Toekomstmuziek van micro-elektronica al hoorbaar v M, A M, B v Micro-elektronica mim m wm Aktueel nieuws Praten met de computer tl en tweede systeem dat zijn intre de begint te doen is viditel. Ook bij Viditel wordt het gewone televisie toestel gebruikt, maar om hiervoor geschikt te zijn, moet het een "vidi- teldecoder" bevatten. Een televisie toestel dat geschikt is voor viditel is automatisch óók geschikt voor tele tekst. Het omgekeerde is echter niet waar! Onderzoek naar de behoefte Agrarisch televisieprogramma Relatief grote apparaten. Wie een viditelaansluiting heeft en nummer 240 oproept, kan zich laten bedelven onder de groene informatie. Onder de verzamel naam "Voedsel en Bloemen" schotelt de Nederlandse land- en tuinbouw en daarmee verwante handel en industrie de kijker een duizendtal beelden voor met nieuws, achtergrondinformatie en gebruikerstips. Ook als het gaat om nieuwe informatietech nieken is agrarisch Nederland er als de kippen bij. Hoe het alle maal zit met nieuwe ontwikke lingen als viewdata, teletekst, de beeldplaat en microprocessors wordt uit de doeken gedaan door de terzake deskundige drs. Chriet Titulaer. (Deze bijdrage verscheen eerder in 19NU, uitgave van de Stichting Public Relations van de Land- en Tuinbouw.) ijn ouders zijn nooit echt op vakantie geweest. In een tuinbouw bedrijf was dat vroeger niet mogelijk, juist in de zomer was er veel werk en dan kon je een bedrijf niet alleen la ten. Eén van mijn zussen, Mia, trouwde met een tuinder uit ons ge boortedorp Hout-Blerick (bij Venlo). Zij hebben nog steeds een tuin bouwbedrijf, een modern, groot en goed georganiseerd bedrijf. Hun omzet is erg veel groter dan de omzet in het bedrijfje van mijn ouders ooit is geweest. Toch gaan Mia en haar man Piet en de kinderen Yvonne en Anita wel op vakantie, ook midden in de zomer. De automatisering maakt het voor hen mogelijk een ander leven te leiden in een tuin bouwbedrijf. Er is meer tijd voor het gezin, voor hobbies en voor de va kantie. Automatisering zorgt voor de klimaatregeling in de bloemenkas sen, voor het op peil houden van de waterstand in de bodem, voor het sluiten van de ramen als de wind draait. Natuurlijk moet er nog veel handwerk worden gedaan: het plan ten en het snijden van de bloemen bijvoorbeeld. Maar als alle systemen werken is het handwerk beperkter geworden. steeds kleinere elektronische schake lingen te maken. We noemen dat de micro-elektronica. Deze micro-elek tronica maakt het al mogelijk om een piepkleine computer (die makkelijk in een luciferdoosje kan) te maken. Die miniatuurcomputer heet micro processor. Het is een van de vele voorbeelden van de heel kleine za ken die nu gemaakt kunnen worden. De microprocessor duikt overal op: in het televisietoestel, in de wasma chine, in de auto. Het is nog niet zo ver dat er in ieder televisietoestel en in iedere wasmachine of in iedere auto een microprocessor zit, maar de opmars van die kleine computer is niet meer te stuiten. Voor de land- en tuinbouw is het op zich niet zo indrukwekkend dat iets heel klein gemaakt kan worden. Maar een microprocessor is niet al leen veel kleiner, maar ook veel goedkoper dan een grotere compu ter. Het bedrijf van zus Mia is een prima voorbeeld. Hun automatise ring is nu nog geregeld met relatief grote en daardoor dure apparaten. Als er nu zo'n zelfde installatie wordt afgeleverd is die kleiner en goedko per. Dit betekent ook dat steeds meer utomatisering kennen we in vele vormen. Vaak denken we bij "auto matisering" aan grote computers. In de laatste jaren zijn er in de ruimte vaart technieken ontwikkeld om 12 voos «acmtvks m oesnuiwwtf x «or<3*rs i i k» IJECUMMCKH Vsusr y»«w»rki«r> Voor #r*s»r<s> ss»#rk* voor dl» jxoin»; bedrijven de automatisering kunnen gebruiken (omdat de prijs haalbaar wordt). Als we zien dat automatise ring ook kan betekenen dat er meer tijd beschikbaar komt voor het gezin, is die ontwikkeling zo gek nog niet. De opkomst van de micro-elektroni ca is echter niet alleen zichtbaar in de automatisering van een heel bedrijf in de apparaten die worden gebruikt, maar ook in de informatievoorzie ning. eel van de dingen die ik nu ga zeggen zijn toekomstmuziek. Het is goed om dat vooraf duidelijk te stel len. Maar ook om er meteen bij te zeggen dat de goede verstaander die muziek nu al in de verte hoort. Iedereen in land- en tuinbouw heeft behoefte aan aktueel nieuws: het weerbericht (vaak toegespitst op land- en tuinbouw), de marktprijzen, de berichten over ziektes in gewas sen, de besmetting van vee, enzo voorts. Op het ogenblik zijn de krant en de radio belangrijke informatie bronnen. Er dient zich echter een nieuwe mogelijkheid aan: teletekst. Als via Nederland 1 en 2 televisie programma's worden uitgezonden kunnen tegelijkertijd en zonder dat de kijker dat merkt, wat nieuwsbe richten worden meegestuurd. We zouden niets hebben aan die berich ten als we ze niet zouden kunnen bekijken. Het is echter, juist weer door die micro-elektronica, mogelijk om in het televisietoestel een extra plaatje in te bouwen, waardoor we dat nieuws zichtbaar kunnen maken. Iedereen die zo'n aangepast toestel heeft kan dus dat nieuws gratis, be kijken. Teletekst bestaat al in Nederland. In ons land staan nu al zo'n 50.000 te levisietoestellen waarop teletekst ontvangen kan worden. In de toe komst zullen alle televisietoestellen van een "teletekstdecoder" worden voorzien. Iemand die nu een nieuw televisietoestel koopt, moet er al duidelijk op letten of hij dat nieuwe toestel kan gebruiken voor teletekst of niet. De teleteksttoestellen zijn nu nog enkele honderden guldens Dag en nacht bladeren. duurder dan dezelfde toestellen zon der teletekst, maar het prijsverschil is kleiner aan het worden. Bij de NOS in Hilversum zit een te- letekst-redaktie. Die mensen voeren steeds nieuwe pagina's in. Ze hebben ongeveer 100 verschillende pagina's (één pagina is één keer het televisie beeld vol tekst) om te vullen. Op die pagina's staan nieuws, verkeersbe- richten, oproepberichten, radio- en televisienieuws, menu van de dag, enzovoorts. Enkele pagina's zijn nu al van belang voor de land- en tuin bouw: het weerbericht, de marktbe richten. In Engeland, waar men al een paar jaar geleden met teletekst is begonnen, is er veel meer aandacht voor de landbouw. In steeds roule rende pagina's wordt daar voortdu rend nieuws doorgegeven dat van belang is voor de land- en tuinbouw. Land- en tuinbouw is een ideaal voorbeeld van een sektor in de Ne derlandse samenleving die teletekst perfekt kan gaan gebruiken. Juist in de opbouwfase waarin tele tekst nu verkeert, zouden de land- en tuinbouworganisaties zich sterk moeten maken voor het verkrijgen van vaste pagina's met roulerende berichten in deze teletekst. Een voordeel van het systeem is dat iedere landbouwer en iedere tuinder teletekst kan gebruiken als hij alléén maar een hiervoor geschikt televisie toestel heeft. Er zijn dus geen grote investeringen nodig. Een nadeel is dat er niet meer dan een