Z.L.M. Excursie Zwitserland EA rustige zondag Landbouwdag Naar Luzern Vertier op een regendag. Vrijdagmorgen 5 uur. De heenreis Logies in Meiringen Terug naar huis. De Kapcllebrücke is een toeristische trekpleister Vervolgens ons laatste doel van deze dag, de kabelbaan. Eerst steil naar boven met een treintje en eenmaal boven zijnde weer met de eigen on derdanen nog hoger op. Maar hoe hoger we kwamen, hoe kleiner werd de groep; enfin U begrijpt het wel. Zondagmorgen, we zijn inmiddels aan onze derde dag begonnen, is vrij rustig met mcgelijkheid voor kerk bezoek. Velen maken een wandeling door de omgeving. Een groepje probeert op eigen benen een berg van de zoveelste categorie te beklimmen maar slaagt er, met de haven in zicht desondanks niet in het beoogde doel te bereiken. Men keert rechtsom en daalt af naar beneden en nu moet zo nu en dan de voetrem gebruikt worden om zonder schaaf wonden beneden te komen. Na de lunch starten we om 2 uur naar de Aareschlucht, waarna een wan deling van zo'n 1500 m nodig is om de andere zijde te bereiken. Al wan delende beseft men wat een natuur kracht nodig was om die spleet in die rotsen te doen ontstaan. Men voelt zich als menselijk individu heel klein bij het aanschouwen van zoveel na tuurgeweld. Al vroeg in de morgen maakten we kennis de de heer Alf Smid die de ze dag onze begeleider zal zijn. Langs een kronkelend bergweggetje bereikten we een bergboerderij waar we werden opgewacht door de eige naar. Een sympathieke Zwitser met wie we een'goed gesprek hebben ge had, in die zin dat hij alle gestelde vragen zo mogelijk heeft beant woord. Wat ons opviel was de be trekkelijk kleine hoeveelheid stikstof die men aanwendt in Zwitserland. Een bedrijf met een 20 tal melkkoei en is typisch voor de streek. Als ras heeft men het z.g. vlekvee en dit geeft volgens onze zegsman zo'n 5000 kg melk, die wordt afgezet voor een prijs van 0,70. 's Zomers gaat het vee naar boven en tijdens voor- en naseizoen blijven de dieren wat lager of helemaal in het dal. Het geheel maakte een verzorgde indruk. Na de lunch werd nog een andere boerderij bezocht waarbij de boerin haar huis openstelde voor het gehele gezelschap waarvan dan ook gretig gebruik werd gemaakt. De hooiwinning vindt voor het me Dinsdag 16 juni verschijnt de gehele groep weer monter aan de ontbijtta fel. Ditmaal gaan we op bezoek naar de Gletscher Garten in Luzern. De Kapellebrücke over de rivier de Reux blijft steeds een toeristische trekpleister, evenals de boottocht die we na de middag op het Vierwoud- stedenmeer mochten maken. Dat de Zwitsers, naast horlogemakers ook nog andere handwerkslieden heb ben. bleek de andere dag toen we in Brieuz een atelier van houtsnijwerk bezochten. Vele mooie dingen wer den ons getoond, maar een bezoek aan het openluchtmuseum Ballen- berg is zeer de moeite waard. Oude landbouwmethodes kan men daar bewonderen en sommige daarvan vertonen wel enige gelijkenis met ons grijs verleden. Bovendien kan men kennis nemen van de vroegere wooncuituur ten plattelande. Na de lunch werd de steven gericht op de Sustenpas, dus klimmen tot men op zeker moment niet verder kan vanwege het feit dat hogerop de sneeuw onze weg versperde. Dan te rugkeren op onze schreden om tijdig in Meiringen te arriveren voor het diner. De donderdag was regenachtig. We bezochten een kristalmuseum, waar veel mooie en leuke dingen en ook wel dure te koop waren. Daarbij Ergens in Zeeuws Vlaanderen loopt de wekker af. Wat slaperig komen we overeind want het is niet onze ge woonte zo vroeg in de morgen het bed te verlaten. Het is deze keer wel nodig want vandaag begint de tien daagse Z.L.M. reis naar Zwitserland. De deelnemers uit West-Zeeuws Vlaanderen moeten de boot van 6.25 uur te Breskens nemen om tijdig in Vlissingen