Als de karwij tegen valt. D, G, Te nauwe vruchtwisseling wreekt zich! Geen best teken Het totale beeld is er niet op vooruit gegaan! PMB gaat schade bij rooien en aardappelen verminderen Plantenziektebestrijding - natte vingerwerk? D. Verrast 10% minder Afzet De eerste drie weken van juli zijn bij na al weer voorbij en helaas moeten we voor SCHOUWEN-DUIVE- LAND (20 juli) vaststellen dat het totaal beeld t.a.v. de akkerbouw gewassen er niet op voor uit is ge gaan. Het onbestendige en te koele weer geeft momenteel op vakperce len een beeld van onnatuurlijke structuur te zien. Dit heeft een on gunstig effect op het groeiverloop. Leek het met de winterarwe, is tegenstelling tot de zomergerst, goed te gaan t.a.v. de gevolgen van de structuur van de grond door het on gunstige voorjaar, nu signaleren we toch op vele percelen allerlei afwij kingen, in dit gewas n.l. voetziekten. bladziekten en aantasting. Eigenlijk mogen we nog van geluk spreken, dat het geen scherp weer is. Verder is een huis uitbreiding waar te nemen en ook enig bruine roest uitbreiding. Mogelijke bestrijdingen zullen hopenlijk nog tot effect gere sulteerd hebben. Wel kunnen we aannemen dat het met als kg. op brengst of vele percelen toch tegen zal vallen. De wintergerst is praktisch gecombineerd. De gemiddelde kg. opbrengst ligt vermoedelijk bij goed 5 ton p. HA. De oogst van de con serve erwten verliep goed met rede lijke kg. opbrengst. De oogst van de plantuien is weer gevorderd, zowel machinaal als met de hand (hulp van schoolkinderen). De oogst van de vroege graszaadsoorten verliep nog redelijk en ook de oogst van het graszaadhooi verliep zonder grote problemen (tot nu toe). Bij de sui kerbieten beginnen de structuurpro blemen zich op verschillende perce len meer te tonen. Ook zijn verge- lingszieke planten waar te nemen. Over het geheel zullen er dit jaar minder gave bieten geoogst worden, hetgeen zal betekenen dat het tar- wepercentage hoger komt te liggen. Ook over het beeld van de kon- De Potato Marketing Board in En geland is een landelijke kampagne gestart die tot doel heeft de schade die aan aardappelen wordt toege bracht bij het rooien en transporteren terug te brengen. Medewerkers van de Board gaan de bedrijven van 500 telers bezoeken om een beeld te krijgen van de om vang van de schade die aan de aard appelen is toegebracht als ze naar de bewaarplaats gaan. Bedrijven waar een hoger percentage beschadigin gen wordt gekonstateerd zullen tij dens een follow-up bezoek door een medewerker van de Agricultural Development Advisory Service manieren aan de hand worden ge daan hoe zij de schade kunnen be perken. De PMB verwacht dat de kampagne onmiddellijk een positief effekt zal hebben op de kwaliteit van de aard appelen die de bezochte bedrijven verlaten. Zij hoopt dat de kampagne als basis zal dienen voor een verbe tering van de kwaliteit van de Britse aardappeloogst op lange termijn. De voorzitter van de PMB, Geoffrey Grantham noemde de onerva renheid van de mensen die de machi nes bedienen als de voornaamste oorzaak van de beschadigingen. (Farmers' Weekly). sumptieaardappelen kunnen we nog niet roemen. Gelukkig hebben we daar intensieve bespuiting het kwaad tot er toe kunnen bedwingen maar denk er wel om: we zijn er nog niet. Blijf attent. Momenteel lijkt het er op dat dit gewas op verschillende per celen vroeg versleten zal zijn. On danks een wat ongunstiger verloop Al 14 dagen terug hebben we vanuit "ZUID-BEVELAND" gemeld dat de zomergerst zo struktuurgevoelig is en dat de stand allesbehalve rooskleurig was. De stand is dan ook niet hoop gevend voor de opbrengst. Tot nog toe had de wintertarwe nog vrijwel niets laten zien, dat als gevolg van slechte struktuur aangemerkt zou kunnen worden. De laatste we ken is de stand op verschillende per celen verachterd. De problemen door een late zaai on der slechte omstandigheden in no vember en december, maar ook het te snel terugkomen mot tarwe op tarwe, door een te nauwe vruchtwisseling laten zich, nu mede door wat extreme weersomstandigheden van vrij veel regen in mei en nu een zeer droge, gedeeltelijk zeer warme periode in de eerste helft van juli, nu duidelijk zien. Vooral bij een te nauwe vruchtwisse ling komt nogal wat schade door de tarwehalmdoder voor, te zien aan een bruinzwarte verkleuring van de on derste 5 10 cm van de halmen. De aar sterft daardoor te snel af. Een ander punt is dat het er op lijkt dat op enkele percelen toch de N gift(en) aan de te lage kant zijn ge weest. Alles bijeen zullen we de ge middeld te