Prei vraagt tijdens de groeiperiode veel aandacht OPNIEUW FELLE KRITIEK OP ONZE TUINDERSGASPRIJS D, H et heeft voor dit seizoen uiter aard geen zin meer nog wat te schrijven over plantafstanden. De planten staan in de grond en zijn niet meer te verplaatsen. Hopelijk is een voldoende ruime rijenafstand aan gehouden, zodat de wind als het wa re door het gewas kan. Hierdoor wordt steeds een snelle opdroging van de planten verkregen, hetgeen de kans op bladvlekkenziekten aan zienlijk doet afnemen. Om dezelfde redenen is het noodzakeüjk het ge was steeds onkruidvrij te houden. Weliswaar zijn voor de bestrijding hiervan goede chemische middelen beschikbaar, doch het komt nog al eens voor dat de bespuiting maar ten dele heeft gewerkt. Bij een te late korrektie middels een mechanische bestrijding geeft dit een gewas met onkruid, waardoor de ziektenkansen opnieuw toenemen, zoals bij te dich te plantverbanden. D e hoogste kg-en prei per opper vlakte-eenheid worden verkregen van gronden die op en top in kondi- tie zijn. Met name zijn dit de echte doortuinde gronden, waarbij jaren achtereen grote hoeveelheden orga nische materiaal is toegevoegd en ook de andere voedingselementen op peil zijn gehouden. Ook hierover kunnen wij vrij kort zijn daar de grondkeuze reeds heeft plaatsgevon den en de voorraadbemesting is uit gevoerd. Bijsturingen die nu nog mogelijk en veelal ook noodzakelijk zijn bestaan uit overbemestingen met een stikstofhoudende meststof. Goede resultaten zijn in het verleden verkregen met circa 300 kg kalkam- monsalpeter per ha per keer overbe- mesten. Vooral wanneer het gewas lang op het veld staat kan 2 3 keer overbemesten wenselijk zijn. Bij het uitvoeren van de overbemesting is het een vereiste dat het gewas abso luut droog is en bijvoorkeur gebruik wordt gemaakt van grofkorrelige meststoffen. Dit alles in verband met verbrandingsgevaar in het hart van de planten, mede door de typische bladstand van prei. Fijnkorrelige meststoffen komen gemakkelijk tus sen de bladeren terecht waardoor, in verband met het vrijwel altijd aan wezige vocht, eveneens verbran- dingsschade kan optreden. D Niet goedkoop Veel water Wind door het gewas Bemesting Ziet en zeer Konsulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg ing. A.J. v. Oijen Jt rei is een gewas waarbij de jaarrondkultuur wordt toegepast. Dit betekent dat er gedurende het gehele jaar rondom de preiteelt bepaalde aktiviteiten plaatsvinden. Weliswaar afhankelijk van tijdsperiode ver schillend van aard, waarbij tijdens de winter vooral oogst en of bewaren de aandacht vragen, terwijl in de zomer de teelt en verzorging extra meedoen. Vandaar dat wij nu midden in het groeiseizoen ons in dit verhaal zullen beperken tot een aantal aspekten van het teeltgebeuren. Mogelijk vermeldt het voor U aanknopingspunten die de basis vormen voor een nog betere preiteelt. '«i' ,-y* -<">■„t e preiteelt is arbeidsintensief en behoort als zodanig tot de dure teel ten. Afhankelijk van teeltmethode vergt 1 ha prei 800-1300 uren. Bovendien stelt het gewas hoge eisen aan grond en verzorging, hetgeen eveneens veel geld kost. Vervolgens zijn per oppervlakte-eenheid grote hoeveelheden planten benodigd, die heden ten dage ook kostzijn zijn. Kortom een aantal onderdelen die het totale kostenpakket flink doet oplopen en alleen maar kan worden terugverdiend bij een hoge produktie van een goede kwaliteit. Natuurlijk gaat dit alleen maar op indien de prijsvorming van het produkt op een goed niveau blijft. Inmiddels worden de laatste restjes zomerprei wegge- oogst en maakt men aanstalten om met de oogst van de zeer vroege