Gras zonder was droogt sneller Mobiele infraroodstraler Gl 14 onafhankelijk van elektriciteit Ford kompleteert trekkerprogramma Stoll 6-rijer levert positieve bijdrage aan oplossing tarraprobleem De in deze rubriek opge nomen infor matie is ont leend aan ge gevens, die door de des betreffende fabrikant-le verancier aan ons werd ver strekt en zonder re- daktionele voorkeur ge publiceerd. Kongskilde Benelux BV breidt haar luchtverhittersprogramma uit met een mobiele infraroodstraler. Deze warmtestraler, waarbij geen elektrische aansluiting benodigd is, is een ideale en tevens makkelijk ver plaatsbare warmtebron. Dus snelle beschikbare warmte op elke gewenste plaats. Toepassing bijvoorbeeld in de open lucht op markten, terrassen, bouw plaatsen en wegenbouw, maar ook in werkplaatsen waar slechts op een bepaalde plaats en voor bepaalde duur warmte benodigd is. De verstelbare infraroodstraler is op een verrijdbare konsole gemonteerd. Op deze konsole is plaatsruimte voor maximaal 2 gasflessen, welke indien gewenst door middel van een kop pelstuk onderling kunnen worden doorverbonden. De warmtestralingskapaciteit is traploos instelbaar door middel van een gasdrukregelaar tot maximaal 14.000 kcal/h. De Gl 14 is voorzien van een piëzo- ontsteking, thermokoppelbeveiliging en een slangbreukbeveiliging, welke automatisch de gastoevoer afsluit bij een eventuele slangbreuk. Deze infraroodstraler werkt zowel op butaan als propaan, is - altijd be drijfsklaar en eenvoudig te bedienen. (Nadere inlichtingen: 'Kongskilde Benelux BV - Konijnenberg 80 - 4825 BD Breda/Holland.) Met de introduktie van de nieuwe Ford 8200, de vierwielaangedreven 3600 en 4600 en de nieuwe Ford 1000 serie, kompleteert Ford haar trekkerprogramma. Er stond Henry Ford I bij de oprichting van de Ford Motor Company slechts één doel voor ogen: "de motorisering van de massa". En nog steeds wordt dit doel nagestreefd. Zo is één van Ford's doel stellingen: "een trekker te bieden voor elk bedrijf'. In 1917 werd de serieproduktie van een enkel Ford model gestart. Om aan de toenemende uiteenlopende wensen van de gebruikers te vol doen, werden allengs meer modellen aangeboden. Beperkte Ford's trekkerserie zich aan het einde van de zestiger jaren nog tot 4 typen, in de jaren zeventig diende zich een enorme groei van het aantal modellen aan. Zo werd er, om aan de tendens naar zwaardere en naar vierwielaangedreven trekkers te voldoen, vooral gewerkt aan een drastische uitbreiding van de Ford trekkerserie in de middelzware en zware klasse. echte mammoettrekkers een samen werking met Steiger in Amerika aangegaan. Van de hier gebouwde FW kniktrekkers met motorvermo gens tot 261 kW (350 PK) werden er ook reeds enkele in Nederland afge zet. Ook voor het allerlichtste werk werd er een kleinere trekker ontwikkeld. Vond deze trekker speciaal voor ter- reinonderhoud aanvankelijk onder de typenaam 1600 in Amerika veel aftrek, een ook overal ter wereld duidelijk toenemende behoefte aan kleine dieseltrekkers heeft ertoe ge leid, dax Ford een komplete serie trekkers met vermogens tot 22 kW Ford trekkers van lichtgewicht tot zwaargewicht Met de introduktie van de nieuwe zes cilinder Ford 8200 en de vierwie laangedreven modellen 3600 en 4600 bereikt deze uitbreiding thans zijn voltooiing. Hoewel de vraag naar trekkers in de allerzwaarste en lichtste klasse be perkter van omvang is, wil Ford ook aan deze behoefte kunnen voldoen. Daarom werd er voor de levering van Het gevaar voor uitdrogen vormt vaak een der grootste bedreigingen voor het leven van planten in de vrije natuur. Toch zijn planten niet geheel weerloos tegen dit gevaar. Ze hebben een aantal verdedigings middelen tegen uitdrogen. Een beschermende waslaag over stengel en blad is daarvan één van de belangrijkste. Ook het grootste landbouwgewas van Nederland, het gras, is van zo'n beschermende laag voorzien. Fijn dat die beschermende laag er is tij dens de groeiperiode van het gras. Lastig wordt deze waslaag echter wanneer men het gras gaat oogsten met als doel het winnen van ruwvoer voor de komende stalperiode' Lastig omdat de waslaag niet alleen de groeiende plant tegen uitdrogen beschermt, maar ook het gemaaide gras. Voor het winnen van een uit stekende kwaliteit ruwvoer is het van doorslaggevend belang dat de veld- periode zo kort mogelijk blijft. De waslaag op de planten heeft, zoals gezegd, een negatieve invloed op de droogsnelheid van het gewas, dus ook op de lengte van de veldperiode. Om onder gegeven omstandigheden toch een optimaal droogeffekt te krijgen zou dus op de een of andere manier de waslaag van het gewas verwijderd moeten worden. Het reinigen van drains in de herfst is en blijft van zeer groot belang voor een snelle afvoer van regenwater in natte perioden. Om dit koude en nat te werk in een ongunstig jaargetijde vlot te kunnen verrichten heeft de af deling Land- en Tuinbouwmechani- satie van Cebeco-Handelsraad in Steenwijk, naast de normale drain- reiniger, een automatische drainrei- niger op de markt gebracht. De automatische reiniger voor 3- punts hefinrichting is voorzien van