Een Golden bedrijf werd Jonagold bedrijf H et bedrijf bleef groeien, maar de Golden Delicious daalde in popula riteit. Wel vrij langzaam, maar niet temin geleidelijk. Veulemans zag dat ook en zocht naar andere rassen. Behalve wat Tijdeman en Winston zocht hij het vooral in Rode Gou- dreinette (Bieling). En tevens in pe ren, met name in Conference. Noodgedwongen bleef de Golden echter het hoofdras. Het bedrijf van Veulemans ligt vlak bij de "proef tuin" van de heer De Coster te Glabbeek. Daar werd al vroeg de aandacht gevraagd voor nieuwe ras sen. De heer De Coster zag aanvan kelijk nogal wat in de Mutsu, een appel die enigszins op een grove Golden lijkt en natuurlijk ook al vlug in Jonagold, aangevuld met o.a. Ida- red en Gloster. N og even ter herinnering: 30 jaar geleden werd begonnen met 1.20 h. Nu is het bedrijf 18 ha. groot. Slechts D e komende jaren zal de moder- R uini 30 jaar geleden nam Kamiel Veulemans in het Belgisch plaatsje Kapellen zijn aanloop als fruitteler. Hij werkte toen op een houtfabriek, niaar had de beschikking over 1.20 ha. grond, waar hij fruitteelt op ging bedrijven. In die tijd kon men voor "laagstambeplantingen" subsidie krijgen van de overheid, mits men zich aan de gestelde richtlijnen hield. Kamiel hield zich echter niet aan die richtlijnen. Hij ging Golden Delicious planten op 3 x VA meter en dat gold in die tijd als veel te nauw. D e Golden Delicious was zo'n 25 jaar geleden een dure appel. De ge noemde 50 ton per ha. bestond niet alleen uit vruchten boven de 70 mm. Maar in 't voorjaar werd voor 65 soms ook nog een gulden per kilo betaald. Veulemans had dus een goudmijn aangeboord. Na 5 jaar kreeg hij mogelijkheden om grond te pachten en verder uit te breiden. De baan bij de houtfabriek werd opge zegd en Kamiel werd full-time fruit teler. Bij de uitbreiding werd weer de nadruk gelegd op nauw geplante Golden Delicious. Er was toen nu eenmaal geen betere. Op zoek naar betere rassen Over een paar jaar geen Golden meer Het sortiment Zoon Herman kwam in 't bedrijf Kritiek werd bewondering De Golden als goudmijn Kamiel Veulemans bij Jonagold die 5 jaar geleden op Golden werd geënt. Dit jaar wordt 25 kg per boom ver wacht bij 2000 bomen per ha. Dit vrij ruim geplante perceel Confe rence werd een paar jaar geleden overgenomen van een buurman. nisering doorgaan met een verdere verschuiving naar Jonagold. Verder wordt o.a. gedacht aan Gloster en Suntan. De laatste is een nieuwe Cox's kruising. Opvallend is dat - evenals elders in België - voor Kar mijn en Elstar totaal geen animo is. Vernieuwen is een erg dure zaak. Men mist enkele jaren opbrengst en moet hoge kosten maken voor boompjes en palen. "Het is alleen mogelijk door de hoge prijs van de Jonagold", zegt Veulemans. Van de 5.'/2 ha. die hij van dit ras heeft is nog maar een beperkte oppervlakte in volle produktie, maar dat levert toch al een forse bijdrage op voor de be- drijfsfinanciering. Jonge Jonagold die b.v. 8 ton per ha. produceert brengt netto meer op dan oude Gol den met 40 ton per ha. Om de kosten te drukken worden de jonge bomen zelf gekweekt. Dat kan allemaal doordat sinds 3 jaar zoon Herman in het bedrijf meewerkt. Herman is nu 25 jaar, getrouwd en heeft een zeer groot oud huis naast dat van vader en moeder Veulemans gekocht dat hij in zijn vrije tijd zelf restaureert in een zeer aparte stijl. Herman heeft eerst gestudeerd te Leuven voor algemene ontwikkeling en volgde daarna de Tuinbouw school te Vilvoorde om vooral theo retische vakkennis te verkrijgen. Al les bij elkaar dus een gedegen oplei ding. Met de praktijk heeft hij geen moeite, want hij gaat helemaal op in 't bedrijf. Behalve de boomopstand wordt dus ook de leiding (gedeeltelijk) ver jongd. Papa Kamiel heeft hierdoor meer tijd gekregen voor de organi saties en kommissies waarin hij een belangrijke rol speelt, want in tegen stelling met 30 jaar geleden wordt nu aan zijn