Het fokvee op de Thoolse dagen o p 3 juli werd op "De Pluimpot" te Scherpenisse de jubileumfokdag ge houden, de 25e centrale keuring wel te verstaan, waaruit de Thoolse da gen zijn ontsproten met diverse akti- viteiten. Regelmatige bekalking van bouwland blijft gewenst Werkbezoek hoofdbestuur Friese Landbouwmaatschappij De groepen van de gestrooide kalk met de grond worden bereikt. Wanneer aan bovengenoemde voorwaarden wordt voldaan kan de grondgebrui ker ervan verzekerd zijn dat in het voorjaar het zaaizaad van het kalk- minnende gewas wordt toever trouwd aan een grond met een goe de pH, basis voor een prima bodem vruchtbaarheid. Welke kalkmeststof Voor de zwaardere slibhoudende gronden komt hoofdzakelijk de schuimaarde als kalkmeststof in aanmerking. Deze van oudsher zeer bekende meststof afkomstig van de suikerindustrie met zijn nevenele menten (organische stof!) heeft een zeer goede reputatie op de kleigron den. De kalk is er zeer fijn in verdeeld hetgeen een vlotte werking bevor dert. Voor de zogenaamde lichtere gronden zijn de bekende droge fijne ka Ik meststoffen meer aan te beve len. De zeer kleine kalkdeeltjes in deze meststoffen worden, mits de kalk goed door de bouwvoor is ge mengd, door het bodemvocht om gezet in een oplosbare vorm waar door de pH kan gaan stijgen. Daar dit enige tijd vergt dient de bekalking geruime tijd voor de verbouw van het kalkminnende gewas te worden uitgevoerd. Droge fijne kalkmest- stoffen zijn er voldoende op de markt in verschillende samenstellingen van alleen koolzure kalk tot kalkmest- stoffen met diverse percentages magnesium en/of bepaalde hoe veelheden fosfaat en kali eventueel aangevuld met sporenelementen. Voor een goede struktuur op de klei gronden en een goed milieu op de lichtere gronden is een optimale kalktoestand onontbeerlijk. Dit geldt vooral voor de verbouw van de zo genaamde kalkminnende gewassen zoals bieten-, gerst-, tarwe-, maïs-, en vlinderbloemigen. Uit grondonderzoek is gebleken dat er nog veel tekorten aan kalk in de grond zijn en dat in veel gevallen aanvulling nodig is. De komende maanden hiervoor benutten is een goede zaak. Bovendien wordt zo doende de beruchte voorjaarspiek in de kalkaanvoer vermeden. De opkomst en de presentatie van het vee was goed. De kwaliteit gemiddeld goed voor de streek en veel uniformer dan in de beginjaren. Verschillende fokkers zaten op een ongeveer gelijk nivo in sommige rubrieken wat het sportieve effekt gunstig beïnvloedde. De twee stieren, een half jaar leef tijdsverschil en in dezelfde rubriek gaven elkaar weinig toe. De voorstap kreeg Kee's Keimpe van M.C. Wie laard-, Stavenisse voor Renske's Pan van J.J. v.d. Slikke, Tholen. In deze volgorde werden ze naderhand ook kampioen en reservekampioen van Tholen. De eerste is goed van type en voldoende ontwikkeld, de andere goed ontwikkeld en gevuld. De jongste kalveren maakten een goede indruik, de kalvéropfokwed- strijd doet hier goed werk voor. De oudste vaarzen herbergden de latere kampioene: Clara II van P.C. Fase, St. Annaland; gerekt en goed van type. Reserve kampioene Witje 4 van A. Duijzer, Poortvliet is ook een korrekte vaars. Beide waren goede kopnummers van hun rubriek die overigens wat weinig imponeerden in hun totaliteit. De jongere melkkoeien en melk- vaarzen waren daarentegen van goed gehalte. Uit hun gelederen kwam de koe met het beste uier, de Südhoek- ster Nestor-dochter Anna 25 van J.J. v.d. Slikke. Haar stalgenote Jo (v. Cog. 62 van de Ringhoeve) werd jeugdkampioene, gerekt, goed uier en voldoende in de benen. Lena, van maatschap Hage, Poortvliet, een ty pische melkkoe met behoorlijke be nen en bemerking op de speenplaat- sing werd reserve kampioene. Uit de middenklasse die meestal een goede indruk nalieten kwam Senior kampioene Truus 10 van Maatschap Hage. Deze rondom goede 5-jarige dochter van Ceel 2 promoveerde van respektievelijk jeugdkampioene, se nior reserve kampioene, nu tot de hoogste titel, een mooie non-stop carrière In de andere rubrieken aantrekke lijke melktypische koeien, waarvan de 12!£ jarige zeer typische Janke's Adema-dochter Betsie 4 van J.M. Klippel te Stavenisse het reserve kampioenschap kreeg toegewezen. Een 4-tal koeien was praktisch van hetzelfde nivo waarbij dan de eer aan de solide oude, meest typische koe toeviel. Bij de produktieprijzen was Klippel ook eerste met Maartje 75 (v. Nu- boxer Westfries) gevolgd door Adriana 66 van Maatschap Duijn- houwer Scherpenisse en Marie 75 van A. Duijzer. Fokgroepen van 5 melkkoeien la. J.J. v.d. Slikke. Uniforme groep typische, meest jongere koeien met goede uiers. Kampioensgroep tevens en verdiend! lb. D.M. Giljam, Poort vliet, melktypische koeien. Bedrijfsgroep, 5 stuks Gebr. Noom, St. Maartensdijk een 2e prijs. Truus 10, maatschap Hage, jeugd kamp. '79, res. kamp '80, senior kampioene 1981. Fokgroepen, 3 stuks koeien la. P.C. Fase, uniform trio. lb. J.M. Klippel, individueel goed, minder uniform. 