Kg-opbrengst wintertarwe minder dan verwacht Door ziektes Het boerenvak blijft boeien. Tegenvallende opbrengsten Van groen naar goudkleur in de Westhoek Het weer is niet erg standvastig in het LAND VAN HEUSDEN EN ALTE- NA EN BIESBOSCH, terwijl een paar weken met vast weer welkom zouden zijn. Ook hier zitten wij mid den in de oogst van konservengewas- sen, graszaad en win tergerst. De opbrengsten van de vroege soor ten graszaad zoals Hardzwenk en Beemdlangbloem zijn bijzonder te leurstellend. Andere soorten zoals Roodzwenk en Veldbeemd zijn ech ter wel goed tot zeer goed. Ook an dere soorten zoals Bosbeemd en En- gelsraai zien er goed uit. De opbrengsten van de eerst gezaai de konservenerwten zijn ronduit slecht te noemen. De tweede zaai ziet er duidelijk beter uit. Dit is ook wel nodig daar de tweede zaai meestal geen volggewas meer krijgt. Wel wordt er in de vrijkomende percelen graszaad en konserven een groenbe- mester ingezaaid zoals wikken en Italiaans raaigras. Al is het weer onstandvastig toch valt er te weinig regen waardoor de tarwe te snel verkleurt de laatste week. Op de zandkoppen wordt de tarwe zelfs al geel. Het ras Marksman heeft hier veel te lijden van fusarium. Helaas is hier nog geen gewasbeschermings middel voor. Fusarium breidt zich de laatste jaren toch steeds verder uit. Ook rassen als Arminda en Vuka worden al iets aangetast. Niet enkel in Nederland is dit een probleem maar in geheel West-Europa. De tarweprijzen voor het nieuwe seizoen bewegen zich ongeveer tus sen de 47,— - 48,— per 100 kg. exkl. B T W. We verwachten nog wel wat t.a.v. de tarweprijzen daar de maisprijzen toch nogal wat hoger liggen. Nieuwe ziektes De oogst van wintergerst staat ook voor de deur, de eerste percelen zijn geoogst maar wat de opbrengst be treft is er nog weinig van te zeggen. Een aantal rassen heeft in ons gebied veel te lijden gehad van de netvlek- kenziekte; nieuw en niet te bestrij den. Al met al veel werk voor de on derzoekers wat de ziektebestrijding betreft. Veel aandacht van de teler voor het steeds weer kontroleren van zijn gewassen. f Het boerenvak blijft op deze manier boeiend en levend in de strijd tegen de natuur waarin je op een gegeven mo ment een sukses behaald denkt te hebben, maar toch zet de natuur ons steeds weer voor nieuwe problemen die wij te samen met de wetenschap pers te lijf zullen gaan. In het LAND VAN HULST lopen nu de verzorging van de gewassen en de oogst door elkaar. In een groot deel van onze kring kan men een rustige bui van zo'n 10 mm wel gebruiken, terwijl op dezelfde plaats het nog te dorsen gewas geen druppel nodig heeft. Gelukkig hebben we over het weer niets te zeggen, al zou het wel eens mooi uitkomen. Er blijft echter nog genoeg over wat we als boer zelf nog veel beter zouden kunnen doen, zodat we ons daar beter mee bezig kunnen houden. Voor de oogst van het gras, de karwij en wintergerst en koolzaad hebben we het weer toch mee gehad. Oog sten zonder droogkosten geeft niet alleen energiebesparing, maar ook het dorsen gaat zonder verlies en oponthoud. Over het algemeen val len de opbrengsten tegen, zeker na dat alles er zo veel belovend voor stond. Ook van de andere gewassen zoals vlas, gerst en tarwe is ons opti misme veranderd: 't zal zeker een middelmatige oogst worden. De phytophthora in de aardappelen is voor velen nog een vraagteken. Is het opgedroogd, zit het nog in het gewas, breidt het nog uit of zit het al in de knollen? Al met al een onzekere toe stand. Reden genoeg om de vinger aan de pols te houden