VOOIt in: VltOIIW ♦o> w Si Kleinverbruikers, let op uw zaak ADOPTIE GROEPEN AMNESTY INTERNATIONAL 2H3S Patchwork, een verrassend handwerk. H ierna verdiepte Mevr. Steenhuis zich met ons in de boeiende geschie denis van het Amerikaanse quiltin. IKEM Adoptiegroepen. "V anaf het begin werkt Amnesty International met zogenaamde adoptiegroepen. Zij ontfermen zich meestal over twee tot drie gevange nen na ontvangst van de dossiers, die vaak moeizaam zijn samengesteld. In totaal zijn er op dit moment 2.500 adoptiegroepen! Nederland heeft er 215. Heeft schrijven nut? H ad ik maar een voorraadje tijd", verzuchtte één van de zeventig handwerksters op de handwerkdag in "Zidewinde". Wat is een goede struktuur waard? Matige prijzen voor de vroegste Rendementsverbetering aardgas appels. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. B ij het PB kwam het verzoek binnen eens wat aandacht te schenken aan Amnesty International en wel speciaal aan de adoptiegroepen. Om goed te weten wat een adoptiegroep betekent eerst iets over de organisatie Amnesty International. In 1948 werd door de V.N. de universele verklaring van de rechten van de mens afgekondigd. Deze verklaring werd in 1966 door de Alg. Vergadering aanvaard en door de lidstaten bekrachtigd. In de praktijk bleek echter al spoedig dat in vele landen deze rechten niet nageleefd werden. Amnesty International tracht nu de naleving van de Universele verklaring van de rechten van de mens te bewerkstelligen door: - te werken voor de vrijlating van politieke gevangenen overal ter wereld, die vanwege hun overtuiging, huidskleur, afstamming of geloof gevangen worden gehouden, mits zij geen geweld gebruikt of ge propageerd hebben. - te pleiten voor een eerlijk en snel proces voor alle politieke gevangenen. - zich te verzetten tegen het uitvoeren van doodstraffen, martelingen of andere wrede, onmenselijke of vernederende behandelingen. In het Midden-Oosten en in Oost- Europa komt Amnesty International niet of nauwelijks van de grond. Slechts in Moskou zit een adoptie- groep die echter, zo vertelt men bij Amnesty International in Amster dam, nauwelijks kan opereren we gens de tegenwerking. Sommige adoptiegroepen werken niet voor één gevangene maar voor een hele groep gevangenen of richten zich op een land. Dat is in die geval len waarin adoptiewerk geen of on voldoende resultaten biedt. Welke vorm het adoptiewerk ook heeft, de leden van de adoptiegroep moeten altijd veel geduld en door zettingsvermogen hebben. Soms duurt het jaren voor het werk van een groep vruchten afwerpt: voordat een regering antwoord geeft op brie ven of voor er wegen zijn gevonden om bijvoorbeeld materiële steun aan de familie te geven. iZ elden zullen regeringen toegeven dat zij politieke gevangenen hebben vrijgelaten door 'druk van buitenaf. Toch blijkt de kans op vrijlating groter, als er in het buitenland veel aandacht is voor gevangenen, vrijla ting zou wel eens minder kunnen 'kosten', dan verlies van een goede naam in het buitenland. Soms ook kan een brief de bureaucratische molens op gang brengen, zodat za ken sneller afgehandeld worden of verkeerde beslissingen worden her zien. Vaak wordt de behandeling van de gevangenen verbeterd, als er veel brieven komen. Voor de politieke gevangenen zelf is het een ongelooflijke morele steun, als ze merken, dat er in het buiten land een aktie vóór één van hen aan de gang is. En ook al worden de brieven in beslag genomen, op de vreemdste manieren horen de ge vangenen soms toch, dat ze aange komen zijn. Ook in Zeeland zijn op verschillende plaatsen adoptiegroepen actief. Mocht U belangstelling hebben, dan kunt u zich bij een plaatselijke afde ling aanmelden of bij het alg.secr. van A.I., Postbus 61501, 3e Hugo de Grootstraat 7,1005 HM Amsterdam. (Dit artikel werd in opdracht van het P.B. samengesteld uit informatiema teriaal van Amnesty International door mevr. L.J. de Regt) Deze handwerkdag was georganiseerd door de prov. handwerkcom- missie in Noord Brabant. Mevr. Blok verwelkomde de aanwezigen en wenste ieder een plezierige dag toe. Daarna legde ze de leiding in de zeer bekwame handen van de voorzitter van de landelijke handwerk- comm. Mevr. L. Steenhuis. Allereerst gaf zij een korte inleiding over de opbouw van de landelijke en provinciale handwerkcommissies. Ook de doelstelling: De bewust wording van de vrouw te bevorderen door de textiele werkvormen ;werd onder de loep genomen. Evenals het hoe en waarom van de richtlijnen bij de diverse technieken. En ook: Wat is de zin van het maken van een oefenlap of