paar pagi na's aktueel nieuws doorgegeven kunnen worden. v Het teletekstsignaal komt de huiska mer binnen samen met het gewone televisiebeeld. Het komt dus via de antenne op het dak of via de aan sluiting op de kabeltelevisie. Bij vi ditel wordt de telefoon gebruikt. Je belt dus echt een computer op en je gaat daarna bladeren in die compu ter. Terwijl je viditel gebruikt is de telefoon dus bezet (en loopt de tele foonrekening op!). Viditel is ook niet gratis. Er moet betaald worden voor het gebruik van de computer en voor sommige bladzijden moet er extra worden betaald. Ook viditel bestaat al: ik heb zelf al bijna een jaar een aansluiting. Met mij zijn er ruim 2500 Nederlanders (waaronder veel bedrijven, postkantoren en biblio theken) die een viditelaansluiting hebben. Wij kunnen dag en nacht bladeren in de 100.000 pagina's die nu al in het viditelcomputergeheu- gen zijn opgeslagen. Viditel zal vooral voor speciale groe pen een betekenis gaan hebben. De land- en tuinbouw is zo'n speciale groep. Andere groepen die zeker ge bruik zullen maken van viditel zijn uitgevers, banken, postorderbedrij ven, enzovoorts. isset Dataservice en Misset Groep Land- en Tuinbouw hebben een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden en de wenselijkheden van tuinbouwinformatie via het vi ditel- of viewdatasysteem. Bij dit onderzoek werden 238 perso nen (tuinders, tuinbouwvoorlichters, veilingbestuurders en -medewerkers) ondervraagd. De konklusie uit het onderzoek is: "De Nederlandse tuinder is zeer geïnteresseerd.in de komst van een viewdatadienst voor zakelijk ge bruik. Natuurlijk moet de informatie aktueel, feitelijk en betrouwbaar zijn. Hij hecht daarom ook grote waarde aan het vermelden van de informatiebron op het scherm. Kli maat- en stralingsgegevens zijn erg belangrijke informatiesoorten en ook een goede nieuwsdienst wordt hoog gewaardeerd, maar dit geldt zeer zeker ook voor b.v. teeltinfor matie. Zeker is dat de tuinder geld over heeft voor goede, snelle informatie en dat hij voor het verkrijgen van deze informatie vieuwdata een ge schikt medium vindt." ehalve de automatisering, de te letekst en de viditel, vinden er nog een aantal ontwikkelingen plaats, die relatie hebben met informatie op land- en tuinbouwgebied. Een heel interessante ontwikkeling is de ka beltelevisie. De firma Siemens heeft in Nederland al een kabelnet met 30 kanalen getoond. In de Verenigde Staten worden in alle grote steden momenteel kabelnetten met min stens 50 kanalen aangelegd. In som mige steden, zoals New York, zijn er zelfs meer dan 100 kanalen beschik baar. De Amerikanen verwachten dat al die kanalen zeer gespeciali seerde programma's gaan aanbie den. Net als bij de tijdschriften, waar bladen voor de antiekverzamelaar naast een vliegtuigblad of een blad voor de land- en tuinbouw in de kiosk liggen, zullen er televisiepro gramma's komen met alleen pop muziek, alleen tips voor tuinieren of alleen wetenschappelijk nieuws. Deze vérgaande specialisatie van te levisiekanalen zal in de Verenigde Staten pas over vijf tot tien jaar wor den gerealiseerd, in Europa nog la ter. Dat deze ontwikkeling zal plaatsvinden betwijfelt niemand. Dit betekent dat er op de lange duur ook een apart radio- en televisiekanaal voor de land- en tuinbouw zal ko men. Als dat kanaal er is zijn de hiervoor genoemde systemen van te letekst en viditel misschien al over bodig. Zoals gezegd zal deze ont- Vervolg op pag. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 12