kennis en inzicht zeer hoge waarde toegekend! Een bestaand fruitbedrijf tijdig ver nieuwen is een zware opgave. Het lijkt er op dat Kamiel Veulemans er in is geslaagd. Een Golden bedrijf werd een Jonagold bedrijf en dat lijkt een prima basis voor de nabije toe komst. Zoon Herman is sinds 3 jaar in het bedrijf opgenomen. werd in 10-15 jaar tijd een bedrijf opgebouwd dat gezien mocht wor den. Dat alles dank zij de Golden. Alle genoemde rassen kregen de volle belangstelling van Veulemans. Acht jaar geleden had hij al bij een boomkweker een optie voor flinke aantallen Jonagold en Mutsu. Uit eindelijk deed hij toen de verkeerde keuze; hij plantte een hectare Mutsu en liet de'Jonagold schieten. Niet onbegrijpelijk omdat de Jonagold nog zeer weinig bekend was en daardoor door de handel nog laag gewaardeerd. Enkele jaren geleden werd het echter duidelijk dat de Jonagold de nieuwe appel voor de nabije toe komst zou worden. En daar werd onmiddelijk op ingehaakt. Er werd nieuwe grond bijgepacht en gekocht, er werd gerooid en herplant en er werden jonge bomen omgeënt. En de hierdoor ontstane mogelijkheden werden benut voor het verkrijgen van een flinke hoeveelheid Jonagold. Het is nu al het hoofdras. Thans is er nog ruim 2 ha. Golden Delicious over. Die zal over een paar jaar ook verdwenen zijn, want voor Veulemans staat het vast: de Jona gold is aanmerkelijk beter en zal dat blijven, ook in prijs. 4 ha is eigendom, de rest is "veilige" langjarige pachtgrond. Het sortiment is als volgt: 5 V2 ha. Jonagold (met bestuivers Idared en Gloster) 3 V2 ha. Rode Goudreinette 2 ha. Conference 2 ha. Beurré Durondeau 2 ha. Golden Delicious 1 ha. Red Delicious 1 ha. Mutsu V2 ha. Tijdeman V2 ha. Winston De Beurré Durondeau en een deel van de Goudreinette en Conference werden enkele jaren geleden overge nomen van een buurman, die zijn bedrijf beëindigde. De Red Delicious is een misgreep. Slechte groei en lage opbrengst. Het had Gloster moeten zijn, dat is gro tendeels dezelfde appel, maar veel produktiever en ook anderszins be ter. De Red Delicious is notabene geplant op het perceel waar 30 jaar geleden de historische aanplant met Golden Delicious plaatsvond. Dit oudste perceel Golden werd 5 jaar geleden gerooid. Ook de Winston voldoet niet. Mutsu komt dank zij de vruchtgrootte wat beter voor de dag, maar is toch geen hoogvlieger. Rijkstuinbouw consulent Coomans zag er niets van terecht komen en adviseerde dus geen subsidie toe te kennen. En zo werd de "onervaren" Kamiel fruitteler op een voor hem typerende manier. Hij luistert na melijk graag naar mensen die hem raad willen geven en probeert met alles zo goed mogelijk op de hoogte te zijn, maar tenslotte neemt hij zelfstandig een besluit. u is een plantafstand van 3x1 'A meter niets bijzonders. Toen wel. Alle deskundigen waren het er over eens dat het veel te dicht zou worden. Dus was er al na een paar jaar veel belangstelling van bezoekers die wilden zien hoe vlug het een oer woud zou worden. Maar het liep niet fout. Kamiel maakte met palen en draden vrij smalle hagen, hield de bomen klein en plukte enorme hoeveelheden fruit. Terwijl men elders 30 ton per ha. al veel vond, kwam Kamiel re gelmatig aan 45-50 ton per ha. En nu kwamen de bezoekers niet meer om de "foutieve" beplanting te zien, maar kwamen ze vol bewondering voor het hypermoderne plantsys- teem. Ook in Nederland werd de in tensieve aanplant van Kamiel Veu lemans een begrip. Zeer velen, ook uit Zeeland, gingen kijken, hoewel voorlopig slechts enkelen hem durf den navolgen. Het woonhuis van de heer Veulemans in de Dorpsstraat van Kapellen Herman is hier bezig boompalen in de grond te spuiten. Afgelopen winter kwam men hiervoor tijd te kort. Het bleef een winstgevende zaak. Er werd geïnvesteerd in koelruimte, machines en alles wat bij een modern bedrijf behoort. Met niets begonnen 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 15