stekenlap?" Het laatste in de vorm van een kleine tentoonstelling met toelichting. "Lapjeswerk" wordt het hier een voudig betiteld. Oorspronkelijk komt deze eeuwenoude techniek uit Europa. Meegebracht door emi granten naar Amerika is dit uitge groeid tot een prachtige kunst vorm. Ook had ze een heel practisch doel nl. met oude lapjes en restjes een deken maken. Als iemand trouwde had de vróuw soms wel 30 stuks. Een aardig voorraadje dus. Grappig is de naamgeving van de diverse quiltinvormen; zoals dron kemanspad, Peter leent van Paul, rond de wereld patchwork. Oor spronkelijk dus bedoeld als deken werden en worden ze toen en nu ook veel gemaakt als wandversiering. In teressant is ook dat in sommige reli gieuze groeperingen tijdens de re formatie uit Nederland en West- Duitsland -Mennieten - één fout in hun deken maakten. Want "Alleen de Heer was volmaakt". Amish quilt werden ze genoemd. Hierna werden we aan het werk ge zet. Met de kruisraamtechniek maakten we een leuk etuitje voor papieren zakdoekjes. Ingespannen zaten we met rode hoofden te vouwen en te naaien dat het een lieve lust was. Veel tijd om met elkaar te praten was er niet bij. 't Was hard werken geblazen in een fijne en ontspannen sfeer, waarbij hier en daar een schaterend gelach klonk, 's Middags liet mevr. Steen huis ons dia's zien van heel oud en antiek quiltin werk. Ook van nieuwe die op de landelijke handwerkten- toonstelling geëxposeerd waren liet ze prachtige plaatjes zien. Je kreeg ongelooflijk veel zin om zelf ook aan de slag te gaan. Mogelijkheden hier toe worden in het nieuwe hand- werkseizoen weer gegeven door de prov. handwerkcommissies. En ik zou U willen aanraden: Volg zo'n cursus. Het is werkelijk de moeite waard!" Mijn kennismaking met de ze techniek, die oneindig veel moge lijkheden in zich heeft (echt niet al leen een patchworkdeken, maar als versiering van een jurk, kinderkle ding enz. enz) doet mij de wens ui ten: "Laat dit een jaarlijks terugke rend gebeuren worden!" R. Spoor. Ondanks het feit dat er in ons Thoolse gebied het overgrote deel van de vroege aardappelen zijn ge rooid, valt het ons op, dat in dit leegkomend land weinig groenbe- mesters worden ingezaaid. Iedereen is er wel van overtuigd dat de grond in een goede konditie moet worden gehouden, om een goede produktie te behalen. Helaas neemt men hier de tijd niet voor, of vindt men het een te grote uitgaafpost. In zekere zin pleegt men dan op zijn bedrijf roof bouw. Een bedrijf dat zich staande wil houden voor nu, en in de toe komst, zal zich toch altijd aan het gezegde dienen te houden dat "de cost altijd vóór de baet" gaat!. Mo gelijk is echter ook, dat menig grondgebruiker de kosten zoveel mogelijk wil drukken, om reden dat er voor dit jaar. te weinig zal over schieten voor een redelijk inkomen. In dit verband kon men laatst in ons ZLM blad in "Zegge en Schrijve" lezen, over de problematiek van de kleine bedrijven. Juist ook deze ma terie speelt in ons Thoolse distrikt al jaren een grote rol. De grote vraag is; wat is een volwaardig levensvatbaar bedrijf? In 't kort kan hiervan gezegd worden; dat is een onderneming waarin met inbreng van kapitaal, grond, en eigen beschikbare arbeid, een volwaardig inkomen uitgehaald kan worden. De tijd is echter voorbij, dat de bedrijfsopvolgers, de onder neming precies eender konden voortzetten, zoals de voorgangers het deden. Levensvatbare bedrijven moeten door elke jonge generatie worden opgebouwd, met gebruik making van een gezonde onderne mingsgeest. Terecht merkt schrijver van "Zegge en Schrijve", op, is er wel van overheidswege voldoende steun en medewerking te verwachten, om land én tuinbouw voldoende rugge steun hierin te geven?! Het komt nog zo dikwijls voor, dat beslist goede ondernemers in land- en tuinbouw, het gevoel hebben dat ze met het heersend belastingstelsel teveel ge snoeid worden. De aftrekpost op het netto-inkomen zou beslist groter moeten zijn. Juist in de land- en tuinbouw is het zo hard nodig om de kans te hebben om een belangrijke reserve te kunnen vormen. In zekere zin mag die reserve niet opgebouwd zijn, door het nalaten van verzeke ringen te sluiten, voor ziekte of on geval. Naast andere oorzaken is het niet voor niets, dat er een grote uit tocht is ontstaan uit land- en tuin bouw. Het verzekerd zijn van de wieg tot het graf, werd door velen een te grote magneet. Uiteindelijk zit men nu met een groot aantal werke lozen. Noodwendig zal de regering toch moeten inzien, dat óók een ge zond ondernemerschap, van kleine zelfstandigen een landsbelang kan zijn. Het is