Tuinder Kesteloo protesteerde met succes tegen bestemmingsplan e zelfstandige en zijn ziektekostenverzekering Z oals u bekend moet u als zelf- standige zelf voor een ziektekosten verzekering zorgen. Het niet afslui ten van zo'n verzekering kan vooral bij ziekenhuisopname leiden tot ca tastrofale gevolgen voor uw onderne ming. Een onderneming met een be hoorlijk vermogen is snel bankroet als de ondernemer of een van zijn ge zinsleden onder behandeling van een specialist komt en in een ziekenhuis moet worden opgenomen. Gelukkig behoort het tot de zeldzaamheden ie mand te treffen die niet voor zieken huis en specialist is verzekerd. A Is het voor u aantrekkelijk is over te stappen naar een vrijwillige zie kenfondsverzekering dan kan dat on geacht uw leeftijd. De ziekenfondsen mogen u niet weigeren op grond van uw gezondheid tenzij u zich aanmeld op een moment dat u een bepaalde kwaal bezit die langdurige medische E en van onze grootste zorgen in de laatste jaren is geweest om te voor komen dat bij bedrijfsovergang van vader op zoon belastingheffing over het pachtersvoordeel plaats vond. Wij hebben dan gesteld dat van be lastbaarheid geen sprake kon zijn in het geval dat op grond van zakelijke overwegingen de grond aan de op volger werd verpacht. H et grote kwaad van de belast baarheid van een "pachtersvoor deel" is er nu uit. Indien op tijd de juiste maatregelen worden genomen wordt dit voordeel bij de overgang van vader op zoon niet belast. In gevallen van verkoop tegen vrije waarde is dat nog wel het geval maar dan is het voordeel ook werkelijk genoten en ondervindt de betaling, hoe onprettig ook, minder bezwaren. Deze wetsinterpretatie is een be langrijke ontwikkeling binnen het kader van de wettelijke bepalingen tot stand gekomen. Wij zijn er blij mee. Diploma-uitreiking aan leerlingen van het kort Middelbaar Beroepsonderwijs, S.E.V.-VAKANTIE afdeling verzorging. AANVRAAG- M0GELIJKHEID GRONDBANKREGE LING OPGESCHORT i oals U weet is één van de grootste fiscale problemen in de agrarische sfeer de belastbaarheid van het "pachtersvoordeel". Deze term staat voor het voordeel dat een pachter geniet indien hij op grond van de omstandigheid dat hij pachter is, de grond kan kopen voor de waarde van verpachte grond. Het te belasten bedrag is in principe het verschil tussen de vrije waarde en de verpachte waarde op het moment van koop. Deze winst valt niet onder de bepaling van artikel 8 van de inkomsten belasting waarin waardeveranderingen van gronden welke tot een landbouwbedrijf behoren worden vrijgesteld. Deze vrijstelling geldt namelijk niet voor waardeveranderingen welke in de uitoefening van het bedrijf zijn ontstaan. Het sluiten van een pachtovereenkomst is een bedrijfsmatige overeenkomst, het voordeel komt de pachter op als pachter, is dus een bedrijfsmatige winst die niet is vrijgesteld en in principe belast. Omdat de grond op kostprijs mag worden gewaardeerd wordt de heffing uitgesteld totdat vervreemding plaats vindt of het bedrijf wordt gestaakt en de gronden naar het privévermogen worden overgedragen. Tuinder H. Kesteloo te Koudekerke heeft zich met medewerking van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap met succes ver zet tegen plannen van de gemeente Vlissingen om tot dicht bij zijn kas sen woningen te bouwen. Het ging daarbij om het bestemmingsplan, Papegaaienburg 11". In dit plan wa ren woningen geprojecteerd tot op 25 meter van de kassen van de heer Kesteloo. Deze