herfst- prei van start te gaan. In teelttech- nisch opzicht blijft er echter voorlo pig nog genoeg te doen. Met name de winterprei is veelal pas uitgeplant, waarbij mogelijk de laatkomers nog maar amper gereed zijn. Bovendien verkeert de normale en zeker de late herfstprei thans nog in een jong groeistadium. In al deze gevallen Een hoge opbrengst dankzij goede verzorging. moeten nog heel wat kultuurmaatre- gelen worden uitgevoerd om tot een goed preigewas te geraken. Zi owel proefondervindelijk als mede uit jarenlang praktijkervaring is gebleken dat prei een grote be hoefte heeft aan vocht. Vaak heel wat meer dan het gewas via hemel water en of beregening ontvangt. Het best komt de grote vochtbehoefte tot uiting, zij het dat dit een globale waarneming is, in regenrijke zomers, waarbij steeds de gemiddelde pro duktie aanzienlijk hoger ligt dan in de wat drogere zomers. Overigens bleek ook uit proeven dat door de grond op veldkapaciteit te houden middels beregening een produktie- verhoging van 5.000-10.000 kg per ha mogelijk was. Vanzelfsprekend is het onmogelijk in cijfers aan te geven welke hoeveelheden water tijdens het groeiseizoen moeten worden aangevuld. Behalve de natuurlijke neerslag heeft hierop de grondsoort een belangrijke invloed. Niettemin bestaan er wel richtlijnen waarlangs het tekort zo nauwkeurig kan wor den aangevuld. Hiervoor is registra tie nodig van de hoeveelheid neer slag en verdamping, waarbij middels een aftreksommetje het eventueel tekort kan worden vastgesteld. Op diverse proeftuinen kunt U deze ge gevens dagelijks telefonisch opvra gen, waardoor U zelf niet behoeft te rekenen. Speciale aandacht voor een royale vochtvoorziening is wenselijk indien voor het uitplanten organische mest is toegediend. Het komt namelijk nog al eens voor dat prei op derge lijke gronden de eerste maanden nauwelijks wil groeien. Symptomen hierbij zijn ondermeer een blau wachtige verkleuring van de planten en in ernstige gevallen afgestorven bladpunten. De oorzaak van dit al is dan meestal een te hoge zoutkon- centratie, die alleen maar kan wor- Tijdens de Raadszitting op 20 en 21 juli j.l. te Brussel hebben met name het Verenigd Koninkrijk, Denemar ken en de Bondsrepubliek Duitsland opnieuw felle kritiek uitgeoefend op de aardgasprijs voor Nederlandse glastuinders. Men vindt het aanpas singsritme, dat Gasunie en Land bouwschap zijn overeengekomen om het verschil met de gasprijs voor ver gelijkbare industriële grootgebrui kers weg te werken, te langzaam Bovendien wil men dat de Europese Commissie de contractpartners min der dan de gegunde 6 maanden de tijd geeft om tot versnelde aanpassing van dat ritme te komen. Commissaris Andriessen, die zijn nog door ziekte afwezige collega Dalsager verving, meent dat de Commissie met deze 6 maanden een redelijke periode heeft geboden, omdat voor Gaunie en Landbouw schap een zekere tijd nodig is om in nadere onderhandelingen tot ver snelde aanpassing te komen. In ok tober a.s. zal de Commissie met de Nederlandse regering in overleg tre den om te bezien hoe de situatie zich dan heeft ontwikkeld. De heer An driessen kondigde aan dat de Euro pese Commissie een uitspraak van het Europese Hof van Justitie zal vragen als aan het eind van het jaar geen bevredigende situatie is ont staan. Minister Braks heeft toegezegd de door de Commissie kenbaar ge maakte problemen serieus te onder zoeken. Hij verzette zich fel tegen de indruk alsof er niets zou zijn ge beurd. Het tegendeel is waar; de Nederlandse regering heeft zware druk uitgeoefend op de contract partners. De bewindsman verbaasde zich er over, dat de nu