2e ook J.M. Klippel. Bedrijfsgroepen, 3 stuks melkkoeien la. Goede groep van maatschap Ha ge waarin 2 titelhoudsters. lb. J.F.G. van Oorschot, Tholen. Goed ont wikkeld menen we. Groepen 3-tallen zelfgefokte vaarzen la. J.F.G. van Oorschot, goed ont wikkeld, behoorlijk uniform, lb. P.C. Fase, uniform, minder masaal. 2a. A. Druijnzer. 2b. Gebr. Noom. Koeien met 2 direkte afstammelingen la. Jo 89 van J.J. van de Slikke met Jo 91 en 92 beide la in hun rubriek, meer kommentaar overbodig! lb. Bertha 2 van D.M. Giljam, ook niet onverdienstelijk. Koeien met meerdere afstammelin gen Verdiend een eerste prijs voor de kleine sympathieke zeer typische Keetie van P.C. Fase, gevolgd door 4 dochters waarvan er vorig jaar al 2 in de kijker liepen. We menen dat de Thoolse jubileum fokdag een goede presentatie was van de stand van zaken in de Thoolse veehouderij. De sfeer tussen alle be trokkenen en de jury was prettig, gunstige omstandigheden voor het zeer aktieve kommissielid G.A. de Hond die meedeelde dat het zijn laatste fokveedag waaraan hij mee werkte was. Zijn inzet oogstte veel waardering. W. van Sluijs Op bezoek te 's Heer Abtskerke van links naar rechts de heren De Roo Sr, Markusse, Doeleman, Hofstra (voorzitter Friese Landbouw Mij. en de Roo jr. Kortgeleden werd door het hoofdbe stuur van de Friese Maatschappij van Landbouw een werkbezoek gebracht aan Zeeland. Het gezelschap verbleef hier twee dagen. Begeleid door ZLM-voorzitter Doeleman en de he ren W.C. Sinke en J. Markusse wer den een aantal bedrijven bezocht. De eerste dag was het eerste doel het melkveehouderijbedrijf van De Roo (vader-zoon maatschap) te 's Heer Abtskerke; 30 ha groot met 69 melk koeien. Vervolgens ging de groep naar het bedrijf van de heer Bom te Colijnsplaat waar vooral aandacht werd besteed aan het machinaal oogsten van vlas. Het derde bedrijf, dat bekeken werd was dat van de heer J.C. van den Berge te Wissen- kerke; 90 ha. akkerbouw en daar naast nog 150 meststieren. De volgende dag werden onder lei ding van de heer Trip diverse perce len vlaszaad en een vlasproefveld van het kweekbedrijf Ropta bezich tigd, waarna de dag werd besloten met een rondleiding door een vlas fabriek. Ondanks de taalverschillen kunnen Zeeuwen en Friezen het altijd prima met elkaar vinden. Dat werd bij dit bezoek bevestigd. De meest ideale tijd voor het in orde brengen van de kalktoestand van het bouwland is zo langzamerhand weer aangebroken. De periode nazo mer/herfst bieclt de akkerbouwer meestal voldoende gelegenheid daar waar nodig door een bekalking de pH van de bouwvoor te verbeteren of te onderhouden. Het is reeds van ouds bekend dat met name het graanstoppelland zich voor een be kalking uitstekend leent. Doch ook later in het seizoen zijn de mogelijk heden voor het bekalken aanwezig op bijvoorbeeld vroeg gerooide aardappelpercelen en daarna nog op de maïsstoppel. Een tijdig uitge voerde bekalking in bovengenoem de periode geeft de kalk ruimschoots de gelegenheid de pH van de bouw voor op de juiste hoogte te brengen voor het in het voorjaar te zaaien kalkminnende gewas. Funktie van de kalk De funktie van de kalk in de bodem is veelzijdig. Dit element is niet alleen belangrijk als plantenvoedende stof maar meer nog als bodemverbete raar. Kalk zorgt op zand-, veen-, en dalgronden voor een goed milieu in de grond waarbij alle noodzakelijke processen optimaal kunnen verlopen en een maximaal rendement van de overige meststoffen voor de plant bevordert. Bovendien heeft kalk op de slibhoudende gronden ook nog een zeer gunstige invloed op de ver- slemping en struktuur van de bouw voor. Voldoende kalk op kleigronden betekent het bevorderen van een kruimelstruktuur waardoor een opti male grond-water-lucht-verhouding wordt bereikt ten gunste van uitne mende groeiomstandigheden voor de plant. De taak van kalk in de bo dem is dus veelomvattend en het is daardoor belangrijk dat er voldoende kalk in de bodem aanwezig is en dat tevens de jaarlijkse verliezen door bijvoorbeeld uitspoeling en onttrek king regelmatig worden aangevuld. Wanneer en hoe bekalken In de aanhef van dit artikel werd reeds vermeld dat de nazo mer/herfst de meest gunstige tijd is voor het bekalken. Over het alge meen is de grond dan voldoende droog en goed berijdbaar voor de speciale kalkstrooiers die dan pro bleemloos hun werk kunnen uitvoe ren en de kalkmeststof regelmatig over de akkers verdelen. Met de di verse uit te voeren bewerkingen van de grond (stoppelbewerking) kan te gelijkertijd de gewenste menging Schuimaarde is een uitstekende kalkmeststof voor kleigronden. Voorzitter Hofstra overhandigt voorzitter Doeleman een "hjtse panne", wat vrij vertaald een Fries wandbord lijkt te zijn. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 11