De 27e fokveedag voor Walcheren met voor 't eerst keuring vleesvee Schapen Jeugdkampioene Joukje 57.H.Z. van fokker-eig. G. Blankers, Grijpskerke. De 1-A prijs voor bedrijfsgroepen werd toegekend aan de excel lente groep van de gebr. de Buck, Oostkapelle. Melkschapen: rechts kampioene ooi S 501 van JJ. Breel uit Veerelinks res. kampioene S 500 van Mij de Buck-Geelhoed. G. Blankers, Op vrijdag 17 juli j.l. werd in Seroos- kerke de 27e fokveedag gehouden. Aan de verschillende keuringen werd deelgenomen door een groot aantal melkkoeien, vleesvee en schapen. Dit jaar werd voor het eerst ook vleesvee gekeurd. Gezien het feit dat er zo'n groot aantal dieren van een goede kwaliteit aanwezig was, maakte dat deze keuring voor de organisatoren zeer suksesvol is verlopen. Onder werkelijk ideale weersom standigheden streden voor het eerst in de geschiedenis op de 27e Wal- cherse fokveedag 13 enorme en thousiaste vleesvee-inzenfok- kers/mesters om de hoogste eer: het algemeen algemeen kampioenschap. De juryleden, Dhr. de Coninck en A. de Lint hadden ruim een ochtend nodig om te jureren. Uiterst nauw keurig hebben deze 2 vaklieden, met de catalogus in hun zak, 9 catego rieën met in totaal ruim 70 stuks in zendingen beoordeeld. Geen een voudige klus!! De kwaliteit van de ingezondn dikbillen was ronduit ge weldig. "Onvoorstelbaar dat men op Wal cheren op dergelijk hoog niveau dikbil fokkerij bedrijft". We wisten van enkele inzendingen op Paasvee- tentoonstellingen dat er op Walche ren individuele topdieren waren. Maar dit overtrof de stoutste ver wachtingen. Alle ingezonden dieren behoren tot de betere. In sommige categorieën stonden dieren achter aan die elders op een regionale keu ring kopnummers zijn. De publieke belangstelling was enorm. Tijdens het défilé stonden de mensen rijen dik te kijken en adem loos te luisteren naar het commen taar van het jurylid Dhr. de Conick die dit voortreffelijk deed! Vanuit de vele reakties die we kregen kunnen we ronduit zeggen: "Een geslaagd experiment waarvan ieder een tevreden naar huis ging en om volgend jaar nog eens over te doen". Met hopelijk nog betere en meer zelf gefokte dieren. Rubriek 1 Dikbillen geb. voor '80: le 2. Maljaar, een extra fijne uitzonder lijke luxe blauwbaggerstier met maat. Nakomeling van de Mol KI stier. 2e. J. Maris roodbagger, fijne stier maar schraal. 3e. J.A. de Buck. Donkerrode brede na komeling van de K.I. stier Hein. Boven genoemde stieren zijn voor de fokkerij aangekocht. 4e. A. Dekker een door hemzelf gefokte en afgemeste stier, wel breed maar miste voor een kopplaats, een luxe achterhand. Rubr. 2. Dikbilvaarzen geb. voor '80. le P. Louws een extra fijne zogende vaars met aparte haarkleur; type: Piamontese. 2e A. Dekker, brede blauwe vaars. 3e J. Pouwer, beste witte vaars. 4e 5e J. Maris, zware schrale, zogende vaarzen, iets minder soort. Rubr3. Stieren geb. '80. Werd gesplitst in tweeën, le P. Janse. Een extra fijne gitzwarte stier. Stier heeft een diepe onderbil, geweldige aanzetting tot lenden en schoftvorming. Zal daarom nog aan type winnen. Gefokt uit de Z.L.M; kampioen x ZLM reserve- kampioen. 2e J. de Visser. Een beste roodblaar (Bas nakomeling) iets grovere huid en been- werk wat hem de kopplaats kostte. Maar wel een beste. 7e Z. Maljaars 8e J. Maris 9e A. Dekker 10e 1 le J. Maris 12e L. Melse, Al deze vaarzen hebben type, maat. Uitermate geschikte dieren om verder te fokken. Rubr. 5 Dikstierkalveren geb. '81 Deze werd gesplitst in jong oud. Jong. le J.A. de Buck. Dit blauwe bont kalf amper drie maanden oud, éên van de jongste, is extra breed, diep en lang, kon amper omkijken. Klasse apart. 2e P. Janse. Zwartbaggerstier, één v.d. oudere. Extra bil en lendenen maar blijft wat smaller. 3e J. Maris, een schraal blauw stierkalf, maar met soort, dat men zo graag ziet. 4e A.J. Lens. Donkerrode baggerpoot. Extra breed. Dikbil van voor tot achter. Heeft mede door zijn zaar gewicht wat Na gedane arbeid is het zoet rusten dachten de juryleden, ringmeesters en oud-leden van de fokkerijcommissie. 3e Z. Maljaars: Een lange witte stier, met goed type. 4e L. Melse: kruisling met M.R.Y. stier Charolais vaars. Stier met maat massa. Voldoende soort. 5e en 6e Z. Maljaars, twee witte stieren, wat smaller maar toch goed. Rubr. 3b (ldein) le Z. Maljaars. Een nog jonge witte stier met extra soort. Alle spieren die een dik bil moet hebben zag je bij hem het dui delijkst. Tot grote hilariteit v.d. vele aan wezigen had deze jonge stier nogal wat jeugdige aspiraties, tot ergernis van zijn begeleider. 2e ADekker, een dikke roodbonte stier, zelf gefokt. Blijft wellicht te klein. 