VttOl' Mi VROIIW Taak van het verpleeghuis in de gezondheidszorg Maatschappelijke vorming en vaktechnische scholing, een moeilijk evenwicht Korte kadercursussen N, E.V.T.O.-kursus in Zeeland 1981-1982 V Welke patiënten worden er verpleegd Verpleging en verzorging Nieuw idee Dementie dement ZAJK-boekje - start van een nieuw seizoen V orming, belangenbehartiging en verhoging van de vakbekwaamheid zijn zoals we uit de doelstellingen kunnen halen de pijlers van het agrarisch jongerenwerk (of a.j.w.). De kwaliteit van een maaltijd wordt sterk bepaald door de verhouding van de ingrediënten. Dat geldt ook voor het agrarisch jongerenwerk. Het vereist daarom toch wat kook kunst en ervaring om een goed evenwicht te vinden tussen de ingre diënten maatschappelijke vorming en meer vaktechnische na- en bij scholing. Daar komt dan nog bij de smaak van de leden, die spreek woordelijk van persoon tot persoon verschilt en ook nauwelijks aan twist onderhevig schijnt te zijn. Toch op deze plaats een opmerking. T rekkerbehendigheids- wedstrijd en dropping uit de p.j.z.-agenda P.J.Z.-fotowedstrijd 3 C.J.0. -toneelkursussen onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. aast het maandblad "de Platte landsvrouw" ontvang ik "Raad en Daad" een tweemaandelijkse uitgave van de UW (Unie van Vrijwilligers). Als deze bladen de brievenbus inrol len, dan is het eerste werk even vlug doorlezen en 's avonds rustig alles even doornemen. In het laatste num mer van "Raad en Daad'" werd veel aandacht geschonken aan verpleeg huizen, wat veel stof tot nadenken gaf. Op de landelijke jaarvergadering hield Dr. Oostvogel, direkteur van het verpleeghuis "Anthonius" in Rotterdam-IJsselmonde een lezing over "Taak van het verpleeghuis in de gezondheidszorg". Uit het verslag van deze lezing wil ik enkele punten overnemen. Thans zijn 45000 bedden beschik baar in de verpleeghuizen. De ge dachte leeft nog steeds dat een ver pleeghuis een eindstation is. Als je daar binnen gaat dan kun je alle hoop laten varen. Niets daarvan,. In 1977 werden landelijk 44000 ver pleegbedden bezet. Hiervan zijn 16000 patiënten overleden, 20000 mensen konden naar huis gaan. l.De chronisch zieken, lijdend o.a. aan multiple sclerose of chronische rheuma. Stelt u zich dit eens voor: mensen die elkaar niet hebben gekozen, van een andere afkomst, milieu, religie, moeten dagelijks soms jarenlang met elkaar omgaan en elkaar verdragen. Een verschrikkelijk moeilijke opga ve. Vier- en vijf-bedskamers zijn er regel. Natuurlijk, beter dan vroeger, toen men met 20-30 mensen op een zaal lag. Maar toch 2.Reactiveerbare patiënten, o^a. half- zijdig verlamd, t.g.v. een beroerte. Deze patiënten worden gereacti veerd, dit betekent zich weer leren handhaven in eigen milieu. 3.Terminale patiënten, aangekomen in de eindfase van het leven, die niet thuis kunnen blijven omdat de ver pleging te moeilijk is of de psychi sche druk voor de omgeving thuis te groot is. 4.Psychisch gestoorde mensen. Het bijeenbrengen van deze vier groepen patiënten in één instituut vormt een grote moeilijkheid en is een enorme opgave voor het behan delend en verplegend personeel. Achttienj arige leerling-verpleegsters worden dag in dag uit met deze ern stige patiënten gekonfronteerd. Er wordt heel veel van hen gevraagd. Een nieuw idee dat uit Engeland kwam, is de dagbehandeling. De mensen worden thuis opgehaald, worden in het verpleeghuis behan deld, krijgen een maaltijd, rusten 's middags en worden later op de dag weer naar huis gebracht. Zo moet er naar meer alternatieve oplossingen gezocht worden, hieronder valt ook hulp van buren en wijkverzorging. Als opname in een verpleeghuis noodzakelijk is, dan geen vesting hiervan maken, maar de familie in schakelen bij eenvoudige behande lingen en veel bezoek toestaan. Tot zover enkele punten uit dit ver slag. Als je hierover nadenkt, dan is het duidelijk dat bijna iedereen vroeger of later, door eigen familie of vrienden, hiermee te maken kan krijgen. Bij dit verslag was