Begrenzing Relatienotagebied vastgesteld D e hoofden van de boeren staan de komende weken beslist niet naar de grote landbouwpolitieke problemen. De oogst staat immers voor de deur en dan moet de rest maar even wachten. Zelfs het vorige week door het Landbouw-Ekonomische Instituut (LEI) gepubliceerde jaarlijkse Landbouw-Ekonomisch Bericht 1981 kan daar niets aan veranderen, ool^ al zijn de uitkomsten - ondanks enig herstel - (weer) niet best. Een "voordeel" bij al deze rekenarij is overigens dat niemand zichzelf daarin her kent: het gemiddelde bestaat immers niet - een hypothe tisch geval derhalve. Het individuele land- of tuinbouw bedrijf zal het altijd beter öf slechter doen dan de reken meesters van het LEI hebben berekend. Het LEI heeft het vanuit de boer gezien dus per definitie altijd bij het ver keerde eind. Een schrale troost overigens want onder tussen boert de land- en tuinbouw wel degelijk achteruit. E erst dorsen. Maar geen boer zal zich tijdens de graan oogst het hoofd breken over de problematiek van bij voorbeeld de graanvervangende produkten. Al stond de EEG er van op z'n kop en het Landbouwschap erbij. Nu tellen alleen de kilo's. Hoe meer hoe beter. Maar ook: hoe meer graan des te groter het probleem. Immers de EEG is, na een tekortsituatie niet alleen zelfvoorzienend maar nu zelfs een netto-eksporteur van graan geworden terwijl er nauwelijk - een koopkrachtige - vraag is. In Brussel ligt het operatiemes gereed om diep te snijden in de land bouwuitgaven. En over produktiebeperking praten ze W ild en gevogelte zijn de boeren en tuinders wat de oogst betreft overigens vooruit gegaan. Ook dit jaar zijn de klachten over wild- en vogelschade zeer talrijk (ge weest) en de schade navenant groot. Daarbij kwam dan Zegge en Schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Half Nederland schijnt thans met vakantie te zijn. De weersverbete- ring kwam voor de recreatie op een zeer gunstig tijdstip. Bij het dag- toerisme is Flevohof een attraktie die nog steeds wint aan aantrek kingskracht. Vooral kinderen komen er tijd te kort om alles te zien, met de "levende have" als één van de voornaamste trekpleisters. Graanvervangers Art. 53 Ruilverkaveling Yerseke Moer: Tenslotte VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1981 68e JAARGANG NO. 3593 land- en tuinbouwblad Eerst dorsen Maar de boeren gaan toch eerst dorsen en dan zullen we wel weer zien. daar ook nog steeds - alsof dat politiek haalbaar zou zijn. Ze zoeken het maar uit. Hoewel, met die graanvervangers zit het toch niet zo lekker. Dat geeft ook allerlei vervelende interne proble men tussen akkerbouw en veehouderij. Ergens zal er pijn moeten worden geleden. Daar moeten we het toch ook eens met elkaar over hebben. Maar nu eerst dorsen. de grote ergernis over het zeer zuinige afgiftebeleid van afschotvergunningen, ex artikel 53 van de Jachtwet. Je hoeft echt geen boer, (klein-)fruitteler of groenteteler te zijn om je buik er van vol te krijgen. Persoonlijk heb ik knarsetandend ervaren dat de vogels al mijn rode bessen, kruisbessen en frambozen hebben opgegeten. Nu zijn ze aan de sla begonnen en ze nemen een paar bramen als dessert. Het is een bezoeking en het wordt steeds erger. Maar er gloort hoop: op hoog nivo zijn er over een en ander besprekingen gevoerd en de minister heeft toege zegd binnen het kader van de jachtwet een snelle en soepele uitvoering van het beleid te (blijven) bevorderen. De kriteria daarbij zijn (en blijven) schade, geen jager en geen andere mogelijkheden hebben. De bedoeling is nu Op vrijdag 5 juni heeft de Cultuurtechnische Commissie de begrenzing van het Relatienotagebied vastgesteld vol gens de hierbij geplaatste kaart. Hierbij is onderscheid gemaakt tussen reservaatsgebied en beheersgebied. Wat houdt het tot Relatienotagebied bestemmen in? Allereerst wordt het gebied landschappelijk bijzonder waardevol ge vonden; en wel zo waardevol dat het bebouwen zou moeten blijven in de huidige situatie. Dit wil men bereiken door de gronden van het reservaatsgebied aan te kopen op vrijwil lige basis. Deze zullen dan overgedragen worden aan de Stichting het Zeeuws Landschap. Voor de gronden in het beheersgebied zal getracht worden om vrijwillige beheer sovereenkomsten af te sluiten. Voor het tot stand komen BLOKGRENS van het Relatienotagebied maakt het verder niets uit of er wel of geen ruilverkaveling komt. Ook zonder ruilverka veling zal men trachten het Relatienotagebied te realise ren. De voorbereidingscommissie zal met haar planvor ming hiermee rekening moeten houden. dat een en ander in rechtstreeks overleg met de direktie Faunabeheer wordt uitgewerkt. Een goed bericht waar van ik hoop dat het zal resulteren in een regeling waar mee de praktijk kan leven. D e Kroon tikt ook wel eens een overheidsdiener op de vingers. Dit overkwam bijvoorbeeld een natuurbescher- mingskonsulent van Staatsbosbeheer: De Natuurbe- schermingskonsulent van Staatsbosbeheer heeft niet aannemelijk gemaakt dat hij bevoegd zou zijn de onder- werpelijke procedure namens de minister te voeren. Er zijn voorts geen aanknopingspunten voor de opvatting dat evenbedoelde verzoeker met enig openbaar gezag zou zijn bekleed waaraan hij meer dan adviserende be voegdheid zou kunnen ontlenen. Uitspraak: Niet ontvan kelijk. Laat de boeren maar dorsen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 1