verwachten opbrengst wat lager moeten gaan stellen. Het aandeel van de wintertarwe in ons bouwplan is de laatste jaren steeds toegenomen. Dit behoeft nog geen ramp te zijn, mits we ons maar houden aan de normen voor een goede vruchtwisseling. Dit wordt nog steeds meer noodzakelijk nu we zo weinig gewassen hebben die een ge lijkwaardig of beter (c.q. aanvaard baar) saldo dan de wintertarwe kun nen geven. Jammer is nu nog dat in het laatste deel van het groeiseizoen er nog een toename te konstateren is van bruine roest en van wat bladluizen. De kreten die gehoord worden over de opbrengsten van de karwij zijn al lesbehalve goed te noemen. Ze vallen echt erg tegen. Het wordt geen best teken genoemd als ons eerste te oog sten gewas zo tegen valt. Wat er al aan opbrengsten van graszaad en wintergerst bekend is - het zijn er om een goed beeld van te krijgen eigen lijk nog te weinig - valt ook wat tegen. Mede door de droogte en de goede regelmatige uitgevoerde bestrijdin gen tegen de phytophthora is de toe stand op dit punt gelukkig wat rusti ger geworden. De aardappelen groeien nu wat minder snel, het to tale gewas is op dit moment wat hardblauw van kleur. Wellicht dat ook hier de droogte even wat door heen speelt. De eerste percelen droge erwten zijn inmiddels gemaaid. Andere percelen zijn daarentegen nog vrij groen. De opbrengst zal van perceel tot perceel vrij sterk variëren. dan verwacht was' blijven we hopen dat rijping en afrijping van de nog te oogsten gewassen toch noch maar tevredenheid zal verlopen. Is de aardappelafvalhoop wel de bron van de ellende of is het een aantasting vanuit het pootgoed? Ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND lijkt de phytophthora in de aardappelen zich niet verder uit te breiden. In de praktijk vraagt men zich steeds nog af wat nu uiteindelijk de oorzaak was. Zijn het werkelijk de afvalhopen, waar zo beschuldigend de vinger naar werd uitgestoken? Of is het toch een aantasting geweest vanuit het pootgoed, immers de planten die aangetast waren hadden veelal een verrotte poter, wat toch te denken geeft. Heeft dok het middel Ridomil hier mee te maken? Het is een systemisch middel en wordt dus ook in de knol opgeslagen. Zou het dan ook mis schien mogelijk zijn om een heel lichte aantasting in die knol te on derdrukken tot er goede omstandig heden zijn, veel vocht en tempera tuur, om de plant ziek te maken? De voorlichting schrijft over het ont staan van het "kwaad" in een drup pel water wat in de oksels blijft lig gen, maar is het ziek worden vanuit de knol niet waarschijnlijker, ook gezien de volgende citaten uit leer boeken: 1. Vroeg in het seizoen vindt men bij nauwkeurig zoeken de eerste ziekteverschijnselen (enkele zieke stengeltjes) op planten die ge groeid zijn uit zeer licht aange taste knollen. 2. Het algemeen optreden van de ziekte is het gevolg van het poten van zieke knollen, die eerst zieke stengeltjes en daarna een "haardje" van zieke planten le veren. Deze aangehaalde leerboeken stam men nog uit de tijd waarin men nog volop met "het kwaad" werd gekon- fronteerd. Heeft men deze kennis nu niet meer in een tijdperk met compu ters, of is het toch een zeldzaam iets? Fusarium Ook voor de fusariumaantasting in de aar van de wintertarwe heeft de computer nog geen oplossing gevon den. Wondermiddelen zijn er nog niet en liggen ook nog niet in het verschiet. En wie "de Rusthoeve" heeft bezocht, kon met eigen ogen zien dat er weinig verschil tussen de gebruikte middelen is. Het is toch verwonderlijk dat nog steeds geen effektief middel hiervoor beschik baar is. Ontbreekt de financiële armslag voor een uitgebreid onder- zoek of is er werkelijk geen enkele invalshoek? Verrassend hierbij is ook nog de sterke aantasting van vele percelen door de tarwehalmdoder, waarvan bekend is dat vooral op lichtere gronden met een slechte struktuur deze voetziekte kan optreden. Leek men aanvankelijk de oogvlek- kenziekte onder de knie te hebben, nu heeft men dus met de twee andere voetziekten te maken, immers ook fusarium hoort hierbij. Is dit alles dan toch nog een gevolg van de zware neerslag, waardoor de struktuur van de grond verpest is? De stand van de overige gewassen is mede door het koele, sombere weer redelijk te noemen. De eerste graszaadoogst is binnen, met voor roodzwenk een opbrengst van rond de 1000 kg. Redelijk gezien de toch korte groeiperiode dit voor jaar. De oogst van veldbeemd wordt sterk vertraagd door het donkere weer, afgelopen week. Fusie In onze streek, waar ook reeds eer dere fusieplannen