Energiebesparing in de glastuinbouw door veredeling STAND VAN DE GROENTEGEWASSEN Fruitteelt varia P lanten hebben om te kunnen groeien naast koolzuur, water en mi neralen, energie nodig in de vorm van licht en warmte. In de glastuin bouw is het licht in het algemeen geen belangrijke kostenfactor, warmte echter wel. Met name bij de vroege teelten onder glas zijn de brandstofkosten hoog. De sinds 1973 sterk stijgende energieprijzen bedreigen het voortbestaan van een aantal kasteelten. Wanneer we deze teelten in stand willen houden dan zullen de stookkosten omlaag moeten. Eén van de mogelijkheden is rassen te kweken die een gerin gere warmtebehoefte hebben dan de thans gebruikte rassen. Per 31 juli 1981 S inds 1974 wordt op het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouw- gewassen (IVT) in Wageningen on derzoek gedaan naar de mogelijkhe den om rassen te kweken met een geringere warmtebehoefte. Teneinde voor de Nederlandse tuinbouw zo snel mogelijk tot resultaten te ko men, zijn wij begonnen dit probleem langs de klassieke weg aan te pakken. Bij tomaat, komkommer en sla werd bij een groot aantal rassen en wilde soorten onderzocht welke nummers het minst sterk reageerden op een sterke verlaging van de temperatuur. Deze werden onderling gekruist en de nakomelingschappen geselec teerd bij lage temperatuur. Aanvan kelijk is daarbij alleen gelet op groei, later ook op andere eigenschappen. Langs deze weg is Dr. Hogenboom erin geslaagd bij tomaat materiaal te verkrijgen met een goede groei en vroege vruchtzetting bij lage tempe ratuur (18 graden C overdag en 7 graden C 's nachts). Dit halfmate- OOGSTRAMING '81 APPELEN EN PEREN IN DE EEG Dure pruimen Raken de Grannies op? Comice maakt goede beurt De maand juli was in het algemeen koel en somber en gemiddeld aan de droge kant. De laatste dagen van juli werd het weer zonniger en steeg de temperatuur. Het weertype in juli was gunstig voor de kool gewassen en bladgroenten en wat minder gunstig voor vruchtgewas- sen en peulvruchten; waaronder augurken en slabonen. In het alge meen hebben de groenten in de volle grond een goede stand. Bij de groenten onder glas is de stand van de doorgeteelde en tussen- geplante tomaten overwegend goed. Dit jaar is er een grotere belang stelling voor herfstkomkommers. Na een vrij matige start zijn de pruimen snel in prijs opgelopen. Een tijdlang kon b.v. Czar met moeite 2,— per kg halen, ter wijl later de prijs bijna het dub bele bedroeg. Belle de Louvain begon met 2,20 terwijl ander halve week later voor dezelfde kwaliteit 4,— werd betaald. En vooral de Victoria brengt uitste kende prijzen op, tot royaal 5 gulden per kg. Toch wel opmer kelijk gezien de felle concurrentie van o.a. vrij goedkope perziken en druiven. Dat dringt pas goed door als men de prijs per stuk uitrekent. We noteerden Belle de Louvain, 14 15 stuks in een kg, veilingprijs 4,10. Winkelprijs dus 6,— 7,— per kg. Dat is 40 cent per pruim! Merkwaardig is ook dat de prui men op de veiling in Sint Trui den, dus in het nabijgelegen Bel gië veel goedkoper zijn. We spra ken een handelaar die ze daar kocht en met een dikke winst op de veiling Geldermalsen weer verkocht. Het verschil is vooral terug te voeren tot een traditio nele gebondenheid aan bepaalde veilingen als vaste kooppunten. Een handelaar kan moeilijk van zijn vast schema bij Nederlandse veilingen afwijken om nu en dan elders koopjes te gaan halen. Vorige weken was er overal nog overvloedig aanbod van Granny Smith, vooral ook op de markt te Goes. Deze week was er van de 4 kramen nog slechts één waar Granny Smith werd aangeboden. Dat wijst er op dat het aanbod nu