instrument voor ge richte investeringen. Het Land bouwschap wil sterk worden betrok ken bij de aangekondigde toetsirfg van dit instrument. Bij een eventuele andere wijze van besteding van de hiervoor bestemde gelden zullen ook binnen het landbouwbeleid moge lijkheden gevonden moeten worden. Landbouw belangrijk voor ekonomie Het Landbouwschap onderstreept nogmaals de betekenis van de agra rische export voor onze ekonomie: een positief saldo op de agrarische handelsbalans van 10,7 miljard (1980). De versterking van de ex portbevordering zal zeker vruchten afwerpen voor de nationale ekono mie. Hoewel de Nederlandse industrie in de formatiebesprekingen terecht veel aandacht heeft gekregen (rapport Wagner), zal de aandacht voor de landbouw niet mogen verslappen. Het Landbouwschap pleit voor een "gpede wisselwerking met het inno vatiebeleid, dat nu voor de industrie wordt ontwikkeld. Voor de land bouw zijn er op het gebied van ver nieuwing nog voldoende mogelijk heden, aldus het Landbouwschap. Het Landbouwschap is het er mee eens, dat het wetsontwerp voor de bodembescherming opnieuw wordt bekeken. Het pleit er voor, dat ruimte blijft voor een aparte wet op meststoffen, waarbij het zuiver hou den van de bodem - een agrarisch belang - een belangrijk beleidsdoel zal zijn. In de toestand van de gewassen is geen verandering gekomen. Waar de struktuur te wensen overlaat, worden gewassen pleksgewijs bleek. Met name op de zuidwestelijke klei, maar ook op de noordelijke klei is de wortelvorm minder fraai dan de laatste jaren het geval was. In het algemeen echter zien de gewassen er goed uit. Resultaten monsterneming 10 augustus 1981 Wortel Suiker Suiker gewicht gehalte gewicht Gebied kg/ha kg/ha I. - Zeeland 36.300 12.2 4390 II. W.Brabant-Z.H. Eil.-Betuwe 35.500 13.1 4660 III. Z.Holland vast-N.Holland 38.600 12.5 4840 IV. N.O.P.-O.Flevoland 41.400 12.5 5150 V. Noordelijke klei 35.100 12.9 4550 VI. Noord - zand en dal 35.200 12.1 4240 VII. Z. en Z.O. - zand en löss 40.000 11.9 4780 Gemiddeld Nederland 1981 37.400 12.4 4630 Gemiddeld Nederland 1980 30.700 12.5 3860 Gemiddeld Nederland 1974 t/m 1980 30.800 13.0 4030 De bieten zijn dus opnieuw goed en meer dan "normaal" gegroeid. Tegenover een hoog wortelgewicht staat, voorlopig, een laag suikergehalte. Ons opti misme t.a.v. de te verwachten oogst is onverminderd. Het volgende bulletin zal omstreeks 27 augustus a.s. verschijnen. Bergen op Zoom, 13 augustus 1981 Instituut voor Rationele Suikerproduktie e afstand tussen Dar es Salaam en ons bedrijf in Mbozi is ruim 1000 kilometer. Nog maar kort na de va- kantietijd in Nederland waarin velen duizenden kilometers door Europa crossten zal zo'n cijfer misschien wei nig indruk maken. Toch blijft het een hele afstand, wanneer je bent aange wezen op die afstand om soms de meest eenvoudige zaken geregeld te krijgen. Tanzania beschikt niet over Voor de inrichting van het landelijk gebied van Zuidelijk-Flevoland zal de belangenafweging en de besluitvor ming op rijksniveau moeten blijven plaatsvinden. Dat is de mening vna het Landbouwschap, dat hierover een brief heeft geschreven aan de leden van de Tweede Kamer naar aanlei ding van het initiatief-wetsontwerp van de Kamerleden Van den Anker en Patijn (beiden PvdA). Aanvaarding van hun voorstel betekent volgens het Landbouwschap, dat de landdrost straks bij bestemmingsplan kan be palen welk deel van het landelijk ge bied van Zuidelijk-Flevoland (inclu sief het toekomstige Zeewolde) een agrarische en welk deel een niet- agrarische bestemming zal krijgen. Zover moet het, zo meent het Land bouwschap, niet komen, omdat het gaat om de inrichting van nieuw land. Een flink deel van Zuidelijk- Flevoland zdf worden bestemd voor nieuwe agrarische bedrijven. De be sluitvorming hierover hoort op lan delijk niveau thuis. De Kamerleden Van den Anker en Patijn stellen voor om artikel 11 van de Wet Openbaar Lichaam Zuidelijke IJsselmeerpol- ders in te trekken. Hiermee wordt beoogd, dat in het gebied van dit Openbaar Lichaam de Wet óp de Ruimtelijke Ordening onverkort van toepassing Bij het voorstel gaat het niet alleen om het toekomstige ste delijke gebied van Almere en het landelijke gebied van Zuidelijk-Fle voland, maar ook om de eventuele toekomstige