y T 4 Jaarverslag Proefstation voor de fruitteelt Fruitteeltvaria D e Gloster valt steeds meer op door hoge produktie. Op een lande lijk proefveld werd door dit ras in het vijfde groeijaar de Jonagold in pro- duktiviteit voorbij gestreefd. In het zesde groeijaar werd de voorsprong vergroot. Over 4 proeftuinen gemid deld produceerde de Gloster in de jaren 1976-1980 14 kg meer per boom dan Jonagold en 20 kg per boom meer dan Golden Delicious. De James Grieve kwam zelfs maar aan de helft van de Gloster kilo's! Jammer dat klokhuisschimmel bij Gloster zoveel voorkomt. Bespuitin gen metTopsin en Benlate, toegepast tijdens het afbloeien gaf weinig of geen verbetering. I n een hoofdstuk over onderstam- De kleur bij Jonagold. I n de hoofdstukken over het ge- bruikswaardeonderzoek grootfruit (P.B. Goddrie) en teeltonderzoek groot fruit (dr. ir.S.J. Wertheim) Andere nieuwe rassen. Virusvrije kwee C Verkoop fruit op stam Prijzen nieuwe oogst Rijpe Precoce Uw belangstelling waard. H et zojuist verschenen Jaarverslag 1980 van het Proefstation voor de fruitteelt te Wilhelminadorp bevat gewoontegetrouw veel nieuws. Di recteur R.K. Elema zou echter graag naar meer nieuws willen brengen, want in zijn inleiding merkt hij op dat de spanning tussen de beschik bare middelen enerzijds en de onderzoekcapaciteit die nodig is om urgente fruitproblemen op te lossen, steeds groter wordt. Het is dus bezuinigen, waardoor zelfs bij de uitbreiding van een barak met tweede hands meubelen genoegen moest worden genomen. D aarnaast kon de heer Elema ook een gunstiger- geluid laten horen. Goede resultaten met nieuwe appel rassen en met moderne intensieve beplantingen hebben geleid tot meer plantplannen. De relatief goede prijzen voor goed fruit en de nieuwe rentesubsidieregeling hebben deze tendens nog versterkt. De stemming onder de fruittelers was aan het eind van het jaar heel wat optimistischer dan aan het begin. De vruchtverruwing bij Karmijn kan door hespuitingen met gibberillinen verminderd worden. wordt o.a. veel aandacht hesteed aan nieuwe rassen. Speciaal ook over het nieuwe topras Jonagold worden veel bijzonderheden vermeld. Het is be kend dat de Jonagold zeer veel goede eigenschappen heeft. Vroege pro- duktie. hoge produktie, grote vruch ten die -voorzover ze voldoende gekleurd zijn - uitstekend smaken. En om die kleur gaat het. We lezen daarover het volgende: Jonagold gaf dit jaar weer eens grote problemen met het op kleur komen van de vruchten van de inmiddels tienjarige proefbomen. Zelfs vruch ten die voortdurend en volledig in het licht hingen vertoonden nauwelijks enige blos. Wel viel op dat de kleur van de vruchten aan wat sterker groeiende bomen aanzienlijk beter was dan van vruchten van enkele no gal zwakgroeiende bomen. Mogelijk is voor een goede kleur een hoge blad/ vrucht-verhouding noodzakelijk. Wegnemen van lich- tonderscheppende scheuten, onge veer veertien dagen vóór de pluk. gaf nauwelijks of geen toename van de blos te zien. Ook het zeer lang laten hangen van de vruchten had vrijwel geen toename in de hoeveelheid blos tol gevolg. De bomen die in 1979 opvielen vanwege hun vroege en goede vruchtkleur vertoonden dit verschijnsel niet in 1980. De pro- duktiviteit van dif ras blijft ook bij oudere bomen goed. Bij het ouder worden van de bomen nemen de kleurproblemen toe. Als we het goed begrijpen zou dan door extra zwaar dunnen en/of toepassing van een groeiprikkclende sterke wintersnoei wellicht verbetering van de kleur kunnen worden bereikt. Op die ma nieren stikstof?) is er per vrucht relatief veel blad aanwezig. Elders lezen we dat bij snoeiproeven de korte snoei een gemiddeld betere vruchtkleur opleverde dan een sterke vervangsnoei en weinig inknippen. Een korte snoei is groeiprikkelend. dus het lijkt in de lijn van het voor gaande te liggen. Overigens was de kg-opbrengst bij korte snoei ook duidelijk lager, dus daardoor was er ook veel blad per vrucht. Ook door ringen van de bast van de stam en bedekken van de grond met licht reflecterend wit plastic werd getracht de kleur te bevorderen bij Jonagold. Het effect was niet groot. Evenals .Jonagold heeft ook Elstar problemen bij het op kleur komen van de vruchten. In tegenstelling tot Jonagold heeft bij dit ras echter het ongeveer veertien dagen vóór de pluk wegnemen van lichtonder- scheppende scheuten een zeer goed effect op de mate van roodkleuring van de vruchten. Vruchten die echter volledig binnenin de bomen hangen blijven volkomen geel. De producti viteit van de te Wilhelminadorp nu negenjarige bomen blijft uitstekend; wel moet steeds voldoende worden gedund om zoveel mogelijk vruchten van voldoende grootte te kunnen oogsten. De produktiviteit van Summerred blijft goed. Gebleken is dat verlating van het pluktijdstip de vruchten meer en intensiever doet kleuren, terwijl de onaantrekkelijke grauw- groene kleur van de achterzijden van de vruchten omslaat naar het meer aantrekkelijke geel. Op 25 augustus echter lag reeds 22% van de totale 'vruchtdracht onder de bomen; het waren vrijwel uitsluitend de qua kleur meest