een gedichtje ge plaatst van een patient uit een ver- Wie zijn of haar werk in vereniging en werkgroep nóg beter wil doen, ontkomt er niet aan. Vroeg of laat staat het op de agenda van de be-' stuursvergadering: kadervorming. Het is dan ook de moeite waard kennis te nemen van een nieuw ini tiatief van drie vormingscentra in Zeeland. Zij hebben voor dit najaar een heel gevarieerd aanbod van kor te cursussen, waar iedereen op kan inschrijven, samengesteld. Het gaat steeds om een weekend of enkele weekenden in een van de volgende drie centra: Van Eeghenhuis, Het Zilveren Schor, Hedenesse. De kos ten zijn erg laag in verband met een aanmerkelijke subsidie van de pro vincie. Wie precies wil weten hoe en wat, kan de brochure "aanbod kadervor ming 1981" van het Zeeuws Vor- mings beraad aanvragen bij de heer H. van Poelje (Zeeuwse Culturele Raad), Dam 31, Postburg 407, 4330 AK Middelburg. Om een indruk te geven van wat mogelijk is, hier en kele voorbeelden: Van 28-30 aug: vrijwilligers in de hulpverlening 36,— p.p.). pleeghuis. U vindt het hierbij overge nomen. Naast deze verpleeghuizen zijn er ook psychogeriatrische verpleeghui zen, waar de demente ouderen op genomen kunnen worden. Het is verdrietig voor iedereen om een geliefd persoon het huis te zien ver laten om het verdere leven in een vreemde omgeving te gaan door brengen. ook hierover een ontroe rend, heel menselijk gedicht. Het is geen opgewekte zomerbijdra- ge geworden in deze rubriek, maar wel een onderwerp wat het overden ken waard is. Het is ook een deel van het leven. R. Mouthaan-Mantel. Van 18-20 sept: werken met video Van 23-25 okt: diskussie- en verga dertechniek Medio okt.: training kader vrouwen organisaties Van 4-6 sept.: werken met jongeren. Adj. Toen jij ons huis verliet, begon mijn rouw; rouw die zal duren tot je sterft. Nu zit je daar als op een ver en eenzaam eiland Je kijkt me aan als een vreemde je ogen beslagen spiegels je handen plukkend aan niets Ben jij het nog met wie ik dacht en praatte ben jij het met wie ik speelde in mijn liefdestuin Eens lachten en huilden wij sa men om gekke dingen om domme dingen Jij mijn liefde mijn geweten mijn leven, ben jij het nog? dezelfde met je redelijke verstand je goede zorgzame handen ...je herkent me niet eens Dit gezicht dat het jouwe niet meer is, die handen, niet van jou, ze maken mij tot een vreemde. Jouw gelach, als er niets te lachen valt jouw gehuil zonder verdriet Ik voel geen enkele band meer, waar is mijn liefde voor jou? Waar ben jij? Ik vecht ertegen maar ik voel dat ik verlies. God dit wil ik niet en schuld kruipt in mijn hart. An Melchers redaktie: Harri^Wiie De kursus Ekonomische Vorming voor Toekomstige Ondernemers wordt dit jaar bij voldoende deelna me uit Midden- en Noord Zeeland gehouden in Goes. Voor wie: De kursus is vooral be doeld voor jonge boeren die binnen enkele jaren het bedrijf overnemen of nu reeds in maatschap met hun ouders gaan boeren. Enkele jaren praktijkervaring na de schooloplei ding is wel gewenst. Wanneer: De kursus wordt gehou den van begin november tot begin maart gedurende één dag per week, meestal de woensdag. Totaal 18 les- dagen. De kursustijden zijn van 9.00-16.00 uur. Inhoud: In de kursus worden vele zaken rond de bedrijfsovername en De P.J.Z.-Oost-Zeeuws Vlaande ren organiseert samen met het R.A.K. een TREKKERBEHEN- DIGHEIDSWEDSTRIJD Deze wordt gehouden op vrijdag 21 augustus om 19.00 uur bij de fam. K. Dieleman, Lovenpolder- straat 16 in Hoek. Hierna is er een dropping. Deze begint om 22.00 uur en iedereen kan er aan meedoen, ook als je niet aan de trekkerbehendig heids wedstrijd meedeed. Na afloop van de dropping wor den de prijzen uitgereikt bij de fam. Dieleman. Hou deze avond vrij en doe mee! het zelfstandig boer zijn behandeld. Te denken valt aan: financiële resul taten aan de hand van bedrijfseco nomische en fiscale boekhouding en bedrijfsbezoeken, financiering, juri dische en sociale aspecten van de bedrijfsovername (o.a. maatschap, pacht of