en de bespui tingen zo uit te voeren, dat er geen nieuwe infekties óf uitbreiding plaats kan vinden. De pootaardappels zijn doodgespo ten, zodat hier de problemen opge lost zijn. De bieten staan er goed voor, alleen in de strook waar veel regen gevallen is groeien ze op de grond en hebben ze last van verdro ging- Het onkruid is men over het alge meen de baas gebleven en last van luizen en meeldauw is er weinig ge weest. De afrijpingsziekte is nog moeilijk voorspelbaar. In de tarwe zien we meer witte aren. Soms pleksgewijs, meestal verdeeld over heel het perceel. Het hooi kon voor een redelijke prijs verkocht worden. Naar tarwestro is nog weinig vraag. Door de voorlich tingsdienst is er altijd op hakselen aangedrongen: nu staat er echter in de laatste "ZLM-krant" onder "kor te wenken" dat het beste is om te verkopen. Het is wel geschreven voor iemand met kennis van zaken en die toch voor zichzelf beslist: want: "als 't dit en als het dat, zal het beter zo". Op het ogenblik genieten we weer van een zonnetje en denken we aan de komende week, want dan is in ieder geval de wintergerst bekwaam om te dorsen. Er is ook nog veel werk op het erf en aan de gebouwen. Zo komt de oogst weer op ons af. Dit alles, terwijl de gemaakte prijzen van het afgelopen jaar nog maar net be kend zijn. Deze gemaakte prijzen zijn voor ieder verschillend, alleen de groeperingen zijn voor ieder lid gelijk en zeker te laag tot veel te laag. Waarom zit men dan nog in een groepering? Voor het uitsluiten van bepaalde risiko's maar zeker niet voor het behalen van een lage mid- denprijs. Op WALCHEREN blijkt dat er met sommige gewassen zo hier en daar wat aan de hand is. Na enkele zonni ge, tamelijk warme dagen komen de gebreken wat vlugger tot uiting. In de wintertarwe zien we in verschillende percelen het voorkomen van de voet ziekte "tarwehalmdoder", ook wel witarigheid genoemd. Dit verschijn sel komt het meest voor op percelen waar de laatste 2 a 3-jaar uitsluitend tarwe en zomergerst zijn verbouwd. Op sommige percelen is het percen tage aangetaste planten tamelijk hoog. Daarnaast komt nogal wat bruine roest voor, terwijl op sommige per celen nog een bestrijding tegen de luis moest worden uitgevoerd. Op de aren komt nogal wat kafjesbruin en fusarium voor. Al met al geen goede berichten. De verwachtingen t.a.v. de kg-opbrengst zijn duidelijk minder hoog. Bij de suikerbieten zijn er ook ten- denzen die nu niet direkt een juich stemming veroorzaken. De vorm van de bieten laat op veel percelen te wensen over. Er zijn percelen waar méér dan de helft van de bieten ver takt en bolvormig zijn. Mooie rechte gladde bieten komen er veel te wei nig voor. Op sommige percelen be ginnen ook vergelingsziektehaardjes zichtbaar te worden. Ook bij de an dere gewassen moeten we konstate ren dat er toch nogal wat gebreken zijn. Een mooi gaaf perceel uien komt in ons gebied maar zeldzaam voor. De meeste percelen erwten hebb'en, meer of minder grote, gele plekken. De snijmaïs is tamelijk goed gegroeid de laatste tijd. Sommige planten mogelijk wel zo hard, dat het blad er een lichte kleur van heeft. Vermoe delijk is dit wel van tijdelijke aard. Van het graszaad zijn de verwach tingen nog steeds goed. Het Engels raaigras ligt er goed voor, terwijl de dorsresultaten van het veldbeemd, althans wat bruto betreft goed lijken. Hoe het met het -afval ligt moeten -we nog afwachten. Struktuur van de grond Een ervaring in de praktijk waar we de laatste weken ook herhaaldelijk tegenaangelopen zijn, is de bijzon dere