snel opdroogt. Ondertussen is natuurlijk het kwaad geschied. De vroege ap pels van eigen bodem hebben de primeur-prijzen gemist. Terecht stelt de heer B. v.d. Toom elders in dit blad dat alles in 't werk gesteld moet worden om een vol gend jaar herhaling te voorko men. De Doyenne du Cornice zet dit jaar zijn beste beentje voor. Ondanks de droogte blijft het fruit tot nu toe goed groeien. De laatste weken zijn de vruchten vele milimeters verdikt. Daar door komen de vruchten nu ook duidelijker voor de dag. Vooral de oogst van peren lijkt daardoor hier en daar wat mee te gaan val len. Anderzijds is het zo dat ze veelal speciaal in de toppen han gen waar ze het meest opvallen. Maar ieder weet dat normaal verreweg het meest geoogst wordt van de onderste helft van de boomkroon, omdat daar de om trek het grootst is. Met het groeien van de vruchten komt overigens de Doyenne du Comice toch wel naar voren. Dat wispelturige ras zet op veel be drijven zijn beste beentje voor. Al vaker is gebleken dat de Comice tot de minst gevoelige peren be hoort wat betreft nachtvorstscha- de. Dat komt dit jaar weer uit. Appeloogst eenderde kleiner Het jaar 1981 zal de geschiedenis in gaan als een "nachtvorstjaar". Nu de meeste landen van de Gemeenschap een officiële raming van de appel- en perenoogst hebben bekendgemaakt, is het mogelijk een totaalbeeld te krijgen van de te verwachten EEG- produktie (Zie onderstaande tabel). Naar de huidige stand van zaken zal de EEG-oogst met 4,56 miljoen ton maar liefst eenderde kleiner worden dan in de 3 voorgaande jaren. Zelfs zal de produktie dit jaar beneden die van 1977 blijven, toen de oogst ook door nachtvorst sterk werd geredu ceerd. In de zuidelijke landen Italië en Frankrijk maar ook in Engeland, lijkt de nachtvorstschade nog het meest binnen de perken te zijn geb leven. De 1,6 miljoen ton voor Italië (-17% t.o.v.1980) is een cijfer van het Franse Ministerie van Landbouw. Andere ramingen geven een reductie van ca. 10%. De eerste officiële indi catie van het IRVAM kan pas eind augustus tegemoet worden gezien. Veel groter is de schade echter in Nederland, België en West-Duits- land. Vooral in de Bondsrepubliek is men erg somber gestemd over de komende appeloogst. De verwachte produktie van 750.000 ton zal maar liefst ca. 60% kleiner zijn dan in 1980 en kan tevens bestempeld worden als de kleinste sinds 20 jaar. De import- vraag naar appelen in West-Duits- land zal dit seizoen ongetwijfeld erg groot worden. Overigens geven an dere Westduitse oogstramingen (Dr. Winter) een hogere produktie aan, nl. ca. 1 miljoen ton. Bij deze raming wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat aan het eind van het groeiseizoen het fruit dat dan aan de bomen hangt nog flink kan groei en. Met het kleine aantal vruchten per boom, zoals dit jaar, lijkt dat ook zeer goed mogelijk, vooral als het weer meewerkt. Overigens hoeft dit niet alleen voor West-Duitsland op te gaan. Ook elders zou er meer ge oogst kunnen worden dan men nu denkt. Zoals al bekend was zal ook de ap peloogst in Nederland dit jaar erg klein worden. Met in totaal 285.000 ton zal ca. de heift van de produktie van 1980 gerealiseerd kunnen wor den. Van de totale EEG-oogst zal, Dr.lr. L. Smeets Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwgewassen (IVT), Wageningen riaal is in 1978 uitgegeven aan de veredelingsbedrijven om er rassen van te maken. Wij verwachten dat de eerste resultaten van dit werk niet eerder dan in 1983/84 voor de tuin der beschikbaar zullen zijn. Dr. den Nijs heeft langs dezelfde weg mate riaal van komkommers verkregen dat bij 120 graden C overdag en 15 gra den C 