De maand augustus op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf R< De stoppelbewerking D e maand augustus staat bekend als de oogstmaand. Dit heeft dan vooral betrekking op de oogst van granen, erwten, pootaardappelen en Engels raaigras. Ongeveer de helft van alle akkerbouwgronden is hierbij betrokken. We zullen maar hopen, dat de weersomstan digheden gunstig zijn, zodat de oogst "droog" kan worden geborgen, mede gezien het feit dat kunstmatig drogen weer duurder zal zijn. De hogere energieprijzen liegen er niet om. Ook vragen diverse andere werkzaamheden in deze maand onze aandacht: E en goed funktionerende drainage op 100 a 120 cm diepte is voor de meeste gronden noodzakelijk voor een goede drooglegging en voor het behalen van goede opbrengsten. In diverse gebieden in het Zuidwesten ontbreekt daar nog wel het een en ander aan. Gezien de vele aanvragen om subsidie die in het kader van de P.C.W.-regeling zijn ingediend (in middels gesloten), zal dit het rende ment van de diverse teelten beslist ten goede komen. Tracht deze wer ken onder goede droge weersom standigheden uit te voeren. Mogelijk kunt U bij slechte omstandigheden uitwijken naar 1982. De regeling geldt voor twee jaar. D e kg-opbrengst van de winter tarwe leek aanvankelijk goed te worden. Gezonde gewassen met meer aren dan vorig jaar; zo'n 500-600 aren per m2. Toch zullen als gevolg van aantasting door bepaalde bladvlekken- en aarziekten enkele W anneer de weersomstandigheden gunstig zijn voor het uitvoeren van stoppelbewerkingen kunnen bepaalde wortelonkruiden goed be streden worden. Zodra het hoofdgewas geoogst is, dan wel beginnen. Het land grof wegleggen en het perceel intensief bewerken zijn nood zakelijke voorwaarden. Betreft het kweek, dan is een chemische be strijding met liter Roundup per ha bijna altijd beter op zijn plaats. De bespuiting uitvoeren als de kweek goed ontwikkeld is (ongeveer 20 cm bladlengte). D e stand is momenteel goed, ook de laat geplante op de zware grond hebben dankbaar geprofiteerd van de vele regen in mei - juni. D e bestrijding van valse meel dauw en bladvlekkenziekte dient tot uiterlijk vier weken voor de oogst te worden voortgezet. ing. K.F. Malcorps A. van Haperen a) Inzaai van koolzaad, winteruien (Japanse) en groenbemestingsgewassen. b) Insekten- en ziektebestrijdingen in aardappelen, uien, knolselderij, stambonen en win terwortelen. c) Stoppelbewerkingen en verbeteringen van de bodemvruchtbaarheid, zoals toediening van (al of niet aangekochte) organische mest, bekalking enz. d) Profielverbetering, o.a. opheffen van storende lagen of verdroging. e) Ontwatering: draineren en onderhoud sloten. Akkerbouw Grondverbetering Drainage Grondonderzoek Groenbemesters Granen Stro onderploegen in verband met organische stofvoorziening Aardappelen Uien KONSULENTSCHAP VOOR DE AKKERBOUW EN DE RUND VEEHOUDERIJ TE GOES C.A.R. Zevenbergen, de bedrijfsvoorlichter rundveehoude rij, "V erbetering van de ondergrond heeft tot doel de gewasopbrengsten te verhogen. Storende lagen of een dun kleipakket op zand belemmeren de wortelontwikkeling en vochtvoorzie- ning van de plant, waardoor de kg- opbrengsten achterblijven. Thans zijn er verschillende machines be schikbaar, zoals de diepspitfrees en de mengrotor om de doorwortelbaar- heid van het profiel te verbeteren en te verdiepen. Mocht U profielverbetering overwe gen, vraag dan eerst deskundig ad vies. De keuze van de machine is na melijk afhankelijk van het profiel van het perceel en de zwaarte van de grond. Het effekt op plaatgronden is vooral afhankelijk van de zwaarte van de bouwvoor, de diepte van de grond waterstand en de grondsoort onderin het profiel. egelmatig grondonderzoek is noodzakelijk om een doelmatig be- mestingsbeleid te kunnen voeren. Het gaat dan vooral om de fosfaat-, de kali- en de kalktoestand van de grond. Ode onderzoek op bietecys- teaaltjes, vooral op bedrijven met één op drie of vier teelt, mag men niet nalaten. Met matige of lage bie tenopbrengsten, ten gevolge van ernstige cysteaaltje-aantasting is een rendabele bietenteelt niet mogelijk. In dergelijke situaties kan een ge sprek over grondontsmetting zeker nuttig zijn. Door nu kontakt op te nemen met de grondmonsternemer van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oos terbeek, hebt U de uitslagen op tijd terug. Bemonstering op bietecysteaaltjes is het meest zinvol als de percelen worden bemonsterd waarop het vol gend jaar bieten zijn gepland. Even tueel ook de percelen waarnaar men nog kan uitwijken. Het hele bedrijf ineens bemonsteren op cysteaaltjes heeft weinig zin. 8 Z odra de dekvrucht geruimd is, dient men op een grasgroenbemester direkt 40-60 kg N per ha te strooien. Vrijkomende kale stoppels dient men zoveel mogelijk te benutten voor in zaaien van