Vrij ondernemerschap Goedkope bramen uit Oost Europa B ij het lezen van het kommentaar van de laatste weken zult U als lezers bemerkt hebben dat in de vakantietijd weinig belangrijke zaken op landbouwpolitiek nivo aan de orde zijn. Wel heeft het Landbouwschap indringend de kabinetsinformateurs gewezen op het grote belang van de landbouw voor de nationale ekonomie. D at de opbrengsten beter zijn dan wij de laatste weken hadden durven hopen is het gevolg van de moderne teelttechniek die de laatste jaren wordt toegepast. Het blijkt dat wij met het toepassen van deze methode ongunstige gevolgen van de weersomstandigheden re delijk kunnen ondervangen. B ij het formatie-overleg wordt o.a. het innovatiebeleid als belangrijk middel ter versterking van het bedrijfsleven gezien. zuidelijke landbouw maatschappij Voorbijgangers keken wel vreemd op toen vorige week een zich niet alledaagse gebeurtenis voltrok op een korenveld gelegen onder de rook van Almkerk. Met een tractor uit het jaar 1928 en een daarachter gekoppelde zelfbinder uit 1939 werd koren gemaaid. Het was alsof de tijd ruim 40 jaren stil had gestaan. Een uniek schouwspel dat bij velen oude herinneringen opriep. De antiquarische zelfbinder werd bediend door de heer MJ. van Breugel die juist op die dag zijn 71e verjaardag vierde. Menigéén vroeg zich af welke bedoelingen hierachter staken. Bij navraag bleek dat het gemaaide koren dat inmiddels is opgeslagen, tijdens de tentoonstellingsdagen "100 jaar de boer op" gedorsen zal worden. De organisatoren hebben hiervoor de beschikking over een oude dorskas met draadpers. Ook zal een gedeelte van het gemaaide graan worden bewerkt met de dorsvlegel. Bezichtiging en demonstraties tijdens de expo op 17-, 18- en 19 september a.s. te Almkerk. Onderzoek belangrijk Vanuit de Z.L.M. gezien Innovatiebeleid z.l.m VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1981 68e JAARGANG NO. 3595 land- tuinbouwblad Helaas blijkt dat steeds weer opnieuw nodig te zijn. Nodig er op te wijzen dat wij in Nederland met het buitenland moeten konkurreren onder bijzonder ongunstige sociale en fiskale omstandigheden. Onvoldoende waardering heeft men voor de prestaties die kleine zelfstandigen in het algemeen als vrije onder nemers leveren. Vrije ondernemers in de land- en tuinbouw die er voor zorgen dat de konsument over voldoende voedsel van goede kwaliteit tegen redelijke prijzen kan beschikken. Wij vinden dat in de westerse wereld vanzelfsprekend. Wij zijn al lang vergeten dat in 1 949 een tekort was aan broodgraan en dat de broodrantsoenen verlaagd moesten worden. Nu maakt men enorme problemen over de overschotten en krijgt de boer het verwijt dat hij maar raak produceert. Maar dat het ook nog anders kan wan neer het overheidsbeleid faalt blijkt maar al te duidelijk uit de situatie waarin men in Polen verkeert waar een ge deelte van de oogst gewoon mislukt omdat men onvol doende machines heeft. Hier wordt het als vanzelfspre kend beschouwd dat in korte tijd de oogst geborgen wordt om de wëersrisiko's zoveel mogelijk uit te sluiten. Het is vanzelfsprekend dat de boer maar ook de mede werkers lange dagen maken. Maar dat geldt ook voor koöperatie en handel die de produkten in ontvangst ne men en dan niet te vergeten de reparatiebedrijven die dikwijls onder grote spanningen moeten werken om de machines lopende te houden. En ook de loonbedrijven en werktuigenkoöperaties hebben telkens opnieuw met enorme arbeidspieken te maken die alleen opgevangen kunnen worden door lange dagen te maken. Wij aksep- teren dat als vrije ondernemers. Wij doen dan ook met plezier in ons werk, zeker wanneer wij onder gunstige omstandigheden kunnen werken zoals dit jaar en vooral wanneer dan ook de opbrengsten tegen de verwachting in meevallen. Wij hopen dat handel en koöperatie het uitersté voor ons uit de markt halen. Bij de granen gaat het om kleine De bramen staan er goed voor dit jaar. Er wordt een flinke produktie verwacht. De oogst is inmiddels wat de ge doomde Himalaja betreft in volle gang. Terwijl met de pluk van de doornloze rassen ook een begin is gemaakt. De eerste bramen in doosjes voor verse consumptie wor den grif verkocht tegen goede prijzen. Maar nu het aanbod groter wordt is men steeds meer op de fabriek aangewezen en die betaalt dit jaar een teleurstellende prijs, namelijk slechts 2,- per kg. Dat is duidelijk te weinig voor een lonende teelt. Veiling directeur P.G. Vermaire vertelde ons dat er al vroeg aanwijzingen waren voor een kleinere vraag. De afnemers in W.Duitsland en Zwitserland vroegen anders al maanden tevoren om gegevens over