's nachts eenzelfde produktie geeft en even vroeg is als de gangbare rassen geteeld bij de tot nog toe ge bruikelijke dag- en nachttemperatu- ren. Ook dit halfmateriaal is in 1978 uitgegeven aan de veredelingshe- drijven om er rassen van te maken. Ook hier zal het nog wel enkele jaren duren voordat de eerste aangepaste rassen op de markt zullen verschij nen. zoals de stand nu is, ruim 6% uit ons land komen, tegen 8,5 en 8,1% in resp. 1980 en 1979. De appeloogst van België is nog een zeer voorlopige, maar het is wel dui delijk dat ook hier de vooruitzichten erg somber zijn. In West-Duitsland, Nederland en België weinig peren. De produktie van peren in de EEG is een hoofdzakelijk Italiaanse aange legenheid. Dit land heeft nog geen officiële raming van de perenoogst bekendgemaakt, maar uit de berich ten blijkt dat hier een normale oogst wordt verwacht (zie tabel). Ook in Frankrijk en Engeland wor den goede oogsten tegemoet gezien. De produktie in West-Duitsland, België en Nederland daarentegen zal naar de huidige inzichten heel wat kleiner worden dan in voorgaande jaren. Over-all gezien üjkt de perenoogst in de EEG met ruim 2,0 miljoen ton ca. 15% kleiner te worden dan in 1980 en 4% kleiner dan in 1979. Vlotte afzet verwacht. Hoewel de fruitprijzen op het ogen blik op een laag peil liggen, moeten met het oog op de te verwachten schaarste aan fruit binnen de EEG (West-Duitsland heeft alleen al ca. 1 miljoen ton minder eigen oogst) de prijzen binnenkort wel aantrekken. De landen met een redelijke oogst zullen hiervan het meest kunne pro fiteren. Maar of deze prijzen vol doende zullen zijn voor degenen die dit jaar weinig zullen oogsten, moet worden betwijfeld. EEG: Raming van de appel- en perenoogst 1981 vergeleken met realisaties van voor gaande jaren Appels EEG totaal: 1977 5006 milj. kg. 1978 6754 milj kg. 1979 7020 milj kg 1980 6931 milj kg 1981 4556 milj kg Peren EEG totaal 1977 1885 milj kg 1978 2137 milj kg 1979 2110 milj kg 1980 2376 milj kg 1981 2035 milj kg. Dr. Eenink is erin geslaagd bij sla materiaal te selecteren dat snel groeit en goed kropt bij lage temperatuur (7 graden C overdag en 2 graden C 's nachts). Gehoopt wordt dat in 1981 2 tot 3 lijnen kunnen worden uitgege ven aan de veredelingsbedrijven om er rassen van te maken. Geschat wordt dat daarvoor dan nog 2 k 3 jaar nodig zullen zijn. Op grond van het voorafgaande mag verwacht worden dat er in de komen de jaren rassen van tomaat, kom kommer en sla zullen verschijnen die bij een 3 graden C - 5 graden C lager temperatuurniveau geteeld kunnen worden dan thans het geval is. Dit kan dan een besparing opleveren van ongeveer 25% op de stookkosten. Het onderzoek om te komen tot ras sen van groentegewassen met een lage warmtebehoefte zal ook in de komende jaren krachtig worden voortgezet. Met name zal getracht worden meer inzicht te krijgen in de achtergronden van de aanpassing aan lage temperatuur. Wellicht zal het dan mogelijk zijn om halfmate riaal te maken waaruit rassen te kweken zijn die een nog verdere besparing op energie mogelijk ma ken. Ook bij siergewassen wordt op het IVT intensief onderzoek verricht naar de mogelijkheden van het kwe ken van rassen met een geringe warmtebehoefte. Ook geringe licht behoefte is belangrijk. De aandacht richt zich in de eerste plaats op het vaststellen van de erfelijke variatie. Daarnaast worden selectiemethodie ken ontworpen om effectief te kun nen selecteren. Bij de roos kon door Ing. de Vries e.a. worden vastgesteld dat aanpassing aan lage lichtintensiteit, aan lage temperatuur en aan heide tegelijk, mogelijk is. Uit een onderzoek van Dr. van Tuyl bleek dat