Pootaardappelen na de oogst snel droogblazen T oekomstmuziek van micro-elektronica al hoorbaar KORTE WENKEN C.A.R.- Zevenbergen B ij de oogst van pootaardappelen kunnen we soms onaangename verrassingen tegenkomen. Dit jaar kunnen dat bijvoorbeeld door Phy- tophthora aangetaste knollen zijn. In gebieden waar veel water is ge vallen kan het ook natrot zijn. Daarnaast zullen, evenals in andere jaren, in veel partijen moederknollen voorkomen. Bij een beperkt aan tal verkeerde knollen behoeft de bewaarbaarheid van de aardappelen niet minder te zijn, mits de partij na de oogst korrekt wordt behandeld. In alle hierboven genoemde gevallen dient de aanpak tweeledig te zijn: B D e benodigde droogtijd voor een partij aardappelen is afhankelijk van verschillende faktoren en kan varië ren van een paar dagen tot een paar A. Is bij warm weer wordt gerooid, is het vooral bij sterk ontvelde par tijen noodzakelijk om al tijdens het inbrengen met ventileren te begin nen. Gebeurt dit niet, dan bestaat gevaar voor zuurstofgebrek. Dit zuurstofgebrek ontstaat doordat ontvelde knollen een zeer hoge ademhalingsintensiteit hebben, die nog wordt vergroot door de hoge temperatuur. N W e zien dat er naast de grammo foonplaat nu ook een beeldplaat be gint te komen. De beeldplaat ziet er ongeveer hetzelfde uit als een lang speelplaat, maar op de beeldplaat staan beeld en geluid. In de Ver enigde Staten zijn beeldplaten nu al te koop, in Engeland zullen ze bin nen een jaar in de winkels liggen. Op een beeldplaat kan een televisiepro gramma van een uur worden vastge legd. Dat programma kan thuis wor den afgespeeld. Toepassingsmoge lijkheden zijn legio. Voor de land- en tuinbouw bijvoorbeeld instruktie in nieuwe bestrijdingsmethodes, ver schillende soorten bijscholing, maar ook een agrarische encyclopedie. Op één beeldplaat kunnen n.l. ook 54.000 pagina's met foto's uit een boek worden vastgelegd. Een hand boek over de landbouw zou zo in beeldplaatvorm periodiek nieuw uitgebracht kunnen worden. Hoe droogblazen? Droogtijd Oogsten tijdens warm weer W ondhelingsperiode Andere ontwikkelingen 1. Aangetaste knollen en moederk nollen moeten zo veel mogelijk uit de partij worden verwijderd. Dit kan tijdens het rooien of bij het inbrengen in de bewaarplaats gebeuren. Uit een oogpunt van hygiëne is dit de meest effektieve maatregel. Moederknollen, die in flinke aantallen kunnen voorko men, en ook natrotte knollen zijn namelijk moeilijk in te drogen door ventileren. 2. De partij direkt snel en grondig droogblazen en daarna ook droog houden. Hiermee kan uitbreiding van natrot worden voorkomen en kan bovendien worden vermeden dat door "jong ziek" aangetaste knollen tot rotting overgaan. Snel drogen is eveneens van belang om een aantasting van de knol door zilverschurft en een uitbrei ding van Rhizoctonia op de knol tegen te gaan. Goed droogblazen is bovendien noodzakelijk als een bestrijding van Fusarium en Zil verschurft met een vloeibare for mulering van een benzimidazol is toegepast. ij het ventileren treedt alleen droging op, als de relatieve vochtig heid van de lucht die door de aard appelen gaat, lager is dan 100%. Dit is altijd het geval als de temperatuur van de doorgeblazen lucht lager is dan die van de aardappelen. In de zomer zal dit als regel alleen 's nachts het geval zijn. Hoewel dit op het eerste gezicht misschien wat vreemd lijkt, wordt inderdaad meestal 's nachts de snelste droging bereikt, mits de luchttemperatuur lager is dan die van de aardappelen. Zijn