Markerwaard. De nu geldende besluitvormings procedure houdt in, dat inrichtings plannen goedgekeurd moeten wor den door de Minister van Verkeer en Waterstaat, die ook met de uitvoe ring is belast en hierover verant woording schuldig is aan het Parle ment. De Minister vraagt overigens vooraf advies aan de Raad van de Waterstaat. Voorts kunnen het Openbaar Lichaam Zuidelijke IJs- selmeerpolders en het Ministerie van Binnenlandse Zaken tijdig hun zegje over het ontwerpplan doen. Deze procedure moet onveranderd ge handhaafd blijven, zo vindt het Landbouwschap. Op het ogenblik is een actualisering van het verkavelingsplan voor het oostelijk deel van Zuidelijk-Flevo land in voorbereiding. Bij een onge wijzigde aanvaarding van het wets voorstel is van een landelijke afwe ging van de diverse belangen (land bouw, natuur, landschap, en recrea tie) geen sprake meer. Het Land bouwschap vreest, dat dan niet al leen de besluitvorming over bestem mingsplannen, maar ook de uitvoe ring ervan ernstige vertraging zullen oplopen. Dit heeft weer nadelige ge volgen voor de werkgelegenheid, niet alleen in de agrarische sector, maar vooral ook bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. De conti nuïteit van het uitgiftebeleid van agrarische bedrijven kan volgens het Landbouwschap door een en ander in gevaar komen. veel asfaltwegen, maar gelukkig is de Tanzam highway er die bijna geheel van een redelijke laag is voorzien. Deze highway verbindt Dar es Sa laam met Lusaka in Zambia en wordt frekwent gebruikt door zware vrachtwagens die in konvooi tussen de beiden steden een pendeldienst onderhouden. Duizend kilometer in een dag is mogelijk, mits men met twee chauffeurs is en tegen een stootje kan. Veiliger is het echter om de rit in twee dagen te doen. anuit Dar es Salaam naar het wildreservaat Mikumi, met daarin de lodge waar we de nacht zouden doorbrengen, reden we over bekend terrein, want tot daar reden we ook altijd wanneer we naar Kiberege gingen, om dan bij Mikumi af te slaan, de bush in, naar het bedrijf, waar we zo als u weet jammerlijk moesten afhaken. De Mikumi Wild life Lodge is een gebouw dat onge veer een jaar of tien geleden werd geopend om toeristen in de gelegen heid te stellen, de gevarieerde flora en fauna van Oost Afrika te bewon deren. Een schitterend gelegen ge bouw, hoog op een heuvel, met uit zicht op een uitgestrekte vallei, met daarin een grote waterpoel, waar het vele wild regelmatig komt om te drinken. Alle kamers hebben een schitterend uitzicht op deze drink plaats. Helaas is het Tanzania niet gelukt om het vakantiehotel in goede staat te houden. Alles is aan het af glijden naar een verwaarloosde staat. Er moet hoognodig geverfd, overal ontbreken er lampen, ramen zijn ge broken. De heetwatervoorziening is al meer dan een jaar kapot. Boven dien komen er lang niet zoveel toe risten als was voorzien, erger nog, er komen er steeds minder. Ook voor de man of vrouw die net als wij in dit land woont wordt het onaantrekke lijk gemaakt om er even binnen te wippen. Op zich zelf zou het ideaal zijn, want het hotel ligt langs de highway en het is een plaats om even te stoppen voor een biertje (als het in voorraad is). Doch om op het terrein van de lodge te komen, moet men eerst aan de poort 60 shilling entré betalen, tel daarbovenop 20 shilling voor een biertje, dan wordt het een dure verfrissing. Tanzania is voor de toerist haast een onbetaalbaar va kantieoord. Het eigen geld is "mo- nopoliegeld", maar wanneer U bui tenlandse valuta om moet wisselen blijkt al ras dat men een koers bere kent die belachelijk is. Sinds de dol lar zulke hoge waarden heeft bereikt, kost ook de Tanzaniaanse shilling meer. Nu krijgt men officieel 3 shil ling voor één gulden. Een flesje bier kost 20 shilling, dus 7 florijnen voor een biertje! Op de "zwarte" geld markt is de koers heel wat hoger, maar het is illegaal om daar op in te gaan. Schrijfkouter De Internationale Tarweraad ver wacht dit seizoen een toeneming van de wereldtarweoogst met 5% tot 465 miljoen ton. Te verwachten is daarbij, volgens de Tarweraad een toename van de wereldhandel tot 100 ton en voorra den van 50 miljoen ton aan het einde van dit seizoen. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 4