Mijmeringen 5tyv-» Zegge en Schrijve H et feit dat wij in een overwegend akkerbouwgebied zitten maakt dat het voor een groot deel van onze leden oogsttijd is d.w.z. de boeren hebben het druk. Dat bete kent dat wij, op de burelen, tijd hebben om zo nu en dan wat voor ons uit te mijmeren. Want, ik heb het al eerder geschreven, de drukte bij de boeren is tegengesteld aan die bij de organisatie. Op kantoor proberen wij dus deze periode van betrekkelijke rust rendabel te maken door vakantie te houden. Tussendoor proberen we dan ook nog wat programma's te bedenken waar we onze leden de komende winter mee bezig kunnen houden. Zo werkt dat dus en soms leidt dat ook tot bepaalde filosofietjes met betrekking tot de leden en hun organisatie. V orige week beweerde ik naar aanleiding van het ver schijnen van het Landbouw Ekonomisch Bericht '81 dat het individuele bedrijf zich daar niet in kan herkennen omdat zo n rapport een algemeen beeld weergeeft en niet is toegespitst op het individuele bedrijf. Later bedacht ik dat deze (betrekkelijke) herkenbaarheid waarschijnlijk geldt voor het gehele beleid. Vandaar ook dat de beleidsmakers het nooit goed genoeg doen of beter het nooit goed ge noeg kunnen doen. Zelfs voor boerenleiders ligt dat niet anders. M et name een landbouworganisatie bevindt zich mid den op het terrein dat het spanningsveld tussen indivi dueel en algemeen belang markeert. Enerzijds dient de landbouworganisatie op te komen voor de individuele belangen van de leden maar anderzijds werkt die organi satie ook mee -en neemt daar verantwoordelijkheid voor aan het totstandkomen van algemene regelingen: beleid dus. Naar beide zijden moet de landbouworganisatie zijn D e land- en tuinbouw staat waarschijnlijk ook de ko mende tijd voor belangrijke keuze's. Het gerommel in Brussel en Den Haag is al duidelijk te horen. Maar ook de individuele problemen vragen om een oplossing en die problemen zijn niet altijd op te lossen met een algemene regeling. Individuele problemen vragen nogal eens om maatwerk. Toch zal er gekozen moeten worden, ook door de landbouworganisaties. Hoe die keuze's uit zullen val De nieuwe oogst zuidelijke landbouw maatschappij Van oudsher zorgt de graanoogst altijd voor extra drukte op het akkerbouwbedrijf, ook nog nu de maaidorser de sikkel heeft vervan gen. Tevens is er span ning voor wat betreft de opbrengst en in 't bijzonder ook de weers omstandigheden. Be halve langs de Noord zeekust en in Zeeuws- Vlaanderen zou het voor de aardappelen hier en daar wel eens flink mogen regenen, maar voor het werk met de kombine is de eerste weken droog weer gewenst. Spanningen Landbouworganisatie V eran t woordel i j kheid ^jï«L£ i»uui^. am m VRUDAG14 AUGUSTUS 1981 I gj HH 68e JAARGANG 3594 tuinbouwblad Gelukkig voor de beleidsmakers in het algemeen en de boerenvoormannen in het bijzonder zorgen al die ver schillende persoonlijke meningen bij elkaar er meestal voor dat in zijn algemeenheid het door hen gevoerde beleid op voldoende steun kan rekenen bij de achterban. Er is dus sprake van een zeker spanningsveld tussen hetgeen 'men'' van iets vindt en hetgeen een willekeurig individu ergens van vindt. Dat is een gegeven en dat weet de beleidsmaker natuurlijk ook. Daarom ook offeren be leidsmakers individuele belangen op aan het algemeen belang. Ook in de land- en tuinbouw gebeurt dat, moet dat zelfs gebeuren omdat er anders geen beleid mogelijk is. Individueel gezien kan dat soms behoorlijk frustrerend zijn. Vandaar de wel gehoorde verwijten aan het adres van bijvoorbeeld de landbouworganisatie dat "ze" toch niks doen en dat je er niks aan hebt. geloofwaardigheid behouden. Soms verdragen die ver schillende belangen elkaar niet en dan moet er dus wor den gekozen: de koe en de geit kunnen dan niet beiden gespaard worden. Dit kiezen kan soms erg moeilijk zijn maar moet dan toch gebeuren omdat niet kiezen in ieder geval tot niets leidt. len weten we (nog) niet maar vast staat dat we onze verantwoordelijkheid niet uit de weg mogen gaan. Er moeten besluiten worden genomen, er moet beleid ge voerd worden. Nu al staat vast dat niet iedereen het eens zal zijn met dat beleid. Daarom is het zo vreselijk belang rijk dat het beleid verdedigd moet worden naar de achterban: dus naar het individuele lid. Immers het indi viduele lid staat aan het eind van de spanningsboog en de beleidsmaker aan de andere kant. De spanning kan soms hoog oplopen. Soms zo hoog dat de boog ontspannen moet worden. In dat geval blijft de vraag wie er dan gewipt wordt. Ook daarover is wel een filosofietje op te zetten maar dat doen we wel een andere keer. Oggel Gaat de oogst van akkerbouwprodukten mee of tegen vallen? Menig boerengesprek gaat over die vraag. Er is een begin gemaakt met de graanoogst, maar toch is de situatie nog vrij onduidelijk. Dat valt ook op bij het lezen van de rubriek "Uit de praktijk" in dit nummer. De ene medewerker meent dat de opbrengsten tegen zullen vallen, de andere kijkt er wat optimistischer tegenaan. Voorlopig lijkt het er op dat mede door de snelle rijping tijdens het warme weer van vorige week geen topopbrengsten zijn te verwachten. Tevens dat er vrij grote verschillen zullen zijn per bedrijf en per perceel. Van de aardappels wordt een goede produktie verwacht. De schade door phytophthora is uiteindelijk over het algemeen binnen de perken gebleven. Onder invloed van,een zeer willige stemming op de Londense termijnmarkt is er de laatste tijd sprake van oplopende prijzen. De suikerbieten vallen tot nu toe in gunstige zin op door een hoog suikergehalte. A l met al geen onbevredigend beeld, maar het is een moment opname. Ieder weet uit ervaring hoe vlug alles in ongunstige zin kan veranderen. De buit is nog lang niet binnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1