door Gasunie en Landbouwschap gemaakte over eenkomst zo wordt onderschat: - in 1981 is de eerder afgesproken prijsaanpassing vrijwel verdubbeld; - het principiële onderscheid tussen de tuindersgasprijs en die voor in dustriële grootverbruikers is ver dwenen; - het nog bestaande niveauverschil wordt, ondanks het ontbreken van een EEG-beleid voor energie, stel selmatig en definitief in vijf half jaarlijkse termijnen afgebroken. Minister Braks wees er overigens op dat eenzijdige aanpassing in Neder land het probleem waarmee de hele Europses glastuinbouw te kampen heeft, niet zal oplossen. Het niveau van de olieprijs is daarvoor mede bepalend. Ook Commissaris Andriessen bena drukte, dat een bevredigende oplos sing alleen mogelijk is via een Euro pees energiebeleid. Hormonen De Raad heeft besloten tot een ver bod van bepaalde hormonale, groei- bevorderende stoffen, waarvan de schadelijkheid voor de gezondheid bij voorbaat vaststaat, bij de vlees- produktie. Onder dit verbod vallen o.m. alle stilbeenderivaten, w.o. DES. Het verbod betreft: - de toediening van deze stoffen aan landbouwdieren; het in de handel brengen of slach ten van landbouwdieren waaraan deze stoffen zijn toegediend; - het in de handel brengen van vlees van voornoemde dieren; - het be- of verwerken van dit vlees of het in de handel brengen van vlees- produkten die hieruit zijn bereid. Daarnaast heeft de Raad besloten zich binnen negen maanden - waarin wetenschappelijk onderzoek zal worden gedaan - uit te spreken over het gebruik t.b.v. mestdoeleinden van zes met name genoemde deels kunstmatige, deels natuurlijke hor monen. Tot dat besluit blijven de nationale voorschriften betreffende deze stof fen geldem, hetgeen voor ons land neerkomt op een algeheel verbod. Afgesproken is, dat de lidstaten ge durende deze periode niet het ge bruik van nieuwe stoffen zullen toe staan. Zoals bekend is het oogmerk een verbod van deze stoffen in de meste- rij vah landbouwdieren, omdat zij schadelijk kunnen zijn voor de ge- Een goed preigewas schoont gemakkelijk. zondheid van de mens dan Wel de kwaliteit van het vlees kunnen beïn vloeden. Deze eerste stap om te komen tot een volledig geharmoniseerd EEG-be leid op dit gebied komt vrijwel over een met een voorzitterscompromis dat ons land in mei j.l. in discussie heeft gebracht, toen bleek dat een ogenblikkelijke algehele regeling niet haalbaar was. Alhoewel ons land een totaal verbod van hormonen voor mestdoeleinden voorstaat, is met deze geleidelijke aanpak inge stemd. Voor zover nog geen sprake is vap een volledige harmonisatie kunnnen de lidstaten, voor zover hun natio nale regels strenger zijn, deze zowel t.a.v. produktie als invoer handha ven. Graanvervangende produkten De Europese Commissie bereidt een rapport voor over de situatie met betrekking tot de graanvervangende produkten die in veevoeder worden gebruikt. Zij heeft aangekondigd dat rapport nog dit jaar te voltooien. Te vens streeft de Commissie er naar de onderhandelingen met de belang rijkste exporteurs, w.o. Indonesië over de uitvoer van tapioca naar de Gemeenschap in 1981 af te ronden. Welzijn dieren Commissaris Andriessen verwacht dat de Commissie zeer binnenkort zal voorstellen, dat met ingang van 1983 uitsluitend batterijsystemen voor het houden van kippen in ge bruik mogen worden genomen, die aan minimumeisen voldoen. Vanaf 1988 zouden alle systemen aan die eisen moeten voldoen. Als bekend heeft in 1980, vooral op initiatief van de toenmalige minister van landbouw en visserij, Van der Stee, de Raad van Ministers zich uitgesproken voor nadere regels t.a.v. de huisvesting van