tekende hiertegen bezwaar aan omdat hij gevaar zag in zijn normale bedrijfsvoering te wor den belemmerd. Enige tijd geleden diende de zaak voor de Raad van State. Sterk ver kort en daardoor onvolledig probe ren we hiervan het belangrijkste weer te geven. Van de zijde van de gemeente Vlissingen werd aange voerd dat een afstand van 25 meter geen problemen op zou leveren. Weliswaar moeten de kassen regel matig worden ontsmet, waarbij vaak niet ongiftige chemische middelen worden gebruikt, terwijl ook voor bestrijding van luis en andere insec ten met chemische stoffen wordt ge werkt die nadelig voor de gezond heid kunnen zijn, maar bij de voor geschreven zorgvuldige toepassing levert dat geen gevaar op voor de naaste omgeving. Daarbij wordt ge refereerd aan de situatie in het Westland waar woonbebouwing en glasopstanden naast elkaar staan. Bij overleg met het Consulentschap voor de Tuinbouw te Naaldwijk werd dit alles bevestigd en geadviseerd niet tot aankoop van het bedrijf van de heer Kesteloo over te gaan. Vanwege het Landbouwschap werd namens de heer Kesteloo naar voren gebracht dat met name de grondontsmet- tingsmiddelen wel degelijk hinder voor de naaste omgeving kunnen opleveren. Tevens werd er de nadruk opgelegd dat jaarlijks ca. 80 ton kip- pemest, champignonmest en stal mest wordt verwerkt, welke mest ge durende korte of langere tijd op het bedrijf wordt opgeslagen, terwijl in de toekomst waarschijnlijk zelfs nog meer organische stof zal worden aangevoerd. Ook wordt regelmatig bedrijfsafval opgeslagen, die stank op kan leveren. Gezien dit alles werd een afstand van 100 meter van de bebouwing noodzakelijk geacht. We vermeldden het al. De heer Kes teloo werd in het gelijk gesteld. De uitspraak was dat in dit geval de af stand van 25 meter van de woonbe bouwing tot het bedrijf te gering is om geen onaanvaardbare hinder te ondervinden en dat op grond van de stukken moet worden aangenomen dat een afstand van ongeveer 100 meter voldoende is om overlast voor de bewoners te voorkomen. Dat er per verzekeringsmaatschappij veel verschil is in premie, en in keuze van het verzekeringspakket is een ieder wel bekend, maar dat ook het ziekenfonds voor een aantal zelfstan digen een aantrekkelijke verzekering biedt blijkt nog steeds minder bekend te zijn. Een ieder die op 1 november 1980 een gezinsinkomen heeft beneden de 42.300,— kan zich vrijwillig ver zekeren bij het ziekenfonds. Het verzekeringspakket van de vrij willig verzekerde is gelijk aan dat van de verplicht verzekerde. Een vrijwillig verzekerde betaalt premie voor alle personen van 16 jaar en ouder. In een vrijwillig ver zekerd gezin betalen man en vrouw premie, de kinderen beneden de 16 jaar zijn gratis meeverzekerd en kin deren ouder dan 16 jaar die studeren zijn tegen een gereduceerd tarief verzekerd. De vrijwillig verzekerde betaalt per volwassene thans 150,— premie per maand en 69,— per kind ouder dan 16 jaar en studerend. U zult zeggen, "dat loopt aardig in de papieren, een particuliere verzeke ring voor ziekenhuis en specialist is goedkoper", en op dat moment hebt u gelijk. Alleen voor bovengenoem de premie bent u voor alle medische hulp inclusief de tandarts verzekerd. Het vrijwillige ziekenfonds wordt voor hen die een gezin hebben met jonge kinderen en zij die een bedrijf hebben met zware lasten en daar door een laag inkomen hebben aan trekkelijk. Bij het afsluiten van een vrijwillige ziekenfondsverzekering kan namelijk