t.a.v. knopval bij de lelie een zodanige erfelijke va riatie bestaat, dat dit probleem via de veredeling zou kunnen worden opge lost, waardoor toediening van kunst licht niet meer nodig is. Groenten onder glas Op bedrijven waar de hoofdteelt van tomaten niet doorgeteeld wordt, is deze geruimd en vervangen door herfstteelt. Het plantmateriaal van de herfsttomaten was in het alge meen vrij goed. De start van de jonge planten was vlot. De stand van de doorgeteelde en tussengeplante to maten is overwegend goed. De vruchten zijn betrekkelijk grof, met een goede kwaliteit. Aantastingen door Botrytis komen voor. Dit jaar is de belangstelling voor een herfstteelt van komkommers toege nomen. De stand van de stookge- wassen is wisselend.; deze varieert van matig tot goed. In de tweede de cade van juli zijn verschillende par tijen komkommers doorgedraaid. Het paprika's dat wordt geoogst valt tegen. De laatste weken was sprake van grote prijsschommelingen tussen groene en rode paprika. In het alge meen neemt de ziektedruk in de ge wassen toe. Groenten in de volle grond De andijvie heeft een goede stand. De verwachting is dat hoge op brengsten gehaald zullen worden. De augurken hebben een redelijke tot goede stand. Door het relatief koude weer in juli, wat minder gun stig was voor de ontwikkeling van de gewassen is de opbrengstverwach ting minder hoog. De teelt van zomerbloemkool ver loopt voorspoedig. Er wordt volop bloemkool geoogst. Het machinaal plukken van slabonen voor de verse markt, komt meer in de belangstelling. De omvang van de teelt is daarom dit jaar toegenomen. De stand van het gewas is goed.De stamslabonen bestemd voor de in dustrie staan er goed bij. De oogst is op gang gekomen. Door het relatief koude weer kwam tweewassigheid voor, wat minder gunstig was voor een verdere peulzetting. De late teelt had een goede opkomst en heeft een vlotte groei. De meeste doperwten zijn inmiddels geoogst. Door het vochtige weer van juni zijn de gewassen lang blijven doorgroeien, waardoor deze te zwaar werden en op veel plaatsen zijn gaan legeren. Dit had een verhoogde kans op Botrytis tot gevolg. De opbreng sten waren wisselend; de vroege ge wassen waren minder goed dan de late gewassen. De oogstwerkzaam- heden van de doperwten verliepen goed. De stand van de in juli en augustus te oogsten zomerprei is goed. De ver wachting is dat de gemiddelde op brengst goed zal zijn. De zomersla staat er goed bij. Wel is er sprake van een verhoogd percen tage uitval door de wisselende weer somstandigheden in juli. Het weertype van de laatste weken was gunstig voor de groei van de sluitkoolDe gewassen hebben door gaans een goede stand. Bij de tuinbonen bestemd voor de industrie was de gewasgroei hier en daar vrij groot. Dit resulteerde in een wat mindere peulzetting. In het al gemeen worden goede opbrengsten gehaald. Er wordt volop geoogst en de werkzaamheden verlopen zonder problemen. De vroege waspeen groeit in het al gemeen vlot. De eerder genoemde schade door stuiven en hagel in de Noordoostelijke Polder lijkt mee te vallen. De opbrengst van de tot nu toe geoogste percelen tweedejaars-plan- tuien, viel niet mee. De verwachting is dat door een matige gewasgroei de opbrengst van de laat gepote plan- tuien ook minder hoog zal zijn. De sortering is in het algemeen aan de fijne kant. De oogst van zilveruien is in volle gang. Met uitzondering van de per celen waar schade door waterover last is opgetreden, kan van een goede opbrengst worden gesproken. In Z.W.-Nederland en de IJsselmeer- polders komen aantastingen door bladvlekkenziekte voor. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 14