Terugkijken op 3 weken Amerika RJ.ZUID GELUID EUROPESE PLATTELANDSJONGEREN IN SCHOTLAND 1981-1982 E.V.T.O.-kursus in Zeeland Onbegrensde mogelijkheden 3 C.J.O.- toneelkursussen Trekkerbehendigheids- wedstrijd en dropping uit de p.j.z.-agenda P.J.G.N.-NIEUWS In een aantal vorige afleveringen van het P.J.Z.-geluid konden jullie een verslag lezen van de drie C.J.O.- Amerika-reis 1981. Inmiddels is deze reis al weer enkele weken voorbij en is de datum voor de reünie gepland. Talloze foto's, dia's en films zullen nog eens worden bekeken en herinneringen worden opgehaald. Als organiserende vereniging, namens de drie plattelangsjongefenorganisaties in het zuidwesten, kan de P J.Z. zich afvragen of het organiseren van een dergelijke reis zinvol is geweest. Nu na enige weken de opgedane indrukken een beetje zijn bezonken kan een wat reeëler beeld geschetst worden. De opzet van de reis was om deze zodanig te laten verlopen dat zowel agrarische als niet-agrarische leden er aan deel konden nemen. Voor elk wat wils in een programma van drie weken bleek achteraf goed mogelijk, hoewel de akkerbouwers wat minder goed aan hun trekken zijn gekomen dan de deelnemers van de veeteeltbedrijven. Enkele voor mij opvallende punten uit bezoeken aan agrarische objekten waren dat men over het algemeen minder kritisch staat tegenover het gebruik van hormonen, zoals bij voorbeeld de DES-hormonen waar hier enige rijd terug zoveel deining over ontstond. En wat denkt men hier van het voorspellen van de oogst door het nemen van foto's vanuit satelieten. De techniek is hierbij inmiddels zo ver gevorderd dat men op een hoogte van enkele tienduizenden kilometers foto's kan maken, die na uitvergro ting precies vertellen wat je in je achtertuintje in de krant zit te lezen. Enkele deelnemers van de groep zullen m een apart artikel nog eens terugkomen op de veehouderij in de Verenigde Staten. In het meer toeristische gedeelte van het programma werd, zoals in de verslagen al gemeld, een aantal toe ristische toppers bezocht, zoals de Niagara watervallen en de bekendste gebouwen in New York en Was hington. Ervan uitgaande dat het de bedoe ling was om een reis te organiseren, Iredaktie: Harrie Wijermars Een foto kan nauwelijks weergeven hoe indrukwekkend deze Niagara water vallen zijn. waarbij agrarische leden ook eens de verschillende aspekten van de land en tuinbouw in een ander land kon den beschouwen en alle deelnemers eens kennismaakten met de gebrui ken en gewoonten in een ander land dan is deze doelstelling volledig ge haald. Met name de week die in de gastge zinnen werd doorgebracht gaf een echt beeld van hoe het in een Ame rikaanse familie gaat. Zou je in Amerika willen leven is de grote vraag die veel mensen je stellen als je terugkomt. Ieder van de groep zal deze vraag voor zich moeten beantwoorden. Persoonlijk geef ik de" voorkeur aan ons eigen kikkerlandje. Ongetwijfeld is Amerika nog steeds een land met veel mogelijkheden, met name voor degenen, die zich in commercieel opzicht willen ont plooien. Of het een land is met on- begrende mogelijkheden voor ieder- Hoewel een groot aantal leden nog aan het genieten is van de vakantie of door drukke werkzaamheden op het land nog niet uitkijkt naar nieu we aktiviteïten, hier toch al wat nieuws van het toneelfront. Door de grote belangstelling voor de toneelkursussen in het afgelopen seizoen is in het overleg van de drie plattelandsjongerenorganisaties be sloten om te kijken of ook in het ko mende najaar weer met enkele kur- sussen gestart kan worden, Bij vol doende deelname zullen er twee kursussen worden gehouden. Er wordt, bij voldoende deelname op 7 september gestart met een kursus voor plattelandsjongeren die toneel spelen of dit willen gaan doen. Deze een is voor mij een vraagteken. Het blijft een land, dat bijzonder boei end is om te bezoeken. Dit was de derde keer dat de P.J.Z. namens de drie plattelandsjongere norganisaties in Zeeland een reis naar Amerika organiseerde. Het heeft in eerste instantie nog maar weinig gescheeld of deze reis zou