3e, 4e, 5e A. Dekker beste zélfgefokte stieren. Rubr. 4 Vaarzen geb. '80 le Z. Maljaars. Een grijze vaars van een geweldig type. Extra vang en enorme maten. Belooft veel. 2e D. Maris, een beste blauwe, minder op de lenden maar dik in de bil. 3e J. Maris 4e D. Maris 5e Z. Maljaars 6e D. Maris zwakkere pesen, wat hem een kopplaats kostte. Zal mettertijd verdwijnen. 5e J. Maris, wat smal blauw stierkalf. 6e A.J. Lens. Asgrauw stiertje. Hoewel de jongste niet de minste. Integendeel. Heeft aanzetting tot verbreden! 7e P. Louws. In deze beste rubriek de minste maar toch geen verkeerd kalf. Oudere catagorie: le J.A. de Buck. Donkerrode stier, volle broer van nr. 1. cat. 3, Apart breed, haast geen nek, dik hoofd, lang en lux in de bil. Een extra half! 2e P. Janse. Extra fijne iets te smalle 3e Apart luxe, zwarte kalveren. 4e 5e 6e Best blauw, bont kalf. iets te grof beenwerk van F. Louws. 7e J. de Visser, blauw, te weinig in de achterhand. 8e P. Janse, wit, smal, maar groot. Rub. 6. Vaarskalveren geb. 1981 Jong. le L. Melse, vaal (MRYxCharoleus) extra in bil en lendenen. Helaas een stuk ge trokken wang. 2e J.A. Maris M.R.Y., best van stuk, ech ter te schraal maar wel fijn. Kampioen binnenlandse rassen, eig. J.A. de Buck. 3e J.A. Maris, blauw, goed maar te grof 4e J.A. Maris, wit minder 5e J.A. de Buck, zwartbont jong, fijn. is meer dikbil voor dan achter. 6e D. Maris. M.R.Y. Super, maar heel slecht op de benen. Cat. 6b. Vaarskalveren, groot J.A. Brand, Blauw, breed soort met maat. Goed kopnummer. 2e J.A. Brand. ond. blauw, wat smaller in de boegen. 3e L. Melse, zwartbont. Goede aanzetting in lenden en bil. 4e J.A. Buck M.R.Y., extra fijn, beste achterhand maar te weinig lenden, extra maat. 5e J. A. Maris, blauw, te grof maar vol doende soort. 6e J. Pauwer, blauw iets te weinig soort, maar kalf met maat. Rubr. 7 Groepen van 1 eigenaar, geb. 1980. le J. Maris, een groep uniforme blauwe vaarzen. 2e Z. Maljaars, een groep stieren iéts ver schillend in hoogte. 3e A. Dekker, een groep vaarzen ver schillend in haar kleur maar van hetzelfde type. 4e D. Maris, vaarzen minder uniform. Rubr. 8 Groepen 1 eigenaar ge. 1981. le P. Janse. een groep witte stierenkalve ren, beste collectie. 2e P. Janse, een greep zwartbaggerbonte stierkalveren. 3e J. Maris, een drietal blauwe vaarzen. 4e J. Maris, drie kalveren verschillend. Kampioen voor '80 eig. Z. Maljaars, Oostkapelle, fokker Ultee/Kastelein, Oudewater. Kampioen '80: eig. P. Janse, Middelburg, fokke J.A. de Buck, Oostkapelle. Kampioen '81: fokker eigenaar. J.A. de Buck. Kampioen buitenlandse rassen: fokker Ultee Kastelein, eig. Z. Maljaars. Kampioen binnenlandse rassen: fokker eigenaar J.A. de Buck. Het aantal schapen dat gekeurd werd was wat minder dan in het afi gelopen jaar. Jammer, mede gezien de mogelijkheden die er toch ook in dit gedeelte van Zeeland zijn. De kwaliteit van de ingezonden dieren was in doorsnee goed met uitzonde ring van de rubrieken ooien met lammeren. Deze rubrieken waren duidelijk van mindere kwaliteit. Imponerend bij deze schapekeuring is altijd de grote inzending van ram men door de Gebr. A.Z. Z.A. de Buck, uit Oostkapelle. Zij behaalden dan ook met hun rammen zowel het kampioenschap als het reserve kam pioenschap. Aan hun kollektie ram men werd later dan ook de 1 A-prijs voor "bedrijfsgroepen" toegekend. Bij de ooien was de kwaliteit wisse lend. In de kopgroep zaten dieren met voldoende type, maar in het on dereind was de kwaliteit duidelijk minder. Kampioene ooi werd de luxe ooi 0013 (3652) van C. Verhage uit Oostkapelle. Deze moderne ooi be haalde met recht het kampioen schap. Res. kampioene werd de wat oudere goed gebouwde doch wat minder luxe ooi Z 5612 van W. van Soelen uit Oost-Souburg. Als beste ramlam van deze fokdag werd gekozen de 0022 (3653) van C. Verhage uit Oostkapelle. Ook de melkschapen waren er weer. Dit jaar waren er meer dieren dan vorig jaar. Hopenlijk dat in de toe komst deze ontwikkeling zich zal doorzetten. Het beste ramlam was van J.J. Breel uit Veere. Bij de ooien werd de S 501 van J.J. Breel, Veere kampioene. Een twee jarige ooi, die een mooi gevormd uier heeft, met daarbij een $oede speen- plaatsing echter wat minder luxe in de kop. Res. kampioene werd de S 500 van MY. de Buck-Geelhoed, Middelburg. Een luxe gebouwde ooi, maar met een slechter gevormde uier en speenplaatsing. Rechts kampioene ooi van C. Verhage, Oostkapelle, links res. kampioene W. van Sollen, Oost-Souburg. 10 Een van de kampioenen bij het luxe vleesvee. Koe met het beste uier. Jouke 40.Hz van fokker-eig. Grijpskerke.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 10