de nachttemperaturen hoger dan de temperatuur van de aardap pelen, dan kan men beter overdag ventileren. Dit moet dan wel gebeu ren bij een lage relatieve luchtvoch tigheid, dat wil zeggen bij zonnig, niet broeierig weer. Wel zal de tem peratuur van de ventilatielucht nu hoger zijn dan die van de aardappe len. Hierdoor zal wat kondens op de knollen ontstaan. Als de lucht goed droog is, dan zal deze kondens echter weer snel verdwijnen, waarna de droging op gang komt. Gedurende korte tijd enige kondens op de knol len zal als regel niet bezwaarlijk zijn, behalve wanneer er bakterierot in de partij voorkomt. weken. De droogtijd wordt onder meer bepaald door: 1. De hoeveelheid vochtige grond in de partij Partijen waarin erg veel vochtige grond voorkomt vragen een groot aantal ventilatieuren. Dag en nacht ventileren zal dan dikwijls nodig zijn. Bij vochtig weer heeft overdag ven tileren echter geen zin. 2. De kapaciteit van de ventilatoren De benodigde droogtijd is ook af hankelijk van de kapaciteit van de ventilatoren. Deze moet minstens 80-100 m3 lucht per m3 aardappelen bedragen. 3. De aanwezigheid van stortkegels Tijdens het inbrengen van de aard appelen in de bewaarplaats dienen ophopingen van grond (stortkegels) in de bewaarruimte te worden ver meden. De droging verloopt hierin erg langzaam, hetgeen uitbreiding van bewaarziekten tot gevolg kan hebben. RHIZOCTONIA a het drogen van de partij moet gedurende een periode van 1 a 2 we ken zo weinig mogelijk worden ge ventileerd. In deze periode moeten de wondjes op de knol, die tijdens rooien en transport zijn ontstaan, helen en moet de schil verkurken. Hierdoor kan het gewichtsverlies tij dens de bewaring worden beperkt. Vooral bij sterk ontvelde partijen kunnen de gewichtsverliezen hoog oplopen. Met name bij een niet ideale bewaring is 10% geen uitzon dering. Echter ook uit een oogpunt van hy giëne is een goede wondheling erg belangrijk. Hierdoor wordt de kans op besmetting met gevaarlijke knol- ziekten als Phoma, Fusarium en bakterieziekten beperkt. De wond heling verloopt het snelst bij tempe- Als ter bestrijding van Fusarium en Zilverschurft een vloeibare formulering van een benzimidazol is toegepast is goed droogblazen noodzakelijk. raturen rond de 15 gr.C. en bij een hoge relatieve luchtvochtigheid. Het tijdens de wondheling niet meer ventileren dan voor een regelmatige luchtverversing nodig is (b.v. lx per dag een kwartier) komt aan de ge wenste luchtvochtigheid ten goede. Na de wondhelingsperiode zal men moeten proberen om de temperatuur van de aardappelen omlaag te bren gen, opdat de kiemrust zo lang mo gelijk gehandhaafd blijft. PAGV - Lelystad Ir. C.D. van Loon Mia trouwde met een tuinder. wikkeling nog vele jaren op zich la ten wachten. Zelfs deze vluchtige verkenning van de toekomst geeft aan dat er heel wat aan het veranderen is. Iedere be drijfstak, ook land- en tuinbouw, zal op eigen wijze op deze nieuwe toe komst inspelen. Voor iemand die de uitdaging aandurft een fascinerende toekomst. Drs. Chriet Titulaer AKKERBOUW DE KANTENFREES IS een prachtig werktuig. Slootvuil kan kort geslagen worden en te hoge kanten kunnen worden wegge werkt. Deze frees vraagt wel erg veel trekkracht en de slijtage is ook niet weinig. Maar het werk is vaak erg goed Wel zit er een grote "maar" aan deze methode van werken. Door het affrezen van kweekkanten en welke kant is vrij van kweek, komen de kleine stuk jes kweekwortel over een brede baan te liggen en zorgen voor na- groei. Een chemische