een mechanische aandrijving voor het op- en afwikkelen van de slang en een slanggeleiding om het in brengen van de slang met spuitkop gemakkelijk vanaf de walkant te kunnen verrichten. Voor deze drain- haspel zijn twee verschillende gelei ders leverbaar, één waarbij men drains kan reinigen op hetzelfde perceel waar de machine staat en één om de drains in het perceel aan de overzijde van de sloot te reinigen. (Voor meer uitvoerige inlichtingen over deze nieuwe drainreiniger kunt u zich wenden tot het dealerbedrijf van Cebeco-Handelsraad in uw om geving of tot de afd. Land- en Tuin- bouwmechanisatie van Cebeco- Handelsraad, Postbus 19, 8330 AA Steenwijk (tel. 05210-13341). (30 PK) op de markt bracht. Nadat eerst in Amerika ervaring met deze nieuwe trekkers werd opgedaan, worden zij nu ook in andere landen geïntroduceerd. Deze nieuwe 1000 serie kompleteert het Ford trekkerprogramma. Met 17 basismodellen in motorver mogens variërend van 12 - 261 kW (16-350 PK), biedt Ford nu voor elk bedrijf een trekker op maat. Teneinde dit doel te bereiken heeft Vicon een nieuwe machine ontwik keld: de VICON OM 240. Deze machine met een werkbreedte De intensiteit van de wrijfwerking van de machine kan men afhankelijk van de aard van het gewas aanpas sen, door de ruimte tussen kap en de hamervormige klepels te verstellen of door het aanbrengen van meer dwarsgeplaatste ribbels in de kap. De OM 240 is gezien zijn grote van 240 cm, maait het gras met een schijvenmaaier met zes schijven. Dezelfde machine pakt, in dezelfde werkgang, het gemaaide gewas op met speciaal gevormde kunststof klepels welke bevestigd zijn aan een roterende as boven de maaischijven. De hamervormige kunststof klepels wrijven het opgenomen gras langs de onderzijde van een kap met dwars geplaatste ribbels. Door de wrijven de werking welke hier op het gewas wordt uitgeoefend, verwijdert de machine op deze plaats de waslaag van het gras. In een aantal proeven, welke zijn gehouden in samenwerking met de Botanische school in Oxford (Enge land) heeft men de werkzaamheid 'van dit proces aan de hand van microfoto's aaït kunnen tonen. Er is bij de werking van deze machi ne dus geen sprake van kneuzen, van beschadigen van het gewas. Het ontwerp van de OM 240 is ge heel gericht op het verwijderen van de waslaag van de planten waarbij de vaatbundels verder in takt blijven. De gevolgde werkwijze voorkomt tevens dat zoals bij kneuzen voor komt, er een sterke verbrokkeling van de plant optreedt met als gevolg verlies. werkbreedte vooral toepasbaar op de wat grotere eenmansbedrijven waar men na het maaien niet of nog nau welijks aan schudden toekomt. Maar ook voor de loonwerker, die een groot deel van zijn klanten aantreft op de kleinere bedrijven, kan de VI CON OM 240 de garantie zijn voor een korte veldperiode en een oplos sing zijn bij de arbeidspieken tijdens de ruwvoederwinning. De OM 240 is een getrokken werktuig waardoor bij deze grote werkbreedte geen wrin gen van de trekker ontstaat. Naar keuze kan men een smal afgelegd zwad maken, 90 cm breed, of een breder afgelegd (tot 1,60 m). Indien men zomerstalvoedering wil toepassen, kan men het waslaag ver wijderend effekt van de machine te niet doen door de wrijvingskap van de machine naar boven te draaien. De resultaten van twee jaar proef draaien op de Waiboerhoeve en an dere bedrijven waren gunstig. Vaak kon reeds na twee dagen het gewas worden binnengehaald. Nadere inlichtingen voor deze nieu we ontwikkeling in de voederwin ning kunnen belangstellenden ver krijgen bij: VICON NEDERLAND B.V., Postbus 136, 8200 AC Lelystad, tel.: 03200-26805 Nadat de ontwikkelingsperiode van de nieuwe 6-rijige STOLL bieten rooier in 1979 suksesvol is afgesloten, met een ruime praktijkervaring, zijn in het oogstjaar 1980 een flink aantal STOLL 6-rijers in Nederland in be drijf gesteld. De ervaring met deze 6-rijers zijn uitermate positief voor de boer, de loonwerkers en de suikerindustrie. Het rooisysteem is zo gekonstrueerd dat de gerooide bieten vrijwel zonder aanklevende en losse grond op de 30 cm. boven het maaiveld draaiende zeefraden worden gebracht. De STOLL 6-rijer kan geleverd worden als zwad- en als wagenrooier. Gekompleteerd met de stabiele maar lichtgewicht vooraangebouwde STOLL ontbladeraar, kan een één of twee phase oogstsysteem worden toegepast met een zeer hoge dagka- paciteit. De kombinatie STOLL ontblade raar, MB-Trac 1100/1300/1500 en STOLL 6-rijige bietenrooier, levert een optimale zelfrijdende biete- noogstmachine op, met groot rij- komfort en bedieningsgemak. Door snelle op- en afbouw blijft een Doordat het bietenzwad op het vlakke maaiveld wordt afgelegd kunnen de bieten zonder grond me chanisch worden opgeraapt. Het grondtarra probleem, dat zowel de kweker als de rooier als de fabriek veel tijd en geld kost, is hiermee tot een minimum gereduceerd. vierwielaangedreven trekker be schikbaar, die voor alle zware afta- kas- en trekwerk kan worden ingezet. (De importeur voor Nederland is Hoegen Dijkhof Handelmaatschap pij B.V. te Doetinchem).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6