EEN BOERIN AAN HET WOORD Vooruitblik w N, VERZEKERINGEN f. den hollanderln. 10 tel: 01100- 24000 N iet minder belangstelling toonde zij in de jeugd-schoolongevallen verzekering. Dagelijks staan ook haar schoolgaande kinderen bloot aan het ongevallenrisico. Nipt alleen in het verkeer, ook thuis, op school en bij het spelen. Haar kinderen wa ren juist thuis gekomen uit school met een folder waarop ingetekend kon worden op de kollektieve scho lierenongevallenverzekering. Dui zenden scholen nemen daaraan deel. S chrijver heeft erg veel waardering voor de vrouw die meedenkt en/of beslist. Zowel de man als de vrouw die plotseling alleen komt te staan, krijgt met allerlei zaken te maken waar men anders niet bij stilstaat. Waar hebben we recht op bij invali diteit en waarop bij eventueel over lijden. Zaak is daarover te praten. Wij zullen graag daarbij adviseren. Natuurlijk houdt de oogst u thans volledig bezig, maar bedenkt wel dat de risico's gewoon doorgaan. Het lijkt ons nuttig om na de oogstwerk- zaamheden eens rustig de verzeke ringsportefeuille met ons door te ne men. Het niet bij de tijd zijn kan bij een onverwachte calamiteit veel geld kosten. De praktijk leert dat iedere verzekeringsportefeuille regelmatig naar de reparatie-inrichting moet m.a.w. regelmatig moeten polissen aangepast en gewijzigd worden. U kunt de reparatie-inrichting, uw ei gen OVM steeds bellen. Pak uw agenda en maak een afspraak. U belt 01100-24000 en wij komen. N u, het is de bedoeling om de res titutie te gaan verrekenen op de pro longatienota van 1982. Deze metho de is gekozen omdat dit administra tief de minste problemen en kosten met zich meebrengt. Dankzij de au tomatisering is een en ander op een vrij eenvoudige wijze te realiseren. Wij hebben namelijk alle prolonga tie en mutatiegegevens over 1980 bewaard. Deze gegevens (totaal ruim 130.000 posten) hebben wij per lid samen geteld en van dit bedrag de restitutie berekend. Voor de compu ter betekent dit maar een paar uren werk. Het meeste werk hebben wij echter aan de ruim 1000 leden die bij de prolongatie 1981 geen voertuig meer verzekerd hebben. Er moet na melijk uitgezocht worden waar we het geld naar toe over moeten ma ken. Dit werk vordert slechts lang zaam. Rechten en plichten Schoolgaande kinderen Mannen en vrouwen gelijk. Meedenken en/of beslissen. Leve de automatisering. Nieuwe ontwikkelingen. Gaan de opbrengsten tegenvallen? De oogst is begonnen tl a, ook zij behoort mee te praten. Van kindsbeen af wordt ons voor gehouden dat bescheidenheid een deugd is, dat het vooraan zitten gemeden dient te worden en dat het eerder een zegen dan een vloek is "de kleinste" te mogen zijn. Ja, deze bescheidenheid typeert ook die boerin "die schrijver langs de weg" mocht ontmoeten. Zij is zeer be scheiden, maar de emancipatiegedachte heeft haar toch aan het denken gezet. Wie zijn oor te luisteren legt neemt vaak geluiden waar die belangrijk kunnen zijn om door te seinen. Eén van die geluiden was een uitspraak van deze boerin n.l.: "De huidige situatie in de landbouw is zo dat het steeds meer gezinsbedrijven worden, waardoor de meewerkende vrouw steeds meer bedrijfsverantwoording gaat dragen". "Van groot belang acht zij het daarom dat er bij eventuele vakatures in de organi satie van ZLM en OVM ook boerinnen als bestuurslid de kans krijgen om als "sub-bedrijfshoofd" hun mening naar voren te kunnen brengen. Het is niet aan mij maar wel aan de besturen van de organisaties daarover serieus na te denken. Positief voor mij als "schrijver langs de weg" is dat deze boerin meedenkt en mee discussieert. Ook bij het doornemen van