bij gebrek aan deelnemers zijn afgelast. Dat dit niet gebeurde kwam door het enthousiasme van de deelnemers vanaf het eerste uur. Nadat de reis ook was opengesteld voor platte landsjongeren uit Zuid-Holland werd het streefgetal van 25 precies gehaald. Achteraf gezien is het zeer goed ge weest om de reis door te laten gaan. Ik ben mede door het welslagen van deze reis van mening dat het de moeite loont om over enkele jaren te bekijken of er opnieuw een derge lijke reis georganiseerd kan worden. H.W. kursus zal 8 avonden duren en steeds plaatsvinden op maandagavond. Aansluitend aan deze toneelkursus zal er opnieuw een regiekursus ge geven worden De eerste avond zal zijn op woensdag 28 oktober en ver volgens op de 7 volgende woensda gavonden. Geïnteresseerden voor een van deze kursussen kunnen informatie inwin nen of zich opgeven bij het P.H.Z.- sekretariaat, tel. 01100-21010 tst. 25. De P.J.Z.-Oost-Zeeuws Vlaande ren organiseert samen met het R.A.K. een TREKKERBEHEN- DIGHEIDSWEDSTRIJD Deze wordt gehouden op vrijdag 21 augustus om 19.00 uur bij de fam. K. Dieleman, Lovenpolder- straat 16 in Hoek. Hierna is er een dropping. Deze begint om 22.00 uur en iedereen kan er aan meedoen, ook als je niet aan de trekkerbehendig heids wedstrijd meedeed. Na afloop van de dropping wor den de prijzen uitgereikt bij de fam. Dieleman. Hou deze avond vrij en doe mee! mm. Enkele groepsleden trots poserend na het bezoek aan een Massey Ferguson dealer. maart gedurende één dag per week, meestal de woensdag. Totaal 18 les- dagen. De kursustijden zijn van 9.00-16.00-uur. Inhoud: In de kursus worden vele zaken rond de bedrijfsovername en het zelfstandig boer zijn behandeld. Te denken valt aan: financiële resul taten £"an de hand van bedrijfseco nomische en fiscale boekhouding en bedrijfsbezoeken, financiering, juri dische en sociale aspecten van de bedrijfsovername (o.a. maatschap, pacht of eigendom grond, erfrecht), verzekeringen, gezinsfinanciën, dienstenverlenende instellingen. Te vens wordt de mogelijkheid geboden individueel aandacht te besteden aan de bedrijfsovername of een voorbe reiding hierop. De bedrijfsovername is een belangrijke stap waar vele be langrijke beslissingen genomen wor den. Bereid je er goed op voor, volg de E.V.T.O. Kosten: De kosten bedragen 130,— Hierbij komen nog even tuele reis- en verblijfskosten. Opgave: Zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vóór 20 september bij: De kursus Ekonomische Vorming voor Toekomstige Ondernemers wordt dit jaar bij voldoende deelna me uit Midden- en Noord Zeeland gehouden in Goes. Voor wie: De kursus is vooral be doeld voor jonge boeren die binnen enkele jaren het bedrijf overnemen of nu reeds in maatschap met hun ouders gaan boeren. Enkele jaren praktijkervaring na de schooloplei ding is wel gewenst. Wanneer: De kursus wordt gehou den van begin november tot begin 8 augustus: P.J.Z.-afdeling Fijnaart bezoek aan de Efteling in Kaatsheu vel. Vertrek om 10.00 uur vanaf de Voorstraat. 8 augustus: P.J.Z.-afdeling Goes: Schuurfeest bij de Fam. Noordhoek te Wolphaartsdijk. 11 augustus: D.B.-vergadering P.J.Z. Vanaf nu wordt elke week de agenda in dit P.J.Z.-geluid weer opgenomen. Opgaven hiervoor 's maandags vóór 10.00 uur door te geven aan het P.J.Z.-sekretariaat. sekretariaat van Z.A.J.K. p/a A. Phermambucq, Grote Markt 28, 4461 AJ Goes (01100-21010) of Oud Ovezandseweg 2A, 4441 TG Ovezande (01194-248) R.M.A.S., Ravelijn de Groene Jager 8, 4461 DJ Goes. tel. 01100-27203 of bij ir. H.M. van der Weele, Goeses- traatweg 32, 4431 CD 's- Gravenpolder. Tel. 01103-1864 (overdag R.M.A.S. te Goes). V an 5 - 11 juli vond de jaarlijkse Rally voor plattelandsjongerenorga nisaties en 4H Clubs plaats in Aber deen. 17 landen, allemaal lid van het Europees Komité, deden daaraan mee. Het PJGN-team, dat aan dit kulturele evenement deelnam be stond uit Henny van Dijk, Anneke Wisselink, Marius Willemsen en Jan Paauw. Hier volgt hun ingekorte reisverslag. Na een goede reis door Engeland en Schotland en een even goede aan komst, begon 's maandags