wikken, Italiaans- en Westerwolds raaigras of bladrame- nas. Tot 10 augustus kunnen nog met succes wikken worden gezaaid en tot eind augustus Italiaans- of Wester wolds raaigras en zelfs tot begin sep tember bladramenas. O, m onkruid vanuit de slootkanten te voorkomen, is een regelmatige stoppelbewerking van de kanten van alle percelen noodzakelijk. Denk echter aan taludbeschadiging en in zakkende slootkanten. De bestrijding van klein hoefblad, die reeds in de granen is begonnen, dient in de stoppel te worden afge rond. Een chemische bestrijding verdient de voorkeur boven een me chanische. Op goed ontwikkeld hoefblad bij bedekte lucht en liefst niet na een droge periode een be spuiting uitvoeren met 2-4 D. Met Roundup wordt bij de kweekbestrij- ding, klein hoefblad eveneens "mee genomen". Gedroogde kippen-kui- kenmest en gehakseld stro kunnen door een goede stoppelbewerking door de bouwvoor gemengd worden, wat de vertering ten goede komt. Zodra de dekvrucht geruimd is, moet op grasgroenbemester stikstof gestrooid worden. rassen, ook bij gerst, geen topop- brengsten meer kunnen geven. Daar is te veel regen voor gevallen m juni. Is het slecht weer in de oogst- periode, dan zal men vooral bij de tarwe rekening moeten houden met de schotgevoeligheid van de rassen en de korreluitval. De rassenlijst geeft de volgende informatie: wintertarwe korrel uitval schot zomertarwe korrel uitval schot Marksman 7 5 Adonis 5 5 Anouska 6 8 Arkas 7 5,5 Donata 7 7,5 Bastion 7 7 Nautica 8 7,5 Kaspar 6 8 Arminda 7,5 6,5 Melchior 6 6,5 Durin 7 7 Sicco 7 7 Swifta 7 6 Stratos 7 7 Caribo 7 5,5 Okapi 7 5 Er worden regionaal waarnemingen verricht om zonodig via de radio mededelingen te doen hoe het is ge steld met de schotgevoeligheid. Deze is afhankelijk van de temperatuur tijdens de periode van deegrijpheid. Bij de beoordeling van het oogsttijd- stip dient men ook de gevoeligheid voor korreluitval te betrekken. Naast weersomstandigheden af. Vast staat dat er in de loop van juni een enorme besmettingbron is opgebouwd. De grootste waakzaamheid is geboden. Regelmatig het gewas onder de ma- neb/tin houden. Tenzij er een ex treem droge periode van betekenis optreedt dient het gewas om de 5 a 7 dageti gespoten te worden. Laat Augustus: de maand van de oogst van de wintertarwe. verlies aan opbrengst veroorzaakt dit verlies op percelen met ondervrucht graszaad een zeer hinderlijke en vaak schadelijke opslag. Een minder goe de afstelling van de maaidorser en te snel rijden zijn nogal eens de oorza ken van dergelijke problemen. erbranden van het stro is om diverse redenen bijna nooit aan te bevelen. Hierbij gaat alle organi sche stof verloren, het houdt risi- ko's in voor belendende percelen en het kan het verkeer in gevaar brengen. Hakselen goed verdelen en on derploegen is een véél betere aanwending. Vooral stro hakse len in een groenbemesting is ideaal, daar de vertering hierbij vlugger op gang komt. Gerekend naar de waarde aan mineralen en organische stof betekent stro ver kopen voor 50,— a 60,— per ton geperst van het land, dat men niets terug krijgt voor alle arbeid die eraan is besteed. Wat de aardappelziekte betreft is op het moment dat dit geschreven wordt (half juli) moeilijk een afgerond ad-/" vies te geven voor de bestrijding in augustus. Dit hangt sterk van de vooral ook tijdens de graanoogst de aandacht niet verslappen. Worden er larven van de coloradokever gevon den dan is het verplicht deze te be strijden volgens de wet. De hiervoor te gebruiken middelen kunnen ge mengd worden met middelen tegen phytophthora. Voor het doodspuiten van konsumptie-aardappelen is het gebruik van arsenieten verboden. Voor pootgoed is slechts één bespui ting met arseniet toegestaan. Verder is voor pootgoed nog toegestaan het middel paraquat. "Warme, vochtige en ook regenrijke perioden zijn het meest kritiek voor het optreden van deze ziekten. Het middel Daconil M of Daconil kan gedurende het hele seizoen zon der toevoeging gespoten worden. Bij het gebruik van de middelen ma- neb/zineb of mancozeb dient in re genrijke perioden wegens onvol doende werking hieraan maximaal twee keer een systemisch fungicide of Ronilan te worden toegevoegd. De laatste bespuiting tegen aantas ting van de bollen d'oor de preimot moet zo kort mogelijk, doch uiterlijk drie weken, voor het rooien uitge voerd worden. Zijn de uien bestemd voor een lange "bewaring, dan is een bespuiting met 6,25 liter maleïne hy- drazide 36% per ha noodzakelijk. Toepassen met 500 liter water per ha wanneer het vroegst gestreken loof nog groen is. Na de bespuiting is een droge periode van min. 10 uur ge wenst. Men is nogal eens te laat! Als de stroprijs niet hoog is, kan hakselen een goede oplossing zijn. Uw grond vaart er wel bij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 8