de verzekeringsportefeuille was zij attent en was zij het die mee besliste bij het afsluiten van verzekeringspolissen. Zij stelde erg veel belang in gevestigde "verzekeringsprodukten". Z ij stelde niet ten onrechte vast dat we leven in een ingewikkelde maat- schappijstruktuur. Rechten en plich ten zijn nauwelijks meer te overzien omdat ze vastgelegd zijn in een in gewikkeld stelsel van wetten en be palingen. Men realiseert zich steeds meer dat recht halen een zeer kost bare zaak aan het worden is. Haar belangstelling ging daarom uit naar de waarde en noodzaak van het slui ten van een rechtbijstandsverzeke- ring voor gezin en bedrijf. Het is niet verwonderlijk dat deze verzeke- ringsvorm steeds meer in de belang stelling komt te staan. De bezitsvor ming bij de consument nam de afge lopen jaren sterk toe. Denk maar aan: de auto, de pleziervaartuigen, de caravan, het eigen woningbezit, verschillen bij aan- en verkoop van landbouwgrond. Dit brengt met zich mee dat de rechtbijstandsverzeke- ring een funktie heeft gekregen als nooit te voren. Wij ervaren de laatste tijd dat een goede rechtbijstandsver- zekering geen luxe meer is maar langzamerhand een keiharde nood zaak. Het zou teveel ruimte vergen om hier uitvoerig op in te gaan maar in het volgende verzekeringsnummer zal hieraan aandacht worden be steed. Wij zullen dan die punten die belangrijk zijn uitéén zetten. Er zijn bij deze verzekeringsvorm vele mo gelijkheden en het gaat er om dat u verzekert wat voor gezin en bedrijf noodzakelijk is. Aan de ouders de plicht daarvan ge bruik te maken. Het is noodzakelijk deze verzekering af te sluiten. Een 24-uurs dekking is aanbevelens waardig. Bescherm de kinderen 't hele jaar door. Als u dit leest ligt het vakantieseizoen bijna achter ons en het ogenblik dat de scholen hun poorten openen is niet ver meer. Het is daarom dat "schrijver langs de weg" de verantwoordelijke ouders nog even op deze-verplichting wijst. Er zijn ouders die het niet leuk vin den in het begin van het schooljaar gewezen te worden op ongevallen die hun kinderen kunnen overkomen. Van mijn kant echter vind ik het noodzakelijk op de scholieren-jeugd- ongevallenverzekering te moeten wijzen. Z owel "schrijver langs de weg" als het verzekeringswezen merkt hoe zeer de emancipatiegedachte door werkt. Cijfers bewijzen dat er in steeds meer gezinnen wordt nage dacht over de vraag: wat gebeurt er met dit gezin en bedrijf als de vrouw vóór de man overlijdt? Vrouw èn man raken er kennelijk van over tuigd dat ze daarvoor voorzieningen moeten treffen. Men gaat zich in de ze moeilijke en vaak gevoelige maar noodzakelijke materie meer inleven. De gelijkschakeling van gehuwde en meewerkende vrouwen in het bedrijf in de Algemene Arbeidsongeschikt heidswet is daaraan niet vreemd. Deze groep kan immers bij invalidi teit aanspraak maken op een gelde lijke uitkering. Mogelijk dat ook de gehuwde vrouwen straks pensioen - AOW - gaan trekken als ze 65-jaar worden. Mogelijk dat dan niet meer op de echtgenoot gewacht moet worden als deze jonger is dan de echtgenote. M.i. is dit ook niet meer dan redelijkvHet is een hiaat in de wet. Ook in deze moeten mannen en Cevaal vrouwen gelijkgesteld worden. Dit alles wekt belangstelling op en men gaat er over na denken en er studie van maken. Ook de aanwezigheid van steeds meer vrouwen op studie middagen is daarvan het bewijs. Cevaal. I u er al weer een half jaar van 1981 is verstreken hebben wij de financiële consequentie's op een rij gezet. Het O.V.M. resultaat lijkt tot nog toe niet onbevredigend al moet men met eer ste halfjaar resultaten altijd voor zichtig