eigendom grond, erfrecht), verzekeringen, gezinsfinanciën, dienstenverlenende instellingen. Te vens wordt de mogelijkheid geboden individueel aandacht te besteden aan de bedrijfsovername of een voorbe reiding hierop. De bedrijfsovername is een belangrijke stap waar vele be langrijke beslissingen genomen wor den. Bereid je er goed op voor, volg de E.V.T.O. Kosten: De kosten bedragen 130,— Hierbij komen nog even tuele reis- en verblijfskosten. Opgave: Zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 20 september bij: - sekretariaat van Z.AJ.K. p/a A. Phermambucq, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes (01100-21010) of Oud Ovezandseweg 2A, 4441 TG Ovezande (01194-248) - R.M.A.S., Ravelijn de Groene Jager 8, 4461 DJ Goes. tel. 01100-27203 of bij - ir. H.M. van der Weele, Goese-| straatweg 32, 4431 CS 's-| Gravenpolder. Tel. 01103-1864 (overdag R.M.A.S. te Goes). an huis en van school uit hebben de meesten een behoorlijke dosis belangstelling meegekregen voor praktische zaken: technische en eko nomische vakbekwaamheden. Een goede en begrijpelijke zaak. In het programma van kursus- en vervol gonderwijs is dan ook een ruim aan bod in deze sektor. Ook de grote be langstelling voor teelttechnieken van verschillende produkten heeft de 8 aug. Redaktievergadering P.J. Ga zet. 22 aug. P.J.Z.-afdeling Zevenbergen: barbecue bij Niek en Nella Lucas op Groenendijk 37 in Lage Zwaluwe. 25 aug. Hoofdbestuursvergadering P.J.Z. in de Blauwe Hand te Bergen op Zoom 30 aug. Reünie 3 CJ.O.-Amerika- reis. laatste jaren heel wat nieuwe initia tieven te zien gegeven. Maar... hierin schuilt het gevaar van een bepaalde eenzijdigheid, het gevaar van de oogkleppen. Gelukkig wordt in bre de kring beseft dat ook maatschap pelijke vorming een onontbeerlijk aspekt in de persoonsvorming van de (toekomstige) agrariër is. Waar gaat het hierbij om? Beseft moet worden dat de landbouwsektor onderdeel uitmaakt van de hele samenleving, dat de landbouw daar midden in staat. Tussen de landbouw en andere delen van de samenleving bestaan relaties (b.v. die van de boer als pro ducent en de konsument, die van de boer en de milieubeschermer) die dikwijls spanningen en diskussies oproepen. De oplossingen die voor de opdoemende problemen worden aangedragen hebben gevolgen voor de wijze waarop de boer zijn bedrijf voert. We kunnen niet om de maatschappe lijke ontwikkelingen heen. In de maatschappelijke vorming proberen wij ons daarop te oriënte ren en onze positie te bepalen. Het vormt mede een leidraad voor be leidsmatige beslissingen op EEG-ni veau, maar ook voor onze bedrijfs matige beslissingen nu en in de toe komst. Het kan ook aanleiding zijn om tot het opkomen en verdedigen van onze belangen te komen. Zo zie je maar; tussen de doelstellingen vorming en belangenbehartiging ligt een nauwe relatie. Hoe het agrarisch jongerenwerk ko mend seizoen inhoud gaat geven aan de vorming wordt in het ZAJK-boek- je, dat in de loop van de maand ver schijnt uit de doeken gedaan. Er staat trouwens veel meer in. Mocht je bin nenkort het ZAJK-boekje in handen krijgen, laat het dan niet ongelezen liggen. In de laatst verschenen P.J. Gazet van juni j.l. werd een P.J.Z.-vakan- tiefotowedstrijd aangekondigd. De inzendingstermijn van deze foto wedstrijd loopt nog tot 10 september a.s.. Stuur je leukste, gekste, mooiste vakantiefoto op naar de redaktie van de P.J. Gazet, Grote Markt 2, Goes. Onder de beste inzenders(sters) wordt een originele tinnen camera verloot. De bekroonde foto('s) worden in de P.J. Gazet geplaatst. Net terug van vakantie? Dan heb je het bericht over de 3-C.J.O. toneel- krusus in het P.J.Z. geluid van vorige week gemist. Heb je belangstelling voor een kur sus toneelspelen geef je dan z.sp.m. op. Deze kursus begint nl. al op maandag 7 september aanstaande. De regiekursus start eind oktober. Voor beide kursussen kan men zich opgeven bij het P.J.Z. sekretariaat tel. 01100-21010 tst. 25. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17