het offi ciële programma, dat met een aantal speeches werd ingeluid. Sprekers waren mr. Henry Sim van de Gram pian Regional Council, John Kerr voorzitter van het Europees Komité en Seamus o'Brien voorzitter van de zusterorganisatie CEJA. De laatste spreker benadrukte de band tussen beide organisaties en gaf de moge lijkheden ervan aan. Verder was hij van mening, dat het hele Europese platteland er belang bij heeft, dat plattelandsjongeren elkaar ontmoe ten. De rest van de dag stond in het teken van het thema "energie; bronnen, gebruik en besparingen". Er werden inleidingen gehouden door deskun digen van de schotse landbouwho geschool en van BP. Daarna was het de beurt aan de deelnemers zelf. Elke groep moest in een kleine tentoon stelling laten zien, op welke wijze men als organisatie aandacht be steedt aan het energieprobleem. We vonden het interessant om te zien, welke verschillende gezichtspunten naar voren kwamen. Een ekskursie bracht on 's middags naar een fok- varkensbedrijf met biogasinstallatie. We konden konstateren, dat ook in Schotland deze vinding nog kinder ziektes vertoont. De 'social-evening' werd door ons aangegrepen voor "Holland Promo tion" middels de Zevensprong, CMC-kaas en Beerenburger. Vooral de laatste produkten waren erg in trek. Op dinsdag stonden veebeoordelen, trekkerbehendigheid, bloemschik ken en een aatal typische schotse spelen op het programma. Het valt niet mee, om met een nederlands oog engels vee te beoordelen, dat merk ten we wel. 's Avonds volgde weer een ontvangst, met toespraken en daarna een social evening. Inmiddels hadden we wel door, dat Schotten gek zijn op toespraken. Woensdag was een ekskursiedag. De Glennfid- dich Whiskeydistilleerderij werd in de ochtenduren bekeken. We leer den, dat het 10 jaar duurt, voordat er een goed produkt gemaakt is. De produktie gaat dus aanmerkelijk langzamer dan de konsumptie. Ook de geheelonthouders kwamen aan hun trekken, want 's middags gingen we op bezoek bij Link wood Farm in Elgin. 900 koeien zorgen daar voor een flinke plas melk. Het bedrijf is 700 ha. groot, omdat de lichte zand grond erg droog en gevoelig is. De stallen zijn ook op maat: twee stallen van resp. 550 en 350 koeien. De melkproduktie ligt rond de 5000 1. per 305 dagen en bevat 3,65 vet. 's Avonds zijn alle deelnemers tot vrijdagochtend naar gastgezinnen gegaan. Bij zo'n gastfamilie leer je de schotten het beste kennen. Onze er varing was, dat ze erg sociaal inge steld zijn en trots op hun historie zijn. Op het platteland leven oude ge bruiken en dansen nog volop. Het beviel ons wel, om het schotse leven en werken van zo dichtbij mee te maken, en de tijd vloog dan ook voorbij. Op vrijdag stond weer een aantal ekskursies op het programma. We begonnen met een bezoek aan een vleesfabriek, die niets anders deed dan wild slachten en verwerken: reeën, zwijnen en gevogelte. De volgende halte was het turfbedrijf van G. Watson and Sons. Hier werd turf gestoken en verwerkt voor de tuinbouw en voor het stoken van de whisky. Daarop volgde een barbeque en al dus gesterkt volgde 's middags de veevoerkoöperatie NEF. Hun mo derne veevoerfabriék bleek een ne- derlandse schepping te zijn, waarbij Cebeco-Handelsraad het projekt ontworpen had. 's Avonds volgde de afsluiting in een zeer fraaie omgeving. We waren te gast bij de Lady of Aberdeen. Voor het slotmaal konden we ons verga pen aan haar niet bescheiden op trekje, Haddo House genaamd. Na de maaltijd volgden de toespra ken en de bedankjes. Natuurlijk werden de Schotse organisatoren in het zonnetje gezet. De vlag van het Eüropees Komité werd overgedra gen aan de Zwitsers, die volgend jaar voor de Rally tekenen. Het afscheid was roerend. Dan blijkt, dat er veel goede kontakten gelegd zijn. Er worden nieuwe afspraken gemaakt, handen geschud, speldjes uitgewisseld en dan weer naar huis. Het was een interessante week, en erg gezellig bovendien. We hebben heel wat van Schotland geproefd. Daarom: bedankt Schotse Young Farmers Club. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 21