*iS i DE DUURZAAMHEID VAN VASTEPLANTEN i T m I n vergelijking met hun houtige fa milieleden zijn de zachte kruidachti ge vasteplanten kwetsbaarder. Voor- D e levensduur van vasteplanten wordt door veel factoren bepaald, maar het komt er eigenlijk simpel weg op neer dat naarmate de groei plaats in de tuin meer overeenkomt met de natuurlijke groeiplaatsom standigheden de levenskansen het grootst zijn en de levensduur het langst. Naarmate een plant zich beter thuis voelt zal hij beter gedijen en rijker bloeien en zal hij zich niet laten verdringen door agressieve indrin gers (onkruid) of huurlieden. N iettemin zijn er toch nog al wat hiaten in de kennis omtrent het vas- teplantenleven en daarom is het ver heugend dat de bekende vasteplan- I n de Sichtungsgarten Weihenstep han worden vasteplanten onder ver schillende omstandigheden c.tp toe passingen bekeken. Zo onderschei den we vasteplanten voor beplanting onder bomen en struiken, vasteplan ten aan of in de rand van struikbe plantingen en vasteplanten voor borders, vakbeplanting, solitairen en rotsplanten. Uit het artikel nemen we hier de soorten over die gedurende zo'n 20-25 jaar zonder problemen floreerden in de toepassingen on derbeplanting, struikrandbeplanting en border- of vakbeplanting. H ieronder een aantal planten die aan en in de rand van struikbeplan tingen hun rol goed speelden. Vor men samen met de struiken en hun onderbeplanting een natuurlijk ge heel. Want in de natuur gaan met name in de houtranden struiken en kruidachtigen altijd samen. D e hierna volgende soorten heb ben zich in hun hoedanigheid als duurzame borderplant bewezen. Voor een aantal hiervan geldt, zeker voor de snijbloem gevende, dat op nemen en scheuren om de paar jaar een rijkere bloei geeft. AA C.J. Nouse Beveland B.V. Kwetsbaar Groeiplaats omstandigheden belangrijk Weihenstephan Verschillende toepassingen Onderbeplanting Aan en in de rand van struik- of heester beplantingen Border- en vakbeplanting V asteplanten, u weet wel, de kruidachtige planten die in het voorjaar uit de grond komen en in één seizoen groeien en bloeien, daarna bovengronds afsterven en laag bij de grond overwinteren, vormen een onmisbaar deel van het plantenbestand in onze tuinen. Het zijn in veel gevallen sterk sfeer bepalende elementen, kleurige plekken en boeiende randversieringen. Samen met de heesters vormen ze aangename, na tuurlijk aandoende combinaties en als bodembedekkers stofferen ze gul groen de grauwe aarde tussen en voor de grotere opgaande planten. HELIOPSIS SCABRA 0 PAEONIA SHIRLEY TEMPLE al na kwakkelwinters zijn sommige soorten plotseling verdwenen maar ook in andere gevallen blijkt dat de levensduur van sommige soorten beperkt is. Soms komt dat door een verkeerde plantekeus maar ander zijds is het evident dat sommige soorten gewoon niet oud worden terwijl andere soorten het eeuwige leven schijnen te hebben. Een probleem is dat we in een tuin altijd veel willen. Alle mooie planten die we kennen of in platenboeken gezien hebben zouden we wel willen planten. Van de natuurlijke groei plaatsomstandigheden van die plan ten hebben we dan vaak geen notie of we vinden de plant zo mooi of hij past zo goed in het beoogde kleur- en vormenspel dat we er gemakshalve maar aan voorbij gaan. Met het kennen van de natuurlijke groei plaatsomstandigheden is het toch al geen eenvoudige zaak. Veel planten komen uit verre streken waarmee een goed vergelijk nauwelijks moge lijk is, al is in grote lijnen wel bekend of ze van zon, schaduw, vocht, droogte, kalk e.d. houden. We zijn vooral aangewezen op de ervaringen die in eigen omgeving met planten zijn opgedaan. Ervarin gen die overigens ook in een aantal goede tuinboeken wel te vinden zijn. tendeskundige Prof. Richard Hansen zijn ervaringen met vasteplanten in de Sichtungsgarten Weihenstephan gepubliceerd heeft. In een recente publikatie in het vakblad Deutsche Baumschule beschrijft hij zijn obser vaties van