gevraagd worden om een gereduceerd tarief. Dat houdt in dat indien het gezin- sinkomen in 1980 beneden de 22.250,— lag, U als volwassenen bent verzekerd tegen een maandpre- mie van 68,60 per persoon. Voor een gezin met kinderen beneden de 16 jaar houdt dit in, dat het hele ge zin volledig is verzekerd voor 137,20 per maand of wel 1646,40 per jaar. Diegenen met een inkomen tussen 22.250,- en 25.225,- betalen per persoon 110,30. Bij een inko men tussen 25.225,— en 28.200,- is de premie 128,10. Jaap van Wijck, voorlichter in Zeeuws-Vlaanderen is met va kantie tot en met 21 augustus. U kunt in deze periode advies vragen bij hun collega's in Goes, telefoon 01100-21010. De telefo niste zorgt dat u wordt terugge beld. verzorging vraagt. Voor die kwaal kan men u dan op dat moment uit sluiten. Met dit gereduceerd tarief kan be hoorlijk wat geld worden uitge spaard en dat is toch wat we allemaal willen. Als u uw boekhouding van 1980 ontvangt kijk dan eens of er misschien ook voor u mogelijkheden zijn. Een aanvraagformulier voor het zie kenfonds en/of de reduktieregeling kunt u aanvragen bij het ziekenfonds in de regio waar u woont. Hebt u vragen of problemen dan kunt u al tijd de S.E.V. van uw standorganisa tie bellen. C. van Maldegem-Markusse De Hoge Raad heeft nu op I juni uitgesproken dat deze stelling juist is. Gezien het grote belang van deze uitspraak geven wij de overwegingen van het Gerechtshof, welke door de Hoge Raad zijn overgenomen volle dig weer. Overwegende dat het Hof omtrent het geschil heeft overwogen: 1. dat een landbouwondernemer, die de door hem voorheen ge pachte grond van de eigenaar, met gebruikmaking van zijn pachtersvoorkeursrecht, koopt voor de waarde van die grond in verpachte toestand, in beginsel, het zogenaamde pachtersvoor deel: het verschil tussen voornoemde waarde en de waarde in vrij te aanvaarden staat - telkens op het tijdstip van aankoop - als winst uit zijn landbouwonderneming dient aan te merken; 2. dat een zodanig pachtersvoordeel niet eerder tot de winst uit on derneming behoeft te worden ge rekend - en partijen zich te dezen ook op dat standpunt stellen - dan in het jaar waarin dit voordeel wordt gerealiseerd door middel van de vervreemding of onttrek king aan het ondernemingsver mogen van de desbetreffende grond; 3. dat vorenbedoelde realisatie als dan gestalte pleegt te krijgen, doordat op het tijdstip van de vervreemding of onttrekking de grond tegen de waarde in vrij te aanvaarden staat wordt ver vreemd of ontrokken, ter zake van welke gelegenheid het pach tersvoordeel, zijnde, gelijk vore.- noverwogen, het verschil tussen de waarde in vrij te aanvaarden staat van de grond en de waarde in verpachte staat van de grond - waardeveranderingen buiten be schouwing gelaten - door de on dernemer definitief wordt be haald; 4. dat evenwel in een geval gelijk het onderhavige waar de onder nemer op zakelijke gronden zich heeft verplicht ter gelegenheid van de staking van zijn onderne ming de grond te verpachten aan zijn bedrijfsopvolger, met als ge volg dat de grond in verpachte staat overgaat van het onderne mingsvermogen naar het privé vermogen, het pachtersvoordeel in vorenomschreven zin uit eindelijk niet wordt gerealiseerd, aangezien die grond op dat tijd stip niet voor de waarde in vrije staat, doch in verpachte staat, het ondernemingsvermogen verlaat; 5. dat het Hof dan ook de Inspec teur in diens primaire, en subsi diaire standpunt niet vermag te volgen. Paauwe