slechte struktuur van de grond onder in de bouwvoor op sommige percelen. Sommige gedeelten van de grond zijn een stinkende blauwe massa. Dit is vergif voor de planten wortels. Er zijn percelen waar dit plaatselijk voorkomt en de bieten, maar ook andere gewassen een zeer minne stand hebben. Meestal blijkt dat er vorig(e) jaar of jaren nogal geknoeid is met de oogstwerkzaam- lieden en de diverse grondbewerkin gen. Wat het laatste betreft soms ook in het voorjaar. Bij de bodemvruchtbaarheid gaat het naast een goede organische stofvoor- ziening en een goede ontwatering ook om een grondbewerking onder gun stige omstandigheden. Zeker op struktuurgevoelige gronden. Fokveedag De fokveedag op Walcheren had een vlot verloop. De weersomstandighe den werkten bijzonder mee. Het aangevoerde vee was in prima kon- ditie. Proficiat voor de prijswinnaars, maar ook voor ,de organisatoren en alle deelnemers die het mogelijk maakten "dit den volke te tonen". AKKERBOUW WIE GEBRUIK GAAT maken van organische mest moet wel zorgen voor een goede verdeling. Zowel met de mestverspreider als met de mesttank moet gezorgd worden voor een goede verdeling over het perceel Soms is het goed een afwijkend gedeelte van een perceel nog wat ekstra te geven, maar daar moet de gebruiker van het perceel in beslissen. Hóé beter de verdeling, hoe beter het resul taat van het komende gewas. Niet te breed rijden en goed aansluiten, kan veel fouten voorkomen. STOPPELBEWERKING moet altijd beginnen met een zeer on diepe bewerking, waardoor een goed zaaibed ontstaat voor alle gevallen onkruid- en kuituurza den. Ook moeten alle stoppelres- ten zoveel mogelijk worden on dergewerkt, zodat ze kunnen ver teren. In de praktijk valt het vaak tegen om dit doel te bereiken. De triltandkultivator en de stoppel- ploeg, na elkaar gebruikt, geeft meestal het beste resultaat. De scharen van de stoppelploeg moe ten echter wel goed scherp zijn. Heeft U een vroege stoppel en ging de bewerking goed, zaai dan gauw een groenbemester, want een goe de groenbemester beschermt de grond en vele onkruiden zijn beter chemisch te bestrijden dan me chanisch. WIE MET EEN oogstmachine van perceel naar perceel rijdt, is soms de overbrenger van onkruid zaden. Het gebeurt allemaal zon der opzet, maar de gevolgen zijn wel vaak erg vervelend. Maak uw machine ekstra schoon! Komt U op een nieuw perceel, laat dan de machine enkele minuten statio nair draaien, voordat het perceel wordt opgereden. Bij het transport over de weg komen vele zaden los te zitten die beter op de dam kun nen liggen dan dat ze over het perceel verdeeld worden en voor veel opslag zorgen. PAS GEDORSTE produkten moeten eerst enkele dagen "be sterven" alvorens ze worden opge slagen. Zorg voor een goede ven tilatie en voorkom broei. Het beste is eerst alleen ventileren met kou de en later pas met verwarmde lucht. Vooral bij hogere vochtge haltes kan het snel overgaan op ventileren met verwarmde lucht, kondensafzetting en koekvorming geven. Met niet voorverwarmde lucht kunt U geen fouten maken, maar gaat de kachel gebruikt worden, neem dan de regels in acht. DE WINTERWORTELEN heb ben de neiging voor een gedeelte boven de grond te groeien. Dit ge deelte wordt gemakkelijk groen en kan als tarra worden beschouwd. Door het gewas eind juli - begin augustus nog eens aan te aarden, kan dit groen worden van het bovengrondse gedeelte worden voorkomen. VEEHOUDERIJ ZELFS BIJ EEN goed uitge voerde reiniging van de melkma chine kan er een aanslag in de ap paratuur optreden. Dit kan ver