zijn. Wanneer deze tendens zich echter voort zou zetten dan kunnen wij over 1981 weer een gun stig jaar tegemoet zien. Voordat we U het eindresultaat over 1981 kunnen meedelen hebben wij nog een aantal maanden te gaan, waarin nog van al les kan gebeuren. De voortekenen zijn in ieder geval gunstig. Het gun stige resultaat over 1980 heeft zoals U hebt kunnen lezen er toe geleid dat de algemene ledenvergadering heeft besloten een restitutie aan de in aan merking komende leden te verlenen. U zult zich misschien afgevraagd hebben wanneer een en ander zijn beslag krijgt. li»!; Misschien wordt er minder meegewerkt door de boerin ze gaat echter steeds meer meedenken en beslissen. at de automatisering betreft zijn we nu op een punt aangeland dat vrijwel alle administratie via beeld schermen door de computer ver werkt wordt. Wij zijn op dit moment aan het uitzien naar de opvolger van ons huidige systeem. De ontwikke ling staat namelijk niet stil. Een en ander betekent dat de programma- Het polderlandschap in de Westhoek verandert nu snel. Staande op de dijk zag ik in de polder 6 kombines over het land rijden, terwijl 's avonds en 's morgens vroeg de trekkers met maaibalk de latere graszaadsoorten afmaaien. De kombines waren met de zomer- gerst en vroege grassen bezig. Het is dan een drukte van belang op zo'n blok. Vlak achter de kombine wordt het hooi gekeerd, geperst en afge voerd. Ook zie je nog wel eens een grote rookwolk hier en daar. Teken dat de boer er maar een lucifer bij gehouden heeft. Het gezegde van karwij slecht, alles slecht begint steeds meer uit te komen. Er zijn hele slechte resultaten van de roodzwenk- rassen terwijl de wintergerst, die er toch goed voor stond, tegen valt. Te weinig zon zal hier wel meespreken denk ik. Wintertarwe verandert snel van kleur nu. Een beetje te snel, vrees ik. Over een paar weken weten we het. De blokken aardappels die op de lichtere gronden staan, laten het al aardig zitten. Of er nu wel zo'n ge weldige kilo-opbrengst zal zijn, be twijfel ik. We weten uit ervaring dat de prijs van het produkt belangrijker is dan kilo's, dus zullen we daar nog geen zorgen over maken. Over prij zen hoor je overigens van aardappels weinig. Ik denk dat eerst alles eens thuis zal moeten zijn van vakantie. Deze week zei iemand op de vraag "Waar is die en die". Die en die wa ren 's avonds aan het graszaad maaien, dus niet op verjaardagsvisi te. De eerstgenoemde zei toen "Ze doen een hele winter niets, dus 't wordt tijd dat ze iets uitvoeren". Ik zeg "Je hebt gelijk". Mensen die zulke taal zeggen die een hele groep over één kam scheren, moet je altijd gelijk geven. Vooral als blijkt dat ze zich zelf nooit te druk gemaakt heb ben. Je kunt je energie beter aan iets anders besteden, dan zulke mensen te overtuigen dat het niet zo is. De blokken zilveruien in de polder worden nu de één na de ander opge ruimd. Waar vroeger hele gezinnen weken aan één stuk een boterham verdienden, komt nu een kapitaal aan machines het land op. De zil veruitjes zijn dan zo verdwenen en worden in de fabrieken in vaten en potjes gestopt. Al bij al zitten we midden in de oogst. De konserve- nerwten zijn gedorsen en menige trekker woelt de grond om, om een groenbemester in te zaaien. Ook de grote hopen mest die je overal ziet liggen, zullen zo over het land ge strooid worden. Jan Pelleboer voor spelde na deze dag weer 5 mooie da gen. We weten dat soms een dag vooruit het weer bepalen al te veel is. Maar je kunt het niet laten om er naar te luisteren, vooral als het be langrijk is voor je werk. De weersomstandigheden zijn op Walcheren van dien aard dat boer en