aantrekkelijke en mooi ste vruchten. Het lijkt waarschijnlijk dat toepassingen van een late-val- middel nodig zijn om bij Summerred een hoog percentage goedgekleurde vruchten te kunnen oogsten. Overi gens liet de kwaliteit van Summerred nogal te wensen over vanwege het hoge percentage vruchten met scheuren in de steelholte. In het nummer van vorige week was te lezen dat inde IJsselmeer- polders bij verkoop op 't hout 1,— tot 1,25 per kg zou zijn betaald. We lazen dat in de IJs- selmeerpolders editie van de Landbode in de gewoonlijk be trouwbare tuinbouwrubriek. Te vens stond daarin dat voor Gol den apart 70 ct wordt betaald. Misschien dat de jongste beplan tingen met relatief veel Jonagold, Elstar. Karmijn enz. voor ge noemde hoge prijs zijn verkocht, maar volgens nadere informatie liggen de prijzen voor het "doorsneebedrijfmeer tussen de 80 en 90 ct. Ook in Zeeland schijnen op dat niveau zaken te zijn gedaan. Opvallend is dat pe ren toch weer extra gewild zijn. De handel betaalt als regel een hogere prijs als er een flink per centage peren in het pakket zit. Uiteraard kijkt men daarbij vöoral erg vriendelijk naar de Conference. De prijzen van het fruit nieuwe oogst liggen lager dan vorig jaar. Toen was de markt echter schoon en leeg. Nu is er nogal wat aan bod oude oogst. Wie een kijkje neemt bij de groente- en fruit- kramen op de markt ziet vooral nog veel Granny Smith aangebo den. We zagen in een paar kra men stuntverkoop met deze ap pel: "Vul zelf een tas met Granny Smith voor 5 gulden". Waar schijnlijk wijst dat er op dat het ras aan zijn eind is en tegen elke prijs weg moet. Dan blijft er nog konkurrentie van perziken, die op flinke schaal worden aangeboden en bij warm weer goed worden verkocht, terwijl tevens de eerste buitenlandse druiven uitnodi gend liggen te lonken. Maar dat is normaal vqor de tijd van het jaar. Wel wordt je er door aan herin nerd dat er bij een naar verhou ding kleine oogst van appels en peren nogal mogelijkheden voor de konsument zijn om ander fruit te kopen. Veel pererassen geven dit jaar slechts een matige produktie. De Precoce de Trevoux leek daarop een uitzondering te vormen. Overal zaten de bomen van dit ras vol vruchten. Er was echter veel kaf onder het koren. Ofwel er waren veel slan ke. pitloze peertjes tussen de nor male vruchten. Daardoor viel de opbrengst bij de pluk toch dik wijls tegen. Dit te meer omdat vooral die magere peertjes bij het warme weer al vroeg aan de boom rijp werden. Trouwens ook dikkere peren werden voor een deel voortijdig rijp. Het leek wel of ze een zonnesteek hadden op gelopen. Het warme weer bracht niet al leen nadeel. Vooral de appels zijn de laatste paar weken enorm ge groeid. De jodium-test hield de James Grieve tot nu toe van de markt. Als 't alleen een kwestie van 70 mm maat was zou er an ders al in de eerste week van au gustus aanvoer zijn geweest. D. du Cornice onderstam boomvol. (m3) kg/m3 A 1.1 24 C-Eng. 1.1 43 C-Ned. 11 39 Conference A 1.5 43 C-Eng 1.3 61 C-Ned. 1.1 62 men- en tussenstammenonderzoek (dr.ir.H.J. van Oosten) treffen we de volgende interessante gegevens aan: In verschillende proeven worden twee A en twee C beoordeeld op groei en produktie van de daarop veredelde rassen. De groei van de bomen is op beide onderstammen aanvankelijk vrijwel gelijk, maar de bomen op kwee C zijn vroeger vruchtbaar. Dat remt de groei zodat uiteindelijk de bomen kleiner blij ven. In één proef worden twee herkom sten van kwee C vergeleken, een En gelse en een Nederlandse. De En gelse herkomst geeft wat groter bo men; de produktie verschilt niet of zeer weinig. Enkele gegevens over groei en opbrengst volgen hieronder. werkzaam was tegen verruwing en dat er geen smaakafwijkingen ontstonden; - Bij de gebruikswaardeonderzoek frambozen viel in de rassenproef Malling Delight opnieuw op als meest produktieve ras (±240 kg/100 m2). Vraag blijft echter of de vruchten van dit ras niet te teer en te licht van kleur zijn. Schö- nemann voldeed opnieuw het beste van de laat rijpende rassen (166 kg/100 m2); - De Tsjechische rassen Blanka en Primus lijken binnen het ge bruikswaardeonderzoek witte bes veelbelovend, ze hebben mooie gevulde trossen en grote bessen. Dit was een kleine bloemlezing uit de Op kweek C zijn de vruchten minder groot dan op twee A. Waarschijnlijk is dat door de zwaardere vrucht dracht. T enslotte nog enkele andere pun ten die aandacht verdienen: - Uit proeven met verschillende gibberellinen bij de rassen Kar mijn de Sonnaville en Golden Delicious bleek dat GA4 het best vele gegevens uit het Jaarverslag waaruit blijkt dat dit uw belangstel ling waard is, want op het proefsta tion wordt erg veel (meerjarig) on derzoek gedaan om tot voor de praktijk leerzame conclusies te ko men. Meer daarover in het 96 bladzijden tellende jaarverslag dat verkrijgbaar is door storting van 7,50 op pos trekening 49 50 17 van het Proefsta tion voor de Fruitteelt te Wilhelmi nadorp (N.B.: Begunstigers van het Proefstation ontvangen dit verslag uiteraard gratis). 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 16