Op donderdag 2 juli werden in tegenwoordigheid van hun ouders, verzorgers, direkties en docenten de diploma's en schoolverklaringen uit gereikt aan de leerlingen van de op leiding K.M.B.O. (verzorging). Deze opleiding is bedoeld voor jon geren in de leeftijd van 16 tot 18 jaar die in de richting assistent-bejaarden verzorgende, assistent gezinsverzor- gende en assistent huishouding en voeding verder willen studeren. Het K.M.B.O. wordt verzorgd vanuit een samenwekingssamenwerkings- verband tussen de volgende institu ten:- Avondscholengemeenschap Zeeuws-Vlaanderen Terneuzen - Levensschool voor werkende jonge ren in Zeeuws-Vlaanderen Terneu zen - Scholengemeenschap voor Be roepsonderwijs "de Leeuwtjes" Ter- neuzen De heer Staf de Moor, coördinator van deze opleiding, beloonde op ori ginele wijze het baanbrekend werk van de onderscheiden direkties, het zwoegend werk van de leraren en vormingswerk en de inzet van de leerlingen. Na de uitreiking van de diploma's en oorkonden van de staatsecretaris van Onderwijs en Wetenschappen de heer K. de Jong, werd de door leer lingen en leraren vervaardigde do cumentaire voor deze opleiding via een videoband getoond. "Voorts was er een gezellig samen zijn van be treffende aanwezigen. Christian van Bastelaar, diploma, Hulst; Tonny van Zeele, schoolverklaring, Sas van Gent; Tiny Nijskens, schoolverkla ring, Terhole; Corine Hamelink, di ploma, Axel; Marian Ploegaert, di ploma, Hulst; Anja Verbrugge, di ploma, Terneuzen; Ankie Steyns, diploma, Hulst; Anja van der Scheur, schoolverklaring, Terneu zen; Marian de Kraker, diploma, Terneuzen; Coen Hemelsoet, diplo ma, Terneuzen; Jeanet Kip, diplo ma, Terneuzen; Jannie Bakker, di ploma, Terneuzen; Marleen Hame link, schoolverklaring, Terneuzen. Aan de L.H.N.O.-school "Prinses Marijke" te Schoondijke slaagden de volgende kandidaten voor hun 4- jarige L.B.O.-diploma.: Jacqueline Boelens, Ankie Kareis, Judith Nieuwlaat, Nocolette Nie zing, Marian de Nood, Elly Sallet, Kathy Scheele, Godelieve Storm, Cor Thelen, allen uit Oostburg. Peter van de Bussche, Martine Champion, Lilian Debaere, Karin de Groote, Hannie Jansen, Ineke Louweret, al len uit Sluis. Joke Babijn, Caroline Buyze, Judith de Groote, Monique de Winter, allen uit Cadzand. Sandra Elfrink en Lilian Erasmus uit Groe- de. Valerie Fremouw, Daniële Meeuwsen, Anja Mouthaan, Angelo van Quekelberghe, Anita Ras, Patri cia Simpelaar, allen uit Breskens. Sonja van den Bunder, Betsie Jan sen, John Poortvliet, Connie Ver- cruysse, allen uit Schoondijke. San dra Bouwens uit Aardenburg, Anja van de Velde uit Sint Kruis, Sandra de Neve uit Zuidzande, Carin Sijne- sael uit Nieuwvliet. In verband met de uitputting van voor de grondbankregeling in 1981 beschikbare middelen, heeft de Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL) besloten, met ingang van 31 juli 1981 de mogelijkheid tot het in dienen van grond bankaan vragen voor de categorie "overname ou der/kind" en "verpachter/pachter'", alsmede voor "bedrijfsvergrotingen in beheersgebieden" tot een nader tijdstip op te schorten. De reeds ingediende aanvragen worden op de gebruikelijke wijze af gewikkeld. De overige activiteiten van de SBL (o.m. het aankoopbeleid ten behoeve van landinrichtingspro jecten) worden door de opschorting niet beïnvloed. De uitgifte in erf pacht van gronden als geregeld in ruilverkavelingsrapporten valt niet onder de opschorting. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 3