te zijn. Daar begint ei genlijk de reis waarna we met jde Walcherse deelnemers naar Goes rijden, alwaar een groot aantal me dereizigers opstapt. Na nog enkele Oost-Zeeuws Vlamingen in Krui- ningen te hebben opgehaald, worden de laatsten van ons gezelschap bij het "Pannenhuis" te Hogerheide opge nomen. Met de reisleider de heer Hoiting is de groep voltallig. Op het Vierwoudstedenmeer werd een boottocht gemaakt. bruiken. Van het vlakke land via heuvelachtig terrein waren we aan geland in min of meer bergachtig gebied waaraan Zwitserland zo rijk is. Ons einddoel was Meiringen waar we een week zullen verblijven in "Hotel du Sauvage". Mooi gelegen in het centrum van deze plaats met tamelijk veel toerisme. Vermoedelijk wel niet het minst om zijn ligging in een lieflijk dal tussen omliggende bergen die op ons als vlakkelanders altijd een majestueuze indruk achterlaten. We zullen er de eerst volgende dagen volop van kunnen genieten. Al spoedig passeren we de lands grens en via Antwerpen gaan we door de Belgische Kempen richting Duitsland om in "Bad Honnef" de lunch te gebruiken. Het blijkt al spoedig dat velen van ons gezelschap oude kennissen zijn en dus her nieuwde kennismaking spontaan zijn beslag kreeg. Langs de autobaan naar ons eerste nachtlogies in Baden Baden. Een tocht langs zo'n autobaan is altijd enigzins eentonig temeer omdat dit stuk Duitsland, qua landbouw en veeteelt weinig interessants te bieden heeft voor onze Zeeuwse boeren. Baden-Baden daarentegen is een mooie stad met veel toerisme en dat maakte de eerste dag goed. Ook het weer werkte die dag ten volle mede. De volgende morgen was iedereen op tijd voor het ontbijt en aan tafel Steil naar boven met een treintje en te voet naar beneden. werd onderling druk geïnformeerd hoe men de nacht had doorgebracht. Slapende of gedeeltelijk slapend met één of andere nare droom; maar vermoedelijk heeft iedereen maar gezegd wat hij of zij het liefst kwijt wilde. Weer in de bus op weg naar ons einddoel in Zwitserland. Na een ge bruikelijke koffiestop ergens in de buurt van de Duits-Zwitserse grens rijden we Zwitserland binnen, via Bazel om in Liestal de lunch te ge rendeel plaats met de opraapwagen waarna de hooiblazer het materiaal in de tas brengt. In deze omgeving is dan ook alles ingesteld op veehou derij. De dag werd besloten met een kort verblijf in Interlaken. Zwitserse koeien in een prachtig berglandschap. konden we ons evenwel niet aan de indruk onttrekken dat maar weinig artikelen verwisselden van eigenaar. Nog steeds regen. Wat nu, zei de reisleider. Eerst maar eten en dan kegelen? Een sport waarin iemand van ons, nl. de heer de Vrieze, goed in bedreven bleek te zijn Aldus be sloten. Voor velen een onbekend ge beuren, maar iedereen heeft zich ondanks het slechte weer kostelijk geamuseerd. Onze laatste dag brak vrijdag aan en deze dag is benut om met een berg trein naar de Grimselpas te gaan. Alweer een belevenis op zich. Met de "Jungfrau" voor ons die tot een hoogte van 4158 m reikt en waarvan de top meestal in de nevelen is ge huld. Nu gingen we voor de laatste maal naar ons hotel om des anderen daags de terugreis te aanvaarden. Via Basel reden we Frankrijk binnen om in Nancy te overnachten. Hier wachtte ons nog een verrassing. Tijdens het diner gaf mevrouw Dieleman uit Sluiskil een verslag van de reis op rijm. Een applaus van de groep was haar beloning en zo zie je maar dat in een Zeeuwse boerin talenten kunnen schuilen. Ook de reisleider riep de afgelopen dagen nog eens in herin nering. Vanaf het Stanislasplein in Nancy vertrokken we de volgende morgen via Luxemburg en België naar onze eigen honk waar een ieder tijdig aankwam. Al met al een geslaagde reis. Een tevreden deelnemer.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11