vasteplanten gedurende zo'n 25 jaren. Het is daarom zo'n in teressante publikatie omdat het de resultaten geeft van meer dan 25 jaar plantenobservatie op vochtige klei grond. Vasteplanten waarvan in die 25 jaar bleek welke soorten zich zonder veel zorg en onderhoud pro bleemloos wisten te handhaven. De volgende soorten zijn in groe pen onder bomen en struiken toege past en wisten zich goed te handha ven, lieten geen indringers toe en vormden dikwijls een dichte bodem bedekking: Mansoor, Asarum europeum, dichte donkergroene bodembedekking. Astilbe soorten, tuinspirea in vele tinten wit-lila-rose-rood. Smeerwortel, Symphytum grandi- florum, dichte bodembedekking. Maagdepalm, Vinca minor, dichte donkergroene bodembedekking. Waldsteinia geoides, dichte bodem bedekking, gele bloemen. Geitebaard, Aruncus sylvester, forse witbloeiende vasteplant. ASTILBE WHITE GLORY Lieve vrouwe bedstroo, Asperula odorata, kruiper met mooi blad en witte bloemen. Elfenbloem, Epimedium soorten, mooi bebladerde bodembedekker. Leverbloempjes, Hepatica angulosa, dichte tapijten. Funkia, Hosta soorten, fors bebla derde planten, veel mooie soorten. Struisvaren, Matteuccia struthiopte- ris, woekerende varen. Salomonszegel, Polygonatum ma- crantha, elegante groeiwijze. Gele dovenetel, Lamium galeobde- lon, met kruipende stengels. Ooievaarsbek, Geranium, enkele soorten wit-roze-rode bloemen. Hertshooi, Hypericum calycinum, laag groeiend met gele bloemen. Omphalodes verna, vergeetmijniet- achtig, dicht met lichtblauwe bloempjes. Rode kerstroos, Helleborus atroru- nens. Daglelies, Hemerocallis soorten met vooral gele bloemen. Ligularia soorten, mooie forse plan ten met geel-oranje bloemen. Wederik, Lysimachia punctata, gele bloemen. Duizendknoop, Polygonum, ver schillende soorten, roze-rode bloem aren. f Stekelnoot, Acaena buchananii, pri ma bodembedekker. Sedum floriferum Weihenstepha- nergold, geel bloeiend vetkruid. Sedum middendorfianum Diffusum, zodevormend vetkruid. Acanthus longifolius, mooie solitair- plant met fraaie bladeren. Kogeldistel, Echinops, hogeplant met mooie ronde bloeiwijzen. fnula ensifolia, mooie flinke geel bloeiende borderplant. Macleya cordata, hoogopschietende plant met mooie bladeren en bruin roze pluimen. Petasites japonicus, japans groot hoefblad, woekers. Pioenroos, Paeonia. Chinees scherpgras, Miscanthus en kele soorten, hoog groeiende riet achtige. Achillea fill. Parkers Var., hoog geel bloeiend duizend blad. Chelone obliqua, opstijgende stel- gens, roze bloemen. Coreopsis, meisjesogen, geel bloei ende vasteplanten, enkele soorten. Eupatorium, hoog groeiende rood bloeiende vasteplant. Filipendula, sterke spirea-achtige. Tranend hartje, Dicentra spectabilis. Zonnebloem, Helianthus enkele soorten, hoog groeiend gele bloe men. HEMEROCALLIS Daglelies, Hemerocallis enkele hy briden met gele en rode bloemen. Baardlelies, vele soorten, vele kleu ren Iris. Phlox paniculata, hoog groeiende zomerphloxen in vele kleuren. Japanse anemonen, Anomone japo- nica, enkele wit-roze bloeiende hy briden. Monnikskap, Aconitum, enkele soorten, blauwe bloemen. Riddersporen, Delphinium vele soorten, wit en blauwe bloemen. Herfstasters, hoge en lage soorten in vele kleuren. Helenium, vele soorten met geel bruine bloemen. Heliopsis, zonneogen, flinke border plant met gele bloemen- Gulden roede, Solidago, enkele sóórten geel bloeiend. De hier genoemde vasteplanten met een zeer lange levensduur vormen slechts een fractie van het beschik bare vasteplantensortiment. Voor het samenstellen van fraaie beplan tingen is het sortiment van de hier- gendemde planten wellicht niet toe reikend. Aanvulling met soorten met een kortere levensduur is meestal onvermijdelijk. Niettemin vormen de hier genoemde een solide basis en zijn vooral de soorten voor onder- en houtrandbeplanting belangrijk voor een duurzame beplanting. - wm PHLOX GRAF ZEPPELIN

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8