kippen. De volgende zitting van de EEG- Raad van Landbouwministers zal 28 september a.s. te Brussel worden ge houden. den verlaagd door enkele keren flink wat extra water te geven. Een derde faktor die het ziektenpro- bleem kan vergroten is het veroorza ken van gewasbeschadigingen. Elke wond op de planten vormt een di- rekte ingangspoort voor ziekten. Wees daarom voorzichtig tijdens de uitvoering van de diverse kuituur maatregelen. Speciaal wordt hierbij gedacht aan het aanaarden. Geen of nauwelijks beschadigingen worden hierbij aangebracht indien dit vroegtijdig gebeurt. Een half vol groeid gewas aanaarden geeft echter veel bladverwondingen. Uiteraard kan veel narigheid worden voorkomen indien meteen na de overbemesting flink wordt beregend. Bij winterprei die pas na de winter wordt geoogst doen wij er goed aan de laatste overbemesting uiterlijk begin oktober te verstrekken. Later in het seizoen overbemesten geeft een te weelderig gewas, waardoor de kans op vorstschade belangrijk wordt vergroot. e grootste zorg bij de preiteelt bestaat uit het gewas zoveel mogelijk ziektevrij volgroeid te krijgen. Met de relatief groot aantal belagers ook lang geen eenvoudige aangelegen heid. Behalve dat hierbij in teelt- technisch opzicht wat te bereiken is zal hiervoor tijdens het gehele groei seizoen regelmatig de spuit moeten worden gebruikt. Bij de dierlijke belagers te beginnen kan als eerste de preimot worden ge noemd. Een insekt dat tot circa half september kan toeslaan en zijn scha de veroorzaakt in de vorm van het wegvreten van de hartbladeren. Vooral bij een ernstige aantasting kan het gehele veld hieraan ten gronde gaan. De preimot staat be kend als een lastig te bestrijden in sekt, het heeft bij waarneming al vaak onherstelbare schade aange richt. Vandaar dat het van groot be lang is het gewas hierop zeer fre quent te kontroleren en meteen na de allereerste schadesymptomen met de bestrijding te beginnen. Hiervoor komen onder meer in aanmerking 1,5 liter parathion of 2 kg diazinon per ha. Veelal is het wenselijk dat de bespuiting 1 k 2 keer wordt herhaald waarbij het goed is telkens van be strijdingsmiddel te veranderen. Vervolgens kunnen trips als schade lijke insekten voor de preiteelt wor den aangemerkt. De wijfjes leggen eitjes in de epidermis laag van het blad zodra hieruit de larven te voor schijn komen beginnen zij zich te voeden met de sappen uit de blade ren. De schadesymptomen op prei zijn zilverachtige vlekjes in de leng terichting van het blad. Ofschoon de k \*aal het meest optreedt in de mid zomer kan deze ook nog goed in de herfst toeslaan. De bestrijding hier van dient eveneens te worden aan gevangen bij de waarneming van de eerste aantastingsverschijnselen. Door dan enkele keren te spuiten met 0,5 liter parathion per ha kan het insekt met goed succes worden be streden. Het meest berucht in de preiteelt zijn de diverse bladvlekkenziekten. Wel iswaar geven ze stuk voor stuk hun eigen schadebeelden, doch hebben allemaal als gevolg beschadiging en vervroegde slijtage van het blad. Te vens vragen ze bij de bestrijding de zelfde aanpak met gelijke middelen. Bij de bestrijding kan een keuze worden gemaakt uit ondermeer 2 kg Difolatan, 2 kg Daconil en 3,5 kg maneb per ha. De beste resultaten worden verkregen indien boven staande middelen worden gemengd met 5-10 kg mangaansulfaat, waarbij de laagste dosering gebruikt moet worden in een jong prei gewas. Van belang is met de bespuiting te be ginnen, zodra de bladvlekkenziekten zichtbaar wordt en regelmatig (elke 14 dagen) te herhalen. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 17