daarom een gelukkig te ken dat ook de bevoegde instanties in onze ZLM zich willen inspannen, om richtingwijzer te zijn, om de regering te wijzen op haar taak in deze mate rie. Terdege beseffen wij ook de moeilijkheden, om hierin de juiste weg aan te geven, want het gaat niet alleen om het heden, maar ook zéér zeker over de toekomst. Misschien is er juist hier een mooie taak, voor de georganiseerde land- en tuinbouw, om met volharding bij de regering te wijzen op haar taak. Voor de aan houder ligt er altijd een overwinning in 't verschiet; want de gestadige drup holt het hardste gesteente uit. In de pers wordt de laatste weken uitvoerig bericht over het sectorbeleid voor de glastuinbouw. De snelle energieprijsstijging zorgt voor proble men. Via premies op energiebesparende investeringen kan een bijdrage gegeven worden om het bedrijf aan te passen. Eén van de voorwaarden in die regeling is dat men op jaarbasis een verbruik van tenminste 30.000 m3 gas moet hebben. Zij die hieraan niet toekomen, vallen er buiten. Na de regen kwam gelukkig ook weer zonneschijn en je ziet de ge wassen opfleuren. De tijd ging echter door en het is inmiddels augustus. De topoogst van het kleinfruit is al weer achter de rug en de pruimete- lers zijn al volop pruimen aan het afleveren tegen alleszins redelijke prijzen. De kg.opbrengst per ha. zal zonder twijfel bij alle pruimerassen tegenvallen, alleen het ras Czar kan een redelijke oogst geven. Veel prui men worden aangevoerd in de één malige krat, met zes plastic emmert jes in de krat, met elk één kg. inhoud. Zonder meer een prachtig gezicht en tot nu toe wordt de teler er ook voor beloond. Een betere presentatie voor de pruimen kan niet meer zouden we zo zeggen. Het is gewoon af. De persberichten gonzen van de tegen vallende fruitoogst in West-Europa en de prijzen voor het fruit zullen wel hoog worden het nieuwe seizoen. Laten we hopen dat dit begint met de James Grieves en de Benoni, want de eerste appel de Yellow Transparant, weliswaar van weinig -betekenis meer, wordt momenteel afgezet voor afbraakprijzen. We zullen het maar op al het import-fruit schuiven, maar ondertussen zitje met de brokken. De ziektebestrijding geeft weinig Sedert de zomer van 1980 bestaat er echter ook al een soortgelijke rege ling voor kleinere verbruikers. Hier bij gaat het om tuinders die op jaar basis meer dan 15.000 m3 en minder dan 30.000 m3 verstoken. Deze regeling raakt wat op de achtergrond. Dat is niet terecht, om dat het voor een aantal kleinere ver bruikers toch een hulp kan zijn bij het doen van investeringen. Waar het om draait bij de regeling is het rendement van de energie. Als men erin slaagt om via investeringen het rendement van de produktie met tenminste 10% op te voeren, kan men meedoen. Hieronder vallen energie besparende investeringen, maar ook investeringen die de produktiviteit verhogen bij een gelijk energiever bruik. Kort samengevat moet het problemen dit jaar bij de appels en de peren, al zijn er percelen met wat schurft, blijf deze regelmatig spuiten met de bekende fungiciden en wissel de bespuiting af met een paar keer Topson M. om erger te voorkomen. Een explosie van de perebladvlo hebben we nog niet gehad dit jaar, dat komt waarschijnlijk mede door het te koude weer. Opletten blijft het geboden, zodra het weer omslaat en we ineens krijgen te maken met hoge temperaturen, maar dat hebben we er met zijn allen voor over, of niet soms? energieverbruik per kilo of per stuk met 10% dalen. Wat voor soort in vestering hiervoor wordt gedaan is dan minder belangrijk. Enkele andere voorwaarden: Men moet: -voor eigen rekening een tuinbouw bedrijf uitoefenen; -het hoofdberoep in de tuinbouw hebben; -in de 12 maanden voorafgaand aan het tijdstip van indienen van de aan vraag, een gasverbruik hebben van meer dan 15.000 m3 en minder dan 30.000 m3. Indien aan alle voorwaarden wordt voldaan komt men in aanmerking voor een premie van 35% van de in vesteringskosten, met een maximum van 2000,-. De ondernemer moet een aanvraag indienen bij de Dis trictsbureauhouder. In de aanvraag moet een omschrijving worden ge geven van de maatregelen en een kostenraming. Hoewel de regeling al een jaar openstaat, is de belangstelling niet groot. De regeling is tijdelijk: vóór 1 januari 1982 moeten de aanvragen worden ingediend. De investeringen moeten vervolgens vóór 1 juni 1982 zijn uitgevoerd. Het wordt dus lang zamerhand de hoogste tijd om eens na te gaan of men van deze jegeling gebruik kan maken. LANDBOUWSCHAP 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 19