toerist er tevreden over kunnen zijn. Het toerisme viert in ons gebied weer hoogtij. Alle beschikbare ruimte is benut. Ook de mini-campings bij de boerderijen zijn weer in trek. Voor de oogstwerkzaamheden zijn de weer somstandigheden eveneens gunstig. We zijn weer in de oogstmaand be land. Kunnen de oogstwerkzaamhe den onder gunstige omstandigheden plaats vinden, dan is dat voor een vlot verloop van het werk goed en komt het ook de kwaliteit van de te oogsten produkten ten goede. De oogst van het graszaad is al voor een groot gedeelte klaar. De late typen engels raaigras zijn nu aan de beurt. Daarna loopt het maaidorswerk over in de graanoogst. Het afrijpen van de granen gaat nu vlot. We zijn be- Zuidweg tuur weer de nodige aanpassing zal vergen. We hopen dat U de overgang alleen in positieve zin zult ervaren. Dit zal moeilijk worden omdat op dit moment de post die 's morgens bin nenkomt dezelfde dag wordt ver werkt en nog dezelfde dag retour gaat. Wat moet je hier nog aan ver beteren? Wat nog steeds niet is geautomatiseerd, is het dossierge- beuren op de schade afdeling. Ook hier zien wij in de toekomst de auto matisering zijn entree doen. Bij onze huidige computerleverancier is na melijk een systeem in ontwikkeling dat is uitgerust met 64 "laserplaten". Op deze platen kan men 1.500.000 pagina's met op A4 formaat ge schreven tekst kwijt. Elke pagina kan in 5 seconden opgezocht en weerge geven worden op een beeldscherm. Dit systeem kan een rij archiefkas ten van 60 meter lengte vervangen. Het genoemde systeem zal voorlopig nog niet op de markt komen. Na verloop van tijd zullen we echter met deze ontwikkeling zeker te maken krijgen. Het is onze taak de ontwik kelingen op de voet te volgen en voor de O.V.M. de meest efficiënte aan schaffingen te plegen. Zuidweg. nieuwd naar de opbrengsten, maar wagen ons mooi niet aan voorspel lingen. In de omgeving van woon kernen komt vooral in de wintertar we weer vogelschade voor. De kna lapparaten doen weer goed hun best, soms tot ergernis van nabijwonen- den. Verdraagzaamheid is ook in dezen een belangrijke zaak. Het ware te wensen dat er nog eens een goed middel ter bestrijding van vogel- schade wordt uitgevonden. Sommige percelen erwten zijn ge schoffeld en aan de ruiter gezet. De vroegste zullen zeker niet de beste zijn. Het plukken van het vlas heeft ook weer plaats. Waldra zullen de schelven het land weer sieren. De oppervlakte vlas is landelijk sterk afgenomen, maar ook in ons gebied is er een sterke teruggang in de vlas teelt. Er komt zodoende toch nogal wat land vrij waarop nog een groen- bemestingsgewas geteelt kan wor den. Dit kan zeker de organische stofvoorziening van de grond ten- goede komen. We konstateren ook een toename van de aankoop van kippen- of slachtkuikenmest. Aan wending hiervan op percelen welke bestemd zijn voor de aardappelteelt volgend jaar is zeer aan te bevelen, zo mogelijk in kombinatie met een grasgroenbemester. Van het aardap pelgewas oogst 1981 horen we rede lijk goede berichten. De vroege ras sen geven goede opbrengsten met een goede sortering. Ook van de bintjes vernemen we enkele goede resultaten. Voor de grasgroei wordt het wat te droog. De grasvoorraad is sterk ver minderd. We noteerden in de maand juli 39 mm neerslag. Dat is voor een goede grasgroei wat te weinig. Over igens is er al een flinke wintervoor raad aanwezig op de veehouderijbe drijven. Dit is ook merkbaar aan de prijs van het graszaadhooi, die aan zienlijk lager is dan vorig jaar. De komende weken goed oogstweer toegewenst van uw rubriekschrijver. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 5