oorzaakt worden door hard water in kombinatie met bepaalde reini gingsmiddelen of door een te lage konsentratie. A Is de aanslag steeds weer optreedt, is het raadzaam om regelmatig, bijv. éénmaal per week, een spoeling met zuur toe te passen. ALS U NOG GEEN éénlingbox en voor de kalveren hebt, kunt U die ook zelf maken. De wanden moeten worden gemaakt van wa terbestendige gladde plaat, zodat die gemakkelijk is schoon te hou den. Het lattenrooster van de bo dem komt 15 cm van de vloer om reiniging met hoge drukspuit en bezem goed mogelijk te maken. Via de open achterzijde kan de mest worden verwijderd en kan worden bijgestrooid. De bedrijfs- voorlichter heeft voor U een dui delijke tekening van de éénling boxen. MASTITIS KAN IN een zicht bare, maar ook in een sluimerende vorm voorkomen. Toch kan ook bij de laatstgenoemde vorm de melkproduktie van het aangetaste kwartier met 20% dalen. Bij veel vuldig vóórkomen kan een grote verliespost optreden. De voor naamste middelen ter voorkoming zijn hygiëne en een goed werkende melkmachine. Zieke dieren moe ten apart worden gezet en behan deld. Door een onderhoudsabon- nement af te sluiten, houdt U de melkmachine in goede konditie. Over het algemeen valt de opbrengst van graszaad tegen... 6 Als men nu de polder inkijkt zien we dat het frisse jonge groen verdwenen is. Hier en daar zien er stukken rauw land van vroege graszaadblokken ge- kombined en is het hooi geperst en afgevoerd. De tarwe begint ook te verkleuren. Er zijn percelen waar hier en daar bonte plekken in zitten en dat ziet een boer niet graag. We hopen dat het afrijpingsproces niet versneld zal worden door warm weer met hoge temperaturen; dit is funest voor de graanoogst. Ieder jaar valt er voor de oogst een folder van een graanbedrijf in de bus. Er wordt dan niet gepraat over: "u kunt zoveel meer krijgen aange zien in Brussel 10% op de prijs is bij gegeven". Nee, heel andere taal van onze handelaar: nog geen 0,50 per kilo kombine-schoon en franko ma gazijn. Door de grote uitzaai en hoge rente verwachten wij een groot aan bod met dalende prijzen. Binnen 7 dagen bericht of u van deze aanbie ding gebruik maakt! Gelijk komt er over de nieuwsberichten dat het brood weer 6 cent duurder wordt vanwege de gestegen grondstoffen. De konsument maar denken dat de boer zoveel meer voor z'n tarwe ont vangt. We zullen nu eerst eens kijken of we de tarwe droog binnen kunnen krijgen. Het is toch wel belangrijk, dat er op de boerderij opslagruimte is en een mogelijkheid tot nadrogen. Dan wordt het een rekensommetje want de handelaar heeft gelijk als hij schrijft dat de rente hoog is. We vrezen dat de landbouwgrond die op 't ogenblik in onze hoek wordt aangeboden, mede een gevolg van die hoge rentestand is. De karwij in de Westhoek is nu overal gedorsen. De opbrengst valt tegen. We hopen dat het oude boe- rengezegde van; karwij slecht, alles slecht, niet uit komt. Ik dacht dat er geen reden was om nu al in mineur stemming te raken. Er liggen beste percelen aardappels. De uien doen het goed en liggen er schoon bij. Voor deze twee gewassen is de prijs het belangrijkst. Ze kun nen veel in het goéde resultaat van een landbouwbedrijf bijdragen. Ter wijl ik dit schrijf trekt er een on weersbui over ons gewest. Er vallen harde slagen maar de regen valt mee. In deze vakantietijd moet het eigen lijk maar niet regenen. Maar de boer is toch wel blij met wat nattigheid af en toe. Ook hij is het eerder moe dan gewend.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1981 | | pagina 6