de stand van het gewas, enz. maar dit jaar hielden ze zich opmerkelijk stil. De oorzaak is dat er bramen uit Hongarije, Roemenië en Polen worden aangeboden tegen ongeveer een gulden per kilo. De kwaliteit schijnt matig te zijn, maar de prijsdruk- kende invloed is natuurlijk toch aanwezig. Voor de kleine fruittelers dus een strop. In 1978 was de middenprijs te veiling Kapelle 3,40 per kg, in 1979 (kleine oogst) 4,40 en vorig jaar 3,30. Zoals het er nu uitziet zal het dit jaar moeite kosten de rijksdaalder te halen. De bramen zijn voor velen een belangrijke bron van in komsten. Vorig jaar was de aanvoer 400.000 kg met een opbrengstprijs van 13 miljoen. De klap komt dus hard aan. Toch ziet de heer Vermaire geen reden voor paniek. Er is al eerder in een bepaald jaar veel aanbod uit O.Europa geweest, maar dat was inciden teel. De braam komt er veel in 't wild voor en in bepaalde jaren schijnen de struiken zo vol tc hangen dat de bevol king op grote schaal gaat oogsten, maar het schijnt geen kwestie te zijn van een gecultiveerde teelt met regelmatige opbrengsten. Zo gezien is de kans groot dat volgend jaar de situatie weer geheel anders is. We hopen het! marges waar weinig muziek in zit. En toch blijken er verschillen te zijn. Het is niet aan ons de oorzaak daarvan op te sporen. Voor wie wel aan de goede kant zit is het in elk geval mooi meegenomen. Het landbouwkundig onderzoek is dan ook nog steeds een van de belangrijkste hoekstenen van de land- en tuinbouw,. Opmerkelijk is het hoe de pers de meerjarenvisie van de Nationale Raad voor het Landbouwkundig Onderzoek heeft gepresenteerd. Buitenstaanders moeten door deze berichtgeving de indruk hebben gekregen dat er sterk de nadruk gelegd gaat worden op het onderzoek naar alter natieve landbouwmethoden. Wanneer wij kennis nemen van de inhoud van het rapport blijkt inderdaad dat er ook aandacht besteedt wordt aan de alternatieve landbouw. Het is terecht dat, al is het een zeer kleine groep die de alternatieve landbouw toepast, ook zij begeleiding krij gen. Het is zeker niet zo dat er nu plotseling sprake is van een wijziging in het beleid bij het landbouwkundig on derzoek. Dat zou ook niet verantwoord zijn, daarvoor zijn enerzijds de mogelijkheden voor de alternatieve land bouw veel te gering en levert anderzijds de land- en tuin bouw een veel te grote bijdrage aan de nationale ekono mie. Investeringen die de overheid doet in het land bouwkundig onderzoek zijn volledig verantwoord. Als het dan ook gaat om de noodzakelijke bezuinigingen die de overheid moet doorvoeren maken wij ons daarover wel zorgen. Wij zullen er voor moeten waken dat het landbouwkundig onderzoek niet in de verdrukking komt. Reeds nu moeten er al te veel prioriteiten worden gesteld waardoor bepaalde zaken onvoldoende aandacht krijgen. Voor je het weet loop je op deze manier als land- en tuinbouw een achterstand op die moeilijk is in te halen. Als georganiseerde land- en tuinbouw zullen wij dat ook de nieuwe regering, hoe het nieuwe kabinet er ook uit mag zien, duidelijk moeten maken. Het is inderdaad bijzonder hard nodig dat het bedrijfs leven een ekstra steuntje in de rug krijgt om haar kon- kurrentiepositie te verbeteren. Wij gaan er dan wel vanuit dat dit innovatiebeleid in belangrijke mate gericht wordt op de kleine onderne mingen. Vooral voor kleine ondernemingen is het veelal moeilijk geheel op eigen kracht vernieuwingen door te voeren. Investeringen door de overheid via innovatiebeleid zijn verantwoord voor de nationale ekonomie en de werkge legenheid. Als voorbeeld willen wij in dit kader de glas tuinbouw nemen. Wanneer Ekonomische Zaken gelden beschikbaar stelt voor het innovatiebeleid zal de land- en tuinbouw daar ook in belangrijke mate op moeten kunnen inspelen. Voor de goede gang van zaken ben ik van mening dat deze gelden van het Min. van Ekonomische Zaken voor het vernieuwingsbeleid via het Min. van Landbouw moeten lopen. Door deze weg te kiezen is er meer zekerheid dat er een evenwichtig beleid gevoerd kan worden in overleg tussen het min. van Landbouw en het landbouwbedrijfsleven. Een beleid waardoor er zoveel mogelijk werkgelegenheid onder aanvaardbare arbeidsomstandigheden tegen een verantwoorde beloning in de land- en tuinbouw aanwezig blijft. Gezien de bijdrage die de land- en tuinbouw levert aan de ekonomie zijn ekstra investeringen door de overheid in de agrarische sektor zeker verantwoord. Als vrije ondernemers zullen wij er dan wel voor zorgen dat de gelden voor het innovatiebeleid op verantwoorde wijze besteed worden. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1