afsprongen, heeft men ook de afgelopen week de vei- lingfusieperikkelen vanuit de^-k-rant kunnen volgen. Men vraagt zich af waarom men toch geen regeling treft om zo snel mogelijk tot een fusie te komen. De telers van Z.H.Z. immers hebben toch pas weer kunnen erva ren, welk een voordeel (dit ondanks hoge transportkosten) een grote vei ling heeft. Het terugbetalen over 1980 van veilingprovisie, kan toch geen mooier beeld geven van een geslaagde fusie. Het is voor de Zeeuwse fruitteelt dan ook te hopen dat de bestuurders na een goede vakantie tot een ander in zicht DURVEN komen. Prettige vakantie gewenst voor die gene die hiervoor de tijd heeft! e nieuwe oogst 1981 is weer aan de gang. Van de karwij is nu al be kend, dat de opbrengst over de gehele linie erg tegenvalt. Dit is een slecht vooruitzicht voor de opbrengsten van de andere gewassen. Karwij wordt in deze wel eens de graadmeter ge noemd en d.w.z. dat als de karwij tegenvalt, dan valt alles tegen. Hier en daar is maar 600 kg (12 baaltjes) per ha gedorsen en dat is maar een pover begin. Zo'n lage opbrengst komt meestal de prijs wel tefi goede, maar dat is geen vast evangelie. Het is onder de handelsgewassen een bij zonder spekulatief gewas. In Egypte en in andere vreemde landen groeit het ook en men weet nooit hoe groot de oude voorraden in de wereld zijn. Voorheen sloegen we het karwijzaad wel eens enkele jaren op de graan zolder op. Bij de huidige hoge rente voet is dat niet zo interessant meer om dat risiko van lang bewaren nog te nemen. produkt tarwe. Gezien deze ervaring menen we, dat het gewoon noodzaak is, dat we deze studie voort gaan zet ten ook voor andere produkten. Ons thema: "Waar zijn we mee bezig en wat verdienen we er mee?", is zeker een vraagpunt waard. De oogst staat voor de deur, maar toch moeten we de tijd nemen voor zulke vragen. Dat wordt tegenwoordig ook gedaan, want dat is juist het wonder van de gewasstudieklubs waarvan de leden bereid zijn om het gehele jaar door aktief bezig te zijn. eld dat we op de bank zetten kan tegenwoordig veel rente opbrengen, maar ook het geld dat wij moeten lenen is erg duur. Vroeger was het rentepercentage laag en die paar procenten vielen niet zo direkt op. Thans lijden we heel wat renteverlies in onze voorraden en ook in ons ei gen geld wat in het bedrijf is gesto ken. Om dat laatste op te kunnen vangen zouden we dus meer moeten gaan verdienen. Als je er een poos op gaat zitten rekenen, dan zijn dat toch hele bedragen. In ons afdelingsbes tuur hebben we dit punt eens aan de orde gesteld en min of meer was onze voorzitter er wat door verrast. Het lijkt allemaal zo gewoon dat er be- waarcellen een half jaar vol liggen met uien en aardappelen en dat we dan hopen, dat de prijzen van die produkten stijgen. Als ze dat niet doen, dan hebben we pech gehad. Doen ze dat wel, dan kunnen we rondbazuinen hoe goed we wel heb ben geboerd. Met deze situatie zijn we vandaag de dag niet zo happy meer. In onze tarwestudieklub hebben we ruime aandacht geschonken aan de afzet en aan de prijsvorming van het e opbrengsten van de gewassen van vorig jaar liggen ons nog vers in het geheugen en deze kunnen ons dienstbaar zijn bij de huidige taxaties van oogst 1981. Bekend is, dat een nat jaar tegenvalt en daarom moeten we onze gewassen nu een kritisch gaan bekijken. Onze berekeningen komen uit op ruim 10% minder op brengst dan vorig jaar. Op het oog staat er een goede oogst, maar er zijn nogal wat struktuur plekken welke het wat laten zitten. We hebben een koud, nat en laat voorjaar gehad en nog heel weinig zonneschijn. In de gewassen zoekend vinden we nog wel meer wat eigenlijk beter zou moeten zijn. Het is nu ook de tijd, dat onze dames 's avonds eens mee gaan "boeren" en ons de vraag voor kun nen leggen, wat we van de nieuwe oogst kunnen verwachten. Bij her haling ontdekken we, dat hun agra rische belangstelling steeds groter wordt. Toch ligt er in deze nog een heel terrein braak. Speciaal hebben we dat gemerkt toen we voor de vrouwenvereniging dia's van on kruiden op het scherm brachten. Buitengewoon is dat in de smaak ge vallen,maar opvallend was hoe wei nig onkruiden men bij naam kende. Verder bleek de daarbij aanwezige plaatselijke predikant helemaal een leek te zijn op dat gebied. Dat viel ons eigenlijk wel wat tegen, want zijn studie is voor een groot deel toch ge richt geweest op het leven hier op aarde. "Al is een moeder nog zo goed en schoon, een boer spant boven haar toch de kroon". 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 7