bestrijding van de kweek voor het frezen, is dan ook dringend gewenst. VOOR KWEEKBESTRIJDING in bouwland zijn diverse middelen. De meeste werken via de boven de grond staande delen, een enkele via de wortelstok in de grond. Kijk goed naar de gebruiksaanwijzing over de bladontwikkeling, de ter mijn voor behandeling en de vol gende bewerking en de schade voor een volgend gewas. Neem de tijd voor behandeling en het zaaien van een volgend gewas ook serieus. De kweek moet dood maar een volgend gewas mag geen schade lijden. EEN GRASZAADSTOPPEL moet zo gauw mogelijk worden omgereden, want de vertering gaat in augustus veel beter dan in de steeds koeler wordende herfst. Augustus is bij uitstek de maand voor stoppelbewerking. De tempe ratuur en de daglengte zijn nog geschikt voor kieming en verte ring. Geef uw perceelskanten een ekstra beurt. LUIZEN ZITTEN GRAAG in bonen. Vooral de zwarte bonenluis kan nogal eens zuigschade ver oorzaken. Zitten de luizen op de bonen dan worden deze bonen ge makkelijk krom. Denk om de vei ligheidstermijn. Neem steeds even kontakt op met de firma waarvoor u de bonen teelt. Dan kan het niet gauw mis gaan. ER ZIJN AL HEEL WAT pu- blikaties geweest over organische mest. De voordelen zijn ruim schoots verkondigd. Welke prijs mag de mest nu kosten? Als de prijs van fosfaat en kali die de mest bevat, berekend tegen kunstmest- prijs, hoger is dan de kostprijs op het land geleverd, dan zit U wel goed. Bijv. varkensdrijfmest bevat 4.7 kg P205 af 1,18 per kg en met verlies gerekend 3.38 kg K20 a f 0,56 per kg. Dit is samen f 7,23. Dan bestaat uw winst uit de stikstof en de organische stof. ORGANISCHE MEST werkt het beste op percelen waarop aardappelen komen. Dus de per celen waarop in 1982 aardappelen moeten komen, moeten nu alle maal onder de organische mest worden gereden. Teelt U bijv. 1 op 4 aardappelen dan komt uw bedrijf eens in de vier jaar aan de beurt. Er is niets beter voor uw grond. Het aanbod is groot, maak er ge bruik van. HOGE RENTE, hoge grondprij zen, stijgende kosten van energie, kunstmest en bestrijdingsmidde len. Hoe moet een boer toch uit komenHoge opbrengsten maken veel goed, maar hoe komt U uit? Een begroting is te maken, ook van uw bedrijf en aan de hand van deze begroting is uw bedrijf goed door te spreken. Maak eens een begroting of laat er een maken. Uw bedrijfsvoorlichter kan U hel pen en heeft er in de herfst ook de meeste tijd voor. TIJDENS DE OOGST van de granen hebben stoffilters van de motoren het meeste te verduren. Probeer maar eens schone lucht aan te zuigen als het stof in grote wolken om de machines hangt. Er is maar een oplossing, zorg dat de luchtfilters regelmatig worden schoongemaakt. Denk ook aan Uzelf. Zorg voor voldoende schone stofmaskers. WIKKEN HEBBEN GEEN stikstof nodig, maar zijn wel erg gevoelig voor bladrandkevers. Die kleine snuit kevers die uit de ran den van de wikken stukken wege- ten. Dit kartelen van de bladran den is de zichtbare schade, maar de grote schade gebeurt onder de grond waar de larven van de bla drandkevers de wortelknolletjes opeten. Daardoor stagneert de groei en dit moet voorkomen wor den. Spuiten bij waarnemen van schade 1.5 lparathion 25% per ha. Alleen de kevers zijn te bestrijden, de larven niet. Dus spuit bij begin optreden der kevers. VEEHOUDERIJ ELK JAAR WEER moet een aantal percelen grasland worden vernieuwd. Vooral als een kweek- bestrijding moet worden uitge- Vervolg op pag. 14 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 13